İçeriğe Yönlendir

LPG uyumlu araç tavsiyeleri

Oğuz Altınada

Recommended Posts

Nuri Güngör
(düzenlendi)

link açılmıyor Oğuz

tarihinde Nuri G tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Misafir

Eğer 2.0 megane sizi cezbediyorsa, 2.0 priv. lagunalara da bakabilirsiniz. Bir çoğu triptronik, bazı modelleri ise sunroof, zenon ve far yıkamaya sahiptir. Fiyat olarak ta genelde 24'ler telaffuz edilse de asıl rakamı 20-21.000.-TL civarındadır. Çevremde megane kullanıcıları araçlarından memnun. Ancak geçen gün bindiğim bir uzun dönem kiralık 100.000km'deki megane'ın ön göğsünden ve kapılarından gelen sesleri hiç beğenmedim. Göğüsten gelen sesler sanki göğsün hareketli olduğu izlenimini veriyordu. Yine geçen bir taksici ile sohbet eden arkadaşım 300.000km'deki megan'ın 1 kere şansumanını komple değiştirdiğini ve taksicinin Hyundai almak istediğini söyleyince pek şaşırmadım doğrusu. Ancak beni asıl şaşırtan taksicinin arkadaşıma bu araçla BRC uyumlu değil demiş olması. BRC'nin meganlara uymadığında dair bir saptama yapmış taksi sahibi ve en iyisi tomasetto demiş. 300.000km aracı kullandığına göre vardır bir bildiği herhalde.

Saygılarımla.

Yorum bağlantısı
Oğuz Altınada
Eğer 2.0 megane sizi cezbediyorsa, 2.0 priv. lagunalara da bakabilirsiniz. Bir çoğu triptronik, bazı modelleri ise sunroof, zenon ve far yıkamaya sahiptir. Fiyat olarak ta genelde 24'ler telaffuz edilse de asıl rakamı 20-21.000.-TL civarındadır. Çevremde megane kullanıcıları araçlarından memnun. Ancak geçen gün bindiğim bir uzun dönem kiralık 100.000km'deki megane'ın ön göğsünden ve kapılarından gelen sesleri hiç beğenmedim. Göğüsten gelen sesler sanki göğsün hareketli olduğu izlenimini veriyordu. Yine geçen bir taksici ile sohbet eden arkadaşım 300.000km'deki megan'ın 1 kere şansumanını komple değiştirdiğini ve taksicinin Hyundai almak istediğini söyleyince pek şaşırmadım doğrusu. Ancak beni asıl şaşırtan taksicinin arkadaşıma bu araçla BRC uyumlu değil demiş olması. BRC'nin meganlara uymadığında dair bir saptama yapmış taksi sahibi ve en iyisi tomasetto demiş. 300.000km aracı kullandığına göre vardır bir bildiği herhalde.

Saygılarımla.

Teşekkürler Evren Bey, aslında Laguna bakmıyor değilim, daha doğrusu tam otomatik vites bir araba alıcaksa 1.6ve üstü olmasını tercih ediyorum.. O yüzden belli bir marka yada model tam kafamda oturmadı.. Bir kaç Megane var 50bin civarlarında 22bin civarı istiyorlar.. Meganelarda lpg olunca benzin harcamasada benzin ibresinin düştüğü gibi birşey duydum ben de..

Yorum bağlantısı
Misafir
Teşekkürler Evren Bey, aslında Laguna bakmıyor değilim, daha doğrusu tam otomatik vites bir araba alıcaksa 1.6ve üstü olmasını tercih ediyorum.. O yüzden belli bir marka yada model tam kafamda oturmadı.. Bir kaç Megane var 50bin civarlarında 22bin civarı istiyorlar.. Meganelarda lpg olunca benzin harcamasada benzin ibresinin düştüğü gibi birşey duydum ben de..

Rica ederim Oğuz Bey.

Fransız araçlarında LPG kullanırken benzin ibresinin düşmemesi için PSA denilen bir cihaz kullanıyorlar. Ancak bu cihaz daha çok Peugeot ve Citroenlerde sorun oluştuğu için kullanılıyor.

Ben aracımı almadan önce lagunalara çok baktım, daha doğrusu dolu bir laguna bulma ihtimalim Mondeo'dan daha fazla olduğu için Laguna'ya yöneldim. Şükür Mondeo aldım ama Laguna hakkında birçok detayı öğrenmiş oldum bu sayede. Belki işinize yarar. En çok karşılaşılan arızaları;

- Klima ekran arızası, 1.000.-TL civarında masrafı var. Tamiri mümkün ama herkes yapamıyor. Tamiri ise yaklaşık 150-250.-TL arası.

