İçeriğe Yönlendir

Mondeo II - Yakıt Tüketimi

Turgay Yüksel

Recommended Posts

İnsan bi arıza lambası yapar En azından bilgisayara bağlarız Oksijen sensörü sizlere ömür değişitirin yazar ya :)

Yorum bağlantısı

Aracı kurcalamadan önce benzinle bir depo yol yapıp tüketimi kontrol etmekte yarar var. Hakan'ın anlattığına göre aracın tepkileri iyi, tüketim dısında sorunu olmayan aracın sensörleri de buyukbihtimal sorunsuzdur. Ben tüketimleri yüksekliğin sorumlusu olarak Lpg'yi görüyorum.

Saygılarımla.

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Aracı kurcalamadan önce benzinle bir depo yol yapıp tüketimi kontrol etmekte yarar var. Hakan'ın anlattığına göre aracın tepkileri iyi, tüketim dısında sorunu olmayan aracın sensörleri de buyukbihtimal sorunsuzdur. Ben tüketimleri yüksekliğin sorumlusu olarak Lpg'yi görüyorum.

Saygılarımla.

Evren bey haklı. Benzin deponuzu doldurun ve şehir içinde kullanın ve sonra benzin deponuzu tekrar doldurun ölçüm yapın.

Yorum bağlantısı
Cemal Demirezen

62 litre benzinmi :D

Abi daha kolay bi yol söyleyin...

Arabayı alırken Rana hanım sağolsun incirlikten 62 litre benzini 100 TL ye almıştı.

Bizde öyle alabilsek ne güzel olur.Normal şartlarda hakan bey haklı kolay iş değil :-)

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

62 litre benzinmi :D

Abi daha kolay bi yol söyleyin...

Araçtaki sorunu çözerken 2 depodan fazla benzinle gezdim :D

Ne oldu :D

Yorum bağlantısı

Az önce konuyu okurken eşimde bakıyordu...

Ve bana unuttuğum bişiyi hatırlattı.

Aracı antalyadan aldığımda 16.9 yol bilgisayarı gösteriyordu(lpg yok)

Ankaraya dönüşte 12.3e kadar düşmüştü Ama TERMOSTAT bozuktu.

Hararet hep sıfırdaydı.

Termostat bu kadar etkilermi ?

Bu hiç aklıma gelmemişti :D

Tamamen unutmuşum.

Arabayı alırken Rana hanım sağolsun incirlikten 62 litre benzini 100 TL ye almıştı.

Bizde öyle alabilsek ne güzel olur.Normal şartlarda hakan bey haklı kolay iş değil :-)

Elçilik arabalarıda hep öyle :)

Yorum bağlantısı

Bu aralar bişi dikkatimi çekti...

Mesela yokuş aşağı giderken o/d kapattığımda Benzine geçiyor Ama Sesli ikaz vermeden.

Tekrar o/d bastığımda lpg'ye geçiyor.

Ayrıca yokuş yukarı tam gaz kalkarsam o zamanda aynını yapıyor.

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Bu aralar bişi dikkatimi çekti...

Mesela yokuş aşağı giderken o/d kapattığımda Benzine geçiyor Ama Sesli ikaz vermeden.

Tekrar o/d bastığımda lpg'ye geçiyor.

Ayrıca yokuş yukarı tam gaz kalkarsam o zamanda aynını yapıyor.

Olabilir. Yüksek devirlerde Benzin takviyesi yapılmış.. Bunun için yazılımda oynama yapılması gerekiyor

Yorum bağlantısı
Taner Kızılkor

bir kaç sefer denedim hep aynı.

bugün de 223 km yol gitmişim, gittim aynı pompaya yanaştım 31 litre gaz aldı (simit tank)

97 otomatik mondeo için nasıl bir değer?

güzergahım serbest trafik az yokuşlu.

Yorum bağlantısı
bir kaç sefer denedim hep aynı.

bugün de 223 km yol gitmişim, gittim aynı pompaya yanaştım 31 litre gaz aldı (simit tank)

97 otomatik mondeo için nasıl bir değer?

güzergahım serbest trafik az yokuşlu.

Gaz pedalına daha yavaş basarak vites geçişi Icin devirleri düşürmek tüketiminizi azaltacaktir. Çok uç bir rakam değil fakat 12lt/100km'yi belirttiğiniz kullanim sekli ve güzergahta yakalayabilirsiniz diye düşünüyorum.

Saygılarımla.

Yorum bağlantısı
Taner Kızılkor

Gaz pedalına daha yavaş basarak vites geçişi Icin devirleri düşürmek tüketiminizi azaltacaktir. Çok uç bir rakam değil fakat 12lt/100km'yi belirttiğiniz kullanim sekli ve güzergahta yakalayabilirsiniz diye düşünüyorum.

Saygılarımla.

teşekkürler ilginize bir de buna dikkat edeyim bakalım nasıl bir sonuç alacağım :)

14 litreye yakın tüketiminiz var. Fazla gibi sanki.

Araç otomatik - Ankara sonradan gördüm.

???????? :)

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

teşekkürler ilginize bir de buna dikkat edeyim bakalım nasıl bir sonuç alacağım :)

???????? :)

Evren beyin söyledilerini dikkate alın derim.

Ben ilk aldığım aylarda 20 litre lpg yakiyordu.

Şimdi aynı guzergahta 15litre lpg yakıyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Taner Kızılkor

Evren beyin söyledilerini dikkate alın derim.

Ben ilk aldığım aylarda 20 litre lpg yakiyordu.

Şimdi aynı guzergahta 15litre lpg yakıyor.

