İçeriğe Yönlendir

Nasıl yıkamalı?

Ahmet Türkmen

Recommended Posts

Çağlar Bayur

Ehil kişiler tarafından ve marka ürünler ile yapılan boya koruma sonrası boyaya inatçı maddeler daha zor yapışıyor (asfalt-kuş pisliği vb.)

Yorum bağlantısı

Pasta cila eski araçlara uygulanır. Çizikleri giderdiği gibi boyanında ömrünü biraz daha aldığı söyleniyor. Boya koruma ise tam anlamıyla devrim. Özellikle yeni araçlarda yapılan ve yapılmayan çok belli oluyor. Ağaç reçinesi kuş pisliği gibi boyaya zarar veren maddelere karşı kesinlikle koruma sağlıyor. Tuzak yada boşa para verme değildir kesinlikle. Sıfır araç alma arifesindeyim daha showroomdan çıkar çıkmaz ilk işim boya koruma yaptırmak olacak.

Yorum bağlantısı
Engin Bilen

Aracım 2004 model ufak tefek rötuş boyalar yapıldı geçen hafta, daha sonra araca komple pasta cila yaptılar, gerçekten arabanın rengine bir canlılık geldi. Araç siyah renk olduğu için belkide kendini daha çok gösterdi. Bu işlemden sonra bende yaptırıp yaptırmama konusunda kararsızdım. Verdiğiniz cevaplar için teşekkür ederim, gerekli olduğunu anladım, bu hafta boya korumayıda aradan çıkarayım ben o zaman :lol:

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Pasta veya cila yapılıp yapılmadığı çok önemli değildir ama boya koruma yaptırackasanız, araç geçmişi ile ilgili bilgileri , yapacak kişiye net olarak anlatın derim.

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Koruma faydalı tabii ama birkez yaptırın birdaha gerek yok, aracınızı kaliteli bir şampuanla yıkayın ve kurulamadan hızlı cila kullanın, ama bunlar turtle wax yada meguiars gibi kaliteli olsun, boyanız hep aynı kalır, UV koruma kuş pisliği asit falan hepsinden korunur 3-4 ayda birde yine bu markaların sadece cilasını kullanın (pasta değil ona göre) bunlar çok pahalı değil ve bir cila 1 yıldan fazla gidiyor, gayet ekonomik. Benim araç 3.5 senedir dışarda hala üstünde kılcal çizik yok denecek kadar az ve gıcır modda.

Kullandıklarım: Kalite kocaman sünger (gözenekleri mümkün oldukça küçük olmalı dandiklerde koca delikler olur), turtle wax şampuan battal boy, turtle wax platinum serisi cila, sonax hızlı cila, cila uygulamak için özel ped, kurulamak için mikrofiber ince dokulu bez (3M tansaş vs. marketlerde var havlu gibi olanı değil ince dokulu olanı ıslanınca güderi gibi oluyor 2 sene rahat dayanıyor)

Yorum bağlantısı
Malik Dağlı

ben pasta cila çektirdim çizikler gitmedi sadece boya biraz inceldi, biraz parladı ama çizkler aynen duruyor yapacaklara tavsiyet etmem

fakat vax denen bir yöntem varmış biraz pahalıynış ama çizikleri götürüp şu hep Avrupadan gelip parlayan arabalara benzetliyormuş.

boşa para harcamayın...

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Wax zaten cila demek aynı şey, detaylı öğrenmek için you tube dan meguiars ın videolarını izlersen bu tür çizikleri hallettiklerini göreceksin, fakat uzmanlık gerektiren bir iş ve bu maddeler lazım, bunu yapan yer mutlaka vardır ama çiziklerin çok derinse yapacak bişey yok pastada yaptırma dediğin gibi boyayı inceltmekten başka işe yaramaz derin çiziklerde, tek çözüm boya, hallolanlar derin olmayan kılcal çizikler, bu cilalamayı korumak için sürekli yapılması lazım uzun süre dayanıyor fakat yenilenmesi gerekli doğal olarak, boya matlaştıktan sonra özel uygulamalarla düzeltilebiliyor fakat zor ve pahalı, bundan sonrada daha sık wax uygulaması ve özen gerekiyor.

