İçeriğe Yönlendir

120.000 Ve Üzeri Km Periyodik Bakım

Timuçin Yıldırım

Recommended Posts

Kürşat Ulusoy

Subap ayarlaması 1-1,5 saat sürdü. Tüm işlemler yaklaşık 5 saat felan sürdü.

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Ferdi Muratveren
(düzenlendi)

MErhaba arkadaşlar dün itibarı ile bende focus aldım (1.6 tdci Ghia) araç 150.000 km satan arkadaş bişeyine bakıtrmamış binmiş gezmiş sadece periyodik bakımlarını yapmiş.

Şimdi ben ne bakımlarını yaptırmalıyım...

tarihinde Ferdi Muratveren tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk

Muhtemelen 2007 öncesi bir araba. Öncelikle triger kayışını kontrol edin. Değişmediyse kesinlikle değişmeli.

Komple bir cekup yapılırsa iyi olur. Silecek lastikleri, fren balataları, şanzıman yağı, süspansiyon dururmu, motor takozları, rot başları, zrotlar vs vs..

Yorum bağlantısı
Sami Aktaş

Dizel ve 150.000km de hiç bakım yapılmamış bir aracı almak büyük cesaret... Umarım sonuç iyi olur...

Yorum bağlantısı
Ferdi Muratveren
(düzenlendi)
Muhtemelen 2007 öncesi bir araba. Öncelikle triger kayışını kontrol edin. Değişmediyse kesinlikle değişmeli.

Komple bir cekup yapılırsa iyi olur. Silecek lastikleri, fren balataları, şanzıman yağı, süspansiyon dururmu, motor takozları, rot başları, zrotlar vs vs..

bu güzel bir ayrıntı oldu tşk ederim araç 2005 model aracı elazığ bosch car service götürcem. aracı 25000 tl ye aldım

tarihinde Ferdi Muratveren tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Lemi Sam
Selamlar,

2006 Focus GHIA TDCI CVT aracımın 135.000 bakımını yaptırmak için sitedeki tavsiyeler üzerine Osman Bey ile servis gününü konuşarak cuma günü Liderler otoya gittim.

Fatih Usta aracımla ilgilendi. Tüm bakımları ve kontroller yapıldı .Birkaç saat içinde çok temiz ve düzgün bir şekilde işlemler tamamlandı ve 300 lira servis ücreti ile işlem bitti.

Ben daha fazla beklemiştim ancak gayet uygun bir fiyata servis tamamlandı. Hatta turboya giden hortumum patlamıştı, onu bile ellerindeki çıkma ama sağlam bir parçayla hiçbir ücret talep etmeden değiştirdiler. Bilen bilir o parça takım halinde yaklaşık 150 lira. Ayrıca Benzinli aracı olanlar Liderler otoda gerçek Carbon Clean işlemide yaptırabiliyorlar.

Liderler otoya gittiğim ve Fatih usta ile tanıştığım için çok memnun oldum. Cok samimi ,hoşsohbet sıkılmadan herşeyi anlatan, açıklayan işinin ehli sıkı bir usta aynı zamanda dost edindiğimi düşünüyorum. Keza serviste çalışan herkes oldukça samimi güleryüzlü insanlar. Gerçekten herkese tavsiye ederim. Bundan sonra gideceğim Ford servisi budur dahada değişmez. Özellikle Fatih ustaya ve tüm çalışanlara herşey için çok teşekkür ederim. Bir dahaki serviste yada arızada görüşmek üzere... :unsure:

Liderler otonun yerini söyleyebilir misiniz

Yorum bağlantısı
Lemi Sam
Dizellere de carbon clean yapmıyorlar mı?

carbon clean nasıl bir işlemdir acaba, ne amaçla yapılır?

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Halil Yakut

Şikayetlerim

1.Hareket halindeyken Frene basıldığında direksiyonda titreme oluyordu

2.135 000 bakımı yapıldı

3.Arka amortisörlerden ses geliyordu

Kütahyadaki Ford Servisine gittim.