20 litre lpg :dance2:

peki nasıl düşürdünüz 15'e sadece kullanıma dikkat ederekmi ki sanmıyorum mutlaka birşeyler yapılmıştır araca...

bu arada soru işaretlerini İlkay bey için yaptım ne demek istediğini anlayamadım normal ankara ve otomatik mi demek istedi onu çözmeye çalışıyordum ;)

bu gün birşey farkettim bu arada özellikle klima açıkken (klima kapalıyken çok ender olarak) ışıkta durduğumda 900-1100 devir arası bir oynama yapıyor bazen tutturamayıp 700-1100 arası gidip geliyor ayağımı frenden kaldırıp çok az ilerleyip (yüke binince) duruyorum kesiyor. bu da şu meşhuuuurrr oksijen sensörü ve diğer sensörlerin temizliğini gerektiren olaymıdır? yakıtımı etkileyen bu da olabilirmi?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

peki nasıl düşürdünüz 15'e sadece kullanıma dikkat ederekmi ki sanmıyorum mutlaka birşeyler yapılmıştır araca...

bu arada soru işaretlerini İlkay bey için yaptım ne demek istediğini anlayamadım normal ankara ve otomatik mi demek istedi onu çözmeye çalışıyordum ;)

bu gün birşey farkettim bu arada özellikle klima açıkken (klima kapalıyken çok ender olarak) ışıkta durduğumda 900-1100 devir arası bir oynama yapıyor bazen tutturamayıp 700-1100 arası gidip geliyor ayağımı frenden kaldırıp çok az ilerleyip (yüke binince) duruyorum kesiyor. bu da şu meşhuuuurrr oksijen sensörü ve diğer sensörlerin temizliğini gerektiren olaymıdır? yakıtımı etkileyen bu da olabilirmi?

Sadece ayağımın altında yumurta varmış gibi gaza dokunarak ve vites geçişlerini 2000-2500 devir aralıklarında yaparak.

Yani sadece sakin kullanarak başardım.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı

Cevap veriyorum :)

Aracın otomatik ve ilin Ankara olduğunu sonradan gördüm o yüzden yazmıştım. Normalden biraz fazla yani tüketim. Bizim buralarda 14 litre lpg ile ben baya yol yaparım :) Yokuşumuz dahi çok nadirdir.

Yorum bağlantısı

Klimadaki devir oynaması icin sensörlerde uğraşmayın derim. Zaten hangi ustaya gitseniz normal diyecek. Klima yük bindirir yapar diyecek. Tabi ki araç yeni iken bu tip sıkıntıları olmuyor. Fakat zamanla klimanın güç bildirimine rolanti sensörü ya da baska sensorler hızlı cevap vermeyince, durma anında devrin 700'un altına inip araç stok etmeden tekrar yükselmesi ile karşılaşılıyor. Sebebi tam bilinmeyen bir problemi deneme yanılma yolu ile çözmek mondeo'da hem vakit hem de nakit kaybettirir. Üstelik düzgün çalışan bileşenleri de arizalanmasi problemi de yaşanabilir. Bu durumu normal kabul edin ve klimadaa devir oynamasını çok problem etmeyin.

Saygılarımla.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Klimada devir oynamasının genelde sebebi, düzgün olmayan ateşleme sistemidir..

Yorum bağlantısı
Taner Kızılkor
(düzenlendi)

Klimada devir oynamasının genelde sebebi, düzgün olmayan ateşleme sistemidir..

1-hazır değiştirmek istiyordum buji ve kablolarını, bunu değiştirmek yeterli olurmu sizce?

2-değiştirelim dersek hangi marka modelle değiştirelim dersiniz? :unsure2:

3-acaba lpgli araçlar için farklı tür bir buji varmıdır, bununla iligli öneriniz varmı?

4-yoksa hem lpg li hem 98 mondeo için mi öneri olmalı?

5-tabi kablo içinde önerilere açığım :unsure2:

edit: numaralandırma ;)

Sadece ayağımın altında yumurta varmış gibi gaza dokunarak ve vites geçişlerini 2000-2500 devir aralıklarında yaparak.

Yani sadece sakin kullanarak başardım.

Vay be bu kadarmış demek tamamdır. Bende başlayayım bakalım kaça düşürebileceğim...

tarihinde Taner Kızılkor tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

1-hazır değiştirmek istiyordum buji ve kablolarını, bunu değiştirmek yeterli olurmu sizce?

2-değiştirelim dersek hangi marka modelle değiştirelim dersiniz? :unsure2:

3-acaba lpgli araçlar için farklı tür bir buji varmıdır, bununla iligli öneriniz varmı?

4-yoksa hem lpg li hem 98 mondeo için mi öneri olmalı?

5-tabi kablo içinde önerilere açığım :unsure2:

edit: numaralandırma ;)

Vay be bu kadarmış demek tamamdır. Bende başlayayım bakalım kaça düşürebileceğim...

Buji kablosu orijinal olsun, bujileriniz de bosch'un lpg için özel bujileri var, onlardan olsun. Buji için forumu aratırsanız bulursunuz.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Taner Kızılkor

Buji kablosu orijinal olsun, bujileriniz de bosch'un lpg için özel bujileri var, onlardan olsun. Buji için forumu aratırsanız bulursunuz.

teşekkürler. o boschun sitesinden bişi anlayamadım ki...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

teşekkürler. o boschun sitesinden bişi anlayamadım ki...

Burayı aratın, aynı bujileri kullanıyoruz, buji kodları falan var eski konularda.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Taner Kızılkor

Burayı aratın, aynı bujileri kullanıyoruz, buji kodları falan var eski konularda.

teşekkür ederim.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...