İçeriğe Yönlendir

Boşta Gitmek

Yılmaz Kaçar

Recommended Posts

Fatih_Keskin

Benim başıma şöyle bir şey gelmişti yüksek bir yerden aşağı iniyordum 3-4 km civarı vitesi boşa aldım yol virajlıydı virajlarda da frene basıyorum Allahtan yolun sonlarına doğru frenler tutmamaya başladı dedim ...çtıkk hemen vitese aldım vites düşürdüm sağ salim indim sonra öğrendim ki ne kadar doğru nekadar yanlış bilmiyorum frenlenleme sistemi hidrolik motorun biryerlerine bağlı olduğu için uzun süre boşta iken frene bas bırak yaparsanız frenleriniz boşalıyormuş bilginiz olsun

Yorum bağlantısı
Süha Demirtaş
Benim başıma şöyle bir şey gelmişti yüksek bir yerden aşağı iniyordum 3-4 km civarı vitesi boşa aldım yol virajlıydı virajlarda da frene basıyorum Allahtan yolun sonlarına doğru frenler tutmamaya başladı dedim ...çtıkk hemen vitese aldım vites düşürdüm sağ salim indim sonra öğrendim ki ne kadar doğru nekadar yanlış bilmiyorum frenlenleme sistemi hidrolik motorun biryerlerine bağlı olduğu için uzun süre boşta iken frene bas bırak yaparsanız frenleriniz boşalıyormuş bilginiz olsun

fren sistemi boşalması diye bir durum olmamalı eğer bir sorun yok ise veya havalı değil ise diye biliyorum.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

şirketteki linealar kompresyonda anlık 2 litre yakıt tüketiyor gözüküyor, boşa attığımda 2.5litreye çıkıyor.

bu araçlarda "cut-off" yok mu?

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
frenlenleme sistemi hidrolik motorun biryerlerine bağlı olduğu için uzun süre boşta iken frene bas bırak yaparsanız frenleriniz boşalıyormuş bilginiz olsun

Rolantide çalışan motor gerekli frenlemeyi yapacak kadar güç üretiyordur...

Bence sorun balataların ısınmış olmasıdır..

Isınan balata kaçırır...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Saygın Can Oğuz

Yokuş aşağı inerken yol bilgisayarından 0 lt/100km yazısını görmek beni mutlu ettiği için boşa almıyorum. Boşa aldığımda orda 1 - 1,5 lt/h yazısı çıkıyor. Bu arada durduğu yerde, ısınmış bir motorda rolanti tüketimi 0,7 lt/h civarında oluyor. dolayısı ile yolda giderken boşa attığında motor - belki elektirik aksamı dersteklemek için - biraz daha fazla tüketiyor.

Yorum bağlantısı
Saygın Can Oğuz
Yolda ilerlerken boşa aldığınızda gördüğünüz lt/100km' dir

Olabilir, ona dikkat etmem lazım.

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Süha Demirtaş

Ustaeller servisde ajlan usta ile konuşurken araba kesinlikle boşa atılaz hele mondeo da hiç atılmaz dedi. Peki sebep ne dediğimde;

Debraja bastığında debraj sensörü var yani sen örnek olarak 60 km hız ile gittiğini düşün vitesi boşa al araç durduğunu anlar

Fakat aynı hızda gider iken debraja basılı tutarsan araç vites boş dahi olsa gittiğini anlar dedi.

Sonuç olarak araç gider iken boşa atarsan aracın belirli bir düzeneği durduğunu anlayacak buda uzun vadede sorun oluşturacaktır dedi.

Durmak için ise araba durana kadar ayağını debrajdan kaldırmayacaksın anca araba durunca vitesi boşa alıp ayağını debrajdan kaldıracaksın dedi.

Yorum bağlantısı
Eren Yavuz
Ustaeller servisde ajlan usta ile konuşurken araba kesinlikle boşa atılaz hele mondeo da hiç atılmaz dedi. Peki sebep ne dediğimde;

Debraja bastığında debraj sensörü var yani sen örnek olarak 60 km hız ile gittiğini düşün vitesi boşa al araç durduğunu anlar

Fakat aynı hızda gider iken debraja basılı tutarsan araç vites boş dahi olsa gittiğini anlar dedi.

Sonuç olarak araç gider iken boşa atarsan aracın belirli bir düzeneği durduğunu anlayacak buda uzun vadede sorun oluşturacaktır dedi.

Durmak için ise araba durana kadar ayağını debrajdan kaldırmayacaksın anca araba durunca vitesi boşa alıp ayağını debrajdan kaldıracaksın dedi.

Tam anlıyamadım yazdığınızı ama araba durana kadar debriyaja basma fikri bana biraz tuhaf geldi....

Yorum bağlantısı
Malik Dağlı

durana kadar debriyaja basmasmasanız arkadaşın dediği doğrudur araç viteste ise stop eder o nedenle duruncaya kadar debriyaja basmak mantıklı bence

Yorum bağlantısı
Eren Yavuz
durana kadar debriyaja basmasmasanız arkadaşın dediği doğrudur araç viteste ise stop eder o nedenle duruncaya kadar debriyaja basmak mantıklı bence

Hımm yanlıs kullanılan kelima var bu durumda.aracın durmasına yakın debriyaja basılır.100 le giderken duracaksam debriyaja basmam,durmasına yakın basarım..

