İçeriğe Yönlendir

VW TSI Motoru hakkında

Ufuk Tutkun

Recommended Posts

Mehmet Göktürk
(düzenlendi)
Yoo bende vw antipatisi yok, sadece o fiyatlara içi boş araba alıyoruz gibi geliyor bana, tamam volvo pahalı haklısın, ama subaru baya kaliteli, passat gibi cam açma düğmesi konsol kaplamasıda soyulmuyor, fazla araştırmadan legacy e baktım, LEGACY AWD SEDAN 2.0 TURBO DİZEL 84.212 TL 4X4 üstelik ve donanım gayet güzel daha güçlü tartışmasız boxer motor vs., bence daha iyi, seat ve skodanın alt bütçe dediğiniz arabaları evet Vw grubunun, ama volvoda fordun, volvo dandikmi acaba? gelelim exeo ya bu alet süper ve Audi A4 tabanlı, passat neyazıkki geride bence, superb zaten konuşmuştuk, passattan daha büyük daha fonksiyonel donanım dolu ve passatla aynı para sayılır, şimdi hepsini geçelim, ford mondeo tdci full alın fiyatı aynı galiba passatla bundaki radar olayı passatta yok, passattan daha rahat, radar olayını saymayalım, mondeo passatla aynı kalitede yani başa baş kalırlar, mondeo testlere bakmıştım sadece yol tutuş olarak passattan daha üstün, şimdi passata bu kadar para bayılma yerine bunu almak yanlışmı acaba, tabi zevk işi ama bence bu şekildede düşünmek lazım, her markanın iyi modelleri var elbette, anti vw çu değilim ama bu sıralar TSİ motordan başka ne var vw gende, passat 2. elde değerli okadar, tabi kötü dandik falan demiyorum iyi araba ama daha ucuza aynı ayarda hatta daha iyileride var, detaylı araştırırsak daha çok şey bulabiliriz, mesela exeo yu alalım, bu arabayı sadece solar sanruufu (araç park halindeyeken beleş iç soğutma yapma, üretiği elektrikle sürekli aküleri şarj etme vs.) için bile passata tercih ederim, hemde hiç düşünmeden.

hocam 2.0 a girecek olsam hiç düşünmeden honda accord alırdım. ancak 2.0 motorlarda hem vergi hem ötv farkı canımıza okuyor. bu nedenle 1.6 motorlarla da ağır arablar zevksiz yürüdüğü için böyle bir durum oluyor.

passat elbette bir mersedes değil. kimse iddia etmiyor. ben az yakan, D sınıfı, tipi beni germeyen bir araç bakıyordum.

passat dan başka ciddi olarak avensise baktım ama hem begenemedim hem de bazılarının dediği gibi donanım yetersiz kaldı. ayrıca motor da cabası. motor bir haftalık kullanımımda (daha da doğru dürüst kullanamadım) çok çok değişik geldi bana. mucizevi bişey değil tabi ama dize araçtaki tork mork denilen lafların hepsini değiştirdi. Eskiden bir ara turbo mistubishi lancer kullanmış çooook zevk almıştım. şimdi aynı şey geri geldi. tabi yaş 40ı geçti araç sadeleşti.

param olsa bekar olsam impreza turbo gibi şeylere bakarım ama hem ekonomi hem de sosyal nedenlerle öyle şeylere bulaşamıyoruz. turboysa turbo, sedansa sedan, ağırsa ağır, az yakıyorsa az yakıyor diyerekten seneye kasa değişecek olmasına rağmen bu aracı aldım. Oysa gönlüm hondada idi. öte yandan honda'nın iç işçiliği o kadar iyi değildi. sert aksamlar ve tasarım açısından.

