İçeriğe Yönlendir

Hız ibresi ve dijital km sayacı birden sıfırladı

Levent Düşmezkalender

Recommended Posts

Levent Düşmezkalender
(düzenlendi)

Bugün seyir halindeyken km sayacı ve hız ibresi sıfırladı ve bir dakika kadar sonra eski haline döndü. diğer göstergelerde bu sorun olmadı. Sebebi nedir acaba? Beyin olabilir mi? Ya da geçici birşey midir?

tarihinde Levent D tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Özgür Temiz

bende arabayı calıstırırken ibreler sona geliyor küçük kilometre sıfırlanıyor yolda giderkende arada sırada dijital gösterge gidip geliyor nerdeyse hergun bende bulamadım nedenını daha dogrusu arastırmadım ama aküden veya elektrik tesisatındandır buyuk ihtimal tecrubelı arkadaslarımızın cevaplarını beklerız bu konuda wallla...

Yorum bağlantısı
Levent Düşmezkalender
Umalım ki akü kaynaklı olsun.

Keşke aküyle kurtarabilsem. Bana beyinden gibi geliyor. Tecrübeli arkadaşların cevaplarını da bekleyelim. Teşekkür ederim.

Yorum bağlantısı
Tansel Yavuz

Seyir halinde iken km sayacı inip geri çıkıyor ise km hız sensöründendir,50-90 tl arasına bulunabiliyor.

Sabahları kontağı açınca ibreler sona dayanıyor ise aküdendir.

Yorum bağlantısı
Tansel Yavuz

İkisi farklı;sabah kontağı açınca ibre sona dayanıyorsa aküdendir,sizin akü bitiyor yani,seyir halinde iken km ibresi sıfıra inip sonra düzeliyorsa hız sensöründendir, buda değişecek.

Yorum bağlantısı
Levent Düşmezkalender
Seyir halinde iken km sayacı inip geri çıkıyor ise km hız sensöründendir,50-90 tl arasına bulunabiliyor.

Sabahları kontağı açınca ibreler sona dayanıyor ise aküdendir.

Evet seyir halindeyken bir kez oldu ve bir dakika içinde düzeldi. Aynı zamanda sabahları ibreler sona dayanıyor. Bunun aküden olduğunu biliyorum. km sayacının inip çıkması da aküden mi? Doğru mu anladım?

İkisi farklı;sabah kontağı açınca ibre sona dayanıyorsa aküdendir,sizin akü bitiyor yani,seyir halinde iken km ibresi sıfıra inip sonra düzeliyorsa hız sensöründendir, buda değişecek.

Tamam. Şimdi anladım. Teşekkür ederim

Yorum bağlantısı
Rıdvan Ergün

Aracım henüz bir kaç aylıkken, benzeri bir durum benim de başıma gelmişti.

Motor devir göstergesi, hız göstergesi, yakıt göstergesi ve hararet göstergesi hepsi birden aynı anda en sona geldiler.

Ben paniklemiştim ki, bir kaç saniye sonra normal yerlerine döndüler.

O sırada İstanbul - Ankara arasında otobanda seyir halindeydim. Bir iki saate kadar Ankara'ya ulaşıp, doğru servise gittim.

Bilgisayarları falan bağladılar. hiç bir şey bulamadılar.

Aküden gelen elektrikte bir anlık kesiklik olduğunu düşündüklerini söylediler.

Yaklaşık birbuçuk senedir de bir daha tekrarlanmadı bu olay.

Yorum bağlantısı
Deniz Tayanç

6 ay önce pejo 206 xt vardı. kilometre sayacım sabahları çalıştırdığım zaman dibe vuruyor ondan sonra tekrar çalışıyordu. ayarlı radyo kanallarını sıfırlıyordu. hatta far sensörüm bile çalışmıyordu çok korkmuştum servise gittim ve meğerse akünün değişmesi gerekiyormuş. değişti ve araba saat gibi olmuştu. birde fordlarda duyduğum kadarıyla akü bitmeye yakın silecekler kendiliğinden çalışıyormuş diyorlar.

