İçeriğe Yönlendir

Akü (Markalar, Sorunlar, Çözümler)

Can Karacaer

Recommended Posts

Ahmet İhsan Akşen
Cengiz Yılmaz yazdı:

Varta 60Ah ile 65Ah

Blue Dynamic 560 409 054

Model: 560 409 054

Kapasite: 60 Ah

CCA: 540 A

Derinlik: 175 mm

Genişlik: 242 mm

Yükseklik: 175 mm

Short Code: D59

UK Code: 075

Sitenin önerdiği bu, dizellerde daha geniş ölçü çıkıyor, 72 lik öneriyor ama benzinli ye sığar mı bilmiyorum, genişlik 278 mm 72 A olanda.

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Uğur Barbaros Özdemir
Cengiz Yılmaz yazdı:

Merhaba,

2008 model Ford focus 1.6 Benzinli 115 Titanyum aracıma Varta akü ölçüleri uyarmı?

Focus'a uyacak Varta 60Ah ile 65Ah arasında hangi model önerirsiniz.

Fikir verirseniz çok sevinirim.

Saygılarımla.

C max TDCİ aracıma mutlu akü (alçak akü) taktım. 66 amper. Bir önceki akü'de aynısı idi. 2014 Mayıs ta takılmıştı. 2020 Kasım'da değiştirdim. 

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
  • 3 ay sonra...
Mahmut Yıldız

Kadjar'a akü almam gerekiyor. Start stop hata veriyor, dün de aküyü kontrol ettirin uyarısı aldım. Üzerinde orijinal aküsü var, Exide, 70 Ah, EFB 720A (EN) akü. 

Aldığım fiyatlar (eski aküyü vermek şartıyla)

Mutlu 72 Ah, CCA 640A       1000 TL

Bosch 70 Ah, CCA 760A       1100 TL

Varta 70 Ah, CCA 760A        1325 TL

Mutlu eskisi gibi değil diyorlar. Bosch ve Varta da aynı fabrika üretimi olsa gerek. Soğuk marş akımına bakınca bosch en mantıklısı gibi geliyor. Ne dersiniz. 

Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz
(düzenlendi)
Mahmut Yıldız yazdı:

Kadjar'a akü almam gerekiyor. Start stop hata veriyor, dün de aküyü kontrol ettirin uyarısı aldım. Üzerinde orijinal aküsü var, Exide, 70 Ah, EFB 720A (EN) akü. 

Mutlu eskisi gibi değil diyorlar. Bosch ve Varta da aynı fabrika üretimi olsa gerek. Soğuk marş akımına bakınca bosch en mantıklısı gibi geliyor. Ne dersiniz. 

Benim focus sw yi hatırlarsın abi, ona varta almıştım 2 yıl oldu alalı, araba arkadaşımda, SS çalışmıyor şu anda, muhtemelen aküden. Varta ilk tercihim olmazdı.

tarihinde Köksal Yılmaz tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız
Köksal Yılmaz yazdı:

Benim focus sw yi hatırlarsın abi, ona varta almıştım 2 yıl oldu alalı, araba arkadaşımda, SS çalışmıyor şu anda, muhtemelen aküden. Varta ilk tercihim olmazdı.

Mutlu eski mutlu değil diyorlar, vartaya da kötü dersek, ,inci mi bakalım. Sorduğum yerlerde hep bu üçünü söylediler. 

Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz
Mutlu eski mutlu değil diyorlar, vartaya da kötü dersek, ,inci mi bakalım. Sorduğum yerlerde hep bu üçünü söylediler. 
Kangooda mutlu var düz akü 72 amper 20.01.2020 de almışız, marşı uzatmaya başladı. İnci kullanmadım abi.
Yorum bağlantısı
Ersen Tapan

Benim araba 3 yılda istisnasız akü değişimi istiyor. Sadece Varta 5.5 sene gitti. Pazar hariç her gün 20+20 km kullanırım. Orjinal aküsü de 3 yıl anca dayanmıştı. 

Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

Modeo varken inci de, mutlu da kullandım, 5 sene civarı gitti. Varta daha iyi diye bilirdim. 

