İçeriğe Yönlendir

Sis Farları Kullanımı

Salih Arslan

Recommended Posts

Cemil Çınar
merhaba ben bi şey sormak istiyorum 2004 model c max araç aldım fakat sisleri nerden açıcağımı bilmiyorum yardımlarınızı rica ediyorum

Far düğmesini 1 kademe kendinize doğru çekin önler, 2 kademe çekin arkalar yanacaktır.

Bu işlemi far sensörü varsa otomatik ten önceki işaretin üzerinde yapmalısınız

Yorum bağlantısı
Arda Merve

ufak bir anı da benden :D

Bir gece şile den dönüyorum seri bir biçimde ve hakikaten sis var.Arka sis ve ön sisleri açtım.Baktım ilerde tepe lambası dönüyor, jandarma durdurdu.

J: iyi geceler, sis farlarınızı söndürürmüsünüz.

A:Komutanım sis var bilmem farkındamısınız...

J:Biri mangal yapmıştır , onun dumanıdır o :D

A:Peki hayırlı görevler :)

Tabi geçince tekrar açtım devam :)

Yorum bağlantısı
(düzenlendi)
ufak bir anı da benden :)

Bir gece şile den dönüyorum seri bir biçimde ve hakikaten sis var.Arka sis ve ön sisleri açtım.Baktım ilerde tepe lambası dönüyor, jandarma durdurdu.

J:Biri mangal yapmıştır , onun dumanıdır o :good1:

:):flowers:

acaba arka sisler kırmızı degilde koyu sarı olsa yanlışmı olur?

tarihinde Oktay Toker tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Cemil Çınar
(düzenlendi)

J:Biri mangal yapmıştır , onun dumanıdır o :)

5 duyudan ikisi iptal demekki... :)

tarihinde Cemil tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

J:Biri mangal yapmıştır , onun dumanıdır o :)

Yurdum komutanı :)

Yorum bağlantısı
Yiğitcan Coşar

Geçen gün kuzenimin iphone'u kurcalıyordum birde ne göreyim. Trafik cezalarının maddeler halinde yer aldığı bir uygulama :i-ih:

Polis sizi sis farı için mi durdurdu. Açıyorsunuz programı arama satırına "sis" yazıyorsunuz, İçerisinde "Sis" kelimesi geçen maddeler sıralanıyor hemen ekrana :) İşe yarıyor demekki :crazy:

Yorum bağlantısı
polisler bile sisleri yakarak dolaşıyor. ben toyota,linea çok gördüm sisleri yakıpta dolaşanını. bende şahsen gece gündüz genellikle ön sisleri açarım şükür hiç sisten ceza yemedim.ama uzun yolda gidişli gelişli yollarda sisleri açmam far ayarınıda 2 yada 2.5 da kullanırım

Ceza yememenizin önemi yok. Karşıdan ve arkanızdan gelen sürücüyü rahatsız ettiğinizi farkederek sislerinizi kapatırsanız, doğru olanı yapmış olursunuz. Şahsen karşımdan sislerle gelene selektör ile uyarı yaparım. Kullanım amacını bilmiyor diye.

Saygılarımla.

Yorum bağlantısı
Halit Beyinci

Bazı araçların sis farları arkadaki sürücüyü çok rahatsız ediyor. Göz alıyor aslında sis farlarını yakan aracıın bazı durumlarda frene bastığı hissedilmiyor. Bence sis lambası adı üstünde sadece sisli havalarda yakılmalı.

Yorum bağlantısı
Ali Gürsoy

J:Biri mangal yapmıştır , onun dumanıdır o :D

Şile yolu hakkatten kötü oluyor sisli havalarda , İmrenli koyunda yazlık var . En az on kere yakalandım sis bulutuna , yoluda ezberleyince , on araba peşime takılıyor öyle gidiyoruz :)

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Uğraş Özyurt

Bir çok kişi avrupa ve Türkiye arasındaki farklardan bahsetmişken, bende sis farı ve Hollanda da başımdan geçen komik bir olayı anlatayım, sanırım değişik ülkelerde değişik sorunlar olabiliyor, ben spor fotoğrafları çekiyorum ve yazları futbol takımlarımızın gittiği ülkelere gidebiliyorum. bu yaz Hollandaya gittim. temmuz sonuydu çalıştığım şirket bana bir araç kiraladı clio hb eski kasa ama sanırım avrupada halen güncel olarak satılıyor. 1.2 motor ve euro 5 idi neyse arabayı bilmediğim için sisler falan açık bir şekilde Venlo dan Eindhoven a doğru otobanda giderken bir süre sonra gariplikler başladı. 1,2 derken bir çok arabanın bizim araca doğru baktığı hissine kapıldım. en son bi 407 baya bi yaklaştı içindekiler dikkatlice bize bakınca; bende sürüşüme avrupalılar gıcık oldu zannederek bi kaçını fırçaladım:) nihayetinde muhtemelen bir ihbar ve polis geldi, beni takip et yaptı . iyi dedik ettik( merkeze doğru gitmesek espirileri eşliğinde), Durunca polisler. öncelikle bana değilde yanımdaki iki arkadaşıma yoğunlaştı yüzlere fenerler,kimlikler, pasoportlar filan. sonra bana döndüler. herşey yolunda mı? evet... eminmisiniz? evet.. güvendesiniz kimse size zarar veremez, iyimisiniz? evet yav nooluyo:) durum anlaşıldı sonra...polislerin dediğine göre Hollanda da...yada o bölgede bilemiyorum, otobanda hava güzelken arka sisin yanıyorsa anlamı başım dertte bana yardım edin mesajı veriyormuşum. yani bu arabanın freni de olabilir. kaçırıldım falanda olalbilirmiş, Neyse futbol muhabbetleri filan gençten polislerdi bişey demediler, bu da bi anı oldu:)

