İçeriğe Yönlendir

Mondeo II - Yakıt Tüketimi

Turgay Yüksel

Recommended Posts

Mehmet Kaya

dedenizin rahatsızlığını bilmiyorum ama acil şifalar dilerim. geçmiş olsun.

Mehmet bey öyle demeyin. şöyle bir arkaya yaslıyor ya hele yokuşlarda aracın gücünü hissetmek istiyor insan bazen :)

yapmıyormuyum yapıyorum ama daha da az şimdi ;)

At besliyorsak yemi düşünmeyecegiz :)

Ben otobanda düzde 130 rampa gördüğüm acımadan asılıyorum gaza :)

Hakan çok yakıyor dediği için diyorum.

Hep 2.0 motor isteme sebebim o gücü hissetmek heleki manuel olsa of of of :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Taner Kızılkor
(düzenlendi)

At besliyorsak yemi düşünmeyecegiz :)

Ben otobanda düzde 130 rampa gördüğüm acımadan asılıyorum gaza :)

Hakan çok yakıyor dediği için diyorum.

Hep 2.0 motor isteme sebebim o gücü hissetmek heleki manuel olsa of of of :D

aman bana manuel yeter artık çok sıkıldım ben manuel lafı duymak bile yoruyor beni :)

ben biraz değiştireyim o deyişi de;

Aslan!! besleyen yemini düşünmez diyelim.Sonuçta Ford'a biniyoruz ;):D

bencede otobanda bazen o güven ve gücü görmek keyifli oluyor. zaten yolda konforu bir başka bu araçların. yol yapasım geldi şimdi off ne yaptınız Mehmet Bey :)

tarihinde Taner Kızılkor tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Ben yarın yol yapacağım.

Bu arabayla 20 ayda 47bin km yaptım. 1 hafta var yaklaşık bin km daha yaparım.

Iyiki otomatik çok rahat. Bir daha olsa bir daha otomatik alırım.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Taner Kızılkor

Ben yarın yol yapacağım.

Bu arabayla 20 ayda 47bin km yaptım. 1 hafta var yaklaşık bin km daha yaparım.

Iyiki otomatik çok rahat. Bir daha olsa bir daha otomatik alırım.

kesinlikle...!

Yorum bağlantısı

Otomatik çok rahat, çok konforlu evet. Manuelde de 1 den 2 ye atınca da şöyle 5 metre patinaj çekmek baya keyifli. :ninja:

Bundan sonraki arabam otomatik olacak ama inşallah.

Yorum bağlantısı
Taner Kızılkor

Manuel kullanan ve sevenler alınmasın ama o konforu ve rahatlığı değişmem.

hem belki TCS yi kapatınca bizde de yapar? siz otomatik alın boşverin lastik yakmayı :D

Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

Araç kullanmaya yeni başlayanlar manuel viteste zorlandığı için otomatik ister ama araç kullanmaya alıştıkça manuelin zevkini çıkarırlar. Ancak zaman geçtikçe araç kulanma zamanı arttıkça manuel vites özellikle sol ayak için eziyet haline döner ve tekrar otomatik isterler.

En azından bende böyle oldu. Tabi bir de tuttuğun eli vites değiştirmek için bırakmak zorunda kalınca insan özellikle otomatik istiyor.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Taner Kızılkor

Araç kullanmaya yeni başlayanlar manuel viteste zorlandığı için otomatik ister ama araç kullanmaya alıştıkça manuelin zevkini çıkarırlar. Ancak zaman geçtikçe araç kulanma zamanı arttıkça manuel vites özellikle sol ayak için eziyet haline döner ve tekrar otomatik isterler.

En azından bende böyle oldu. Tabi bir de tuttuğun eli vites değiştirmek için bırakmak zorunda kalınca insan özellikle otomatik istiyor.

+1 :D

Yorum bağlantısı
Ertan Çabuk

31 Temmuzda aracı fulledim. 60lt x 3.91tl = 235 tl verdim. 26 gün sonra bu gün yakıt bitti. Toplamda 625 km yapmışım. Bu yolun yarısını otoyolda şehirler arası ve ortalama 140 km şeklinde, diğer yarısını da şehir içinde yaptım. Şehir içinde ortalama yakıt otomatikte 10.2 civarlarında seyrediyordu. Kısa süreli otoyolda ise (10 km) Cruise control ile 120 km hızla ortalama yakıtı 7.8 e kadar gördüm.

