İçeriğe Yönlendir

Sis Farları Kullanımı

Salih Arslan

Recommended Posts

Selçuk Keleş
Güngüz farı olarak led kullanırlar diye tahmin ediyorum.

Üreticiler cimri olduklarından üst seviye araçlar hariç led pek kullanılmaz bana kalırsa. Led çok pahalı bir teknoloji, ayrı bir led far koymak ek bir ampulü bile hesaplayan üreticilerin işine gelmez.

Çift flamanlı uzun far ampulü kullanarak gündüz+uzun farını çok ucuza entegre etmek mümkün. İlk örneklerden biri osram snapinlite kullanılan Golf VI -> http://www.geceucusu.com/teknoloji/yenilikler/2009/

Yorum bağlantısı
Saygın Can Oğuz

Far ayarı auto konumundayken sisler yanmıyor benim araçta. Kullanma kılavuzunda da belirtilmiş. Herhalde gelişi güzel kullanılmasının önüne geçilmeye çalışılmış. Hal böyle olunca da ben gerekli hava koşulları dışında sis farı filan açmam. Ön arka ayrı ayrı açıldığı halde. Gündüz açılması konusunda da, açanlara saygım var ama öyle bir ülkede yaşıyoruz ki en temel kural hataları yapılıyor. Hız sınırları, hatalı sollamalar, şerit ihlalleri vs. Tüm bunları görünce gündüz far olayı biraz bana ayrıntı gibi geliyor. Hava kararmasına yakın bırakın farı, hala parklarla giden kamyonlar var. Böyle bir ülkede gündüz far açsan ne açmasan ne. Herkes en temel kurallara bir uysun, sonra hepberaber gündüz farları açalım.

Yorum bağlantısı
Aslı Çimen
E bu söylediğinizin diğerinden farkı yok ki?

Kanunda var olan "Sis ışıklarını; sisli, karlı ve sağanak yağmurlu havalar dışında diğer farlarla birlikte yakmak suçtur"

maddesine

Diğer farlar haricinde, gündüzleri sadece sis farları yakılabilir ifadeside eklenirse , olabilir demek istemiştim :)

Yorum bağlantısı
Hilmi Cavlı

ündüz biryere kadar ama bence geceleri, ön yada arka farketmez, sisfarı yakmak yasak olmalı.

Forumda bir arkadaşın imza kısmında yazan birşey vardı, tamamen katılıyorum, " Sis farı süs farı değildir"

Gerektiğinde kullanılmalı...

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Orhan Akbulut
(düzenlendi)
En iyisi sisleriniz kapalıyken çevirmelerde onlar sizi çevirmesede siz yanaşın, durumu anlatın. cevabı onlardan alalım. Polis cevaplarını değerlendirelim. Okadar üyeyiz, her ilede birkaç kişi sorup buraya yazsa 100'e yakın polis cevabı olur.

kardeş dün akşam söylediğinin aynısını yaptım arkadaşımın 2007 tdci focusuyla şarkışladan sivasa dönüyorduk tam sivasın girişinde çevirmeye girdik tabi sislerimizde açıktı herneyse durdurdu trafik ağebeyciğimiz sisleriniz açık gidiyorsunuz kapatın aa hiç farkında değiliz falan filan tamam devam edin derken aklıma forumdaki bu konu geldi.

kusura bakmazsanız bişey sormak istiyorum dedim tabiki buyrun dedi (Allah var nazik bi polisti).

daha önce arkadaşlarla bu konuyu tartışmığımızı ve "Sis ışıklarını; sisli, karlı ve sağanak yağmurlu havalar dışında diğer farlarla birlikte yakmak" suçtur.. yazdığını ve normal farları yakmadan sadece sisleri yakıp gezebilirmiyiz diye sordum araçtan bakalım dedi peki dedim aldı eline ceza kitapçığını baktı evet dedi sadece ''sisleri yakarak aracınızı kullanabilirsiniz dedi..