Yorum bağlantısı
Turkay Enez

Ne yazık ki kanunlarımızı, zamana uydurmakta, güncellemekte gecikiyoruz. Önce mantıklı olan uygulamalar kendiliğinden başlıyor, sonra bu uygulama farkediliyor, ardından kanun, yönetmelik v.s. düzeltiliyor...

Gündüz farı (ledli, vs) giderek artan bir şekilde kullanılıyor, fakat trafik kanununda henüz bununla ilgili bir madde olduğunu zannetmiyorum.

Sis lambasıyla ilgili kanun maddesi de aynen böyle...

Şimdi insanların çoğunluğu sis lambasının sadece sisli havalarda yakılması gerektiğinin bilincinde. Bu kişilere; hava olsun diye, görüntü olsun diye normal hava şartlarında sis lambaları açık gezenler de dahil. Sislerine bembeyaz xenon takanlar da dahil. Hele hele sislerini xenona çevirenlerin hiçbir mantıklı açıklaması olamaz... Bu arkadaşlar sis lambasını gereksiz yere kullanıyor, ama yanlış olduğunu da biliyor.

Bence sis lambası sadece ve sadece ve sadece sisli havada kullanılmalı... Gündüz görülmek isteyen kısa farlarını yakar olur biter...

Özellikle yağmurlu havada (gece ya da gündüz) kısalarla birlikte sisler açık şekilde karşıdan gelen araçların farları ve sisleri ayarlı olsa bile, yolyüzeyindeki sudan yansıma yapıyor ve karşımızdan 8 farlı bir araç geliyor gibi oluyor...

Demek ki bu maddenin de yenilenmesi gerekiyor...

Yeni madde: Sis lambaları sadece sisli havada kullanılabilir.

Yorum bağlantısı
  • 13 yıl sonra...
Tansu Kalafatoğlu

istagramda video gördüm. İstanbulda polisler akşam sis farı yanık gezen bir gence ceza kesiyor. Polis yasak diyor. Senin gördüğün benim göremediğim bir sis mi var diyor. Ne oluyor böyle sisler açık gezince diyor. 

o sırada arkadan başka araba kamera açısına giriyor. Direksiyonu çevirince sağ veya sol sisi yanan bir araba. Ona da ceza kesebilirler mi? 

https://www.instagram.com/reel/C3TN-6vI8iv/?igsh=aTh4M2tsY2EyZ3Zp

• Beğen 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Cem Işık
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

istagramda video gördüm. İstanbulda polisler akşam sis farı yanık gezen bir gence ceza kesiyor. Polis yasak diyor. Senin gördüğün benim göremediğim bir sis mi var diyor. Ne oluyor böyle sisler açık gezince diyor. 

o sırada arkadan başka araba kamera açısına giriyor. Direksiyonu çevirince sağ veya sol sisi yanan bir araba. Ona da ceza kesebilirler mi? 

Direksiyon hareketiyle aktif olanlar viraj farı diye geçiyor, bence onlara ceza yazılmamalı.. 

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Ön sis neyse de arka sis çok ciddi rahatsız ediyor. Yersiz kullanılan her sis farı için cezayı destekliyorum. 

• Beğen 7
Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

Sis farı kullananlar (ön-arka fark etmez), merceksiz led takanlar, farları ayarsız olanlar ve uzunla gidenler yüzünden gece araç kullanmayı hiç sevmiyorum.

Keşke hepsine ceza yazılsa.  :rtfm:

• Beğen 7
Yorum bağlantısı
İlkay Başaran
Mehmet Ozyurek yazdı:

Ön sis neyse de arka sis çok ciddi rahatsız ediyor. Yersiz kullanılan her sis farı için cezayı destekliyorum. 

Burada tüm kolluk kuvvetleri sisler açık geziyor. Polisinden jandarmasına. Birde yeni jandarma araçlarının tepe lambası aşırı güçlü. Arkasında seyir yapmak eziyet, karşıdan gelirken eziyet. Bunların bir ayarı olmalı, ş.içi, ş.dışı şiddeti farklı olmalı. Belki de vardır bilmiyorum.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Cem Işık yazdı:

Direksiyon hareketiyle aktif olanlar viraj farı diye geçiyor, bence onlara ceza yazılmamalı.. 

yazılmaz zaten dönüyorsun o an kimseyi rahatsız edemez

İlkay Başaran yazdı:

Burada tüm kolluk kuvvetleri sisler açık geziyor. Polisinden jandarmasına. Birde yeni jandarma araçlarının tepe lambası aşırı güçlü. Arkasında seyir yapmak eziyet, karşıdan gelirken eziyet. Bunların bir ayarı olmalı, ş.içi, ş.dışı şiddeti farklı olmalı. Belki de vardır bilmiyorum.

