İçeriğe Yönlendir

Bridgestone Yaz Lastikleri - Sorular, Öneriler, Yorumlar

Lokman Özbek

Recommended Posts

Selçuk Keleş

Verdim gitti lastikleri daha artık geçmiş olsun huylandırma beni :lol:

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Verdim gitti lastikleri daha artık geçmiş olsun huylandırma beni :)

Huylanacak bir şey yok.. içine sinmiyordu... Değiştin kurtuldun..

Sana bir hikaye anlatmıştım..

Burada da anlatayım..

Mişlenlerim vardı 3 yılı geçmişti ama ısrarla aşınmıyordu..

Buna rağmen yol tutuşta ciddi zaafiyetler görüyordum..

Yeni lastik aldım ve lastikçiye gittim..

Değişti lastikleri.. Bu lastikleri bana sat dedi.. Olur dedim.. kaça vereksin dedi..

Lastiklerimi tak, balansını yap, başka bişey istemem dedim.. Havalara uçtu..

Sonra bu lastikleri birine sattığını, bu aracında virajda yoldan çıkarak takla attığını söyledi..

Ama hala lastiklerin çok iyi durumda olduğunu söylüyordu :)

Yorum bağlantısı
  • 2 ay sonra...
Oktay Servet

2007 focusumda üzerinde gelen bridgestone er 305 91V lastiklerimi bugün değiştirdim.eski lastiklerimden fazlasıyla memnun olduğum için tekrar bridgestone tercih ettim.ancak bu defa 91V yerine 91H aldım.konfor farkedilir derecede arttı yol sesini çok daha az alıyor.biraz hızlı kullanıyorum buna rağmen yüksek süratlerde kaydığında çok rahat toparlıyor.kesinlikle tavsiye ederim.

180 tl fiyatı.

Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş
2007 focusumda üzerinde gelen bridgestone er 305 91V lastiklerimi bugün değiştirdim.eski lastiklerimden fazlasıyla memnun olduğum için tekrar bridgestone tercih ettim.ancak bu defa 91V yerine 91H aldım.konfor farkedilir derecede arttı yol sesini çok daha az alıyor.biraz hızlı kullanıyorum buna rağmen yüksek süratlerde kaydığında çok rahat toparlıyor.kesinlikle tavsiye ederim.

180 tl fiyatı.

:bravo:

Hızlı kullanmayın :bravo::nazar:

Oktay hocam,V serisi lastikler daha geç ısınır ve ısındıktan sonra ise H serisi lastiklere göre çok daha iyi yol tutar,ayrıca aracın orjinal lastikleri V serisi ise bu,1 saat boyunca 240 km hızla gidebilirsiniz anlamından ziyade,arabanın devrini ve yol tutuşunu çok daha iyi tolere etmesinden dolayıdır,yani H serisi lastik takmakla bence hata yapmışsınız,ayrıca Allah göstermesin lastikten dolayı bir kaza yaparsanız,orjinal hız serisini kullanmadığınızdan dolayı kaskodan para alamayabilirsiniz...

Ortalama süratlerde sorun çıkacağını sanmam. Kasko firmasının böyle bir şeyi bahane etmeye hakkı olamaz.

Yorum bağlantısı
Tansel Yavuz
Oktay hocam,V serisi lastikler daha geç ısınır ve ısındıktan sonra ise H serisi lastiklere göre çok daha iyi yol tutar,ayrıca aracın orjinal lastikleri V serisi ise bu,1 saat boyunca 240 km hızla gidebilirsiniz anlamından ziyade,arabanın devrini ve yol tutuşunu çok daha iyi tolere etmesinden dolayıdır,yani H serisi lastik takmakla bence hata yapmışsınız,ayrıca Allah göstermesin lastikten dolayı bir kaza yaparsanız,orjinal hız serisini kullanmadığınızdan dolayı kaskodan para alamayabilirsiniz...

Böyle şeyler yok,bunları kim diyorsa uydurmuş.

Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk

Bu ER300'lerin bazıları Türkiye üretimi bazıları yurtdışı. Benimki Türkiye üretimi değil. Türkiye üretimiyle yan yana koyduğumuzda benimkinin hamuru ciddi sert ama değişik bir sertlik, lastik gibi değilse sert hamur gibi. Hız ve tük değerleride aynı... Türkiye üretimi çok daha sessiz ve konforlu. Michelin gibi hamuru var.

Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk

Bence çok yüksek hızlarda kullanmayacaksanız gereksiz hız değeri yüksek lastik almayın. Hamuru daha geç ısınıyor, şehir içinde düşük hızlarda zor ısıtırsınız, ısınmayan kıvama gelmeyen lastiktende verim alamassınız. Sert olur. Hız değeri düşük alın, hemen kıvama gelsin ve daha iyi yol tutsun. H bile fazla bence. 210 ile nekadar gideceksinizki ? H koyup 160 bile görmeden lastiği biten çok araba var. T, S bile yeterli bence...

Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş

Daha yüksek hıza dayanabildiği için yapısı belki de daha sağlam olabilir ? Ben de H kullanıp 160'ı pek görmeyenlerdenim. :nazar:

Ama yol tutuşu gibi temel karakteristik özelliklerinin pek değişeceğini sanmam.

Benim ER300'lerim TR idi yanlış hatırlamıyorsam. Zaten çok da önemli değil.

Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş
Bu ER300'lerin bazıları Türkiye üretimi bazıları yurtdışı. Benimki Türkiye üretimi değil. Türkiye üretimiyle yan yana koyduğumuzda benimkinin hamuru ciddi sert ama değişik bir sertlik, lastik gibi değilse sert hamur gibi. Hız ve tük değerleride aynı... Türkiye üretimi çok daha sessiz ve konforlu. Michelin gibi hamuru var.

Benimkiler TR imiş.

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Mehmet Jeyan

Bridgestone Turanza ER300 185-65-14 4 adet lastik aldım dün. Tanesi 140 TL'den. 6 taksit, sibop değişimi, nitrojen,rot ve balans ayarı yapıldı. Fren hidroliğinin içine bir alet soktu usta ve bütün ışıkları yanmaya başladı aletin. Aynı aleti suya batırınca yine tüm ışıkları yandı. Dedi ki senin hidrolik suya çalmış. Hidroliğe batırmasını da istedim, batırıp aleti çalıştırdığında sadece bir ışık yandı. Ne zararı olur dedim? Hidroliğin çalıştığı yerlerde sudan dolayı pas olacağından, gerekli performansı alamayacağımdan, frenlerde balataların çabuk ısınacağından bahsedip beni ikna etti ve 25 TL ye eski hidroliği boşalttırıp yerine yenisini koydular. Eski lastiklere göre gözlem yapmak yanıltıcı olabilir belki, biraz gezelim arabayla gözlemlerimi yazarım.

Yorum bağlantısı
Mehmet Jeyan
O nasıl lastikçiymiş ya,bir lastikçinin hidrolik yağıyla uğraştığınıda ilk defa duyuyorum...

lastikçi tam bir servis gibi.. Akü kontrolü, cam suyu vs vs bir sürü hizmetleri vardı..

Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk
(düzenlendi)
Daha yüksek hıza dayanabildiği için yapısı belki de daha sağlam olabilir ? Ben de H kullanıp 160'ı pek görmeyenlerdenim. :shok:

Ama yol tutuşu gibi temel karakteristik özelliklerinin pek değişeceğini sanmam.

Benim ER300'lerim TR idi yanlış hatırlamıyorsam. Zaten çok da önemli değil.

Lastiğin yolu tutabilmesi için belli bir kıvamla olması gerek. Hız sınırı yükek lastikler zor ısınır, kıvama zor gelir. Yüksek hızlarda dahi çok aşırı ısınmazlar.

Hız sınırı düşük lastikler düşük hızlarda bile hemen ısınırlar. Yüksek hızlarda ise aşırı ısınırlar ve tehlikeli olurlar.

Geçenlerde soğuk havada yoldan geldiğimde çok hız yapmamama rağmen lastikleri ellediğimde ısınmışlardı. Yazın hemen ısınıyorlar. Jant soğuk oluyor, lastik sıcak oluyor. Birde şunu farkettim. Lastiğim tabanı ile yanak kısımlrı farklı malzeme. Taban çok sert bir hamur ama yanak kısmı yumuşaçık silikon gibi. Buna rağmen yanaklar içteki malzemeden dolayı sert.

tarihinde Ayhan ?ent tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Yunus Küllü
(düzenlendi)

Size tek şey söylemem gerekiyor. bridgestone lastikler sert oldukları için özellikle sıcak olan bölgelerde iyi performans sağlıyor.misal akdeniz kıyı kesimleri. michelin ise yumuşak yapıda olduğu için daha çok soğuk bölgeler için ideal. eğer benim gibi michelin alıpta mersin antalya gibi yerde kullanırsanız vede lastik 195 45 r16 olursa canınız çok yanar.bunu göz önünde bulundurmanızda fayda var.

