İçeriğe Yönlendir

Debriyaj/Baskı Balata

Şükrü Güzelsu

Recommended Posts

Gökhan Aksu
(düzenlendi)
Gökhan bey, ne marka kullanıldı debriyaj ve bilyesinde?

Sani bey,

Baskı balata luk marka'da bilye markasına dikkat etmemişim.

Servise sordum bilye fo-mo-co marka imiş.

tarihinde G tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Halil Yüksek
(düzenlendi)
Arkadaşlar 2 günlük hummalı bir araştırma sonucunda c-max tdci baskı balata sachs marka 250 tl +bilye orj. 110tl + şansıman yağı 50 tl işçişlik 120 tl toplam 530 tl gibi bir rakam çıkıyor... oysaki aile dostumuz ve çocukluk arkadaşıma da sorduğumda biri 750 diğeri 700 gibi bir rakama tekabül ediyordu..

şimdi parçaları Ataşehir yedpa ticaret merkezinde c caddesinde sanırım ford yedek parçacısından alıp ayynı yerden rica ettim servis konusunda yardımcı olması için sağ olsunkar kırmayıp KADOSAN sanayide bir ustayı arayıp normalde 150 tl işçilik aldıklarını ancak parçacı aracı olduğundan 120 tl gibi bir rakama bağlantı kurduk...

yardımdımcı olan forumdaki arkadaşlara çok teşekkür ederim.. ihtiyaç olursa iletişim bilgilerini daha net verebilirim.

hayırlı olsun.

geçen hafta Bursa'da yaptığım işlemler:

baskı-balata 220 tl (sachs marka)

baskı bilyası 110 tl (orjinal)

şanzuman yağı 25 tl

işçilik 150 tl

toplam: 505 tl

volantta stop ederken vurma var. 550 tl dediler parça fiyatı. "usta hazır sökmüşken değiştirelim dedi.

zararı olur mu dedim. yok dedi sıkıntı yapmaz. ama stop ederken vurma sesi gelir." dedi. bende değiştirmedim.

tarihinde Halil Y tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Keşke değişseymiş, volantın hareketli parçası var, vurma sesi başlamış ise, yeni balataya kısa sürede zarar verme riski yüksek.

Yorum bağlantısı
Halil Yüksek
Keşke değişseymiş, volantın hareketli parçası var, vurma sesi başlamış ise, yeni balataya kısa sürede zarar verme riski yüksek.

servise sordum volant arızasını, onlarda sıkını yaratmayacağını söyledi. sadece motor stop ederken ses yapar onun dışında zararı olmaz dedi.

baskı-balata ve bilya değişimine servis

840 TL baskı balata

200 işçilik bir de baskı bilyası ile 1200 TL istedi. Bilginize..

Yorum bağlantısı
  • 5 ay sonra...
Soner Bahadır

herkese merhabalar benimde bir sorum olacaktı bilgilendirirseniz sevinirim benim 2010 hb 1.6 benzinli aracımın baskı balatayı sıyırmıştı ve değiştirdim 480 tl ye ve şimdi tekrar sorun açtı araç çekişten düştü gaz yemiyor ve bir servis 2400 istiyor başka bir ustayla görüştüm 400 tl parça 300 tl işçilik istedi benim tek kaygım parçanın hangi marka olması hangisini taktırmam gerektiği ben kıbrıstayım olursa parçayı ankaradanda alabilirim.sizce hangi marka almalıyım?

araç ford focus:)

Yorum bağlantısı
Cihan Tiftik

2010 model araçla kaç km yaptınız ki,2.kez baskı balata değişiyor? Ya sizin sürüş sitilinizde bir sorun var ya da gittiğiniz ustalarda.

Yorum bağlantısı
Soner Bahadır

aracı emanet verirsen 2 de olur 3 te aga :) araç 35 binde 28 binde felan baskı balata sıyırdı servis çok para istedi malum yaptıramadım okadar paraya:(bir ustaya götürdüm oda yaparız dedi yaptı ve sonuç gene aynı oldu şimdi başka bir ustaya gösterdim oda değişmesi gerektiğini söyledi işte güvenilmiyorki yabancı memlekette olunca:(

çağlar bey volant dediğiniz heralde parlak olan parça usta göstermişti o zarar görürse pahalı die.peki nerden temin edebilirim bu parçaları?

Yorum bağlantısı
  • 5 hafta sonra...
Doğukan Çoktay

aracım 110000 binde bugune kadar baskı balatası hiç değişmedi.arabam gec hızlanıyor gecenlerde baska bir ka benı solladı ana yetişemedim.kalkarken üsten kavrıyor ve iyi ayarlayazmsam titreme yapıyor.

sizce değiştirmelimiyim baskı balatayı?

bir sorumda su: ayagımı debriyajdan çekince motor sesi artıyor ve titreşimde artıyor.sizce bu normalmi? tesekkurler.

Yorum bağlantısı
Engin Özarı

Değiştirilmesi konusundaki cevabıda kendiniz vermişsiniz

Yorum bağlantısı
Doğukan Çoktay

Değiştirilmesi konusundaki cevabıda kendiniz vermişsiniz

araç boştayken ayağımı debriyajdan çekince motordan ses geliyor titreşim artıyor bu normalmi?

Yorum bağlantısı
Doğukan Çoktay

İlk sahibi misiniz?

ilk sahibi değilim. 3. sahibiyim aracaım temiz ama tabi eksikleri var.baskı balatası hiç değişmemiş.açıkçası değiştirmeyede korkuyorum.erzurumda usta bulmak zor.burası o kadar soguk ki aracımın gösterge saatine kadar her yeri buz tutuyor.maaşallah ilk marşta çalısıyor.

