İçeriğe Yönlendir

Goodyear Yaz Lastikleri - Sorular, Öneriler, Yorumlar

Mehmet Göktürk

Recommended Posts

Mahmut Türkmen
(düzenlendi)
Extreme modeli; fiyatına bakılarak alınası bir modeldir. Ug7+ nin yanına yaklaşamaz.

Çağlar Beye bu konuda sonuna kadar katılıyorum...

Arkadaşalar bende lastik alırken epey bir araştırmış hatta bu extreme in test verilerini filanda bulmuştum. her ne kadar satıcılar tarafından ug7+nın muadili gibi gösterilse de ug7+nın test verileri çok daha iyi. Elbette şu an bu lastiği kullanan arkadaşlar memnun kalıyorlar çünkü bu lastiği dört mevsim lastiklerinin ya da yazlık lastiklerinin yerine taktılar genel olarak ve bence en kötü kışlık lastik bile en iyi yazlık lastikten kış şartlarında daha iyidir.

Fiyatta da o kadar çok bir fark yok aslında ben lastik alırken 205/55/16 jant için ug7+a 150 Tl e extreme 135 Tl 5-6 taksiyli fiyat vermişlerdi. Aradaki toplamda 60 Tl lik fark 3 -4 yıl kullanacağımız bir lastik için çok değil bence.

Ha bu arada ben o dönemde Conti 830 aldım 165 Tl ye 6 taksit ve gerçekten çok memnunum. Ama 830 almasaydım ug7+dan başka bir lastik düşünmezdim.

tarihinde Mahmut T tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Turgay Durak

evet bende dün taktırdım nihayet yeni lastiklerimi.

ilk edindiğim izlenimler şöyle ,

1- kuru zeminde yüksek hızlara çıktığımda uğultu başlıyor hemen. ama gürültüden çok yol tutuşu önemli

2- bu lastikler ile kuru zeminde yüksek hız yapılmaması gerektiğinide anlamış oldum :) biraz tedirgin etti yüksek hızda.

3- bugün yağmurda kullandım. özellikle virajlara falan biraz süratli ve sert girdim. ama yol tutuşu mükemmel.

4- 4mevsim lastik kullanıyordum. yağışlı havada 70-80 km hızla giderken ani fren yaptığımda arac savrularak kızaklıyordu.

aynı şartlarda bugün denedim tekrar.yolda olabilidğince su olmasına rağmen araç kesinlikle yönünü değştirmeden, savrulmadan durdu.

özetle ,

kuru zeminde yüksek hız güven vermedi,

ıslak zeminde yol tutuş ve frenleme gayet başarılı

tek eksik kar lıı yolda deneme şansım olmadı malum :) şimdi kar yağsa da bide yokuşlarda, kaygan yollarda denesek:))

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
uğultu dışında bir eksisini görmedim onu da müziğin sesini açarak hallettim :)

Fordun yaptığı en iyi şey... Arabalara radyo teyp takmak :)

Yorum bağlantısı
Cihan Yetişken2

Extereme'leri ben de taktım cumaretsi günü. Bugün yoğun yağmurd test şansım oldu. Çok dik yokuşlarda durup kalkışlarda hiç patinaj eğilimi olmadı. Hakikaten vakumluymuş yani bunlar :) Uğultu olayı bende de var ama tolere edilebilir düzeyde.

Yorum bağlantısı
Cihan Tiftik

UG7 güzel ama ömrü kısa. 2 kış sonra yazlık lastik ayarına geliyor. Ama güzel yanı,2 kış sonra uğultu felan kalmıyor. :)

Yorum bağlantısı
Turgay Durak
kuru zeminde yüksek hızlarda uğultu olduğu doğru ama güven veriyor bence...dün temde yüksek hıza çıktım( burada yazarsam modlardan uyarı alırım :rolleyes:) )şöyle söyleyeyim t sınıfı lastiğin maximum hızına neredeyse ulaştım diyebilirim... uğultu dışında bir eksisini görmedim onu da müziğin sesini açarak hallettim :exc1:

valla benim araba güven vermedi en azından:) onu söylemeye çalışmıştım:))

Yorum bağlantısı
Guest Ramazan Demir

10 numara lastik.Kendim şuanda kullanıyorum. Beton asfaltta ses yapması haricinde hiç bir şikayetim yok. 1 hafta önce erzincandan istanbula gittim. Amasyadan geredeye kadar (yaklaşık 350 km) tipi ve kar üstünde geldim. Şiddetle tavsiye ederim :)

Yorum bağlantısı
Turgay Durak

beklediğim an geldi ve kar yağdı nihayet İstanbula:)

sabah aracımı temizledim ve lastik girmemiş ara sokaklara açılışı ben yapayım dedim:) kar kalınlığı yaklaşık 5-6cm var yüksek yerlerdeki yollarda

evim yokuşların bol olduğu bir mahallede. önce biraz tedirgin gittim ama sonradan açıldım diyebilirim.