Değişenler

2 ön fren disk ve balatalar 76,7 TL

2 fren kampana 17.7 TL

2 arka amortisörler tümü 35.4 TL

ön balata 41.1 TL

135 000 km bakımı dizel76.7 TL

sarf malzeme ve araç motor 9.7 TL

kelepce 2.16 TL

tereson cam temizleyici sabun 8.44 TL

kıt amortisor 491.44 TL

motor yağı 5/30 82.40 TL

fren aynası disk ön 237.56 TL

fren balata temizleyici 6.56 TL

tapa yağ boşaltma 9.64 TL

conta boşaltma tapası 5.91 TL

filtre yakıt 104.9 TL

polen filtre elemanı 13.1 TL

filtre komple yağ 7.63 TL

KDV matrahı 1227.05

TOPLAM 1333.57 TL

Bu rakam beklediğimden çok çok fazla ama ne yapalım? Arabana bakarsan arabanda seni üzmez zevkle kullanırsın düşüncesiyle yaptırdım. Frene basınca artık direksiyon titremiyor. Aracın arka tarafı yeni amortisörlerle biraz yukarı kalktı ve bozuk yolda arkadan gelen ses neredeyse kesildi. İki yerden hafif plastik tıkırtısı geliyor. Daha onların nerden geldiğini bulamadım.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Amortisörler pahalı olmuş.. Diskler de pahalı sanki.. İşçilik de çok gibi...

Listede görülen fiyatlar kdv hariç fiyatlar olduğunu düşünürsek evet pahalı bence..

Güle güle kullanın...

Yorum bağlantısı
Tahir İlter

Halil Bey öncelikle hayırlı olsun.Benim naçizane fikrim ağır bakımlar dışında (triger,V kayışı,Baskı balata değişimleri) servisi tercih etmemenizdir.Yukarıda belirttiğiniz onarım ve bakımı sanayide Ford dan anlayan bir ustaya çok daha uygun bir fiyata yaptırabilirdiniz.Hatta parçaları internetten getirtip

http://www.fordburada.com/ sadece işçilik parasıyla halledebilirsiniz.Sorunsuz sıkıntısız nice kilometrelere :flowers:

Yorum bağlantısı
Halil Yakut

İyi dilekleriniz için teşekkürler,

Evet bende bu kadar tutacağını tahmin etmiyordum. Disklerin ve balataların değişeceğini tahmin ediyordum ama amortisörlerin değişeceğini tahmin etmiyordum. Körükle takozla kurtulurum diyordum. Önceki amortisörlerde bozuk yolda baya bir lakırtı duyuluyordu. Şimdi en azında bu sesten kurtuldum.

Araç bende yaklaşık 5 senedir var. 4 sene önce ön fren disklerini sanayide değiştirdim. Cam açıkken ön tekerden bozuk satıhta şıkır şıkır ses duyuluyordu. Geçenlerde frene basınca direksiyon titremeye başladı ön diskleri sanayide tornalattım, direksiyondaki titreme kesildi. 2 ay sonra terkar başladı. Servistir işi bilir dedim servise gittim. Neredeyse aracın 1/10 fiyatına iki amortisör, iki fren aksamı birde genel yağ filtre gibi bakımları yaptık. Üstelikte fiyat 1460 TL gibi bir değer çıkmasına rağmen 130 TL lik indirimi zorlamam ile yaptılar. Orada aynı zamanda Fiyat servisinede bakıyorlar. Arabam Fiesta değilde Punto olsaydı bu parçalarla hemen hemen aynı fiyatı bulurmuş. Mesajımı okuyan ve özelliklede Kütahyalı arkadaşlara fiyat araştırması yapmadan servise uğramamalarını tavsiye edeyim. İyi bir Ford ustası bulursanız lütfen bana da haber verin

Servis fiyatları Türkiyenin heryerinde sanırım aynıdır. Servis de boyle yaparsa bir daha uğrarmıyım? Evet bence de çok masraf çıktı. Arabayıda bir sene içinde filan satmayı düşünüyorum. İnsallah arabanın değerini bilen birisine gider. Fordun motorundan çok memnunum ama özelliklede ses problemlerinden sonra bi sonraki aracım yüksek ihtimalle artık Ford olmayacak gibi. Yakın zamana kadar pazarlık olmaması ve sıra bekleme mecburiyetinden dolayı çok kızdığım VW ile Ford u fiyat olarak kıyaslarsak VW fiyat olarak aşırı değil gibi gelmeye başladı.

