İçeriğe Yönlendir

Kaza yaptım

İhsan Yargıcı

Recommended Posts

İhsan Yargıcı

c.tesi aracımla giderken arkamızdan gelen tır ın darbesi ile orta refüjü aşıp karşı yönden gelen araca ortasından çarptık.arac şu an bahçeşehirde ford yetkili servisinde . araçta bulunan 1,5 yaşındaki oğlum korkuttu bizi arka tarafta iki koltuk arasında ayakta iken tavana çarptı oradan kucağıma düştü annesi ile hastaneye gönderdim ve yaralanmalı kaza statüsüne girdi ve çok şükür hiç birimizde bi sorun olmamış (bebek koltuğu şart araçta evde ufak olunca ertelemiştim ama sök tak yapılacak artık ) çok şükür canımız sağ ayağa kalktık ve malın peşine düşüyoruz

benim sorularım şu böyle bi darbede açılmayan airbağler ne zaman açılacak boşunamı para veriyoruz bu aksesuara.bununla ilgili şikayetimi nereye yapabilirim

2 benim aracım yol harici hiç bi yere temas etmemişti bugüne kadar şimdi 7 parça (camlarla 11)parçası değişmesi gerekiyor eksper pert etmezde tamir derse itiraz hakkım varmıdır ?(kusurun tamamı bana çarpan tıra verildi 8-8)ve ayrıca kaporta hasarı ile beraber direksiyon bozuldu çekiciye yüklenirken belli idi ve şanzımanında darbe aldığı kanaatindeyim bunları servise not ettirdim

3 -kaskomda sıfır araç klozu vardı şimdi aracın pert olması durumunda eski kasa fiesta yok bu durumda bana araçmı teklif ederler ?

4- eger bu süreçte kiralık araç talep edersem hasarsızlığım bozulurmu ?

5-biraz yüzsüzlük olacak ama alışverişten dönüyoduk ve 145 tl lik alış verişten hiç bir şeyi kullanamadık hepsi çöp oldu bişey olmayanında içi cam parçaları ile dolu idi (maaşla çalışıoruz krizde var hali ile )

eger yardımcı olursanız mevzuar konusunda çok sevindirirsiniz

Yorum bağlantısı
Cemil Çınar

Öncelikle çok geçmiş olsun...

Aracınızın pert olması için çalışın, bağajınızdakileri ödeyeceklerini tahmin etmiyorum, sigorta poliçenizde eskime düşme ile ilgili madde var mı ne yazıyor?

Fotoğraf ve tutuanak var mı ekleyebilirmisiniz...

Eğer pert etmezlerse kazadan dolayı oluşan tüm hasarı servisiniz tespit edip expere iletmek zorunda....

bu durumda bile o aracı kullanmaya devam etmeniz (benim tecrübelerime dayanarak) iyi bir karar olmaz, hem maddi hem manevi açıdan...

Araç pert edilirse de size yenisini vermelerini talep edin para almayın, bence...

Sigortacı arkadaşlarımızdan daha net cevaplar mutlaka gelecektir diye tahmin ediyorum...

Yorum bağlantısı
İlker Kadılar

çok çok geçmiş olsun ...

sizlere bişey olmamışya gerisi telafi edilir bir şekilde....

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Geçmiş olsun.. büyük kaza atlatmışsınız..

Aynı sorun benim de başımda.. Basit bişeyler olmak üzere çocuk koltuğu benim var ama, bu güne kadar oturtupta yolculuk yapamadım... Oturmuyorlar..

Özellikle oğlan sürekli iki koltuğun arasında, çok tedirgin bir şekilde gidiyorum bende.. Bu sebeple çocuklarla çok az sayıda yolculuk yapıyorum..

Gelelim konuya..

1- Airbag açılmamış.. Açılması için önden aldığı hasarın tamponu parçalamış ve panele kadar gelmiş olması gerekirdi.. Köşelerden vurur ve panel ezilmez ise airbag açılmaz.. Sensörleri tamponun arkasındaki şasinin iç kısmındadır...

2- Kazada airbagler açılmadıysa motorda hasar yoksa, tavanda hasar yoksa araba zor perte çıkar.. Eksper ile bizzat görüşün, sigorta şirketi ile bizzat görüşün.. Kaza % 100 rüculu olduğu için hasarın tamamı çarpan kamyondan alınacağından, aracı perte çıkarmada yardımcı olabilirler..