Sonuç olarak bu depoyu 9.5lt /100 km ortalama ile katlettim. Benim beklentim 8lt/100km şeklindeydi. Aracın şehir içinde dur-kalk arabası olmadığını, şehirler arası daha az yakıt tükettiğini ama buna rağmen arabamı çok sevdiğimi birkez daha anladım :)

Aslında hava şartları, rakım ve sürüş şartları yakıt tüketiminde önemli derecede etksen olsa da uzun yolda 110 km sabit hızda (cc ile) 5.3 ortalamasını gördüm. 140-150 bandında 6,7, klima açık 110 - 120 aralığında ise 5,7 lerde idi yakıt tüketimi.

Şehir içinde kışın 9 lt idi. yaza girince şehir dışı ile karışık idi sürekli yakıt ancak onlarda da 9 litreleri görmedim. Yakıtınız acık fazla gibi geldi bana

Yorum bağlantısı
Taner Kızılkor

Hakan nerede?

Araba çok yakıyor diye o da arabayımı yaktı yoksa :p:D

izmir yakıtını öğrenemedik. Mehmet bey'in ayarları işe yaradımı merak ettim :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

Hakan nerede?

Araba çok yakıyor diye o da arabayımı yaktı yoksa :p:D

izmir yakıtını öğrenemedik. Mehmet bey'in ayarları işe yaradımı merak ettim :)

Az yaktıysa bir daha arabadan inmez, buralara da gelmez. Keyfini çıkarır.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Taner Kızılkor

Az yaktıysa bir daha arabadan inmez, buralara da gelmez. Keyfini çıkarır.

o da doğru ya :D

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Hakan'ın aracı az yakıyor test ettik.

Ancak hakan ayağına hakim olamıyor :)

Benim gençlik yıllarım gibi :)

Gerçi geçen Aksaray Nevşehir arasını nasıl o kadar kısa sürede aldım Emminin şaşırmasında fark ettim :D

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Gerçi geçen Aksaray Nevşehir arasını nasıl o kadar kısa sürede aldım Emminin şaşırmasında fark ettim :D

Sen de az değilsin... Yol bilgisayarın 16 litre yazıyordu :p

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Sen de az değilsin... Yol bilgisayarın 16 litre yazıyordu :p

Peki lpg servisinden çıktıktan sonra kaç yazıyordu :)

Sıfırliyalı 4-5 km olmuş şehir içinde kullanılmış :) 32 lt olmadığına dua et :D

Ama Nevşehire girdigimde 8.8lt yazıyordu. :)

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Peki lpg servisinden çıktıktan sonra kaç yazıyordu :)

Sıfırliyalı 4-5 km olmuş şehir içinde kullanılmış :) 32 lt olmadığına dua et :D

Ama Nevşehire girdigimde 8.8lt yazıyordu. :)

Servisten çıktığımızda 20 yazıyordu :D

Sıfırlayıp sadece şehir içinde turlarsam benimki 11-12 arasında yazar.. eve gidip gelirsem 10'a düşer..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Yol bilmeyip pazara dalarsan çıkmak için yakarsın

2. Den çıkın dedi o Arayı sayacagını tahmin edemedim. Girdim bir yola hop pazar dön geri :D

Ne yapim tırt otomatik espsiz mondi :(

Servisten çıktığımızda 20 yazıyordu :D

Sıfırlayıp sadece şehir içinde turlarsam benimki 11-12 arasında yazar.. eve gidip gelirsem 10'a düşer..

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Yol bilmeyip pazara dalarsan çıkmak için yakarsın

2. Den çıkın dedi o Arayı sayacagını tahmin edemedim. Girdim bir yola hop pazar dön geri :D

Hımm bildim orayı.. Burda nereyi sayıyor bu demiştim... Çıkmaz bir sokak orası..

Yorum bağlantısı

Hehehehe :)

Afyona kadar tmm demiştim:P

Sonrası yol bilgisayar otralaması 8.2

Bu arada 270 km yol yapıp gaz aldığımda 28litre aldı...

Afyon izmir 150 den aşağı gelmedim :) Gaz gitmek üzere

Çıkıyorum şimdi :D gelicem yine :p

Burda yazmıştım ya :D Kaçmadım :)

Oteldeyim hala :p

Yorum bağlantısı
Abdullah Gülgün

Aslında hava şartları, rakım ve sürüş şartları yakıt tüketiminde önemli derecede etksen olsa da uzun yolda 110 km sabit hızda (cc ile) 5.3 ortalamasını gördüm. 140-150 bandında 6,7, klima açık 110 - 120 aralığında ise 5,7 lerde idi yakıt tüketimi.