Yorum bağlantısı
Doğukan Çoktay

havalar ısınınca değişin derim.

peki hocam değitrecem.yalnız hangi marka alayım baskı balatayı sizce? mapa var 80 tl luk var 200 tl.sizce hangisini alıp taktırmalıyım?brde servise mi yoksa herhangibir ustayamı taktırayım?

peki hocam değitrecem.yalnız hangi marka alayım baskı balatayı sizce? mapa var 80 tl luk var 200 tl.sizce hangisini alıp taktırmalıyım?brde servise mi yoksa herhangibir ustayamı taktırayım?

birseydaha sorcagım aracım yazın daha az yakıyordu.bu aralar yakıt sarfiyatı attı bu normalmi sizce hava eksi 15 lerde burda acaba soguktanmı yakıt tuketimi arttı hocam?

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

-15, sarfiyatın artması kadar doğal birşey yoktur, fordu biraz tanısın yeterli, özel serviste değişir, ben olsam mapa almam, işçiliğe yazık.

Yorum bağlantısı
Doğukan Çoktay

-15, sarfiyatın artması kadar doğal birşey yoktur, fordu biraz tanısın yeterli, özel serviste değişir, ben olsam mapa almam, işçiliğe yazık.

teşekkürler çağlar abi

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Gökhan DEMİRCİOĞLU

Merhabalar,

Sitede yeniyim. Hırsımdan her bulduğum yere şikâyetimi yazıyorum. Umarım birileri çözüm üretir. Aracımdan özellikle kasisli yollarda ses geliyordu. Servise gittim. Sesin kaynağını bulamadılar, sorun yok dediler (tarih 20.02.2010). 2 ay sese rağmen kullanmaya devam ettim. Dayanamadım tekrar gittim. Tekrar incelediler bişi yok dediler. Ben ısrar edince ön takımlardandır, deyip direksiyon kutusunu değiştirdiler (garantiden). Ancak sorun giderilmedi. Yine ses devam etti. Tekrar tekrar gittim. Sorun yok dediler. 01.07.2011 tarihinde tekrar servise gittim. Bu arada aracın garantisi doldu, uzatma 1 yıl garanti yaptırdım. Servise gittiğimde sorunun debriyaja bastığımda daha şiddetli olduğunu söyledim. Elemanlardan biri tekrar test sürüşü yaptı geldi. Lifte alıp inceleyelim dedi ama bugün çok meşgulüz. Bende tatile çıkacağım dedim. Böyle kullanmaya devam etsem tatil dönüşü baksanız sorun olur mu dedim. Hiiiiç bişe olmaz gidin gelin hocam dedi. Bende gittim ve geldim 5ooo km yol yaptım. Ayrıca sesi ilk duyduğumdan buyana 1 buçuk yıl geçti ve 25 km yol yaptım. Tatil dönüşü aracı servise bıraktım, iş yerine döndüm. Bir saat sonra bir telefon, aracınız baskı balata dağıtmış volanı da bozmuş masrafınız 5000TL dir, yapalım mı. O kadar para veremem dedim. İkinci sınıf bir parça var onu takalım dedi, onun değeri 1700TL. Çarem yok taktırdım. Kendilerine bunları anlattığımda susmaktan başka bir şey yapmadılar. Parayı benden çatır çatır aldılar. Taktıkları parçadan da memnun kalmadım. Arabam titrek bir hale geldi. Parçadan memnun olmadığımı söylediğimde, aynı parçayla değişelim dediler para almayalım. 10 gün önce taktınız parçayı yenisini taksanız ne değişecek dedim. Sinirlendim ve ayrıldım. Çok uzattım biliyorum. Ama Trabzon Ford Tunalara bir daha gitmek istemiyorum. Ford arabası görmek istemiyorum. Nefret ettirdiler. Bu kadar büyük bir firma ama yapılanlar çocukça. Kendi suçlarının cezasını bana çektiriyolar. Parasında değilim, kendimi enayi gibi hissediyorum.

Yorum bağlantısı

Geçmiş olsun,gerçekten çok can sıkıcı bir durum,keşke başka yerlerede gösterip fikir alsaymışsınız.yada bu forumda olsaydınız... :(

Yorum bağlantısı
Serkan Turan

üzüldüm bu duruma gerçekten..

keşke yaptırıp çıksaydınız yada başka servislerede götürseydiniz illa ana servis şart değil bazen para tuzağı oluyor..

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

geçmiş olsun, 1700TL ye orcinalleri bile satılmakta piyasada, bu durumu 444FORD u arayarak bildirseydiniz, bence geçmiş kayıtlara bakılarak bir şeyler yaparlardı?

Yorum bağlantısı
Gökhan DEMİRCİOĞLU

50000TL veriyorsun, araç satın alıyorsun. Sonra türlü türlü sorunla kaşılaşıyorsun. Koskoca ford ismi yüzünüze bile bakmıyor. Sayın KOÇ beyfendiye selamım olsun. Arçelik garanti kapsamında olmayan buzdolabımı yeni modeli ile değiştirdi. Kuruş para almadı. FORDDD ise kendi hatalrının cezasını bana kesti. Normal adalet olmasa bile ilahi adalet tecelli edecektir. Yazıklar olsun FORD firmasına. Arayıp sordukları için.. Şuan amerikadaki bayilerine e-mail yazıyorum. Belki onlar bişi yapar.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Türkiye ford hakkında, ne yazarsanız yazın, Türkiye Ford a geri yollanır, ookunmadan bile, sistem bu.

Yorum bağlantısı
Özkan Yenigün

Garanti uzatmışsınız 1 yıl ona rağmen mi 1700 Tl ödediniz.Yoksa % 20 sinimi ödediniz..Yoksa garanti kapsamında değilmiydi o parçalar?

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...