3- Yeni araç klozu iyi bişeydir.. Ancak ilk bir yıl geçerlidir.. Bu ilk poliçeniz ise bundan faydalanabilirsiniz.. Sizin aracınız eski kasa ve artık üretilmiyor.. Bu durumda eksper çözecektir bu işi. Bayilere soracak, bir rakam belirleyecek, o rakamı size teklif edecektir.. Bu araştırmayı kendiniz de yapmalısınız ki size bu rakam önerildiğinde, evet razıyım veya hayır razı değilim, ben falanca yerden sordum, bu araç satılıyor olsa anahtar teslimi şimdi şu para olurdu diyebilmelisiniz..

4- Kiralık araç talebi hasarsızlığı bozmaz.. Ki zaten tamamı rüculu, hiç bir şekilde bozulmayacaktır.

5- Elinizde market alışverişinin faturası vardır.. Bu fatura ile size çarpan kamyonun trafik sigortasına müracat edin ve isteyin parasını.. Hiç başıma gelmedi ama.. Ödenmesi gerekir diye düşünüyorum..

Yorum bağlantısı
Ali Yaşar

Çok büyük geçmiş olsun. Verilmiş sadakanız varmış. Dediğiniz gibi çocuklar için koltuk şart. Bildiğim kadarıyla tamir masrafı araç değerinin %60'ını geçiyorsa araç perte çıkıyor. Kiralık aracıda en fazla bir hafta için veriyorlar.

Yorum bağlantısı
Murat Dere

Aynı sorun benim de başımda.. Basit bişeyler olmak üzere çocuk koltuğu benim var ama, bu güne kadar oturtupta yolculuk yapamadım... Oturmuyorlar..

Özellikle oğlan sürekli iki koltuğun arasında, çok tedirgin bir şekilde gidiyorum bende.. Bu sebeple çocuklarla çok az sayıda yolculuk yapıyorum..

Gelelim konuya..

1- Airbag açılmamış.. Açılması için önden aldığı hasarın tamponu parçalamış ve panele kadar gelmiş olması gerekirdi.. Köşelerden vurur ve panel ezilmez ise airbag açılmaz.. Sensörleri tamponun arkasındaki şasinin iç kısmındadır...

2- Kazada airbagler açılmadıysa motorda hasar yoksa, tavanda hasar yoksa araba zor perte çıkar.. Eksper ile bizzat görüşün, sigorta şirketi ile bizzat görüşün.. Kaza % 100 rüculu olduğu için hasarın tamamı çarpan kamyondan alınacağından, aracı perte çıkarmada yardımcı olabilirler..

3- Yeni araç klozu iyi bişeydir.. Ancak ilk bir yıl geçerlidir.. Bu ilk poliçeniz ise bundan faydalanabilirsiniz.. Sizin aracınız eski kasa ve artık üretilmiyor.. Bu durumda eksper çözecektir bu işi. Bayilere soracak, bir rakam belirleyecek, o rakamı size teklif edecektir.. Bu araştırmayı kendiniz de yapmalısınız ki size bu rakam önerildiğinde, evet razıyım veya hayır razı değilim, ben falanca yerden sordum, bu araç satılıyor olsa anahtar teslimi şimdi şu para olurdu diyebilmelisiniz..

4- Kiralık araç talebi hasarsızlığı bozmaz.. Ki zaten tamamı rüculu, hiç bir şekilde bozulmayacaktır.

5- Elinizde market alışverişinin faturası vardır.. Bu fatura ile size çarpan kamyonun trafik sigortasına müracat edin ve isteyin parasını.. Hiç başıma gelmedi ama.. Ödenmesi gerekir diye düşünüyorum..

işte cevap budur! yüre be kim tutar seni?

bunları hissederek söyledim ha kimse yanlış anlamasın, kırarım bacağını. arkadaşımla bir kez daha gurur duydum. :p

Yorum bağlantısı
İlker Kadılar
işte cevap budur! yüre be kim tutar seni?

bunları hissederek söyledim ha kimse yanlış anlamasın, kırarım bacağını. arkadaşımla bir kez daha gurur duydum. ;)

murat abi sanada geçmiş olsun resmin ters duruyor nasıl yapabildin... :p

Yorum bağlantısı
Murat Dere
murat abi sanada geçmiş olsun resmin ters duruyor nasıl yapabildin... ;)

sağol abicim. kaza işte; geliyorum demiyor malum. :p

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Yukardaki açıklamama bir ilave yapmam gerekiyor...

Araç pert olursa; Hasarsızlık indirimi de kalmaz o da pert olur... Poliçe işini yapmıştır.. Günü gelmemiş taksitler varsa onlarda ödenir, poliçe fesih edilir.. Bir sonraki araçta ve yeni poliçede hasarsızlık indirimi kullanılamaz...

Bildiğim kadarıyla tamir masrafı araç değerinin %60'ını geçiyorsa araç perte çıkıyor.

Bizim şirkette % 50.. şirket göre değişir bu durum... Sormak lazım..

Yorum bağlantısı

Gelelim konuya..