- Manyetik kart. 3-4 sene içerisinde bozulması kesin gibi. 500.-TL servis fiyatı var. Tamiri konusunda çelişkiler var. Genelde servisten orjinali alınıyor ya da eksik fonksiyon ile kullanılıyor.

- Manyetik kaptör sorunu. Bilindiği gibi aracı çalıştırmak için start/stop tuşu var. Bu tuşa normalde basıp çekildiğinde araç çalışıyor olması lazım ancak zamanla bu basma süresi uzuyor ve sonunda bu da bozuluyor. Rakamı tam hatırlamıyorum ama 200 civarı sanırım.

- Kapı cam krikoları. 60.000km civarında hemen hemen hepsi bozuluyor. Tanesi 100.-TL civarı.

- Motor takozu sorunu. Genelde 60-80.000 civarında motordan ses gelmesi sorunu ile takozlar değişiyor. Fiyatını hatırlamıyorum.

- Bunun yanınında şanzuman selenoidleri değişimi, ön göğüsten gelen sesler, klima kompresör arızaları, kapı kilit arızaları, ön takım yıpranmaları oldukça sık karşılaşılan sorunlar.

Ayrıca Lagunalar Türkiye için özel olarak biraz yükseltilmiş. Bu nedenle yol tutuş özellikleri orjinaline göre biraz daha alt seviyede ancak ESP ile bu açığını kapatıyor. Yine Türkiye'deki 2.0 16v 138bg'lik motoru, selefi LagunaI'in 140bg'lik motorunun revize edilmiş hali. Oysa ki Avrupadaki modellerinde daha farklı enjeksiyon sistemine sahip motor kullanıyor. 2005 yılında fazII adıyla büyük makyaj sonrası Laguna III'e kadar ki görünümüne kavuşmuş ancak bu makyajdan sonra en bilinen özelliği olan konuşma yeteneğini kaybetmiş. Ancak fazII'deki 2.0T 170bg'lik motor bu segmentteki en güçlü motorlardan. Yine fazII'de anahtarsız çalıştırma özelliği de mevcut. Birçok hata makyaj sonrasında düzeltilmiş. Yani alacaksanız 2005 sonrası modellere yönelin.

Bu arada düz vites hiçbir Laguna II faz1'de (2002-2005) hız sabitleyici yok. En donanımlı modeli privilege'de bile donanım açısından bir standart yok.

Laguna'yı biraz uzattim ama megane ile bazı ortak parçalarını gözönüne aldığınızda çıkabilecek arızaları tahmin edebilirsiniz.

MeganeII Hb ve Sw modelleri yurtdışından ithal olduğu için daha farklı işçiliğe sahip diyorlar ama şahsi bir tespitim yok bu konuda.

Saygılarımla.

Yorum bağlantısı
Oğuz Altınada

Evren bey ilginize tekrar teşekkür ederim,

Sizin Laguna'lar için yazdığınız bir çok arıza Megane'lar içinde geçerli..

Laguna alırsam 2.0 138ps otomatik olanlardan düşünüyorum ancak açıkçası pek güvenemiyorum bu araca..

Megane sıcak bakmamın tek sebebi piyasada çok olması ve yerli üretim olması..

O yüzden Megane 1 adım daha önde gibi duruyor..

Aslında F2 otomatik viteste alabilirim ancak F2 100hp motor ve otomatik şanzıman ile gerçekten çok ama çok hantal..

Temiz Mondeo arıyorum bununla birlikte 25bin civarlarına çıktığımda Avensis seçeneğide karşıma çıkıyor, ancak ben o kadar çıkmak istemiyorum maksimum bütçem 22binTL olarak ayarladım..

Bir diğer hususta nedense orta sınıftaki araçların ortalama km.si bi alt sınıftaki araçlara göre çok daha yüksek..

Yani Mondeo yada Avensis alan araçlarından hiç inmemiş onu anlıyorum :angry:

Yorum bağlantısı
Misafir
Temiz Mondeo arıyorum bununla birlikte 25bin civarlarına çıktığımda Avensis seçeneğide karşıma çıkıyor, ancak ben o kadar çıkmak istemiyorum maksimum bütçem 22binTL olarak ayarladım..

22.000.-TL'ye temiz mondi bulunur ama 25.000.-TL'lik Avensisler çok iyi değildir. Avensis'in ikinci eli mondeo'ya göre daha iyi.

Orta-üst sınıfı kullanıcıları genelde daha yüksek gelir grubuna dahil olduklarından ya da bu araçlar makam veya uzun yol için tercih edildiklerinden araçlar yüksek km ile karşımıza çıkıyorlar. 2. elde ise aracın sınıfı yükseldikçe değer kaybı daha çok olduğundan fiyat olarak uygun oluyorlar. Az km'li olanları bulmak mümkün ama biraz sabırlı olmak gerek. Bu tip araçlar muadillerine göre biraz daha pahalı olabilir ancak uzun süreli binilcekse bu farkı göze almak lazım. Burda önemli olan alacağınız modeli belirlemeniz. Sadece mondeo ve megane derseniz sınırlı kalırsınız. Birkaç seçenek daha belirlemeniz temiz ve uygun fiyatlı araç bulma şansınızı arttırır.