Şehir içinde kışın 9 lt idi. yaza girince şehir dışı ile karışık idi sürekli yakıt ancak onlarda da 9 litreleri görmedim. Yakıtınız acık fazla gibi geldi bana

Erhan bey, durumu acemilik olarak kabul edelim o zaman. Arabayı alalı zaten 1.5 ay oldu. Aracıma ilk defa binenlere mondeo'nun gücünü hissettirmek için abanmışım demek ki :rolleyes: Bu ay şehir içini manuel vites ile test edeceğim. Şehir içinde 2000 d/d tutturmak için gaza bastığımda hemen vitesi 4 lüyor bu sefer hem devir tekrar düşüyor hemde tekrar 2000 devri bulmak için gaza basmak durumunda kalıyorum. Bütün bu olaylar bitmeden de bir kırmızı ışık yada trafik nedeniyle tekrar hızımı düşürmek zorunda kalıyorum.

Bu arada bu gün egr yi iptal ettim bakalım yakıta +- ne etkisi olacak.

Sygl.

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Erhan bey, durumu acemilik olarak kabul edelim o zaman. Arabayı alalı zaten 1.5 ay oldu. Aracıma ilk defa binenlere mondeo'nun gücünü hissettirmek için abanmışım demek ki :rolleyes: Bu ay şehir içini manuel vites ile test edeceğim. Şehir içinde 2000 d/d tutturmak için gaza bastığımda hemen vitesi 4 lüyor bu sefer hem devir tekrar düşüyor hemde tekrar 2000 devri bulmak için gaza basmak durumunda kalıyorum. Bütün bu olaylar bitmeden de bir kırmızı ışık yada trafik nedeniyle tekrar hızımı düşürmek zorunda kalıyorum.

Sygl.

Otomatik kullanmayı kolay sanırlar oysa otomatik aslında ustalık ister buda uzun bir zaman alır kendimden biliyorum.

En çok dikkat etmeniz gereken ışıklarda sakin kalkmak. Ani gazlamalardan dip gazlardan uzak durmak yakıtı düşürür.

Kolay gelsin. Gücü ayakta hissetme güzel ama :) basmamak elde değil :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ertan Çabuk

Sygl.

Bu araçlar gaz pedalınıza basış tarzına göre vites değiştirme devrini kendileri ayarlarlar. gazı diplediğinizde kendisi spor sürüş modu olarak algılar ve vites değiştirme devirlerini yüksek tutar. Anck gaza, pedalın altında yumurta vrmış gibi yavaş ve sakin bastığınızda ise düşük devirlerde vites değiştirir. 80km de 5 i bile görebilirsiniz :)

Aracı şehir içinde sakin şehir dışında da 110 - 120 bandında kullnırsanız yakıtı sizi çok memnun bırakacaktır.

Keyifli kullanımlar...

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ümit Kocabaş
(düzenlendi)

İyi forumlar arkadaşlar yakıt konusuna taze taze verilerimle bende katılayım,

Tatil dönüşü Düzce Adana arası iki yetişkin iki çocuk ve tıka basa eşya dolu 754 km yol yaptım ortalama 110 civarı gittim (yol bilgisayarı ortalama hız 80 yakıt 5,8) Lpgyi 2,09 dan aldım toplam 50 lt yaktı. Aynı yolu giderken ise yine iki yetişkin iki çocuk ve tıka basa eşya dolu ortalama hız 100 (yol bilgisayarı ortalama hız 70 yakıt 6,1) giderken en azı 5 en çok 30 dk 20 mola ve molalarda klima açık beklemek şartıyla (sigara çay kahve derdiyle molalar çok oldu) 2,15 ten 55lt yakıt durumum böyle oldu. Yağ, yağ fitresi, hava fitresi ve bujiler (motorcraft platinum) tatile gitmeden değiştirdim. Arabada bebek olunca haliyle molalar çok hız az oldu ama bana göre ekonominin gözüne vurdum. Forumda bahsedilen lpg bujilerinden alınca yakıtın daha da olumlu olacağını düşünüyorum.

Şunuda belirteyim dur kalklarda ani hızlanmayla 20 tllik gazla 30 km ancak gidebildiğimde tecrübe edildi zamanında.

tarihinde Ümit Kocabaş tarafından düzenlendi
  • Beğen 3
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...