Bu lastikler gerçekten 10 numara arkadaşlar. yokuşları çıkarken dahi tek bir patinaj yapmadı araç.

Eski lastiklerimle bu yokuşları çıkarken zorlanıyordum geçen hafta ki kar yağışında.

Şiddetle tavsiye ederim herkese. teşekkürler Goodyear:)

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Genel: En kötü kar lastiği bile, karlı zeminde, en iyi yaz lastiğinden 4 kere daha fazla tutunma sağlar.

Yorum bağlantısı
Cihan Tiftik
Genel: En kötü kar lastiği bile, karlı zeminde, en iyi yaz lastiğinden 4 kere daha fazla tutunma sağlar.

Yok abi öyle bişey. UG7 lerin 2 yaşındaki hali,goodyear duragrip kadar yol tutmuyor karda. Kaldı ki adac testlerinde nokianın kışlıklarını sollayan yazlık lastikleri sen gösterdin bize.

Yorum bağlantısı
Cihan Tiftik
Saklayamamışsın Cihan senonları benim Ug 6 ları arkadaş kullanıyor hala ve memnun :)

Abi özel kılıfında lastikçinin bütün lastikleri sakladığı depoda kaldı,nasıl saklyamamışım Allah aşkına?

Yorum bağlantısı
Turgay Durak

Peki sizlere bir sorum daha olacak...

4 adet lastiğimi en iyi saklama koşulu nedir? Neyle muhafaza etmem gerekiyor vs... öyle depo falan yok kömürlük var abicim , bide merdiven altındaki boşluk var :rolleyes::)

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Testin toplamındaki sonuçlarda, geri kalan kış lastikleri vardır da, karlı zeminde çekiş gücünde en kötü kış lastiği bile yolda bırakmaz (4mevsim Vector hariç, yaz lastiği dedik)

Yorum bağlantısı
Fordun yaptığı en iyi şey... Arabalara radyo teyp takmak :)

Emmi söylerse güzel söyler , ağzına sağlık diyesim geldi.

Yorum bağlantısı
  • 3 ay sonra...
Engin Özarı
Bugün, yol üzeri efendi bir goodyear bayisi ile tanıştım ve efficientgrip takımı aldım. 195 60 15 88H

5 taksite tanesi 140 lira. daha ucuz olabilirdi ama benim zaman açısından bu çok uygundu.

Eski lastiklerim (çağlar Bey bilir) hydragrip idi. 70 bin km ve 2 yıl üzerinde vardı. rupruprup diye ses yapıyordu özellikle arkaları öne alınca ses artmıştı.

Efficientgripleri takınca "bu arabaya ne olu yahu" demekten kendimi alamadım.

Vector alacaktım onun da fiyatı aynı gibiydi ancak çabuk aşınır ve gerekirse zincir takmaktan üşenmediğim için almış bulundum. Lastik yuvarlanma direnci az, silikon yerine başka bişey kullanıldığı iddia ediliyor.

Düşük sıcaklık performansını bilemem ama orta bölümündeki yarıklar aralıksız ve derin. kenarlar dişli.

Gönlüm fulda'daydı ama efficientgrip galip geldi. ilk 5 km deneyimim (!) olumlu. Lastiğin balona karşı kasko belgesi de var. balon olursa 2 yıl içinde, kalan ömrü kadar para verileceğini iddia ettiler.

Ha, lastikte ayrıca jant koruyucu kuşak yok. Bu nedenle konfor özelliği sanırım daha iyi. (balon özelliği de daha kötüdür tabi)

Mehmaet Bey

Umarım lastiklerinizi sorunsuz olarak kullanıyorsunuzdur. Benimde lastik ihtiyacım var. 195*65*15 88V . Lastikleriniz hakkında yorumlarınızı belirtirmisiniz? . Özellikle aradığım özellik, sesszilik ve yumuşaklık. Lastik yol ve zemin sesini kabin içine yasıtma özelliği ve süspansiyonel olarak yumuşaklığı nasıl ? Bu model ilgimi çekiyor ve araştırama yapıyorum.

Yorum bağlantısı
Muhsin İpek

2005 yılından bu güne kadar c-max aracıma hem kışlık hem de yazlık ( kışlık 215 yazlık 205 ) kumho kullanıyorum çok memnunum. İlk alırken çok ön yargılıydım, aldığım yer arkadaşım olduğundan özellikleönerdi kumho yu ancak bayi olarag goodyear bayisi olarak bana söylediği şey şu. goodyear 4 lastik 1150 civarı kumhoo ise 500 tl iki katı ne kilometre yapar nede iki katı kadar özellikli, hamuru hemen hemen aynı. Bende kumho taktırdım. gerek kışın kış lastiklerinde gerekse yazın yaz lastiklerinden ( memleketim Rize olduğundan her yaz rize ye giderim ) çok memnunum uzun yolda 200 km civarında sürat yapomama rağmen lastiksesi, yol tutuşu ve firen mesafesinden memnunum.. Bu benim memnuniyetim bazı arkadaşlar ( eskiden bende olduğu gibi ) marka yüzünden farklı markalara değer veriyor olabilir.