Yorum bağlantısı
Özgür Temiz

yok abi silecekler kendi kendine niye çalışsın ya :D arabanın içine ruh falan girse hadi neyse:D:D

Yorum bağlantısı
Deniz Tayanç
yok abi silecekler kendi kendine niye çalışsın ya :D arabanın içine ruh falan girse hadi neyse:D:D

bildiğinizden mi konuşuyorsunuz yoksa konuşmak için mi konuşuyorsunuz. isterseniz arayın servise bir sorun bakalım.

Yorum bağlantısı
Tansel Yavuz
bildiğinizden mi konuşuyorsunuz yoksa konuşmak için mi konuşuyorsunuz. isterseniz arayın servise bir sorun bakalım.

Silecekler mekanik kol yardımı ile çalışmaktadır,dolayısı ile kısadevre olmadığı sürece mekanik olarak tetikleme yapılmadığı sürece çalışmazlar.

Yorum bağlantısı
  • 8 ay sonra...
Şeref Gökırmak

Arkadaşlar öncelikle merhaba.

Bu konu altında aracımdaki arızayı yazmayı uygun buldum. arbamı bir kaç hafta önce boya koruma yaptırdım, bu sırada istemediğim halde birşey olmaz deyip motoruda yıkadılar. Geçen gafta da arabanın yağı, hava filitresi ve yağ filitresi değişti. Bu esnada şanzıman yağıda kontrol edildi.

Sanayiden ayrıldıktan sonra araç tüm gösterge lambalarını yakıp, devir ve hız saatlerini tavan yaptı. kontak açkapa yaptım, her açmamda aynı sorun devam etti. bu sırada yağ lambası (tam yanmadan) flaşör gibi yanıp sönüyor, direksiyon altından bir yerlerden de sanki bir role çekip bırakıyor gibi sesler çıkardı. Hani duvar saati çalışırken tik tak ederya aynen bu şekilde sesler 1 dk. kadar sürdü. 5-6 kez kontak aç kapa yaptım ve normale döndü.

Fakat şimdi ise araç hareket halinde iken gösterge lambaları yanıp, devir saatleri sona yanaşıyor, bir kaç saniye sonra normale geçiyor. Araç farları azalıp artıyor, teyp kapanıp açılıyor, camların ise hafızası siliniyor. Bu akşam bunu 10 kez yaptı ve beni korkuttu. Araç şese mi almıyor diye düşündüm, kaputu açıp şöyle göz ucuyla bir kontrol ettim, soketler ve şaseler normal gibi geldi.

Sorun neden olabilir, bu problemle daha önce karşılaşan bir arkadaş varmı ve arızayı nasıl düzeltti?

Şuan Kayseri deyim, bu sorunu çözebilecek tavsiye edebilceğiniz bir usta varmı.

Yardımcı olursanız memnun olurum.

Yorum bağlantısı
Cemal Demirezen

merhaba şeref bey yaşadıklaınıza bakınca ilk aklıma hız sensörü bozuk olma ihtimali geliyor.fiesta da km sıfırlanıp teybin sesi kısılıp açılıyordu aracı sanki arkadan biri tutuyormuş gibi oluyordu hız sensöründen kaynaklanıyormuş değiştirildi ve düzeldi yaşar usta tarafından.kayseride yaşar usta var forumdan ulaşabilirsiniz anlaşmalı işyerleri başlığından oto deva.umarım masraflı bir problem yoktur.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Sorun neden olabilir, bu problemle daha önce karşılaşan bir arkadaş varmı ve arızayı nasıl düzeltti?

Bunun aynısı Sivas Caddesinde olmuştu bende... :)

Sebep akü ve tam mevsimi..

Şurayı inceleyin

Yorum bağlantısı
Rıdvan Kocabaş
Arkadaşlar öncelikle merhaba.