işin ilginç kısmı aracın içinde oturan bir polis ağabeyciğimiz ise sisli, karlı ve sağanak yağmurlu havalar dışında ''kullanamazsın yasak'' dedi

kısacası polislerimizde birbiriyle çelişiyorlar birisi kullanabilirsin derken diğeri kullanamazsın diyor sanırım onlarında bu işi pek bildiklerini sanmıyorum... eğitim şart

tarihinde Serkan Toker tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mustafa Özer Gelişli

Bunun çelişkili bir tarafı yok aslında. Sadece boşluk olduğundan yorum farkı geliyor. Normalde sis farının yağmurlu, sisli, karlı hava dışında tek başına yakamamanız lazım. Ancak bu ayrıca belirtilmediği için bu boşluğu kimi "aa bak diğer farlarla birlikte olmazsa yakabilirmişsin" diye değerlendirirken kimi de "bunun yasaklanmasının nedeni göz alması, o zaman tek başına da yakamazsın" diye yorumluyor. Yani bence yakılmamalı ama yakanı engelleyecek bir kanun da yok.

Yorum bağlantısı
Hakan Baha

Açık havada gece veya gündüz karşıdan gelen insanı rahatsız ediyor.

Bence kanunun söylediği şeyin tercümesi şu:

"Artislik olsun diye olur olmaz yerde sis farlarını yakmayın. Onlar oyuncak değil."

Yorum bağlantısı
Bora Akbaş
(düzenlendi)

Karayolları Trafik Yönetmeliine göre sis farlarını ancak sizli,karlı veya yağmurlu havalarda yakabilirsiniz.Maddesini yazarım sonra.Aksi halde 62 TL. cezası var ama maalesef trafik polislerimiz ne bunu biliyor nede uyguluyor.

tarihinde Bora Akba? tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Caner Güneş
Karayolları Trafik Yönetmeliine göre sis farlarını ancak sizli,karlı veya yağmurlu havalarda yakabilirsiniz.Maddesini yazarım sonra.Aksi halde 62 TL. cezası var ama maalesef trafik polislerimiz ne bunu biliyor nede uyguluyor.

polislerimiz sis farına cezayı yazmayı biliyorlarda sis farının ne olduğunu bilmiyorlar. Dün aksam ankara antares önünde sislerin yerindeki led şeritlerimi görünce çekti kenara. Adama anlatıyorum gündüz farı diyorum artık araçlar fabrika çıkışı koyuyor bunları diyorum yok ben anlamam sis diyor. :@ 61 tl yi kesti 64/16.madde. Ne demek lazım bu polise şimdi :(

grnt072y.jpg

Yorum bağlantısı
Mustafa Ülger

Sis farları, normal farlara göre daha rahatsız edici, dolayısıyla gereksiz kullanılmamalı bence de.

Gündüz güneşli açık havada, sis farları değil normal farlar da gereksiz bence. Arabayı o güneşli gündüz vaktinde yandığı bile belli olmayan, farlar mı görünür yapacak? sonuçta bir tüketim oluyor hem akünün hemde farların ömrü tükeniyor, yakıt tüketimi de artar sonuçta farları besleyen şarj dinamosuna yük biniyor.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
polislerimiz sis farına cezayı yazmayı biliyorlarda sis farının ne olduğunu bilmiyorlar. Dün aksam ankara antares önünde sislerin yerindeki led şeritlerimi görünce çekti kenara. Adama anlatıyorum gündüz farı diyorum artık araçlar fabrika çıkışı koyuyor bunları diyorum yok ben anlamam sis diyor. :@ 61 tl yi kesti 64/16.madde. Ne demek lazım bu polise şimdi :p

64/16 diye bir madde yok

64.b var.. Bu da gece sis yakmaktan bahsediyor..

