İçeriğe Yönlendir

Akü (Markalar, Sorunlar, Çözümler)

Can Karacaer

Recommended Posts

İbrahim Bark
(düzenlendi)
Mustafa Arıkan yazdı:

Bence bahsettiğiniz yüksek basınç pompasından kaynaklı bir durum değil. 

Örneğin bizim araçlarda da kontağı açınca ABS sistemi ilk devreye giriyor ve akü baya çöküyor ve kısa bir süre sonra toparlıyor. Ben akünün o çöktüğü anda bile marş bassam çok rahat çalışıyor. 

Sorun sanki daha farklı gibi geldi bana.

Mustafa bey teşekkür ederim. Benim acizane yorumum araçlardaki donanım arttıkça durağan hallerde aküden kullanılan enerjiye daha çok ihtiyaç duyuluyor, bu da akünün genel kullanım örünü kısaltıyor. ben Kugada iki kez akü değiştirdim, bu üçüncü olacak. Her iki akü de (Varta ve İnci)  2.5 yılı zor ettiler. Bundan önce Toyota  Corolla (diesel) de kullandığım akü (orijinal aracın üzerinde gelmişti,  4 yılı doldurmasına rağmen herhangi bir performans düşüklüğü yaşamadım. Çevreme soruyorum Örnek 2011 model   CITROËN C-ELYSÉE   kullanan arkadaşımın aracında araç üzerinde gelen akü (60 Ah standart Varta) 7 yıl olmuş hala dip diri. Bizimki 20-30 dk kapılar açık kalsa ya da dörtlüleri açık unutsak marş tık demiyor. Ya aküler artık gerekli kalitede üretilmiyor. Ya da bizim araçlar akü canavarı. Baktırdım, araçta herhangi bir elektrik kaçağı vb. yok. Anlamaya çalıştığım şu ki 80/82 Ah akü için 2.5 yıl normal midir. Bunun ömrünü nasıl uzatabilirim. Ya da daha uzun ömürlü uygun model var mıdır. Yoksa hangi akü bayisine gitsem hemen akü kasasına uygun bir akü bulup takıyorlar. Nedense en kalitelisi de kendi sattıkları marka.

Yeni üretim rafta beklememiş 75  Ah 730 Bosch / Mutlu takan bir bayi bulursam taktıracağım. Fazla mı bimprikliyim bilemedim şimdi.

Sağlıcakla kalınız.😑

tarihinde İbrahim Bark tarafından düzenlendi
İmla
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
İbrahim Bark yazdı:

Anlamaya çalıştığım şu ki 80/82 Ah akü için 2.5 yıl normal midir. Bunun ömrünü nasıl uzatabilirim.

O, 8 yıl dayanan mutlu aküler yok artık :)

Kısa mesafe kullanılıyorsa araç çok yatıyorsa, yapacak bir şey yok.. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan
(düzenlendi)

İbrahim hocam kendi aracımda Peugeot’un servis aküsü var. Üzerinde sadece Peugeot yazıyor başka marka yok. Maşallah diyeyim 4,5 yıl oldu bir sorun yaşamadım dizel aracımda. 

Kaldıki ben öyle akü bozulmasın diye alternatördür dinamodur dikkatli kullanmadım. 4-5 kez aküyü tamamen bitirdim. Bir kez kendim şarj aleti ile şarj ettim. Araç kameram var, bazı geceler açık bırakırım 1-2 gün açık kaldığı olur filan yani. Ona rağmen yolda koymadı.

Belki benim bir avantajım vardı, marş bastım mı en az 30km yol gidiyordum. Yılda ortalama 17-18.000km yapıyorum.

Babamın aracında 2 kez Bosch akü kullandık. İkisi de garanti dolmadan bozuldu. Değişti, değişenler de bozuldu.

