İçeriğe Yönlendir

120.000 Ve Üzeri Km Periyodik Bakım

Timuçin Yıldırım

Recommended Posts

Kürşat Ulusoy

İlker Bey güle güle kullanın. Yedek parçaları Ankarada nereden aldınız. Özellikle diskleri cevap yazarsınız çok sevinirim.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
13 sene aynı disk? İlk sahibi misiniz?

Niye şaşırıyorsunuz... ?

Benim mondeonunkini ilk ben değiştirdim..

Yorum bağlantısı
Süha Demirtaş
Niye şaşırıyorsunuz... ?

ah birde istanbul da olsa idin abi :lol2:

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Niye şaşırıyorsunuz... ?

ah birde istanbul da olsa idin abi :good1:

Benim KA'nınkileri de ben değiştirtmiştim. Kağıt kalınlığına inmişlerdi :)

Yorum bağlantısı
İlker Selimoğlu
İlker Bey güle güle kullanın. Yedek parçaları Ankarada nereden aldınız. Özellikle diskleri cevap yazarsınız çok sevinirim.

Arabayı, Şaşmaz'da Yücel otoda yaptırdım,ellerinde zaten yedek parçaların birçoğu vardı,diskleride arabayı yaptırdığım yerin yakınında bir yedekparçacıdan aldım,ismini şuan hatırlamıyorum orada sorarsanız tarif ederler.

Yorum bağlantısı
  • 4 hafta sonra...
Kürşat Ulusoy

Arkadaşlar mrb. aracımın 180.000 km bakımını Ankara - şaşmaz da yaptırdım. Motor yağı olarak Mobil Super 3000 Formula FE 5W-30 kullanıldı, yağ ve hava filtresi değişti. Bunlar için işçilik dahil 120 tl verildi. Ayrıca öndisk ve balatalar değiştirildi. İnanmayacaksınız ama hala üstünde orjinal diskler vardı. Bunun için ise işçilik 150 tl veridi. Son olarakta lpg bakımını yaptırdım.; filtre ve ısı müşiri değiştirildi(70 tl).

Kontrol sonucunda otomatik şanzıman karteli yağ sızdırıyordu, onun içinde hafta içine randövi aldım. Ancak Ankara için güvenilir bir otomatik şanzımancı önerilerinizi bekliyorum, ne de olsa ihmale gelmez. Allah muhafaza dünya masraf çıkar. Son olarakta ön kapı menteşelerini değiştirecem: kapılar düşük. ona da fiyat aldım ikisini 100 tl ye yapacaklar.

Arkadaşlar yorumlarınızı esirgemeyin bekliyorum saygılarımla...

Yorum bağlantısı
Kürşat Ulusoy

Arkadaşlar tekrar merhaba. Bakım yaptıdığımda aracım liftte kaldırıldığında otomatik şanzımandan yağ damlattığı ustam tarafından farkedildi. Ben de dün randövi alıp, ustamın önerdiği Ankara şaşmazdaki öztürkler otomatik şanzımancıya götürdüm. Teşhis: otomatik şanzıman karteli contasından ve yuvarlak bir kapak var ordan yağ sızdırıyor. Şanzıman söküldü yağ, conta ve kapak yenilendi. Şanzıman 5,5 Lt yağ aldı. Vites geçişleri çok harika oldu. Maliyet 250,00 TL.

Mondeomun ön kapılarında düşüklük ve boşluk vardı. Kilitçide kapıları söktürüp pimlerini ve menteşelerini değiştirttim. Maliyet 100 Tl.

Yorum bağlantısı
Özdemir Erten
Arkadaşlar tekrar merhaba. Bakım yaptıdığımda aracım liftte kaldırıldığında otomatik şanzımandan yağ damlattığı ustam tarafından farkedildi. Ben de dün randövi alıp, ustamın önerdiği Ankara şaşmazdaki öztürkler otomatik şanzımancıya götürdüm. Teşhis: otomatik şanzıman karteli contasından ve yuvarlak bir kapak var ordan yağ sızdırıyor. Şanzıman söküldü yağ, conta ve kapak yenilendi. Şanzıman 5,5 Lt yağ aldı. Vites geçişleri çok harika oldu. Maliyet 250,00 TL.

Mondeomun ön kapılarında düşüklük ve boşluk vardı. Kilitçide kapıları söktürüp pimlerini ve menteşelerini değiştirttim. Maliyet 100 Tl.

Öncelikle hayırlı olsun.Kürşat Bey Şaşmazda gitmiş olduğunuz öztürkler otomotiv acaba sadece ford grubu üzerine mi çalışıyor yoksa diğer markalar içinde çalışmalar varmı? Citröen için mesela...

Yorum bağlantısı
Kürşat Ulusoy

tüm otomatik şanzımnlı araçlara bakıyorlar., intercity nin yan tarafına düşüyor.

Yorum bağlantısı
Kenan Yargıcı
150.000 km. değişti. Ben 190.000 km de değiştireceğim.

Mondeonun trıgeri zincirmi kayışmı.ben sanki bir konuda zincir olarak geçmişti diye hatırlıyorum.

Yorum bağlantısı
Kürşat Ulusoy

Benim Mondi 2001 eski kasa(yuvarlak stop lambalı olan) bu modelde triger kayışlı oluyor.

Ancak 2001 yılında mondeolarda köşeli olan kasalarda piyasaya çıktı(orta kasa diyorlar), bu modellerde ise triger zincirli oluyor.