Köksal Yılmaz yazdı:
Mahmut Yıldız yazdı:

Kangooda mutlu var düz akü 72 amper 20.01.2020 de almışız, marşı uzatmaya başladı. İnci kullanmadım abi.

2 sene olmuş daha. 

Ersen Tapan yazdı:

Benim araba 3 yılda istisnasız akü değişimi istiyor. Sadece Varta 5.5 sene gitti. Pazar hariç her gün 20+20 km kullanırım. Orjinal aküsü de 3 yıl anca dayanmıştı. 

Bosch mu, varta mı? Üzerinden çıkan Exide. 

Bu arada servise de sordum 3013 lira dedi ama size oluru 2405 lira diyor. Ben de olmamış dedim. 

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Mutlu 2 kere yolda bıraktı ve garantiye girmedi.

İnci denemedim.

Bosch ve Varta kullanıyoruz şirket araçlarında, gayet sorunsuz.

Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız
Sani Gerşon yazdı:

Mutlu 2 kere yolda bıraktı ve garantiye girmedi.

İnci denemedim.

Bosch ve Varta kullanıyoruz şirket araçlarında, gayet sorunsuz.

Fark var mı aralarında, ömür vs açısından.  Benim aldığım fiyatta 225 lira fark var. 

Yorum bağlantısı
Ersen Tapan
Mahmut Yıldız yazdı:

Fark var mı aralarında, ömür vs açısından.  Benim aldığım fiyatta 225 lira fark var. 

Ben kendim alacak olsam 225 tl fark verirdim. Soğuk iklimdesin bence değer. 

Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız
Ersen Tapan yazdı:

Ben kendim alacak olsam 225 tl fark verirdim. Soğuk iklimdesin bence değer. 

Bosch ile varta aynı yerde üretilmiyor mu, fark var mı aralarında.

Yorum bağlantısı
Ersen Tapan
Mahmut Yıldız yazdı:

Bosch ile varta aynı yerde üretilmiyor mu, fark var mı aralarında.

Detayını incelemedim , birkere Varta memnun edince diğeri kuş tutsa yaranamıyor :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Mahmut Yıldız yazdı:

İmkanım olsa Varta alırdım. Bulamazsam Bosch alırım.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Selçuk Bakış

Üretim tarihi yeni olsun alırken dikkat etmek lazım, rafta bekledikçe ömrü azalıyor diye biliyorum.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fatih Emre
(düzenlendi)

Mutlu kulladım 2 yıl sonra garanti bitti bozuldu. Voltaj 10 voltu geçmeme ye başladı. Hücrenin biri koptu galiba. 

Varta aldım aynı şekilde 3. sene de  bolzuldu. Bu sefer sülfatlaşma yapmış plakalar.

Moll marka aldım. Bir de bunu deniyorum. bu akü Alman malı imiş. Her hücrenin kapağı var açıp plakaların durumunu suyun seviyesini görebiliyorsunuz. Hatta şarj esnasında tahliye yuvasında ufak bir dirsekli borusu bile var. Akvaryum hortumu takıp asitli suyu/buharı aracın sacına temas ettirmeden tahliye edebilirsiniz. Satıcısı ile de baya konuştuk ettik. N11de ve kendi firmanın kendi sitesinden temin edilebilir. Alternatif akü markası arayanlar için tavsiye ederim. Ben standart en baz versiyonu olan 100Ah gücündeki MOLL X-TRA Charge modelini satın almıştım.

SARHy.jpg

tarihinde Fatih Emre tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Gencay Bengli

C4 aracımda 2017 yılında takılmış 70 amper varta agm akü mevcut.

Stop start sistem yaklaşık 1 yıldır çalışmıyor. Gerçi biner binmez hep kapatıyorum.

Bu sene 5. yılı. Günde 50km yol giderim.

Kontak kapalı: 12-12.2V

Çalıştırma anında : 11.6V

Alternatör devrede: 14.6V

Marka takıntım fazla yok ama nedense Varta diyince bende akan sular duruyor.   2 ay önce fiyat almıştım.1150₺ idi. Hatta bir öğretmen arkadaşımızın Golf aracına taktırdık. 70 amper AGM

İş yerinde çalışma arkadaşlarımla yemeğine iddasına girdim. Bu kışı çıkartmaz diyenler var. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Gencay Bengli
Mert Gülkokan yazdı:

2014 c4 dizel arkadaşım da ve 2012 308 dizel bende var

ikimizde incş 70 amper agm kullanıyoruz

akü çok öenmli psa grubunda akımdaki dalgalanmalar enjektör bobinlerine zarar veriyor

benim bobinlerden 1 tanesi patlak çıkınca sıfır enjektör ile değişti 

Sizdeki akü de sanırım 2. akü. Hangi yılda takılmış bir bilginiz var mı?

