İçeriğe Yönlendir

Akü (Markalar, Sorunlar, Çözümler)

Can Karacaer

Recommended Posts

Ahmet Kaleli

Mayıs 2019 da aracımın orijinal GM aküsünü Varta akü ile değiştim.(350 TL)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Erman Uzun

1.6 thp benzinli otomatik Peugeot 508  aracım için akü bakıyorum aracımda start stop yok forumlarda daha çok dizel modeller için bilgiler mevcut tavsiye verenlerde start stop için olan aküleri söylüyor beraberinde akü firmalarının sitelrinde araca göre bul dediğimde de agm aküler veriliyor şimdi bazıları 60 ah bazıları 70 ah al diyor CCA değerleri var birde tabi birde 508 için herkes varta marka tavsiye ediyor olmadı en kotu mutlu akü anladığım kadarıyla start stop için tavsiye edilenler start stop olamayan araçta da kullanılabilir hatta daha verimli mi olur 

Hangi marka almalıyım çok fiyat farkı yok 

Aracımda elektronik oyuncaklar çok kaç amper almalıyım 

CCA değeri yüksek mi iyidir 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

start stop yok ise o tarz aküğye de gerek yok, orjinal A ne ise ondan alacaksınız. İnci alınır derim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Koray Demir
Erman Uzun yazdı:

1.6 thp benzinli otomatik Peugeot 508  aracım için akü bakıyorum aracımda start stop yok forumlarda daha çok dizel modeller için bilgiler mevcut tavsiye verenlerde start stop için olan aküleri söylüyor beraberinde akü firmalarının sitelrinde araca göre bul dediğimde de agm aküler veriliyor şimdi bazıları 60 ah bazıları 70 ah al diyor CCA değerleri var birde tabi birde 508 için herkes varta marka tavsiye ediyor olmadı en kotu mutlu akü anladığım kadarıyla start stop için tavsiye edilenler start stop olamayan araçta da kullanılabilir hatta daha verimli mi olur 

Hangi marka almalıyım çok fiyat farkı yok 

Aracımda elektronik oyuncaklar çok kaç amper almalıyım 

CCA değeri yüksek mi iyidir 

Üzerinden çıkan fabrikasyon akü kaş amper ise aynısından alın. Varta veya Bosch iyidir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erman Uzun
Çağlar Bayur yazdı:

start stop yok ise o tarz aküğye de gerek yok, orjinal A ne ise ondan alacaksınız. İnci alınır derim.

Start stop lu akünün zararı veya artısı olur mu

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Erman Uzun yazdı:

Start stop lu akünün zararı veya artısı olur mu

zararı olur, gereksiz 3 misli kadar pahalı. cüzdan zarar görür

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 2 ay sonra...
Tansu Kalafatoğlu
(düzenlendi)

Normal kullanımda hiç sorun çıkarmayan, her şeyin standart çalıştığı, ölçünce 12,5 volt veren, obd bağlayınca 14volt civarı gösteren, ama yarım saat dörtlü yakınca 4 derece soğukta marş basmayan (kontak lambaları yanıyor) aküyü ne yapmalı? 

tarihinde Tansu Kalafatoğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Gencay Bengli
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Normal kullanımda hiç sorun çıkarmayan, her şeyin standart çalıştığı, ölçünce 12,5 volt veren, ama yarım saat dörtlü yakınca 4 derece soğukta marş basmayan (kontak lambaları yanıyor) aküyü ne yapmalı? 

4-5 sene size güzel hizmet etmişse gönül rahatlığıyla emekli edebilirsiniz. Emekli yapmadan önce isterseniz profesyonel bir cihazla akücü ölçüm yapsın. Benzer bir durumda olan mutlu marka aküm ölçüm sonrasında plakalardan birkaçı yeterli enerjiyi veremiyor neticesinde 3.5 yılda değiştirdim. 

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Normal kullanımda hiç sorun çıkarmayan, her şeyin standart çalıştığı, ölçünce 12,5 volt veren, obd bağlayınca 14volt civarı gösteren, ama yarım saat dörtlü yakınca 4 derece soğukta marş basmayan (kontak lambaları yanıyor) aküyü ne yapmalı? 

Şöyle diyeyim. Kendi akünü sök. Oraya 12volt 2 amper akü bağla. Yine aynı değerleri alacaksın 

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Gencay Bengli yazdı:

4-5 sene size güzel hizmet etmişse gönül rahatlığıyla emekli edebilirsiniz. Emekli yapmadan önce isterseniz profesyonel bir cihazla akücü ölçüm yapsın. Benzer bir durumda olan mutlu marka aküm ölçüm sonrasında plakalardan birkaçı yeterli enerjiyi veremiyor neticesinde 3.5 yılda değiştirdim. 

Sani Gerşon yazdı:

Aynen, yolda bırakmadan emekliye ayırma zamanı gelmiş.