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Doruk Akyıldız

Allah allah, arabada durduğunu anlayan debriyaj sensörü varmış da, gittiğini anlayan hız sensörü yok muymuş? Hocam araba giderken boşa atmanın yerine göre avantajları, yerine göre dezavantajları vardır (yakıt tasarrufu, cut-off, kompresyon yapamama gibi). Ama yok sensör varmış, yok araba hissedermiş gibi şehir efsanelerine fazla inanamamak gerektiği düşüncesindeyim.

Yorum bağlantısı
yokuş aşağı boştayken yakıt sarfiyatı sıfır olmuyor, ama vites te inip gaza basmazsanız yakıt sarfiyatı sıfır oluyor. Yol bilgisayarının yalancısıyım. :(

Buna katılıyorum zaten TDCi araçlarda cut off yokmuydu.Yokuş inerken gaza basmazsanız motora giden yakıt kesiliyord diye biliyorum.Düz yolda bile öyle gazı kesince motorda ses seda kalmıyor yani yanma sesi. pedala dokununca gene ses çıkmaya başlıyor.Ama boşa atıldığı zaman fazla yakmasanız da rölantideki gaz kadar yakarsınız fazla olmasada.Ama bu işi gene de bir bilene sormak lazım tamirci ye filan değil de bir uzmana.Tamirci arkadaşlar varsa darılmasınlar :)

Yorum bağlantısı
Aziz Türkmen

benim için de boş vites diye bir vites yok arabada... duracaksam da frene basarken araba yavaşladıkca vitesi kuculturum, hem daha cabuk frenliyorsunuz hem de daha guvenli. yani 5. vites 100 km/h hızla giderken direk sadece frene basarsanız vitesi ellemeden hız düştüğünde siz yetişemeden araba stop edebilir. ayak debriyajda beklemenin de baskı balata acısından zararlı oldugunu düşünüyorum. en iyis motor freni kullanalım arkadaslar, hem balatalar için de faydalı bişeydir...

Yorum bağlantısı
Mehmet Ezginler

Arkadaşıma katılıyorum sürüş tekniklerinde araç giderken boşa atın diye bir şey yok,yokuş aşşagı inseniz dahi araç mutlaka viteste olmalı,aracın güvenli iniş hızına göre vites seçilmelidir aynen bendede vitesi boşa alıp araç kullanma alışkanlıgı yok,hız=uygun vites taki araç durana kadar böyle.

Yorum bağlantısı
Gökhan Kocatürk

Motor freni kullanmak motorun ömrüne etki eder mi?

Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk

Motor ömrüne etki etmez. Yanma olmadığı için yüksek basınc oluşmaz. Elemanlara yük binmez.

Yorum bağlantısı
Gökhan Kocatürk
Motor ömrüne etki etmez. Yanma olmadığı için yüksek basınc oluşmaz. Elemanlara yük binmez.

Vites küçültünce sanki motorda yüksek bir basınç oluşuyormuş gibi bir his oluşuyor.Motor zorlanıyor gibi...

Yorum bağlantısı
Mehmet Ezginler

Bence etmez ama güvenli araç kullanmış olursunuz. ;)

Yorum bağlantısı
  • 4 hafta sonra...
Mehmet Ezginler

Bence bu alışkanlıgınızdan bir an önce vaz geçin .araç hareket halindeyken vitesi boşa atmak çok tehlikelidir bir çok sebebi vardır saymayla bitmez hakimiyet sizde olmalıdır hakimiyet sadece direksiyonda degildir stop etmesinden tutunda fren balatalarına kadar uzuyor çünkü devamlı ara ara frene basmanız gerekecektir.araç viteste olursa hakimiyet sizde olur vites boştayken öyle abartılı yakıt tasarrufuda saglamaz bunlar dogru bildigimiz yanlışlardır.en güzeli yokusu kaçıncı vitesle çıkıyorsanız örnek (3) o vitesle inin :)

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Yakup Başaran

ACT Chip tuning forumunda böyle bir şey okumuştum.

1- Araç hızda iken gazdan ayağımızı çekince gerçekten yakıt tüketimi yok mu?

2- LPG li araçlarda da bu böylemi. LPG püskürtmesi aracın devrine göre oluyor diye biliyorum.

Bu konuyu nerede açacağımı bilemedim. Uygun değilse editörler uygun yere taşıyabilirler. Benim araç F1 olduğu için burada açtım

Yorum bağlantısı
Guest Hasan Tanr?verdi

yol bilgisayarı harcamıyor diyor. ben inanmıyorum. yine de az da olsa harcıyordur. rolantide bile harcarken çalışan araba nasıl 0 yakıt harcar anlamak güç.

Yorum bağlantısı
Lokman Ceritlioğlu

bende çok dikkat ettim opeldede 0 tüketim diyordu. 3 km.lik inişte ortalama yakıt 0 olarak indim.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...