Yorum bağlantısı
Caner Güneş
64/16 diye bir madde yok

64.b var.. Bu da gece sis yakmaktan bahsediyor..

yanlış yazmış o zaman mehmet abi. kağıda bakıyorumda b ye benzetemiyorum bir türlü. 64/1b yazmış diyelim o zaman.

birde bunu kaç gün içinde yatırırsak 100 de kaç indirimi var acep ?

Yorum bağlantısı
Cemil Çınar
Sis farları, normal farlara göre daha rahatsız edici, dolayısıyla gereksiz kullanılmamalı bence de.

Gündüz güneşli açık havada, sis farları değil normal farlar da gereksiz bence. Arabayı o güneşli gündüz vaktinde yandığı bile belli olmayan, farlar mı görünür yapacak? sonuçta bir tüketim oluyor hem akünün hemde farların ömrü tükeniyor, yakıt tüketimi de artar sonuçta farları besleyen şarj dinamosuna yük biniyor.

Gündüz güneşli havalarda farların yakılmasın amacı, özellikle bölünmemiş ve gidiş dönüş yollarda farkedilmeyi ve aracın karşıdan geldiğini anlamak içindir.

Normal far ampüllerinin ömrünü ancak açıp kapamak takip edilebilecek seviyede kısaltır

Aracın tüketimine ise kayda değer bir etki yapmaz.

http://geceucusu.com/faryapisi/isikkaynagi/halojen/index.htm

http://geceucusu.com/faryapisi/isikkaynagi/xenon/index.htm

http://geceucusu.com/teknoloji/yenilikler/2009/index.htm

Yorum bağlantısı
Bora Akbaş
Gündüz güneşli havalarda farların yakılmasın amacı, özellikle bölünmemiş ve gidiş dönüş yollarda farkedilmeyi ve aracın karşıdan geldiğini anlamak içindir.

Normal far ampüllerinin ömrünü ancak açıp kapamak takip edilebilecek seviyede kısaltır

Aracın tüketimine ise kayda değer bir etki yapmaz.

http://geceucusu.com/faryapisi/isikkaynagi/halojen/index.htm

http://geceucusu.com/faryapisi/isikkaynagi/xenon/index.htm

http://geceucusu.com/teknoloji/yenilikler/2009/index.htm

Harika bilgilerin bulunduğu linkleri verdiğiniz için çok teşekkürler.Far ve ampülle ilgili tüm soruları yalın,basit ve anlaşılır bir dille anlatmışlar. Herkesin okuması gerekiyor bence.

Yorum bağlantısı
Necat Samuk

Yasak olması bana çok saçma gelmiş olsa da şehirlerarası yolda 61 tl ceza yediğim gerçeği değişmedi:((

Yorum bağlantısı
H.Cenk Bayrakçı

Sis farlarını ben geceleri, tenha yollarda yakıyorum bazen. Hem çukur vb. görebiliyorsun hem de, karşıdan farkediliyorsun, ama aslında sisli,yağmurlu ve karlı havalarda tercihim.

Yorum bağlantısı
Guest Yunus G

Bu sis farları arkada olan kırmızı yağmurlu havalarda çok göz almıyor mu?

Yorum bağlantısı
Kerim Bilgehan Arbek

meganeye koymuşlar gündüz farlarından ama led olarak değil. Acaba led yapsam mı Mehmet abi ne dersin?

veya rengini değiştireyimmi o ampulün?

Not: Aşağıda yanan ampüller parklar değildir yol bilgisayarından açılıp kapanıyor gündüz farı diye geçiyor.

1003067800x599y.jpg

Yorum bağlantısı
  • 4 hafta sonra...
Süha Demirtaş

Ben her zaman sis farlarını yakarak gezenlere karşı elden bitik durumdayım lakin işin gerçek yüzünü öğrendim kanunda neden yasaklandığını paylaşak istedim.