Şu anda İnci kullanıyor o da. 

tarihinde Mustafa Arıkan tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
İbrahim Bark

Kaçak testi yaptım araç kilitli bütün sistem kapalı iken aldığım en düşük değer 0.83 amper sarfiyat görünüyor. Kuga için normalmi bilmiyorum. Araştıracağım. Bilgisi olan arkadaşlar yorumlayabilir mi?

Cümleten iyi bayramlar.74b0ef38d126337d52af54ee065bbc88.jpg

Yorum bağlantısı
İbrahim Bark
Sani Gerşon yazdı:

Bu yüksek olmalı zira 3 gün kullanmazsanız akü marş basamaz?

Benim yorumum da böyle, ancak aracın, kendi orijinal teyibi, çakmaklık soketi kontağa bağlı değil. Ancak kaçak da görünmüyor. Aracın ve LPG sisteminin beyni sanırım bazı bilgileri koruma adına bu sarfiyatı yapıyor.  Bu durumda Akü 2 - 2.5 yılını doldurana kadar bazen 10 güne kadar aracı kullanmadığım oluyordu. Sıkıntı yaşamıyordum. Marş basıyordu. Akü yukarıda belirttiğim süreyi doldurdukça aracın bekleme süresi 3-4 güne düştü. Kapılar açık motor çalışmıyorken yaklaşık 20-30 dk da akü voltaşı 9, 10 v düşüyor dolayısı ile marş basmıyor.

En iyisi yeni bir akü alıp, başka sorun çıkmazsa 2-2.5 yıl kullanmak.

Sani bey yorumunuz için teşekkür eder iyi bayramlar dilerim.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Bence aküde sorun yok şu. Tüketim çok fazla. Bi yerde sorun var ki, bunu şöyle test edebilirsiniz. Amperi 0.8 gördüğünüzde sigorta kutusundan sigortaları çekmeye başlayın. Bir tanesinde tüketim düşecek. ORadan arızalı donanımı bulabilirsiniz.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan

Bence sizin LPG tesisatı ile ilgili bir probleminiz var. 0.8A bekleme modunda yüksek bir değer. Aküden ziyade bu kaçağı bulmaya yoğunlaşın.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
İbrahim Bark

Bir ara deneyim.

Sani Gerşon yazdı:

Bence aküde sorun yok şu. Tüketim çok fazla. Bi yerde sorun var ki, bunu şöyle test edebilirsiniz. Amperi 0.8 gördüğünüzde sigorta kutusundan sigortaları çekmeye başlayın. Bir tanesinde tüketim düşecek. ORadan arızalı donanımı bulabilirsiniz.

Bir ara deneyim. Sigorta kutusu LPG beyninin altında kaldı, çok fazla da kurcalamak ya da kurcalatmak istemiyorum. Hayırlısı bakalım.

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

1 saat sonra uyku modunda 70ma civarı tüketim olacak. Test için beklemeniz gerekiyor. Çakmaklık yuvası boştu dimi?

An itibariyle çekilen akım ile 90 saat içinde akü %20 civarı kapasiteye iner. Bir 90 saat sonrası derin dejarj olur ki ölüm demek 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
İbrahim Bark
(düzenlendi)
Servet Aydın yazdı:

1 saat sonra uyku modunda 70ma civarı tüketim olacak. Test için beklemeniz gerekiyor. Çakmaklık yuvası boştu dimi?

An itibariyle çekilen akım ile 90 saat içinde akü %20 civarı kapasiteye iner. Bir 90 saat sonrası derin dejarj olur ki ölüm demek 

Teşekkür ederim Servet bey.

Çakmaklık yuvası boş. Multimetreyi bağladığında 3 küsür Amp. lerden 3-5 dk da 0.83 Amp. iniyor. 15 dk kadar bekledim dahada inmedi. Aracın uyku moduna girip girmediğini anlamıyorum. Ancak kapıların kilitlenmesi dahil öncesinde butonla çalışan bildiğin elektrikli tüm sistemleri kapattım. 

Uyku modu için bir saat beklemek mi gerekiyor acaba.