Yorum bağlantısı
Gencay Bengli
Mert Gülkokan yazdı:

Ben geçen sene kendim taktım
Eski sahibi 72 amper efb takmış
Eski akü şarj edilince start stop çalıştı ama yenisini taktım

Şu am piyasada 1150 tl ye varta imkansız

Ben geçen sene inciyi 950 ye aldım

İstanbul mahmutbey tarafında çok güzel bir akücü buldum. 70lik agm varta başka yerde 1500 civarındayken biz 1150 ye taktırdık; ama bu dediğim 2 ay olmuştur. Şimdi korkudan arayamıyorum.

Yorum bağlantısı
Gencay Bengli
Gencay Bengli yazdı:

İstanbul mahmutbey tarafında çok güzel bir akücü buldum. 70lik agm varta başka yerde 1500 civarındayken biz 1150 ye taktırdık; ama bu dediğim 2 ay olmuştur. Şimdi korkudan arayamıyorum.

5.10.2021 1200 tlye taktırmışız. Şimdi faturasına baktım

Yorum bağlantısı
Ümit Türk

İncinin yavurusu hugeli takın.  iş görmez mi. niye fazla veresiniz. 

Yorum bağlantısı
Gencay Bengli
Mert Gülkokan yazdı:

Takılan akünün rafta bekleme süresi çok önemli ne kadar yeni üretim ise o kadar iyi
Benim taktırdığım akü 1 aylık bile değildi
Vartanın üretim tarihini sorıp öyle taktırın derim

Üzerindeki seri no dan baktık.2021 yılının ilk çeyreğinde üretilmiş. O konularda çok hassasım. :)

Yorum bağlantısı
Barış AÇIL
Fatih Emre yazdı:
Mutlu kulladım 2 yıl sonra garanti bitti bozuldu. Voltaj 10 voltu geçmeme ye başladı. Hücrenin biri koptu galiba. 
Varta aldım aynı şekilde 3. sene de  bolzuldu. Bu sefer sülfatlaşma yapmış plakalar.
Moll marka aldım. Bir de bunu deniyorum. bu akü Alman malı imiş. Her hücrenin kapağı var açıp plakaların durumunu suyun seviyesini görebiliyorsunuz. Hatta şarj esnasında tahliye yuvasında ufak bir dirsekli borusu bile var. Akvaryum hortumu takıp asitli suyu/buharı aracın sacına temas ettirmeden tahliye edebilirsiniz. Satıcısı ile de baya konuştuk ettik. N11de ve kendi firmanın kendi sitesinden temin edilebilir. Alternatif akü markası arayanlar için tavsiye ederim. Ben standart en baz versiyonu olan 100Ah gücündeki MOLL X-TRA Charge modelini satın almıştım.

Benim aracın fabrika çıkışı takilan Moll marka akuden var. 60 amper olması lazım. Sivas ta 7. Kışını geçirecek henüz sıkıntı yapmadı.

Ancak benim aracın her gün en az 20 km si var. Haftada her gün kullanılıyor. Bununda etkisi var.

Değiştireceğim zaman memlekette bulsam alırım aynı markadan tereddüt etmem.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız
Mahmut Yıldız yazdı:

Hafta sonu bosch marka akü alarak değişimi yaptım. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 5 ay sonra...
Tansu Kalafatoğlu

Jetta’dan çıkan orijinal ekipman akü. Ben de çok memnundum banner marka’dan. Ama piyasada nedense bi varta bi bosch furyasıdır gidiyor. Bu akü onların en az 1,5 katı daha dayanıklı diyebilirim. Ha diğerleri türkiye’de üretiliyor bize faydası var tabi. 

5C507FB3-074B-4A18-B516-F6F52D84B36B.jpeg

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...