Bu konu altında aracımdaki arızayı yazmayı uygun buldum. arbamı bir kaç hafta önce boya koruma yaptırdım, bu sırada istemediğim halde birşey olmaz deyip motoruda yıkadılar. Geçen gafta da arabanın yağı, hava filitresi ve yağ filitresi değişti. Bu esnada şanzıman yağıda kontrol edildi.

Sanayiden ayrıldıktan sonra araç tüm gösterge lambalarını yakıp, devir ve hız saatlerini tavan yaptı. kontak açkapa yaptım, her açmamda aynı sorun devam etti. bu sırada yağ lambası (tam yanmadan) flaşör gibi yanıp sönüyor, direksiyon altından bir yerlerden de sanki bir role çekip bırakıyor gibi sesler çıkardı. Hani duvar saati çalışırken tik tak ederya aynen bu şekilde sesler 1 dk. kadar sürdü. 5-6 kez kontak aç kapa yaptım ve normale döndü.

Fakat şimdi ise araç hareket halinde iken gösterge lambaları yanıp, devir saatleri sona yanaşıyor, bir kaç saniye sonra normale geçiyor. Araç farları azalıp artıyor, teyp kapanıp açılıyor, camların ise hafızası siliniyor. Bu akşam bunu 10 kez yaptı ve beni korkuttu. Araç şese mi almıyor diye düşündüm, kaputu açıp şöyle göz ucuyla bir kontrol ettim, soketler ve şaseler normal gibi geldi.

Akü ile alakalı dün akşam ben yolda kaldım , aynısı oldu teyp kapanmaya başladı , uzunları yakınca araba stop edecek gibi oldu ve sonunda yolda kaldım :)

Yorum bağlantısı
Şeref Gökırmak

Rıdvan bey geçmiş olsun.

Arkadaşlar bu sorunu daha önceden yaşamamıştım, yağ değişiminden hemen sonra olması acaba yağı değiştiren işçi arkadaş bir sökete dokunduda böyle bir sıkıntı oldu diye düşündüm. Yada yağ değişimden bir hafta öncede motor yıkandı, bu sırada bir yerlerde oksitlenme olduda temas etmeme gibi bir sorunmu var diye düşündüm.

En iyisi yaşar ustaya bir gideyim, eğer müsait ise probleme bir de o baksın.

Umarım Mehmet Beyin dediği gibi sorun aküden çıkar da sıkıntıyı kolay atlatırız.

İlgilendiğiniz için Teşekkürler arkadaşlar.

Cemal bey bende km sıfırlanmıyor, motorun çalışmasında bir sıkıntı yok. Göstergelerin hapsi tavan yapıp normale dönüyor, tüm uyarı lambalaı yanıyor, teyp kapanıp açılıyor, farlar söner gibi oluyor, camlar hafızasını siliyor. Araçta herhangi bir performans kaybı olmuyor.

Yorum bağlantısı
Şeref Gökırmak

Arkadaşlar sabah Yaşar Ustaya ulaştım, sağolsun ilgi ve alakasından memnun kaldım.

Arızaya neden olanın akü olabileceğini tahmin yürüttü, fakat bu arızanın kontak açmada yapmasının aküden kaynaklanabileceğini ama hareket halindeyken yapmasının ilginç olduğunu söyledi. Aracın aküsünü değiştirip bir deneyelim dedi, sıfır Mutlu marka akü aldık, taktılar. Şuan sorun düzeldi gibi, arcı 50 km kadar şehir içinde kullandım, şükür tekrarlamadı. Sabah sanayiye gidene kadar enaz 20 kez arızayı tekrarlamış ve beni iyice korkutmuştu. Umarım bir sorunla daha karşılaşmam.

Buradan Yaşar Ustaya tekrar teşekkürlerimi iletiyorum.

Yorum bağlantısı
İsa Köse

Arkadaşlar birkaç gündür Focus 1 aracımın yağ basıncı ikaz lambası yanmıyor. Normalde aracı çalıştırmadan önce, kontak II konumuna geldiğinde yakıt, akü, vb. gösterge lambaları ile beraber yanıp motoru çalıştırınca sönmesi lazımdı. Acaba neden yanmıyor?