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

O fırçasız dedikleri köpüğün içine genelde motoru temizlemekte kullandıkları yağ çözücü çok güçlü maddeyi kullanıyorlar oda boyanın canına okuyor (herkes üç kağıtçı oldu artık), birkaç yıkamadan sonra boya matlaşıyor, bunu emin olduğunuz yer haricinde yaptırmayın sakın, basınçlı su tutturun yanınızda taşıdığınız şampuanı kullanarak süngerle yıkatın iş garanti olsun, demedi demeyin sonra :unsure2:

Yorum bağlantısı
Cihan Tiftik
(düzenlendi)

En güzeli,ılık su+sünger ikilisi. Gerisi hikaye. Arabanızı şu yaz günlerinde çok fazla yıkatmayın. Güzel bi bezi mazota yatırıp,güneşte kurutun,boş kaldıkça,canınız sıkıldıkça,gün içinde onunla 1-2 sefer arabanın tozunu alın. Eğer yağmur yağar da,damlaların izleri kalırsa,nemli bi bezle güneş olmayan bi yerde silip,kurumasını bekleyin. Araç yıkamak çok da faydalı bişey değil emin olun.

tarihinde Cihan Tiftik tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • 2 ay sonra...
Bora Akbaş

Süngerle yıkamak en sakıncalısıdır arkadaşlar bence.Çünkü süngerin içine giren minicik taş ve toz parçaları siz süngeri bastırdıkça aracınızın boyasını ufak ufak çizer. Süngerin deliklerine giren taş parçaları ve ufak zerrecikleri temizleyemeyeceğinize göre süngerle arabanızı kesinlikle yıkamayın.Ben senelerce fırça kullandım,arabama en ufak bir zararı falanda olmadı. Fırçanın tek tehlikesi yıkarken fırça başını veya sapını kaportaya çarpmaktır.Buna dikkat ettiğiniz sürece hiçbir zararı yok.Hatta ben araba şampuanı v.s. de kullanmam.Önce arabayı iyice ıslatırım,sona alırım kovayı üstten alta doğru fırçayla yıkarım suyu sık sık değiştirerek. Sonrada tekerleri ve jantı süngerle yıkarım arkasından da güzelce kurularım. Boyayı inceltir şampuan falan,özellikle iyi durulamazsanız şampuanlı kalan yer zamanla matlaşır.

Yorum bağlantısı
Cihan Tiftik
Süngerle yıkamak en sakıncalısıdır arkadaşlar bence.Çünkü süngerin içine giren minicik taş ve toz parçaları siz süngeri bastırdıkça aracınızın boyasını ufak ufak çizer. Süngerin deliklerine giren taş parçaları ve ufak zerrecikleri temizleyemeyeceğinize göre süngerle arabanızı kesinlikle yıkamayın.Ben senelerce fırça kullandım,arabama en ufak bir zararı falanda olmadı. Fırçanın tek tehlikesi yıkarken fırça başını veya sapını kaportaya çarpmaktır.Buna dikkat ettiğiniz sürece hiçbir zararı yok.Hatta ben araba şampuanı v.s. de kullanmam.Önce arabayı iyice ıslatırım,sona alırım kovayı üstten alta doğru fırçayla yıkarım suyu sık sık değiştirerek. Sonrada tekerleri ve jantı süngerle yıkarım arkasından da güzelce kurularım. Boyayı inceltir şampuan falan,özellikle iyi durulamazsanız şampuanlı kalan yer zamanla matlaşır.

Güneşin altındayken halka halka kılcal çatlaklar peki? Onlarda mı oluşmadı? İyi bi sünger her zaman fırçadan iyidir bence.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ezginler

Artık aracı fırçayla yıkama dönemi sona erdi yeni sistem cilalı köpüklü yıkama cok güzel önce aracı ıslatıyor ve köpük sıkıyor sanki kar yagmış gibi oluyor ardından yıkama işlemi yapılıyor ve sonuç tertemiz bir görünüm ve boyaya zarar vermiyor çizik derdi de yok her keze tavsiye ederim.

Yorum bağlantısı
Cihan Tiftik
Artık aracı fırçayla yıkama dönemi sona erdi yeni sistem cilalı köpüklü yıkama cok güzel önce aracı ıslatıyor ve köpük sıkıyor sanki kar yagmış gibi oluyor ardından yıkama işlemi yapılıyor ve sonuç tertemiz bir görünüm ve boyaya zarar vermiyor çizik derdi de yok her keze tavsiye ederim.

Peki vernik ve son cilayı alıp gittiğinde nolcak? :yes: Ağır bi çözücü çünkü o sistemde kullanılan malzeme.

Yorum bağlantısı
Bora Akbaş
Güneşin altındayken halka halka kılcal çatlaklar peki? Onlarda mı oluşmadı? İyi bi sünger her zaman fırçadan iyidir bence.

