İçeriğe Yönlendir

Yazlık Lastik Tavsiyesi

Kurtuluş Karatay

Recommended Posts

Kamil Sürenkök
Fiesta için uygun ebatlar ; 175 65 14 - 195 50 15 - 195 45 16'dır, bu ebatların dışına çıkmayın muayenede de sorun yaşamazsınız.

Ramazan Bey, şu adresteki "http://www.otoclubturkiye.com/forum/Lastik-Ebad-Hesaplama-t184598.html" hesaplamaya göre sorun çıkmadı, zaten bu 55 15ler sürterse 195 45 16nın da aynı sürtmeyi yapacağını tahmin ediyorum. Ayrıca muayene de ne gibi bir sorun çıkabilir ki?

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Yusuf Aktaş
bu kış petlasın kar tipini kullandım çok mumnun kaldım ve 4adet starmax (petlasın) starmax ST530 195/65/15 H91 modelini alım yaklaşık 600-700 km yaptım yol tutuşu mükemmel gayet yumuşak bir lastik herkese tavsiye ederim fiyatıda kışlıkları aldığım fiyat 4x90tl=360tl + 6taksit

iyi günler.. acaba lastikleri ankaradan nereden aldığınızı söyleyebilir misiniz?? teşekkürler

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Tansel Yılmaz

Benim de sağ ön lastik nasıl olduğunu bilmediğim bir şekilde yanaktan yarılınca , bir adet Michelin Primacy Pilot almam gerekti ama Michelin bayiine gittiğimde öğrendim ki artık o desenden çıkmıyormuş , aynısının HP' si çıkıyormuş , o zaman istemeden de olsa bari önleri değiştireyim diye düşünürken ( tanesi 200 liradan 400 lira ) bayiinin Starmaxx önerisi ile karşılaştım. Dediklerini aktarıyorum : Starmaxx Petlas'ın markası , Petlası satın alan kişi Bridgestone en büyük bayiimiş, Sabancı'ya bütün Türkiye'nin lastiğini benden geçir , tek bayiim olayım deyince Sabancı rakip olacak diye bunun bayiilik anlaşmasını iptal etmiş, adam da Petlas'ı satın almış ve ciddi paralara Bridgestone'dan mühendis transfer etmiş , onlar da bu Starmaxx'ı yapmış. Sanırım deseni aynı olduğu için Bridgestone ile bu lastik yüzünden davalılarmış. İşte böyle fiyat da uygun olunca (205 /55/ R16 115 lira ) bir takım aldım. Biliyorsunuz satışın yarısından fazlası ikna olayıdır, ben de ikna oldum :( Yalnız Michelin V serisi idi bu H galiba , üst limit 220km/h.

Yine bayiinin dediğine göre daha yumuşak ve diğerine göre yaklaşık 10k daha uzun özmürlü bir lastikmiş.

İşte böyle , izlenim sorarsanız malesef ortadan yarılmadığı sürece lastikler konusunda pek bir şey söyleyemiyorum. :good1:

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

H:210km/h, sert-yumuşak-etekten aşağı boyalı gibi tabirler maalesef kahve sohbeti kadar tekniktir. Islakta-kuruda biraz hız düşürün sanırım yeterli olacaktır.

Yorum bağlantısı
  • 4 hafta sonra...
Selçuk Çoban

Arkadaşlar Merhaba.

Aracımı Aldıgımda Üstünde 185 65 14 Lastik Vardı Bende 3.Lastigimi 185/65/14 Aldım Şimdi Tam Olarak Hatırlamıyorum Ama Sw Focuslarda Degişik Lastik Ebatları Gördüm Orjinal Boyu Nedir Lastik Degiştirecegi Özel Bi Tavseyiyesi Olan Varsa Sevinirim İyi Günler...

Yorum bağlantısı
Süha Demirtaş

55 yanak ile 60 yanak arasında oldukça fazla fiyat farkı var aklınızda olsun.

Yorum bağlantısı
  • 8 ay sonra...
Şeref Gökırmak

Merhaba arkadaşlar, focus1'e 195 yerine 205 lik bir lastik takmak mümkün mü? Yeni focuslarda 205 lik kullanılmış, görsel olarak daha şık durmuş. Eski focuslara takılması durumunda bir avantaj veya dezavantaj oluştururmu?

Ben virajlarda daha güvenli yol tutuşu sağlayacağını düşünüyorum.