Saygılar

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

Markadan dolayı değil. Kumho fena bir lastik değil ama bundan sonraki lastik değişiminde michelin e geçerseniz çok fark görürsünüz.

Yorum bağlantısı
Muhsin İpek

Evren bey

michelin konusunda en az sizinle aynı fikirdeyim. Ancak..! Türkiye yol şartları michelin için pek uygun değil. hamuru yumuşak olması sebebi ile çok çabuk balon yapmaya müsait. Yoksa ben çok almayı istediğim halde almıyorum . firen mesafesinden yol tutuşuna kadar çok iyi bir lastik. ama gel görgi her yer köstebek çıkırı, heleki benim gibi yazın şehirler arası gezerseniz çok çabuk parçalanıyor, babamın arıcı olması sebebi ile erzurum yaylalarına gittiğimizde inanın bir yılda değişmek zorunda kalrısın.. o yüzden 135 liraya 215 last,k alınabiliyorsa bence goodyear dan üstündür kumho

Saygılar

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Vesile ile, lastik markası kadar modeli de önemlidir, aynı markanın ucuz, pahalı, iyi,vasat lastik modelleri mevcuttur. Hamur yumuşak-sert gibi tabirler maalesef Türkçe dışında yok, zira böyle bir teknik anlatım yok.

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Mehmaet Bey

Umarım lastiklerinizi sorunsuz olarak kullanıyorsunuzdur. Benimde lastik ihtiyacım var. 195*65*15 88V . Lastikleriniz hakkında yorumlarınızı belirtirmisiniz? . Özellikle aradığım özellik, sesszilik ve yumuşaklık. Lastik yol ve zemin sesini kabin içine yasıtma özelliği ve süspansiyonel olarak yumuşaklığı nasıl ? Bu model ilgimi çekiyor ve araştırama yapıyorum.

10 bin km devirdim. Halen memnunum. Bir de yanlarına sprey sıkıp parlattım. Çok güzel oldu. Özellikle sessiz olduğuna dikkat çekerim.

Eski lastiklerim de goodyear idi ama öyle sessiz değildi, ilk aldığımda da. Dİğer önceki lastik ise hankook optimo idi o da sessiz değildi. Bu farklı.

Kumho ve hamur konusunda 200 basan arkadaşa o kadar hızlı gitmemesini öneriyorum. Ayrıca ikisinin de hamuru aynı ise acaba lastik sadece hamurdan mı ibaret? Mesela aynı milföy hamurunu alın, birini acemiye birini ustaya verin bakalı hangisi güzel börek yapar :rofl:

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Mehmet Emin

Goodyear Duragrip taktım tanesi 85 TL'den. Dünkü şakır şakır yağmurda test ettim. Benden tam puan aldı. Islak - kuru hiç farketmedi. Eski hankooklarımdan da daha az gürültülü.

fiestası olanlara tavsiye ederim. :)

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Ayhan Şentürk

Lastik değişimi geldiğinde bende goodyear'a geçeceğim.

Daha önce goodyear GT3 kullanmıştım ve çok memnundum. Şimdiki lastikler bridgestone ER300. Dayanıklı lastik ama sert. Pek konfor yok. Kasislerde dayanıklı, hiç birşey olmuyor ama hamur olarak bizim yollarımıza yol tutuşunda goodyear'ın hamuru daha iyi. ER300 ile kasisli yollara hızlıda girseniz taş gibi lastik, hiç birşey olmuyor ama bizim hafif tozlu yollarımızda pek yolu kavrayamıyor gibime geldi. Patinajda kaymada lastik sesi bile yok.

Yorum bağlantısı
Fırat Şenol
resmi test açıklaması varmı gy!ın?
Good-year efficientgrip versiyonunun testleri Auto motor & sport dergisinde var.Ancak Nisan ayı sayısında vardı yanlış hatırlamıyor isem.Mart yada Mayısmıydı yoksa?.Neyse evde var akşam bakar net söylerim.Sonuçları ile beraber Kadir bey...
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Fiestanız varsa ve 175/65/14 kullanıyorsanız ve aracı sakin kullanıp 90-130 km/h hız aralığında kullanıyorsanız, sessizlik ve konforda istiyorsanız energy saver alın, boşa düşünmeyin balon falanda yapmıyor baya deneme yaptım zaten, daha üst sınıf lastikler bu arabaya fazla, boşa para harcamayın, latiğiniz 65 yanaktan inceyse 55-45 falansa ve 15" üstüyse o zaman efficent grip alın, 175/65/14 ebadı olmadığından mecburen mişlen aldım, ama bu ebat çıkarsa direk good year a geçerim bende.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...