Bahsettiğin araç 84 milyar. O parayı araca veremem. 50 yi zaten zor verdim içim giderekten. (19 u eski araçtan)

tarihinde Mehmet G tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
hocam 2.0 a girecek olsam hiç düşünmeden honda accord alırdım. ancak 2.0 motorlarda hem vergi hem ötv farkı canımıza okuyor. bu nedenle 1.6 motorlarla da ağır arablar zevksiz yürüdüğü için böyle bir durum oluyor.

passat elbette bir mersedes değil. kimse iddia etmiyor. ben az yakan, D sınıfı, tipi beni germeyen bir araç bakıyordum.

passat dan başka ciddi olarak avensise baktım ama hem begenemedim hem de bazılarının dediği gibi donanım yetersiz kaldı. ayrıca motor da cabası. motor bir haftalık kullanımımda (daha da doğru dürüst kullanamadım) çok çok değişik geldi bana. mucizevi bişey değil tabi ama dize araçtaki tork mork denilen lafların hepsini değiştirdi. Eskiden bir ara turbo mistubishi lancer kullanmış çooook zevk almıştım. şimdi aynı şey geri geldi. tabi yaş 40ı geçti araç sadeleşti.

param olsa bekar olsam impreza turbo gibi şeylere bakarım ama hem ekonomi hem de sosyal nedenlerle öyle şeylere bulaşamıyoruz. turboysa turbo, sedansa sedan, ağırsa ağır, az yakıyorsa az yakıyor diyerekten seneye kasa değişecek olmasına rağmen bu aracı aldım. Oysa gönlüm hondada idi. öte yandan honda'nın iç işçiliği o kadar iyi değildi. sert aksamlar ve tasarım açısından.

Bahsettiğin araç 84 milyar. O parayı araca veremem. 50 yi zaten zor verdim içim giderekten. (19 u eski araçtan)

Yanlış anlama beni, aracın gayet güzel hayırlı olsun, ben genel manada arkadaşlarla dostça tartışma manasında dedim, elbette bu işler zevk ve imkan meselesi, bende alabilsem imreza wrx sti isterdim, auidi a4 3.0 tdi yada... isterimde isterim sonu yok :blink:, benim sözüm passat tdi alacak olupta diğerlerine bakmadan bu arabaya deli para ödeyip, ondan daha iyi gelişmiş donanımlı arabaları es geçenlereydi yani. Bizde araba alırken genelde 2. elinede bakılıyor baksana doğan serçe berbat oldukları halde hala pahalı, bu bizim milletin huyu, parçası ucuzmuş vs. derler hep, ben aldımmı arabayı 5-10 sene rahat binerim, e değer hepsinde düşer bu zevk işi aldığın an bitti zaten değilmi, 7-8 sene kullandığım arabadada değer kaybına bakmam ben çünki benim için imkanım elverdiği sürece en iyi arabayı almak eskiyince satmak daha önemli, alırken pekte 2. el değerine aldırmam demek istediğim, beni tatmin etsin sorunu az olsun yeter.

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

yok canım ne yanlışı. tabii ki konuşuyoruz sorun değil.

VW nin 1.6 dizeli gelecek mutlaka. Bendeki kullanma kılavuzunda 105 lik 1.6 dizel passat var. bir de gazlısı var. tsi in bluemotion olanı var. gazlıya ecofuel denmiş. gazlı da aynı tsi motor. sadece motorda değişiklik yapılmış. turbo felan değişikmiş. beygirgücü gazlının daha yüksek. bize gelir mi bilmiyorum. avrupada satışta. doğuş bu dizeli getirmeyebilir. jetta satışları açısından. ancak yeni kasada mutlaka gelecektir.

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
yok canım ne yanlışı. tabii ki konuşuyoruz sorun değil.

VW nin 1.6 dizeli gelecek mutlaka. Bendeki kullanma kılavuzunda 105 lik 1.6 dizel passat var. bir de gazlısı var. tsi in bluemotion olanı var. gazlıya ecofuel denmiş. gazlı da aynı tsi motor. sadece motorda değişiklik yapılmış. turbo felan değişikmiş. beygirgücü gazlının daha yüksek. bize gelir mi bilmiyorum. avrupada satışta. doğuş bu dizeli getirmeyebilir. jetta satışları açısından. ancak yeni kasada mutlaka gelecektir.