Yorum bağlantısı
Tansel Yavuz

195/60 15 zaten Türkiye için takılmış bir ebattır,orjinali 195/55 15 tir,60 yanak takınca zaten ağırlaşan aracı birde 205/60 takarak daha da ağırlaştırırsınız,ben 195/55 15 kullandım en ideal ölçüsü buydu.Bunun muadili ise 205/50 15 dir,bu ölçüyüde kullandım fakat konfordan biraz ödün vermek gerekiyor.

Yorum bağlantısı
Şeref Gökırmak

Teşekkürler arkadaşlar, ben bir arkadaşın focus-I' inde gördüm (205 60 15) , kendisi aracı aldığında varmış, ilk sahibi tarafından takılmış olabileceğini söyledi. Ayrıca orjinalin 195 olduğunu dahi bilmiyordu benden öğrenmiş oldu.

Fakat 205 de araca daha bir yakışmış. Hoşuma gitmedi değil, bu yüzden sizlerin yorumunuzu merak ettim, lastiklerim biraz eskidi sayılır, yenilerken 205 mi alsam diye düşündüm. Yorumlarınızdan sonra vazgeçtim. Saygılar.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Şahsen 205/55/15 takmıştım, görünüm-kuru zemin yol tutuş güzeldi, diğerleri kötüleşti tabii.

Yorum bağlantısı
Mehmet Hakarar

175 65 14 yerine 185 60 14 uyarmı denklik cetweli uyar diyor ama arabamda sıkıntı yaratır mı

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

taban genişliyor ama yükseklik azalıyor, bence nazlanmaz, hatta iyi de olur bu değişim.

Yorum bağlantısı
Mehmet Servi

Selamlar,

Ankara'ya Bursa'dan yeni taşındım. Sanırım burda (ankarada) kışın kış lastiği kullanmak gerekecek. Bursa'da gerekmiyordu. Aracımda Bridgestone Turanza lastikler var. Biraz seslide olsa sağlamlık ve ıslak-kuru yol tutuş olarak süperler. Bir keresinde jantı elim girecek kadar eğmeme rağmen ve bu halde 1000 km kadar yol yapmama rağmen balon bile yapmadı. (tabi jantın eğikliği başta elim kadar değildi 1000 km gidince artmış ;) ) Neyse diyeceğim sağlam lastik ama kış mevsimi için ne alacağımı bilemedim. Ankara'da evim dikmen keklikde yani dik rampa yollar.

Sorularım:

1-kış lastiği almalımıyım

2-hangi marka modeli alsam hem sağlam hemde güvenli olur?

3-Ankara'da bulunan arkadaşların genel tercihi nedir?

4-Fiyat/performans olarak en memnun kalınan hangisidir?

NOT: Lastik ölçülerim 195-60-15 araç 2005 Focus Gold Collection. Önerilere şimdiden teşekkürler

Yorum bağlantısı
Cihan Yetişken2

Kış lastiği, hava sıcaklığı +7'nin altına düştüğünde mutlaka kullanılmalıdır. Yaz lastikleri düşük sıcaklıklarda sertleşerek yol tutuşunuzu olumsuz etkilerler. Kış lastiklerinde bu olumsuzluk minumumdur. Bu bilgi ışığında sorularınızı yanıtlayayım,

1. Mutlaka almalısınız.

2. Ben good year ug7 extreme kullanıyorum, memnunum. Diğer arkadaşların da tavsiyeleri olacaktır.

3. Cevap 2'de ;)

4. Cevap yine 2'de :D

Good year harici kış lastiği kullanmadım ama bundan oldukça memnunum.

Yorum bağlantısı
Mehmet Servi
Kış lastiği, hava sıcaklığı +7'nin altına düştüğünde mutlaka kullanılmalıdır. Yaz lastikleri düşük sıcaklıklarda sertleşerek yol tutuşunuzu olumsuz etkilerler. Kış lastiklerinde bu olumsuzluk minumumdur. Bu bilgi ışığında sorularınızı yanıtlayayım,

1. Mutlaka almalısınız.

2. Ben good year ug7 extreme kullanıyorum, memnunum. Diğer arkadaşların da tavsiyeleri olacaktır.

3. Cevap 2'de ;)

4. Cevap yine 2'de :D

Good year harici kış lastiği kullanmadım ama bundan oldukça memnunum.

ug7 extreme sanırım artık yok

ug7+ MS diye bi model var bide extreme hexa ama bu extreme hexa çivi takılabilen bi model

Yorum bağlantısı
Barkın Kayaoğlu

1- Almalısınız.