Vesile ile yukarıda latife olsu için takılmamla sizi üzmemişimdir inşallah.

Yorum bağlantısı
İbrahim Bark
(düzenlendi)
Mustafa Arıkan yazdı:

Kaput dahil kapalı ve aracın kilitli olması gerek diye biliyorum.

Kaput kapalı test yapılamaz sanırım

Ayrıca kaputa mekanik, elektrik harcayan bir mekanizma (kilit, lamba vs gibi) yok. Akü ve bağlantıları kaputun altında. Bagaj dahil tüm kapılar kapalı ve araç kilitli test edildi. Alternatör araç çalışmıyorken marşa basmadan akım çeker mi? Bilemiyorum. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan
(düzenlendi)

Akım çekmesine gerek yok. Kapı veya kaput herhangi biri açık olduğu müddetçe ecu uyku moduna girmiyor. VW’de kaput kapalı olması gerekiyor. Muhtemelen Ford’da hatta bir çok araçta öyledir. 

tarihinde Mustafa Arıkan tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
İbrahim Bark
Servet Aydın yazdı:

İhtimal, ölçü aleti pili zayıf ise fazla okumaya başlar. Yanılgı olmasın 

Muhtemeldir. Cihazın pilini de yenileyeyim. Fırsat bulduğumda tekrar deneyeceğim. LPG sisteminden kuşkulanıyorum sigortalarını söküp bakacağım. Bu gün bakamadım.

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Günlük kullanım mesafesi ne kadar? Akıllı şarj denen nane yüzünden kısa mesafe kullanımı olan tüm araçlar patır patır akü öldürüyor zira 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
İbrahim Bark
(düzenlendi)

Ankara şehir içi ortalama 30 -40 km

Multimetrenin piline  baktım. 9.43 V gösteriyor. 

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

30 km kafi. Pil dolu. Lpg sigortası veya kontrol kartı kolay yerde ise çıkarılıp deneme yapılmalı 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
İbrahim Bark
Servet Aydın yazdı:

30 km kafi. Pil dolu. Lpg sigortası veya kontrol kartı kolay yerde ise çıkarılıp deneme yapılmalı 

Yarın inşallah bir deneyim. LPG sigorta kutusu kolay yerde, kartı (beyini) beni aşar. Her şey için sağ olunuz Servet bey.

Verdikleri bilgi ve önerilerinden dolayı tüm arkadaşlar sağ olunuz. Bayramınız mübarek olsun.

Yorum bağlantısı
İbrahim Bark
(düzenlendi)
Servet Aydın yazdı:

Güzel havadis bekliyoruz. İyi bayramlar şimdiden 

Teşekkür ederim Servet bey. Kocaeli'nin neresindesiniz. Ankarada ikamet etmekle birlikte ben de Kocaeli Körfezliyim (Tütünçiftlik)  Büyüklerimiz Başiskelede iyerleşikler.

Kocaeline geldiğimde ziyaret etmek isterim. Hayırlı geceler.

İmla, ek.
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Körfez esentepe akrabalarım var, gölcük hafta sonu Gebze hafta içi yaşam alanımız. Mutlaka beklerim. 

541 380 03 84

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
İbrahim Bark
(düzenlendi)

Kuga'nın elektrik kaçak testini yeniledim. Bu sefer uyku modu için biraz daha fazla 15 dk kadar bekledim. Elektrik tüketim değeri önce 0.83 Amp.e bir 10,15 dk kadar daha bekledim bekledim birden 0.03Amp. düştü. Sevindirici tabi kaçak yok sanırım. Devamında LPG sigortasını çıkardığımda değer 0.00 gösterdi. O, 03ma akımıza LPG sisteminin çektiği kanaatine vardım.

Video çektim becerebilirsem yüklerim.

Anlaşılan o ki benim Kuga 2.5 yılda bir akü yenileme istiyor. Bayramdan sonra yeni bir akü ile yola devam.

İmla, ek.
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...