Tepe lambasının açık olması normalde medeni ülkelerde yasaktır. Açıksa bişey vardır sağa çekersin çekilirsin o da durursa senin için durmuştur yahut basar geçer. o yüzden anlam erozyonu da olmaz.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Yanar

Standart sis farı kimseyi rahatsız etmez fakat sis farı açanlar genelde sislere çakma xenon vs takarak gözleri rahatsız eden bir biçimde kullanıyorlar, ayrıca sis farı açmak için bazı araçlarda arka sis farını açmak gerekiyor, arka sis farı da normal şartlarda aşırı derecede rahatsız edici oluyor. Sonuç olarak sis olmadan sis farı açmak yasalara aykırı davranış, ceza kesenlerin eline sağlık, keşke akşamları yollarda far kontrolü yapılsa ve uygun olmayan araçlar trafikten men edilse.

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Öner Kurukuz

Keşke daha sık denetleme yapılsa.

Sis yokken sis farlarını açanlara ve çakma led far takanlara yüksek cezalar kesseler. 

Göz tansiyonu olanlar ve astigmatı olanlar için ciddi körlük durumu yaratıyor bu merceksiz çakma ledler.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Fatih Keskin

Arka sisleri açık gezenler en çok sinir olduklarım mübarek bolu dağını sisli hava da geçiyor sanki

• Beğen 4
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız
Mustafa Yanar yazdı:

Standart sis farı kimseyi rahatsız etmez 

Sis olmayan havada açılan sis farı her türlü rahatsız ediyor. Hele ki yağışlı havada yoldan yansıyan ışıkla daha kötü oluyor. 

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Fatih Keskin yazdı:

Arka sisleri açık gezenler en çok sinir olduklarım mübarek bolu dağını sisli hava da geçiyor sanki

mübarek değil o kelime...

Mustafa Yanar yazdı:

Standart sis farı kimseyi rahatsız etmez fakat sis farı açanlar genelde sislere çakma xenon vs takarak gözleri rahatsız eden bir biçimde kullanıyorlar, ayrıca sis farı açmak için bazı araçlarda arka sis farını açmak gerekiyor, arka sis farı da normal şartlarda aşırı derecede rahatsız edici oluyor. Sonuç olarak sis olmadan sis farı açmak yasalara aykırı davranış, ceza kesenlerin eline sağlık, keşke akşamları yollarda far kontrolü yapılsa ve uygun olmayan araçlar trafikten men edilse.

doğru ayarlı sis farı zaten şerit haline aydınlatmalı. yukarı ışık gitmemeli. bu nedenle doğru tasarlanmış sis farı gözü zaten alıyorsa siste de işe yaramayacaktır. iste led olsun ister halojen farkı yok. zaten amacı hemen yanları ve hemen önü aydınlatmak. ben jeep e 3 ledi olan, 3 ayrı merceği de olan bir led çfiti takmıştım. orijinalleri berabttı. kendisini aydınlatıyrodu. konusu var. şu anda aydınlatması tam olması gerektiği gibi. aslında keşke gündüz farı olarak da bağlanabilseymiş.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Bu arada kanun, sisli havalarda yakılabilir demiyor. Gece kötü hava koşullarında yakılabilir diyor. Yani gündüz kullanımı her türlü yasak, gece ise sis şart değil, yağmur, kar vs'de de kullanılabilir.

https://www.trafik.gov.tr/kurumlar/trafik.gov.tr/03-Mevzuat/2023_yili_Trafik_Ceza_Rehberi.pdf

22. sayfasında:

64/1-b-1 Gece sis ışıklarını; sisli, karlı ve sağanak yağmurlu havalar dışında diğer farlarla birlikte yakmak,

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Bahadır TÜFEKCİ
Sani Gerşon yazdı:

Bu arada kanun, sisli havalarda yakılabilir demiyor. Gece kötü hava koşullarında yakılabilir diyor. Yani gündüz kullanımı her türlü yasak, gece ise sis şart değil, yağmur, kar vs'de de kullanılabilir.

https://www.trafik.gov.tr/kurumlar/trafik.gov.tr/03-Mevzuat/2023_yili_Trafik_Ceza_Rehberi.pdf

22. sayfasında:

64/1-b-1 Gece sis ışıklarını; sisli, karlı ve sağanak yağmurlu havalar dışında diğer farlarla birlikte yakmak,

Gündüz kullanımının yasak olduğunu nasıl anladınız ki bundan. Gece istenen şartlar dışında diğer farlarla birlikte kullanmak yasak diyor. 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...