Mehmet abi gereken herşeyi yazmış eline sağlık abi. Bu arada büyük geçmiş olsun aracınızda değişmesi gereken parçaları biliyormusunuz.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Demiştim..

Araştırdım...

Çarpan aracın Trafik sigortası poliçesi fotokopisi, ehliyet ve ruhsat fotokopisi

Kaza raporu, alkol raporu,

Alışveriş faturası,

Sizin ehliyet, ruhsat ve kimlik fotokopiniz

Banka hesap bilgileriniz

ve bir beyan yazısı ile size çarpan aracın trafik sigortası şirketine müracat edip talepte bulunun...

Yorum bağlantısı
Murat Dere
Demiştim..

Araştırdım...

Çarpan aracın Trafik sigortası poliçesi fotokopisi, ehliyet ve ruhsat fotokopisi

Kaza raporu, alkol raporu,

Alışveriş faturası,

Sizin ehliyet, ruhsat ve kimlik fotokopiniz

Banka hesap bilgileriniz

ve bir beyan yazısı ile size çarpan aracın trafik sigortası şirketine müracat edip talepte bulunun...

olay budur abicim. her foruma lazım bir Mehmet Özyürek. ama nerdeee. her forum bizimki kadar şanslı değil ki... :p

ben şimdi okula gidiyorum. arkamdan konuşmayın. avatarımı silmeyin. asabımın sinirini bozmayın benim. haayt!

Yorum bağlantısı
İhsan Yargıcı
(düzenlendi)

şimdi servisle konuştum çıkan tutar 13,600 tl . araçta bi kapılar bide tavan sağlam. air bağ konusunda ise ön tampon ve kaput değişecek desem (tampon üç parça )bag için bi iki foto alabildim oda eşimin telefonunda yarın yüklemeye çalışırım. ve tüm iyi dilekleriniz için teşekkür eder ve kimsenin bundan sonra böyle bir başlık açmamasını temenni ederim. (koltuk konusunda haklısınız ancak hafta içi iş çıkışı araca iş arkadaşlarımda biniyorlardı güzargah üstlerinde dağıta dağıta gidiyordum bu biraz engel oldu.(aracın kasko ederi 25.317,50)

tarihinde ?hsan Yarg?c? tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Ben böyle durumlarda şunu merak ediyorum.Şimdi diyelimki araç pert oldu ve yenisini verecekler..Diyelimki aracınızın aynısı yok kasa değişmiş o kasadan mı veriyorlar? Veya tam tersi bir durumda şu olabilir mesela araç üretimden kalkmış olabilir üretilmiyorsa bu durumda ne oluyor?

Yorum bağlantısı
(düzenlendi)

Onarım tutarı aracınızın %50 değerini aşıyor, büyük bir ihtimalle aracınıza pert işlemi yapılır diye tahmin ediyorum. Şu anda aracınızın değeri ne kadardır tahmini.

Benim bildiğim aracın eski kasası üretilseydi ne kadara alınabilirdi gibi bir araştırma yapılıyor yetkili satıcılardan ve ona göre ödeme çıkarılıyor.

tarihinde Ali Alp G tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
şimdi servisle konuştum çıkan tutar 13,600 tl . (aracın kasko ederi 25.317,50)

Kasko hangi şirketten...

Sordunuz mu % kaç ile pert ediyorlarmış...

Ayrıca kasko bedeli önemli değil, piyasadaki ederi önemlidir...

Ben böyle durumlarda şunu merak ediyorum.Şimdi diyelimki araç pert oldu ve yenisini verecekler..Diyelimki aracınızın aynısı yok kasa değişmiş o kasadan mı veriyorlar? Veya tam tersi bir durumda şu olabilir mesela araç üretimden kalkmış olabilir üretilmiyorsa bu durumda ne oluyor?

Bu aşamada bir çeşit rıza pazarlığı yapılır..

Distribitör veya Üretici net fiyat veremez ise fikir beyan etmesi istenir..

Kasko şirketi, sıfır araç vermek zorunda değildir, Kaskonun asıl amacı sizin zararınızı telafi etmektir.. Bir orta yol buşunacaktır.. Özellikle % 100 rüculu olduğu için sorun olacağını sanmıyorum...

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran
Kasko hangi şirketten...

Bu aşamada bir çeşit rıza pazarlığı yapılır..

Distribitör veya Üretici net fiyat veremez ise fikir beyan etmesi istenir..

Kasko şirketi, sıfır araç vermek zorunda değildir, Kaskonun asıl amacı sizin zararınızı telafi etmektir.. Bir orta yol buşunacaktır.. Özellikle % 100 rüculu olduğu için sorun olacağını sanmıyorum...

Teşekkür ederim.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...