Servet Aydın yazdı:

Şöyle diyeyim. Kendi akünü sök. Oraya 12volt 2 amper akü bağla. Yine aynı değerleri alacaksın 

Akü 2016 yılında takılmış ve 50ah’lık. banner diye avusturya malı. 

teşekkürler arkadaşlar. Madem öyle. Sipariş verelim. Yine aynı akünün 62’lik olanını alasım var. Ama 420₺ n11’de. Pahalı geldi bana biraz. Varta 350 liralarda. Yine götürür mü bunun gibi 4 sene

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Götürür mü kısmını kimse bi şey diyemiyor artık. Ölçüler önemli AH yükseltirken, buna dikkat edin.

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Sani Gerşon yazdı:

Götürür mü kısmını kimse bi şey diyemiyor artık. Ölçüler önemli AH yükseltirken, buna dikkat edin.

peki, varta’nın siteye girdim. Modele göre akü çıkarıyor. 2 tane çıkardı. Biri 70ah (630a), diğeri 60ah(540a) 

misal bu akülerden 70’lik olan daha uzun süre dayanır mı?

Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan

Daha uzun süre dayanır mı derken ömür olarak soruyorsanız Ah değeri ömür ile pek alakalı değil. Ama mesela dörtlüleri yaktınız, daha uzun süre akü bitmeden kullanabilirsiniz.

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Mustafa Arıkan yazdı:

Daha uzun süre dayanır mı derken ömür olarak soruyorsanız Ah değeri ömür ile pek alakalı değil. Ama mesela dörtlüleri yaktınız, daha uzun süre akü bitmeden kullanabilirsiniz.

Ama eğer araç çalışmıyorken akü ile işin olmuyorsa ya da nadiren az oluyorsa bir küçük akü de aynı ömrü verir. 

anladım tşkler. Arada 100 lira var. 60 alayım. Zaten içinde ki de 50. Arabada ekstra tesisat lamba aydınlatma teyp hiçbişe yok yani

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
(düzenlendi)

@Servet Aydın apaydınlar oto. Piyasada 480-500 olan aküyü 420’tw veriyor abi. Varda d47. 2019 ikinci çeyrek üretimiymiş. Darıcada. Duydun mu. Varta da sahtekarlıklar oluyor mu?

aradım. Eski aküyğ getirirsem 320 olur dedi mağazada. Değişimle birlikte 

tarihinde Tansu Kalafatoğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Metin Akbal
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Akü 2016 yılında takılmış ve 50ah’lık. banner diye avusturya malı. 

teşekkürler arkadaşlar. Madem öyle. Sipariş verelim. Yine aynı akünün 62’lik olanını alasım var. Ama 420₺ n11’de. Pahalı geldi bana biraz. Varta 350 liralarda. Yine götürür mü bunun gibi 4 sene

Sıfır arabamda gelen orijinal Varta aküsü 2.5 yıl gitti, alçak tip olduğundan Opel özel servisinde Hella akü taktırdım, önümüzdeki Haziran 3. senesi. Götürme işi kısmet. Yüksek amper olması uzun ömürlü olması demek değil, kontak kapalı 1 saat yerine 2 saat radyo dinlersin o kadar :) 30 dk dörtlü baktığın zaman uzun bir süre bana göre.

Tansu Kalafatoğlu yazdı:

@Servet Aydın apaydınlar oto. Piyasada 480-500 olan aküyü 420’tw veriyor abi. Varda d47. 2019 ikinci çeyrek üretimiymiş. Darıcada. Duydun mu. Varta da sahtekarlıklar oluyor mu?

aradım. Eski aküyğ getirirsem 320 olur dedi mağazada. Değişimle birlikte 

Fiyat çok iyi.

Yorum bağlantısı
  • 3 ay sonra...
Ahmet Karasu
Çağlar Bayur yazdı:

Bu akü, en ters zaman neresi ise bulur ve biter, geçmiş olsun.

Adam haklı, neden yıllar sonra haklılığını yazıyorum. Salgın günlerindeyiz işe, markete vs gidicez yeterince izalasyon sağlamak gerek ama arabanın aküsü BITMIS kapılar bile açılmıyor. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Cengiz Yılmaz

Merhaba,

Ben tedbir olarak 6 taksitle  Noco Genius GB40 akü takviye cihazını 979 ₺ satın aldım. Malum koronavirüs tehdidi nedeniyle evde çok zaman geçirdiğimiz için ve hafta sonları sokağa çıkma yasağından dolayı aracı pek çalıştırmıyorum. Gerekirse aküyü söküp balkonda şarj edebileceğim aletde var.

Saygılarımla

Yorum bağlantısı
Metin Akbal
Servet Aydın yazdı:

Görmez. 12volt cihaz

Ne kadar voltaj gerekli ki?

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

14-15v arası şarj istiyor akü. Tıpkı araçlarımızın ürettiği gibi.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Cengiz Yılmaz
(düzenlendi)
Metin Akbal yazdı:

Power Supply is gormez mi :)

Takviye için Noco Genius GB40 

Şarj için ise  Noco Genius G3500 iş göreceğinden eminim.

tarihinde Cengiz Yılmaz tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...