Yıllar önce konan bu yasak aslında arabalara sonradan takılan "spot ışıklar" içinmiş.İlerleyen zamanda spot ışık lar demode olduğundan yasak sis farı olarak güncellenmiş.

Spot ışık : araçların tamponlarına monte edilen genelde Hella olarak tercih edilen ışıklar.

Yorum bağlantısı
Can Karacaer
Bu sis farları arkada olan kırmızı yağmurlu havalarda çok göz almıyor mu?

Gunduz yagislarinda otoban gibi hizli gidilen yerlerde mutlaka arka sis yakilmali. Cunku arkada kalkan camur bulutu icinde araclar farkedilmiyor. Ozellikle de acik renk olanlar. Ama yogun trafige girince kapatmak lazim tabii.

Yorum bağlantısı
Bunun çelişkili bir tarafı yok aslında. Sadece boşluk olduğundan yorum farkı geliyor. Normalde sis farının yağmurlu, sisli, karlı hava dışında tek başına yakamamanız lazım. Ancak bu ayrıca belirtilmediği için bu boşluğu kimi "aa bak diğer farlarla birlikte olmazsa yakabilirmişsin" diye değerlendirirken kimi de "bunun yasaklanmasının nedeni göz alması, o zaman tek başına da yakamazsın" diye yorumluyor. Yani bence yakılmamalı ama yakanı engelleyecek bir kanun da yok.

Geceleri sisli ve karanlık bir yolda sisler yanarken kısalar açık olduğunda, karşınızda sisten duvar yaratırsınız, halbuki bu durumda sadece sislerinizi açtığınızda önünüzü daha rahat görürsünüz. Ya da benim gözlerim böyle daha rahat ediyor.:lol2:)

Hava karadıktan sonra, yağmurlu havalarda ıslak yoldan yansıma yapan farlara ilaveten bir de sislerin yola daha yakın olmasından mütevellit oluşturdukları yansıma karşıdan gelen sürücünün görüşünü bir hayli bozar. Bu yüzden gündüz farkedilmek adına yağmurda,karda ve siste sislerin yakılması kabul edilebilir olsa da hava karardıktan sonra sisleri kullanırken kendimizi düşündüğümüz kadar karşıdan geleni de düşünmek zorundayız.

Saygılarımla.

Yorum bağlantısı
Cihan Tiftik

Önce yeni kasa ducatolara ceza yazsınlar. Hem de yekten tasarım hatalı olduğu için. Farları o kadar yükseğe koymanın amacı nedir bilmiyorum ama ne zaman beni kör eden bi ışık huzmesi görsem altından hep bu minibüsvari şeyler çıkıyor.

D500_1_18_158_7_-1_-1_-1_-1_-1_-1_2007_ducato_14seat_lwb_hr_003.jpg

Yorum bağlantısı
Mustafa Demirci

ön sis farları iyi ayarlanmışsa kimseye zararı yok fakat arka sis farları müthiş derecede rahatsız edici gece otobanda giderken önümdeki aracın arka sis farlarıda yanıyosa o kişiyle akraba oluyorum

Yorum bağlantısı
Okan Balcı

polisler bile sisleri yakarak dolaşıyor. ben toyota,linea çok gördüm sisleri yakıpta dolaşanını. bende şahsen gece gündüz genellikle ön sisleri açarım şükür hiç sisten ceza yemedim.ama uzun yolda gidişli gelişli yollarda sisleri açmam far ayarınıda 2 yada 2.5 da kullanırım

Yorum bağlantısı
  • 1 yıl sonra...
Hakan Çalışkan
ön sis farları iyi ayarlanmışsa kimseye zararı yok fakat arka sis farları müthiş derecede rahatsız edici gece otobanda giderken önümdeki aracın arka sis farlarıda yanıyosa o kişiyle akraba oluyorum

merhaba ben bi şey sormak istiyorum 2004 model c max araç aldım fakat sisleri nerden açıcağımı bilmiyorum yardımlarınızı rica ediyorum

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...