O halka halka kılcal çatlaklar süngerden işte.Benim eski lacivert Reno 12 de hiç öyle bişey olmadı.O zamanlar ne böyle araba yıkama yerleri nede ziebart falan vardı,alırdım fırçayı suyu mis gibi yıkardım valla. Cilalı köpük konusunda bişey diyemeyeceğim ama yukarıda zararlı olduğu yazıyor yanılmıyorsam.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ezginler
Peki vernik ve son cilayı alıp gittiğinde nolcak? :) Ağır bi çözücü çünkü o sistemde kullanılan malzeme.

Madem böyle durumlarda gidilmiyecegini biliyorsunuz o zaman gitmeyin olsun bitsin.zaten yeni boyanan araç 10 gün kadar yıkanmaz boyanın sertleşmesi beklenir boyacı ustasıda zaten uyarır.normal şartlarda araç yıkaması için yorum yazıyoruz fırçaya gerek yok boyayı çiziyor hele hele otomatik yıkamalar çizmeyi bırak ayna anten ve varsa aksasuar kırma ihtimali yüksek cilalı yıkama araca sadece kurulama esnasında el vuruluyor bence gayet güzel sistem :)

Yorum bağlantısı
Cihan Tiftik
Madem böyle durumlarda gidilmiyecegini biliyorsunuz o zaman gitmeyin olsun bitsin.zaten yeni boyanan araç 10 gün kadar yıkanmaz boyanın sertleşmesi beklenir boyacı ustasıda zaten uyarır.normal şartlarda araç yıkaması için yorum yazıyoruz fırçaya gerek yok boyayı çiziyor hele hele otomatik yıkamalar çizmeyi bırak ayna anten ve varsa aksasuar kırma ihtimali yüksek cilalı yıkama araca sadece kurulama esnasında el vuruluyor bence gayet güzel sistem

Benim araba boyadan çıkalı 2,5 ay oldu. Yaz olmasına rağmen bu sürede çok zorda kalmadıkça yıkamadım. Yıkatmadım demiyorum,artık kimseye yıkatmam arabamı. :) 2,5 ayda 2-3 kere yıkadım. Ama hemen hergün mazotlu bezimle sildim. :)

Yorum bağlantısı
Mehmet Ezginler
Benim araba boyadan çıkalı 2,5 ay oldu. Yaz olmasına rağmen bu sürede çok zorda kalmadıkça yıkamadım. Yıkatmadım demiyorum,artık kimseye yıkatmam arabamı. :) 2,5 ayda 2-3 kere yıkadım. Ama hemen hergün mazotlu bezimle sildim. :)

Bu seferde toz tutma ihtimali var tamam parlaklık verir ama toz olayı?.

Yorum bağlantısı
Guest Bahad?r
.Ben senelerce fırça kullandım,arabama en ufak bir zararı falanda olmadı. Fırçanın tek tehlikesi yıkarken fırça başını veya sapını kaportaya çarpmaktır.Buna dikkat ettiğiniz sürece hiçbir zararı yok.Hatta ben araba şampuanı v.s. de kullanmam.Önce arabayı iyice ıslatırım,sona alırım kovayı üstten alta doğru fırçayla yıkarım suyu sık sık değiştirerek.

Bora o güzelim fırtına grini fırçayla yıkamican demi canım arkadaşım :)

Yorum bağlantısı
Ufuk Kılınçarslan

beyaz araba alınır(hiç kir tutmuyor en azından uzaktan hiç bir şey anlaşılmıyor)kayınçoya gaz verilir oda arabayı yalar.nasıl bir şampuan kullanıyorsa araba yeni cilalanmış gibi oluyor.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ezginler

Eger süngermi yoksa fırçamı derseniz malum süpesiz sünger olacak .fırça çok dikkat te etseniz boyada kıl çizikler yapıyor denemesi bedava.

Yorum bağlantısı
Oğuzhan Çakır

Biz herzaman arabayı okşar gibi süngerle yıkıyoruz,hemen arkasından hızlı cila ile cilalıyoruz ve parlatıyoruz. :D

Yorum bağlantısı
Bora Akbaş
Senin arabayı çok merak ediyorum. İnşallah bir gün görüp boyasını incelemek nasib olur.

Valla daha 1 aylık.Daha üzerine yağmur yağmadı.3 kezde Ankaranın en kaliteli yerlerinde yıkattırdım.Cilalı köpükle.Sanırım önümüzdeki günlerde de bir boya koruma yaptırtcam ziebartta. Benim arabayı şu linklerde görebilirsin.

http://www.otoclubturkiye.com/forum/Kelebek-ca....html&st=20

http://www.otoclubturkiye.com/forum/FCTR-stick....html&st=40

http://www.otoclubturkiye.com/forum/Focus-2-5-...ce-t184064.html

Buradaki fotolar dışında özel bir foto isteğiniz olursa çeker gönderedebilirim. İnşallah İstanbula geldiğimde arabayıda size gösterebilirim.