Motor konusunda bişey demem, gayet güzel ve gelişmiş aletler yapmaya başladılar gerçekten, bide full elektrikliler gelsede şu yakıt derdinden kurtulsak değilmi, tesla gibi arabalar çıksa ne güzel olucak vallahi.

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Yok kötülemiyorum neyini kötüledim içte kullandıkları malzeme soyuluyor falan dedim yoksa motor dandik gövde tenekemi dedim tamam güzel araba, ama sorunlarıda var, ha Ford konusunda mondeo hariç kıyaslanacak Ford modeli sadece fiesta polo olur, Ford tan daha iyi buna bişey demiyorum zaten, sadece o kadar para verecekseniz vw dan daha iyi hatta çok iyi markalar varken vosvosa takılmayın diyorum okadar. Çok abartılacak bir marka değil nede olsa halk arabası değilmi :ohooh:

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
(düzenlendi)

Ali Hocam,

O kadar para verecekseniz daha iyi seçenekler diyorsun. Tamam.

50 bin liraya sıfır ne alırsın? Skoda superb mi? Seat mı? Avensis mi? ne? Mondeo mu? Chevrole kruz mu?

kaplama soyulmasının nedeni VW de şu hava ızgarasına takılan araç kokularıdır. Tabii ki süper araç değil. Zaten süper diye almadık. Motor iyi öte yandan.

Mazdanın esamesi okunmaz tabi. Mazda ford.

rx8 verdin de almadık mı?

tarihinde Mehmet G tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Guest Mertol Kip

O hikaye biteli epey oldu. Sanada service pack lazım hoca.. :ohooh:

Al sana bi kıyak daha

Mazda 6 alayının tepesinden atlar. Eğer arabaya 50-55 bin lira para verecek olsam başka araba almazdım.

Yorum bağlantısı
Guest Mertol Kip

Sapla samanı birbirinden ayırmak lazım. Ford'un tasarımı kimine göre iyi kimine göre kötüdür. İşçilik kalitesi her zaman kötüdür. Malzemesi ortalamadır. Donanım olarak herdaim rakiplerini geriden takip eder ama mekanik olarak sağlamdır. Yürüyeni yapar motorunu yapar ama üstünü beceremez işte. Arabayı seçen adamda yürüyen ve motordan önce üstüne baktığı için hep ortalamanın altında kalır. Buna birde Otosan'ın saçma sapan fiyat politikaları eklenince satış rakamları hep düşük olur.

Yorum bağlantısı
Mert Can Üzger

Mazda 6 gerçekten güzel araba. Şu an için en çok beğendiğim araba diyebilirim.

Bu arada hocam hayırlı olsun, kazası belasız kullanın...

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

2000 motor.

ford çıkardı mı mazdayı yahu elinden? yani ortaklıktan. mazda 3 lere arkadan alttan bakınca niye focumuş gibi hisssediyorum?

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
Ali Hocam,

O kadar para verecekseniz daha iyi seçenekler diyorsun. Tamam.

50 bin liraya sıfır ne alırsın? Skoda superb mi? Seat mı? Avensis mi? ne? Mondeo mu? Chevrole kruz mu?

kaplama soyulmasının nedeni VW de şu hava ızgarasına takılan araç kokularıdır. Tabii ki süper araç değil. Zaten süper diye almadık. Motor iyi öte yandan.

rx8 verdin de almadık mı?

Mazda tokatlar bence, vw konsol soyulması kokudan değil kapı tarafı elini koymandan konsolsa durup dururken, şuan yanımda 2006 da sıfır alınan passat ve jetta var ikisindede aynı dert var, hatta jettada fsı motor var :rolleyes: şevrole kruzü direk geç dayvu nede olsa, vw motoru iyidir bişey demedim zaten, mazda, volvo falan komple dandik hepsi Ford grubunun ya :good1: hatta mazda namazda diye esprisi bile vardı bir ara. hehehee

50 kaada= octavia 1.4 TSI 122 HP DSG Tiptronik 50.790tl, biraz eklersek süperb Ambition donanım 1.4 TSI 125 HP 52.900, seat exeo 1.6 102 hp benzinli 47.750 tl, mazda 6 dynamic 49.736 gibi arabalar alınabilir bence.