tarihinde Mehmet tarafından düzenlendi
Gerekmedik
Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Ahmet Çağan
Size tek şey söylemem gerekiyor. bridgestone lastikler sert oldukları için özellikle sıcak olan bölgelerde iyi performans sağlıyor.misal akdeniz kıyı kesimleri. michelin ise yumuşak yapıda olduğu için daha çok soğuk bölgeler için ideal. eğer benim gibi michelin alıpta mersin antalya gibi yerde kullanırsanız vede lastik 195 45 r16 olursa canınız çok yanar.bunu göz önünde bulundurmanızda fayda var.

Bridgestone lastikleri evet çok sert ama yol sesini olduğu gibi içine alıyor.İnanın yol sesi beni çok mu çok rahatsız ediyor 2011 model aracımda var üzerin de geldi biraz kendimi toparladıktan sonra hemen değiştirmeyi düşünüyorum kimseyede tavsiye etmem bu lastikleri

Yorum bağlantısı
Mert Yeldan

Selamlar

Bugün Turanza Er300 185-65-R14 86H lastik aldım. Liste fiyatı 165TL, 155TL ye aldık. Rot-Balans, Nitrojen ile dolum, yeni sübaplar, fren balata temizliği, ve on düzen ayarı dahil. Peşin fiyatına 6 taksit.

Üstünde fabrikadan gelen Kumholar vardı. Araba birden sessizleşti ve yumuşadı sanki. Gerçi yeni olmasının payı büyük. Seneye bu zamanlar sanırım daha net yorum yazabilirim.

Yorum bağlantısı
Mert Yeldan
HAyırlı olsun, rakamlar garip şekilde uçtu, en ucuz lastik 205/55/16 oldu :nazar:

Teşekkürler abi.

Garip bir durum değil abi.

Lastik hammadesi deprem tsunami gibi felaketler yüzünden hammade üretimi azaldı. Geçen bir dergide okumuştum.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

205/55/16 tsunami den etkilenmedi ise :D rakam artıkmak için vesile yapmaya bayılırlar, Caponya da kauçuk üretiliyor mu bilemem?

Yorum bağlantısı

195/65/15 135 tl civarında.bu fiyatları görünce araba alırken insanın ilk önce lastik ebatlarına bakıp öyle karar verresi geliyor :D

Yorum bağlantısı
  • 4 hafta sonra...
Mustafa Akkoç

205/55/R 16 V yi değiştirirken,215/55/16 V alsam olur mu? olursa ne avantajı ve dezavantajı varsır?

Yorum bağlantısı
Guest Mustafa Ta?k?n

yanılmıyorsam çok yakar, motoru çok yorar, yol sesi artar, konfor azalır. yolda tutunması, direksiyon hakimiyeti artar.

Yorum bağlantısı
  • 5 hafta sonra...
Erkan Biçer

Merhb Arkadaşlar

bende bridgestone potenza 225/55 R16 çıkma 4 adet denk getirdim. fiyat 300 TL 4 adet. diş derinlikleri 5-5-6-6 mm , 2010 un ortasında uretilmiş.

güzel gibi geldi

ne dersiniz, cokta anladıgımı soyleyemem tabiki. mantıken ekstra yol tutuş ve fren mesafesi kısalması , diğer taraftan extra sürtünme , extra yakıt gibi.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Honda Crv gibi bir cibiniz var ise iyi olur da, bu ebadı hangi otomobile takacaksınız?

Yorum bağlantısı
Erkan Biçer
Honda Crv gibi bir cibiniz var ise iyi olur da, bu ebadı hangi otomobile takacaksınız?

çağlar abi mondeo 2006 var bende ona takacagım , 16 inç arasında en yeni tarihli bu vardı , yurtdısında oldugum için kardeşim ve annem babam kullanmakta aracı. sürüş güvenliği önemli benim için , ondan tarih ve yol tutuşa burda okudugum kadarı ile dikkat etmeye çalıştım.

en azından gelipte ben ilgilenmeye başlayıncaya kadar sanırım idare edecektir.

ne dersiniz

Yorum bağlantısı
Erkan Biçer

az evvel kardeşimle görüştüm , araca cok yakıştığını , aracın daha iyi hızlandıgını belirtti , yurda dönünce bir de ben test edip izlenimlerimi aktarırım.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...