Olası nedenleri düşündüm, biraz araştırdım:

1- Yağ seviyesini kontrol ettim. Min ile max arasında. Normal.

2- Gösterge paneli içinde ilgili lamba kesmiştir dedim, gösterge panelini açtım. Fakat ampül yok, gösterge panelindeki elektronik devrenin bulunduğu karta entegre led var. Yani sabit, kesmiş de değil zira geçen gün yanmaya başladı, sonra tekrar gitti. Gösterge panelini temizledim, hani bir yerde pislik, vs vardır da sorun çıkarıyordur diye. Buradan da sonuç çıkmadı. (Bu arada gösterge panelini gerekmedikçe açmanızı tavsiye etmem :D )

3- Kitapçığa baktım. Yağ basıncı ikaz lambası yanması durumundan bahsetmiş ama yanmamasından bahsetmemiş hiç. Birşey bulamadım.

Evet, epeyce uğraştım ama başka nelere bakmak lazım. Neden yanmıyor olabilir?

Aklıma gelen fakat bilgisizlikten bakamadıklarım:

1- Yağ müşürü yerinden oynamış olabilir mi? Sökülüp takılması sorunu çözebilir mi? Bunun yeri neresidir?

2- İlgili lambanın (ki bu entegre bir led) sigortası var da yanmış olabilir mi? Bunun yeri neresidir?

Yardımcı olur musunuz?

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Bence kontağı ilk çevirmenizden itibaren yanmıyorsa eğer yağ müşürünü kontrol edin.

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran
(düzenlendi)

Arkadaş yukarıda ''Yani sabit, kesmiş de değil zira geçen gün yanmaya başladı, sonra tekrar gitti''

Dediği için ampülden şüphelenmedim.Yoksa ilk önce elbette ampüle bakılmalı.

tarihinde Ayhan Onaran tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
İsa Köse
Yanlışınız var bu lamba dipsiz ampul yanılmıyorsamda 3w lık olması lazım. Patlamış olma ihtimali var bunu gage menüsünden kontrol ediniz , gage menüsüne geçince gösterge ampüllerini test eden bölüme geçin yanmıyorsa ampül patlaktır. Değişimi son derece kolay , focuslarda gösterge içinde led yok.

Bilakis sizin yanlışınız var. :good1:(Burada maksadım espridir. Geçenlerde yine böyle birşey yazdım da arkadaş kişiselleştirme deyip üzmüştü beni. Belirteyim de :D)

Can Bey, göstergeyi açtım, öyle kurcaladım ki... Mertol Bey ve Mehmet Bey (emmi) biliyor detayları... Kesinlikle ampül yok. Gerekirse foto çeker koyarım buraya ama valla orayı tekrar açmayı gözüm kesmiyor. Zira gösterge ibrelerini de çıkarmak gerekiyor ki aman aman hiç bulaşmayalım bir daha...

Kesinlikle led var, yani karta entegre. Yoksa söküp almaz mıydım ben o ampülü? 3 veya 4 ampül var göstergede. Onlar da ışıklandırma için. www.ozyurek.org dan bakıp bakıp söktüm ben göstergeyi. Orada sizin dediğiniz gibi hepsi ampül. Ben de öyle sandım açtım ama malesef.

Ayhan Bey, ben de ondan şüpheleniyorum. Evet, kontağı ilk açtığımda da yanmıyor. Bu yağ müşürü nerededir?

Yorum bağlantısı
İsa Köse

İlginçtir az önce aracı çalıştırmak için kontağı çevirdiğimde yağ basıncı ikaz lambası NORMAL OLARAK yanmaya başladı. Sorun kendiliğinden çözüldü sanki. Ama yarın sabah yanacak mı göreceğiz.

Bu yağ müşürü nerdedir? Ben orada bir temassızlık, bir gevşeme vb. olabilir diye düşünüyorum.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...