İçeriğe Yönlendir

Bridgestone Yaz Lastikleri - Sorular, Öneriler, Yorumlar

Lokman Özbek

Recommended Posts

Lokman Özbek

Abiler Bridgestone Turanza ER300 195/60/R15 88 H arayışlarım sonucu bu lastikten almaya karar verdim. Fiyatı hakkında bilgisi olanlar cevap yazarsa sevinirim.

Yorum bağlantısı
Ersin Karaca

Lokman bey tek sorunu gürültüsü :)

Biraz fazla ses çıkartıyor, onun dışında iyi bir ürün...

Yorum bağlantısı
Eren Yavuz

130 buna verene kadar michelin energy serisi alın derim.Onun da fiyatı 160 civarı

Yorum bağlantısı
Lokman Özbek

bursa nın yollarını bilen var mıdır... çukurdan geçilmiyor hele ki yıldırım tarafı. michelin çukur yolarda çabuk yıpranıyormuş. o yüzden Bridgestone a döndüm

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

100 km de 0.2 0.3 litre daha az yakıt tüketir. Michelin in iddiası bu. Ve gerçeten doğru eski arabamda denedik. :)

Yorum bağlantısı
İsa Köse

Bunun 185/65/R14 olanını kullanıyorum. Gayet memnunum. Ses konusu Focus'ta hepsi aynı bence. Yine de çok ses yapıyor denmez.

Arkadaşlar Michelin Energy al demişler ama bu lastik ondan kat kat iyi. Bir kere benim bildiğim, Turanza ER300, Yüksek Performans lastiği... Michelin Energy, Standart lastik... Ayrıca bileşimindeki maddeler farklı... (silica vs)

ER300, ADAC testlerinde tavsiye edilen bir lastik... Birincilik bile var...

Bence iyidir. :lol2:

Yorum bağlantısı
İsa Köse
İsa Bey, size bu konuda size katılıyorum. bana asıl ilginç gelen ("sözüm meclisten dışarı") çevremizde lastikten anlamayan o kadar çok insan varki, konuştuklarında zannedersiniz 40 yıllık lastik ustası, belki hiç araç bile kullanmamıştır ama; ya sırf birileri ona öyle söylediği için ya da sadece bi yerlerde konuşulanları duydukları için, michelin en iyi lastik derler ve bundada inat ederler. deneyimleriyle sabit gibi.

size profilinizdeki mesleklede alakalı bi soru sorsam, acaba sizce de bu psikolojik veya şartlı refleks olabilir mi?

Tabi ki buna değişik isimler bulunabilir... Klasik koşullanma, marka imajı, mahalle baskısı :lol2: ...

Kullanıyorum, anlatıyorum. Herkes deneyimini yazarsa bence faydalı olan budur. Gerisi yorumdur, duyduklarını paylaşmaktır. Tabi buna da saygı duymak lazım.

Ben de Michelin için çoook iyi şeyler duydum: "Şöyle yumuşak lastik, aman böyle sessiz, yol tutuşu şöyle, lastik Michelin'dir... falan filan. Ama Michelin bayisinin dediklerini dinleyip Bridgestone aldım. Adam başka marka lastik de satmıyordu, 4 lastik satmak istemez miydi?

Bu arada arkadaş fiyat yorumu istemiş. Biz farklı birşey tartışıyoruz.

Ben alalı epey oldu tam hatırlamıyorum 1 sene olmuştur. (15000 km oldu ama) Aldığım fiyat 107,5 TL idi. Sizin fiyat iyi bence.

Yorum bağlantısı
Guest Ak?n Atakan
Bunun 185/65/R14 olanını kullanıyorum. Gayet memnunum. Ses konusu Focus'ta hepsi aynı bence. Yine de çok ses yapıyor denmez.

Arkadaşlar Michelin Energy al demişler ama bu lastik ondan kat kat iyi. Bir kere benim bildiğim, Turanza ER300, Yüksek Performans lastiği... Michelin Energy, Standart lastik... Ayrıca bileşimindeki maddeler farklı... (silica vs)

ER300, ADAC testlerinde tavsiye edilen bir lastik... Birincilik bile var...

Bence iyidir. :p

Michelin energy standart lastik değil H serisini alırsan yüksek performans lastiği olur...

Yorum bağlantısı
İsa Köse
Michelin energy standart lastik değil H serisini alırsan yüksek performans lastiği olur...

Haklısınız Michelin Energy H Serisi Standart lastik değil. Fiyatı da örnek olması açısından burada 180 TL/adet.

Yalnız şu var ki burada bahsedilen Michelin Energy sanırım standart olanı.

Ayrıca Turanza ER300'ün standart olanı yok... Fiyatı burada 148.50 TL/adet.

Standart olan Michelin Energy'nin karşılığı Bridgestone B250.

Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk
(düzenlendi)

Ben Turanza ER300 195 50 15 kullanıyorum.

Tam tamamen sıfır sessiz değil ama aşırı rahatsız edici bir sesi yok. Ses var diye söyleniyor ama aldığınızda okadar abartılı olmadığını göreceksiniz.

Lastik oldukca dayanıklı. Yolda lastiklerime güvenerek gidiyorum. Rahar rahat basıyorum. Yüksek hızda giderken ani firen yapıp aynı zamanda direksiyon ile sağa sola sert manevralar yaparak durdum. Savrulma, cizgisinden çıkma vs yok. Oldukça güvenli.