Yorum bağlantısı
Abdussamed Acar
Mazda 6 alayının tepesinden atlar. Eğer arabaya 50-55 bin lira para verecek olsam başka araba almazdım.

istanbuldan konuşmak kolay tabi, bide iç anadoluda yaşa ardından bayi servis ağına bi gözat bakalım 40'da deseler alırmısın Mazda'yı :rolleyes:

Yorum bağlantısı
V.Ceyhun Emir

Hepsi alınır bi Passat alınmaz yani :rolleyes:

Mazda tokatlar bence, vw konsol soyulması kokudan değil kapı tarafı elini koymandan konsolsa durup dururken, şuan yanımda 2006 da sıfır alınan passat ve jetta var ikisindede aynı dert var, hatta jettada fsı motor var :good1: şevrole kruzü direk geç dayvu nede olsa, vw motoru iyidir bişey demedim zaten, mazda, volvo falan komple dandik hepsi Ford grubunun ya :) hatta mazda namazda diye esprisi bile vardı bir ara. hehehee

50 kaada= octavia 1.4 TSI 122 HP DSG Tiptronik 50.790tl, biraz eklersek süperb Ambition donanım 1.4 TSI 125 HP 52.900, seat exeo 1.6 102 hp benzinli 47.750 tl, mazda 6 dynamic 49.736 gibi arabalar alınabilir bence.

Yorum bağlantısı
Guest Mertol Kip
(düzenlendi)
istanbuldan konuşmak kolay tabi, bide iç anadoluda yaşa ardından bayi servis ağına bi gözat bakalım 40'da deseler alırmısın Mazda'yı :)

Alırım... Mazda falan alınca yağ değişiminden değişimine servis yüzü görüyorsun zaten. Onuda nerede istersen yaptırırsın.

Bu arada Mazda cidden kafayı yedi galiba.. 65 bin liradan 49 bin liraya düşmüş fiyatı.. Hımmmm....

tarihinde Mertol Kip tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
Hepsi alınır bi Passat alınmaz yani :)

:hohoho: Niye alınmasın canım alınır tabii dee, ben sadece passata takılıp kalmayın diyorum, bizim millet bir takıldımı bir daha bırakamıyor, biraz daha araştırmacı olup esnek düşünmek lazım yani, yoksa passatta alınır elbette, ama ben almazdım ayrı konu.

Mazda güzel arabadır fiyatta uygun ama anlatamıyorumki, servis falan önemli değil zaten bişey olmaz, olsada vw un kazık servisleri çokmu iyi ve her yerde sanki, bişey olmaz, zaten volvoda olduğu gibi yakında ford servisleride bakmaya başlar olay biter.

Mazda 6 farklı güzel herkeste olmayan spor görünümlü bir sedan, hoş bence.

Yorum bağlantısı
Fazlı Özdemir
(düzenlendi)

Aslında sorun tam da buradan kaynaklanıyor Ali Hocam. Passat'a takıldığımız filan yok. Bugüne kadar da hiç passat aklımdan geçmemişti. Fiyatı C sınıfı araç fiyatına donanımı yerinde bir D sınıfı. 40.900 TL'ye adamlar donanımı çok yerinde olan aracı satıyorlar. Aracın adı trendline ama donanımı comfortline. Bence siz de incelerseniz vay be dersiniz. :)

tarihinde Fazl? tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Saygın Can Oğuz
Alırım... Mazda falan alınca yağ değişiminden değişimine servis yüzü görüyorsun zaten. Onuda nerede istersen yaptırırsın.

Bu arada Mazda cidden kafayı yedi galiba.. 65 bin liradan 49 bin liraya düşmüş fiyatı.. Hımmmm....

Mazda web'de fiyatlar yazmıyormu yoksa ben mi bulamıyorum?