2- Ben olsam Kumho'nun testlerde başarılı bir modeli vardı, onu alırdım.

3- Genel tercihi belirtmek zor, neredeyse her markanın bir kullanıcısı var forumumuzda.

4- Bunun sonucunu ancak bilimsel bir test verebilir. Şahsi fikrim, böyle bir test yapılsa dediğim model üst sıralarda yer alırdı.

Yorum bağlantısı
Misafir

şu sıralar bende bakınmakdayım, e alcaz artık bi takım vakumlu kışlık lastik.

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Ya beyler geçen gün lastikçiye gitmiştim.Michelin arabası geldi.Bir sürü kışlık lastik indirdiler.Baktım üstlerinde başka bir isim yazıyor.Bunlar ne ya böyle dedim.Michelin çıkartıyor bunları dediler.Kaliteli bir lastikmiş.Michelin'e göre fiyatı %30-40 daha ucuzmuş.Şimdi markayı soracaksınız ama adını unuttum ya tuhaf bir ismi var..İlk kez gördüm.

Yorum bağlantısı
Misafir
Ya beyler geçen gün lastikçiye gitmiştim.Michelin arabası geldi.Bir sürü kışlık lastik indirdiler.Baktım üstlerinde başka bir isim yazıyor.Bunlar ne ya böyle dedim.Michelin çıkartıyor bunları dediler.Kaliteli bir lastikmiş.Michelin'e göre fiyatı %30-40 daha ucuzmuş.Şimdi markayı soracaksınız ama adını unuttum ya tuhaf bir ismi var..İlk kez gördüm.

Daha önce bende yaşadım böyle bir durum abi.Dediğin gibi michelin in yan ürünü daha ucuz ama kaliteli dediler.Bizde aldık ama sonuç hüsran oldu.6 ay sonra lastikler kullanılamaz hale geldi resmen.

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran
Daha önce bende yaşadım böyle bir durum abi.Dediğin gibi michelin in yan ürünü daha ucuz ama kaliteli dediler.Bizde aldık ama sonuç hüsran oldu.6 ay sonra lastikler kullanılamaz hale geldi resmen.

Ben şu gördüğüm markayı öğrenebilirsem yazarım.Bu yeni çıkmış sanırım.

Yorum bağlantısı
Tansel Yavuz
Ebatı değiştirin. 185/65/15 yapın. UG7 extreme olur, pirelli winter carving olur, michelin alpin olur. Hepsi olur.

Hakan abi ebat değiştirilmesini bu araç için ben tavsiye etmiyorum,kış lastiğinin kalın taban seçilmemesi gerekiyor fakat araca göre de seçim yapmak gerekiyor.Focus için 185 taban iyi bir seçim değil,195/60 15 bu araç için en iyi ebat olacaktır.

Eğer aracın orjinal ebatı 205 olsaydı,kışlık seçiminde 195 olabilirdi fakat bu kasalarda 185 iyi bir seçim olmuyor.

Yorum bağlantısı
Serkan Toker

Hankook kullanıyorum, evin oralar Dikmen deki yokuşları aratmaz...Fiyat/performans gayet yeterli seviyede...Alpin alırsanız karlı yolları açarsınız arkadan gelenler dua eder ama arabaya epey bir yük oluyor kuru havalarda, bence takılı olduğu sürenin 1/20 sinde kara basan lastik için gereksiz... :)

Yorum bağlantısı
Tansel Yavuz
Ben f1'de kullanmıştım. O kadar rahattım ki kışta. Daha sonradan conti'ler ile aynı rahatı bulamadım. Ama kışın viraj testlerini unutmak gerekiyor.

Not: şimdi corollaya da aynı yanağı aldım.

Not2: 185/55/15 takanlar var bu araca (örnek Turgay Edizcan). Çok da memnundu kendileri.

Bende f1 de 10 kıştır 185/65 14 kullandım,düz yolda ve hafif rampalarda hiç sorun yaşamadım fakat dik rampalarda çok zorlandım,özellikle ıslak ve kuru zeminde çok kötüler,yaz lastiği olarak 185/55 15 normal kullanım için iyi bir seçim olabilir fakat yaz lastiğinde 195/55 15 den iyi bir ebat kullanmadım.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...