Bora o güzelim fırtına grini fırçayla yıkamican demi canım arkadaşım :D

Valla bugüne kadar 3 kez yıkandı zaten,oda en kaliteli yıkamacılarda.Geçen ben bir kez fırçayla yıkadım,ondada fırçanın sapıyla arka tampunun bagaj kapağındaki düz bölümünü çizmişim :p(( Neyse,ziebarta gidince hallederler sanırım.Hallolmasa da önemli değil,vuruk çarpık olmasında,gerisi çok önemli değil benim için.

Yorum bağlantısı
Cihan Tiftik
Bu seferde toz tutma ihtimali var tamam parlaklık verir ama toz olayı?.

Rüzgar hallediyor o işi. :) Ayrıca cilalı araba kolay kolay toz tutmaz.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ezginler
Rüzgar hallediyor o işi. ;) Ayrıca cilalı araba kolay kolay toz tutmaz.

Bende bu gün aracıma cila attım inşallah toz tutmaz zaten parlaklık ve kayganlık oluştu. :)

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
Valla daha 1 aylık.Daha üzerine yağmur yağmadı.3 kezde Ankaranın en kaliteli yerlerinde yıkattırdım.Cilalı köpükle.Sanırım önümüzdeki günlerde de bir boya koruma yaptırtcam ziebartta. Benim arabayı şu linklerde görebilirsin.

http://www.otoclubturkiye.com/forum/Kelebek-ca....html&st=20

http://www.otoclubturkiye.com/forum/FCTR-stick....html&st=40

http://www.otoclubturkiye.com/forum/Focus-2-5-...ce-t184064.html

Buradaki fotolar dışında özel bir foto isteğiniz olursa çeker gönderedebilirim. İnşallah İstanbula geldiğimde arabayıda size gösterebilirim.

Valla bugüne kadar 3 kez yıkandı zaten,oda en kaliteli yıkamacılarda.Geçen ben bir kez fırçayla yıkadım,ondada fırçanın sapıyla arka tampunun bagaj kapağındaki düz bölümünü çizmişim :((( Neyse,ziebarta gidince hallederler sanırım.Hallolmasa da önemli değil,vuruk çarpık olmasında,gerisi çok önemli değil benim için.

Bora bey bende işe karışayım dayanamadımda, direk şunu söylemek zorundayım, komple yanlışsınız, fırça en babasıda olsa %100 çizer, bu işin en sağlıklısı şudur, önce basınçlı su ile arabının kabası temzilenir daha sonra özel cilalı şampuanla (dandik olmayacak deterjan asla oımayacak, mesela turtle wax, sonax, meguiars gibi markalar olacak) ve kaliteli özel araba yıkama süngeriyle yıkanacak, sünger fazla bastırmadan sık sık temizlenerek (2 kova hazırlayın birinde şampuanlı su diğerinde sade su, süngeri durulamak için ) araba yıkanmalıdır asla çizik oluşmaz, tabi gidipte direk çamurlu yüzeye dayayıp bastırırsanız ayrı, önce tavanı yıkadınız su tutup durulayın, tüm arabayı kısım kısım yıkayın enson komple durulayın, benim size birde tavsiyem var, arabayı yıkadınız güzelce wax cila yaptınız (ziebartta koruma yaptırdıktan sonra) her yıkamda sonax hızlı cila yaparak kurutursanız her 6 ayda cila yenilemeye ziebarta boşa para vermemiş olursunuz, hızlı cila 10 tl ve ben her hafta arabamı yıkadığım için hatta dahada sık yıkadığımda olur 6 ay rahat yetiyor, böylece esas cila aşınmamış oluyor, hızlı cilanın etkisi yaklaşık bir hafta kadar, uygulaması çok kolay ve araç çok daha rahat kurulanıyor ışıl ışıl oluyor, sonuçta araba büyük ve kaliteli bir süngerle yıkanmalıdır nazik olunmalıdır fırça sapını vurarak çizme ve acaip sinir olma riskide yoktur :), eğer inanmazsanız youtube dan araba yıkama tekniklerine bakın, yada yine aynı yerden meguiars car wash diye aratırsanız, adamların nasıl yıkadığını görüceksiniz, dahada inanmıyorsanız siz arabanızı 1 ay daha fırçayla yıkayın sonra yakın plan resmini çekin ve benim 3.5 yaşındaki arabamla kıyaslayalım, bakalım farkı görünce ne yapacaksınız, reno 12 yi yıllarca yıkamış olabilirsiniz ama büyük ihtimal boyası opaktır, metalik boyada fırça demek, elinize kum alıp kaputu ovalamakla aynı şey bence ona göre.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...