Yorum bağlantısı
Kürşat Ulusoy

Merhaba arkadaşlar, aracımın bakımlarına devam ediyorum. Aklıma geldikçe sizlerle paylaşıyorum. Uzun zamandır fren hidrolik yağını değiştirmek istiyordum. Bu bakımıda serviste yaptırmak gerekiyor. Çünkü özel servisteki arkadaşlar(sağolsunlar güvenim tam hepsine ama!) gerek yok diyip geçiştiriyorlardı. Ben de Ankara Maltepe deki Tur Oto'ya gittim. Makineyle yağı çekip değiştirdiler.(58,00 TL) Bir de servisteki ustaya rica ettim MORE(benim mondeonun adı) yi dikkatlice kontrol etti. Kontrol sonunda MOREnin ön motor kulağının kopuk olduğu, arka motor kulağının da çatlak olduğu anlaşıldı. Servisten parça fiyatı aldım. Ön kulak için 450,00 TL, arka kulak için 350,00 TL fiyat verdiler. İçimden yuh dedim, servisten ayrıldım. Ertesi gün Şaşmaza Tuncay ustamın yanına gittim. Parçacıdan garantili ön kulağı(90,00 TL) aldık(orjinal parça bulamadık). Taktılar. İşçilikte 30,00 TL verdim. Arka kulağıda kontrol ettiler değişmesine gerek yok dedi, bende değiştirmedim.

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Mustafa Tüfekçi

157 bin km

hava filitresi kartel süngeri değişimi 15

yağ ekleme 500ml 7tl

soğutma sıvısı ekleme 200ml :) 5tl

işcilik benden :p

10 binde değilde 15 binde ağır bir bakıma gireyim diye sadece eksik olan sıvıları tamamladım ve hava filitresi çok tozlu gördüm diye onu değiştim.

filitreyi servsiten almıştım otosan kutulu ve içinde sünger çıkandan. sanayidekiler fomoco filitre artık. ve içinden sünger çıkmıyor. eski filitenin üsütünde motocraft ve faklı bir kod yazarken ilginç olan motorcraft yazmasına rağmen made in turkey ibaresi var :bilink: filitreyi değişince araba rahatladı eskisi çok tozlanmış.

arabadan çıkan fomoco (motorcraft ama yerli :)) filitre :good1:

13032011024small.jpg

13032011023small.jpg

servisten alınan otosan filitre

13032011025small.jpg

13032011026small.jpg

13032011027small.jpg

eski -yeni

13032011028small.jpg

evdeki yağımız ve suyumuz :)

http://img713.imageshack.us/img713/4443/13032011029small.jpg

filitresi değişince mutlu oldu, bakmayın pis baktığına :p

13032011030small.jpg

eski filitre ile yenisini kodu farklı ama kuruya ikiside tam oturuyor kod farklılığıın çözemedim :p

Yorum bağlantısı
Enver Aktürk
9601 kodu ikisinde de aynı.

9601 kodu tüm ford araç grubunda hava filitresi demektir. 98 AB 9601 CB türkiyede üretilir sözde Motorcraft tır ama yurt dışına gider. TAMT 9601 FCS Otosan'ın kendi üretimidir ve fiyatı daha yüksektir. Orijinal filitreyi bulmak zor 20 TL civarında gerçek Motorcraft.

Yorum bağlantısı
Kenan Sincar

Merhaba arkadaşlar arabam 130 binde trigeri 125 de değiştirdim.genel bir bakıma koymak istiyorum nelerrin değişmesi lazım ve parçaları uygun nerede bulabilirim.şanlıurfadayım ve burada parça bulmak sorun.yardımlarınız için teşekkür ederim.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

130.000km lerde genel kontrol sonucu davranmak gerekir, kullanılan mesafe yüksek, z-rotlar, frenler, amortisörler ne durumda önceden bilinemez.

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Kürşat Ulusoy

Bakımlar devam ediyor: geçenlerde rolanti bozukluğu ve motor ikide bir stop ediyordu. bu nedenlerden dolayı sanayinin yolunu tuttum. Kontrol sonucunda sibop ayarı yapılması gerekliliği ortaya çıktı. motor üst kapağı söküldü. Ekzantirik mili söküldü. Metal para şeklindeki parçalar belli bir ölçüye göre taşlandı-yenilendi vs. Tüm bunlar sökülmüşken tiriger seti , V kayışı ve tüm bilyalar değiştirildi. Rolanti valfi sökülüp kontrol edildi temizlenip yerine takıldı. Devridaim kontrol edildi. Tüm bu işler malzeme 535 TL Tiriger seti Daycon marka, işçilik 220 TL :crazy:

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

150bin'den şimdiye ne kadar olmuştu ki?

Metal para şeklindekileri subaplar olmalı, traşlanması ne kadar doğru acaba...

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Bakımlar devam ediyor: geçenlerde rolanti bozukluğu ve motor ikide bir stop ediyordu. bu nedenlerden dolayı sanayinin yolunu tuttum. Kontrol sonucunda sibop ayarı yapılması gerekliliği ortaya çıktı. motor üst kapağı söküldü. Ekzantirik mili söküldü. Metal para şeklindeki parçalar belli bir ölçüye göre taşlandı-yenilendi vs. Tüm bunlar sökülmüşken tiriger seti , V kayışı ve tüm bilyalar değiştirildi. Rolanti valfi sökülüp kontrol edildi temizlenip yerine takıldı. Devridaim kontrol edildi. Tüm bu işler malzeme 535 TL Tiriger seti Daycon marka, işçilik 220 TL :crazy:

Şu anda rölantide düzgün çalışıyor mu :)

Yorum bağlantısı
Kürşat Ulusoy

Rölanti düzgün çalışıyor üstadım. *ilk günki gibi* :good1:

"saygılar"

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...