Yorum bağlantısı
Abdussamed Acar
(düzenlendi)
Mazda güzel arabadır fiyatta uygun ama anlatamıyorumki, servis falan önemli değil zaten bişey olmaz, olsada vw un kazık servisleri çokmu iyi ve her yerde sanki, bişey olmaz, zaten volvoda olduğu gibi yakında ford servisleride bakmaya başlar olay biter.

Mazda 6 farklı güzel herkeste olmayan spor görünümlü bir sedan, hoş bence.

Ali bey Kayseri Özsa VW yetkili servisinde 2001 Golf TDI 20 bin bakımı için (yağ+tüm filtreler) Kdv Dahil 235 TL ödedim 2 ay kadar önce. periyodik 10 bin bakımı bundan daha ucuz... Polo'ya binseydim bundan daha ucuz olacaktı, VW kazık servislerinde durum bu; acaba siz fiestada aynı bakım için ne kadar ücret ödediniz merak ediyorum?

Bana en yakın Mazda servisi Erzincan (250-300) Km yada Malatya (300-350 Km), kusura bakmayın ama o kadar yolu sırf yağ değişimi için gidemem. hayır yaktığı bi kenara tam anlamıyla komple bi gününüzü o işe ayırıp 600-700 Km seyahat yapmak zorunda kalmak çok saçma... Hadi Sivas'ı geçtim iki ilden de daha gelişmiş olan Kayseri'de dahi servis yada bayisi gözükmeyen bi markanın aracını almam arkadaş ben... Sonra bide periyodik bakım dışında ufak tefek sorunlar için hiç çekilmez o yol... Uzaktan davulun sesi hoş geliyo tabi, yağ değişimi dışında servise uğramamayı satıcının bile taahhüt edeceğini sanmıyorum. Ben müşteri olarak araç bakıyosam; gözden uzak gönülden ırak oluyo maalesef...

tarihinde Abdussamed Acar tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
Ali bey Kayseri Özsa VW yetkili servisinde 2001 Golf TDI 20 bin bakımı için (yağ+tüm filtreler) Kdv Dahil 235 TL ödedim 2 ay kadar önce. periyodik 10 bin bakımı bundan daha ucuz... Polo'ya binseydim bundan daha ucuz olacaktı, VW kazık servislerinde durum bu; acaba siz fiestada aynı bakım için ne kadar ücret ödediniz merak ediyorum?

Bana en yakın Mazda servisi Erzincan (250-300) Km yada Malatya (300-350 Km), kusura bakmayın ama o kadar yolu sırf yağ değişimi için gidemem. hayır yaktığı bi kenara tam anlamıyla komple bi gününüzü o işe ayırıp 600-700 Km seyahat yapmak zorunda kalmak çok saçma... Hadi Sivas'ı geçtim iki ilden de daha gelişmiş olan Kayseri'de dahi servis yada bayisi gözükmeyen bi markanın aracını almam arkadaş ben... Sonra bide periyodik bakım dışında ufak tefek sorunlar için hiç çekilmez o yol... Uzaktan davulun sesi hoş geliyo tabi, yağ değişimi dışında servise uğramamayı satıcının bile taahhüt edeceğini sanmıyorum. Ben müşteri olarak araç bakıyosam; gözden uzak gönülden ırak oluyo maalesef...

186 tl 60.000 bakımı, iyi değilmi, aslında fiyat aldım sadece, bakımı kendim yaptım.

Yorum bağlantısı
Abdussamed Acar
186 tl 60.000 bakımı, iyi değilmi, aslında fiyat aldım sadece, bakımı kendim yaptım.

iyi fiyat demekki VW servislerinde kazıklanıyorum... :D

Yorum bağlantısı
V.Ceyhun Emir

Bakım olayına çok takılmamak lazım, çoğumuz yılda bir, bilemediniz iki kez bakım yaptırıyoruz. Yılda 2-3 depo benzin parasını da bakım için ayıramıyorsak hiç binmeyelim daha iyi.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...