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

Küçük şehirlerde iyi usta bulmak biraz zor oluyor, yetkli servisler pahalı olsa da daha güvenilir.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Rakamlar orjinal parça olduğunu varsayarsak normaldir, amortisör değişim sonrası yükseklik fark etmez, göz yanılgısı olabilir, ama bir şekilde kesin eminseniz bunu gösterin, bu normal değildir. Amortisörleri komple söküp de yere indirsek bile yükseklik değişmez.

Yorum bağlantısı
Halil Yakut
Rakamlar orjinal parça olduğunu varsayarsak normaldir, amortisör değişim sonrası yükseklik fark etmez, göz yanılgısı olabilir, ama bir şekilde kesin eminseniz bunu gösterin, bu normal değildir. Amortisörleri komple söküp de yere indirsek bile yükseklik değişmez.

Çağlar abi fiyat normal denilince doğrusu insanın da içine su serpiliyor. Frenler zaten çok farketti de lakırtı da kesildi abi. Artık bir kaç yüz lira fazla olsa da hem serviste orijinal parça kullandık hemde yaptığımız masrafları belgeledik. En azından arabayı saterken belki bir nebze faydası olur :rolleyes:

Amortisör yüksekliğine gelince göz yanılgısı yok abi. Önceden arabanın arka tarafı birazcık basık gibiydi. Yani ön tekerle çamurluk arasındaki boşluk daha fazla, arka tekerle çamurluk arasındaki boşluk daha az dı (Araç boşken). Şimdi arabanın basık olan arkası normal seviyeye geldi. Seviye normal olduğuna göre yinede göstermem mi gerekiyor? Neyden şüphelendiniz?

Yorum bağlantısı
Halil Yakut
amortisör, yüksekliği etkilemez, yükseklik arttığından eminseniz kontrole götürün.

Çağlar abi, hani boş araba yüksüz olduğundan araç biraz yukarıdadır. Araç yüklenince amortisörler gerilir araç biraz aşağı oturur ya. Önceki amortisörler servisin söylediğine göre patlakmış. Ben bilmiyorum ama mantıkende patlak amortisörler üzerindeki araç biraz oturmazmı?

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Ertan Çabuk

Biraz önce servise uğradım. benim babayiğidi servise götürmeden önce bi konuşayım neler yapılıyor muş diye. sordum suval ettim. normal bakım olarak 250 TL civarı bir fiyat (filitreler falan) artı bir de aracın triger seti hiç değiştirilmemiş triger seti de değiştirilirse 450 civarı da o yaklaşık 700 TL lik bir fiyat belirtildi. daha sonra benim ikazım üzerine bu aracın triger kayışı yok zincirli eminmisiniz dediğimde toplamda yeniden bir hesap yapıp 2200 TL dediler. öyle deyince benim şartleller attı. ben bi düşüneyim dedim eve gelip direk foruma girdim :bambam:

sormak istediğim soru:

Aracım 2007 TDCI Otomatik şanzıman Mondeo. bu aracın triger zinciri kaç km de değişmeli. benim bildğim 250 000 km ye kadar bir şilem istemiyor ancak bu konuda sizin değerli önerilerinize ihtiyacım var.

Teşekkür ederim.

Yorum bağlantısı
Ahmet Çankaya

250 bin ise süper..

benim kara kız henüz 82500 km.de...

:lol2:

Yorum bağlantısı
Ertan Çabuk
250.000km e kadar devam.

Bu servisleri ne yapmak lazım bilmiyorum ki :lol2:

teşekkürler herkese

250 liraya yırttık o zaman :f1:

250 bin ise süper..

benim kara kız henüz 82500 km.de...

:)

bence de çünkü 2000 TL civarı bir maliyeti varmış :)

Yorum bağlantısı
Engin Ünal
Bu servisleri ne yapmak lazım bilmiyorum ki :D

teşekkürler herkese

250 liraya yırttık o zaman :good1:

bence de çünkü 2000 TL civarı bir maliyeti varmış :D

250 TL de çok dışarda değiştirtin..

Benimki tanıdık dost işi oldu ama 4,5 lt motorcraft 5/30 yağ

hava - polen - yağ filtresi işçilik dahil 60 Tl verdim. hadi sizinki 100 olsun hatta 150 olsun

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Tümüne 60 TL :s :S :s , hava filtresi selpaktan olsa bu kadar ucuz olmaması lazım?

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...