Bu lastiklerden önce kullandığım goodyear'ların hamuru daha yumuşaktı ama lastik daha sesliydi.

tarihinde Ayhan ?ent tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Emrah Musalli

ses konusu eleştirilerine gelince; erkan bey bi ara forum da lastikler arasında ki ses farkını algılayabilmek için insan da yarasa gibi kulak olması gerek demişti. yani sesli ile sessiz arasında ki fark genel olarak ya psikolojik ya da kulak tan duymaya bağlı koşullanma... belli özellikleri genel ortam da kabul görmüş ve tavsiye edilen her yeni lastik iyidir bence...

Yorum bağlantısı
Haluk Gümüş

Bridgestone tek geciyorum. Ayrica size soyle bir ipucu vereyim. Bursa Carrefour'da 3 alana 1 bedava kampanyasi oluyor. Axess kredi kartina 12 taksit diger kredi kartlarina 6 taksit yapiyorlardi. Ustelik montaj ve balans ayari da hemen yapiliyor. Size de Bridgestone keyfini surmek kaliyor. Bende Good-year lastiklerimi Bridgestone'la degistirdim. Oldukca memnunum.

Yorum bağlantısı
Abdullah Ercan
bursa nın yollarını bilen var mıdır... çukurdan geçilmiyor hele ki yıldırım tarafı. michelin çukur yolarda çabuk yıpranıyormuş. o yüzden Bridgestone a döndüm

Goodyear Optigrip de alınabilir. Yanılmıyorsam hem yeni teknoloji hem de michelin kadar yumuşak değil. Gerçi siz karar vermişsiniz tabi doğal olarak işin bir de maddi boyutu var.

Yorum bağlantısı
Cem Boneval

Bu hesaba göre V serisi de ultra performans mı olacak?

Şaka bir yana, yüksek hıza dayanıklılık performans kriterlerinden sadece bir tanesi.

Bu yüksek performans sıfatı elbette biraz pazarlama unsuru, ama tabii lastiklerin hangi şartlarda kullanılacağını da hesap ederek seçimi yapmak lazım.

Michelin serisi şöyle:

Michelin Energy (Saver): Daha çok kompakt araçlar, şehir içi ve lastiğini zorlamayanlar için

Michelin Primacy HP: Daha güçlü yüksek sınıf (sedan) araçlara yönelik uzun yol lastiği

Michelin Pilot Exalto: Sportif kullanım ve bu tür araçlar için

Michelin Pilot Sport: Ferrari :king: için

Bu sınıflamada ER 300 Primacy HP sınıfında veya ona çok yakın kabul edilmelidir.

Diğer bir deyişle fiyat kalite oranı çok iyidir. Ayrıca yol tutuşu, fren ve sürüş güvenliği de sınıfına göre gelişkin bir lastiktir. Değişik araçlarda kullandım, kendi aracımda da birbuçuk yıl kadar olmak üzere, asla mutsuz olmadım. Tereddütsüz tavsiye ederim. Ayrıca gürültülü falan da değil.

Primacy HP ile kıyasladığımda bile cazip fiyatı nedeniyle öncelik verirdim sanırım.

Yorum bağlantısı
Lokman Özbek
Bridgestone tek geciyorum. Ayrica size soyle bir ipucu vereyim. Bursa Carrefour'da 3 alana 1 bedava kampanyasi oluyor. Axess kredi kartina 12 taksit diger kredi kartlarina 6 taksit yapiyorlardi. Ustelik montaj ve balans ayari da hemen yapiliyor. Size de Bridgestone keyfini surmek kaliyor. Bende Good-year lastiklerimi Bridgestone'la degistirdim. Oldukca memnunum.

carrefour a dün uğramıştım. kampanya felan göremedim. sadece %10 indirim var. sonuçta 180 e mal oluyor. telefonla yetkili satıcıya sordum. son fiyat 160 olur dediler. fiyatlat bana yüksek geldi. biraz daha araştırmam lazım.

Yorum bağlantısı
Serkan Aktay

Turanza ER300 195/60/R15 88 H aynı lastiği 2 yıla yakın süredir kullanıyorum. Oldukca da memunum ve tavsiye ediyorum. Ancak kafama takılan şudur ki, nu lastlkten lastik sesi gelmiyor :unsure2: Yani patinaj ve fren yaptığınızda gelen çıyaklama sesi yok :unsure2: Acaba nedendir bilmiyorum. Bu iyi birşeymi kötü birşeymi?

Yorum bağlantısı
Lokman Özbek

bugün piyasayı gezdim.195 60 15 ölçüler çerçevesinde

pirelli p 6000 3 alana bir bedava tanesi 120 tl. toplam 360

hankook h 88 tanesi 110 tl. toplam 440

bridgestone turanza e 300 h 88 en ucuzu 145 tl. toplam 580

michelin energy h 88 170 tl. toplam 780

dunlop sport 300 h88 155 tl. toplam 620

piyasadaki esnafa baktım. hepside tok satıcı. garibime gitti doğrusu. bridgestone turanza diye bu işe başladım ama galiba bu gidişle hankook alacak gibiyim... değerli yorumlarınızı bekliyorum...

Yorum bağlantısı
Lokman Özbek

pirelli de lastik değilmiş gibi geliyor bana. diş izi hiç eskimeyen ömür boyu garantili lastik :D

Yorum bağlantısı
Cem Boneval

Adedi 90 TL'ye gelen Pirelli bence de açık ara iyi seçim. Sadece üretim tarihine bakın.

Hatta buralarda varsa ben de alayım...

Yorum bağlantısı
Cem Boneval

Real'in linkini verdiğiniz web sayfasında P6000 195/65-15 ölçüsünde, 4 al 3 öde ise P3000 için geçerli.

Mağazada farklı ise bilemem.

Bir de Pirelli sanırım P6000 üretimini durdurdu, bunlar elde kalan son ürünler olabilir. Tabii imalat tarihi yakınsa bu bence bir sorun değl.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...