Saygılarımla.

Yorum bağlantısı
Oğuz Altınada

İlandaki aracın kmsi bana göre çok yüksek ben 70 80bin km civarını geçmek istemiyorum.

Yorum bağlantısı
Oğuz Altınada

Birde aşağı yukarı aynı fiyatlara Trend TDCI otomatik vites alınabiliyor, dizel mondeoların otomatik vitesi klasik otomatik diye forumda biri yazı yazmıştı, şimdi bu şanzımanlar cvt mi klasik mi?

Yorum bağlantısı
Özgür Temiz

benim landirenzoda ariza isigi yanmadi 5 aydir kullaniyorum memnumum

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi
Birde aşağı yukarı aynı fiyatlara Trend TDCI otomatik vites alınabiliyor, dizel mondeoların otomatik vitesi klasik otomatik diye forumda biri yazı yazmıştı, şimdi bu şanzımanlar cvt mi klasik mi?

Ne klasik ne cvt. Robotize jatko:P 5 ileri

Yorum bağlantısı
Oğuz Altınada
22.000.-TL'ye temiz mondi bulunur ama 25.000.-TL'lik Avensisler çok iyi değildir. Avensis'in ikinci eli mondeo'ya göre daha iyi.

Orta-üst sınıfı kullanıcıları genelde daha yüksek gelir grubuna dahil olduklarından ya da bu araçlar makam veya uzun yol için tercih edildiklerinden araçlar yüksek km ile karşımıza çıkıyorlar. 2. elde ise aracın sınıfı yükseldikçe değer kaybı daha çok olduğundan fiyat olarak uygun oluyorlar. Az km'li olanları bulmak mümkün ama biraz sabırlı olmak gerek. Bu tip araçlar muadillerine göre biraz daha pahalı olabilir ancak uzun süreli binilcekse bu farkı göze almak lazım. Burda önemli olan alacağınız modeli belirlemeniz. Sadece mondeo ve megane derseniz sınırlı kalırsınız. Birkaç seçenek daha belirlemeniz temiz ve uygun fiyatlı araç bulma şansınızı arttırır.

Saygılarımla.

Evren bey kafamda 3 araç var Megane sedan dynamic tüm paketleri olucak, F2 ghia ve mondeo ghia..

Nedense Ford LPG ile daha uyumlu gibi bir yanı var kafamda, herhalde bu forumun etkisinden :i-ih:

Ne klasik ne cvt. Robotize jatko:P 5 ileri

Bende öyle bişi biliyordum da biri bi ara tis mi tüs mü neyse işte ondan yazı kopyalamıştı :)

Yorum bağlantısı
Oğuz Altınada
(düzenlendi)

Bitane grande punto buldum 1.3 multjiet 90hp tek kapı boya yok 2007 model dualogic şanzıman 6ileri, 20.000lira, bi dualogic şanzımanı test edicem bakalım herhangi bir fiat'ta yada o aracı test ederim, vites geçişlerinde aşırı yığılma yoksa ve o araçta hill holder varsa şuan o araç olur gibi gözüküyor..

O olmazsa LPG nin zararından çok yararı olduğu konusunda beni ikna edin, benzinli araba alıyım :)

tarihinde O?uz Alt?nada tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Özgür Temiz

yarari gazin daha ucuz olmasi mekanik acidanda fazla bi farkinin olmamasi tabi egsoz ve hava filtresi zevki ayri bisi dizelde bunlar yoktur:D

Yorum bağlantısı
Oğuz Altınada
(düzenlendi)

Bi tane Mondeo Ghia X buldum yarın hava muhalefeti olmazsa ona bakıcam..

Yorum bağlantısı
Misafir
Verelim dedik dinlemedin :rolleyes:

Mutlaka Çağlar abiye götür iyice baktır. Yoksa arızaları canını yakar. Benimkinin arızaları epey masraf açtı bana.

Bakılacak belli başlı konuların yanında, GhiaX'te bir çok küçük ayrıntı var can sıkabilecek. Örneğin,

- Katlanır aynalar. - Ayna ayarlama düğmesini orta konuma getirin ve aşağı doğru bastırın. Aynalar kapanacak. Aynı işlemi tekrar yapınca aynalar açılacak.

- 8 yöne hareketli elektrikli koltuk. "-/" şeklinde iki düğme var pratikte. "-" yani yatay olan, ileri geri oynamanın yanı sıra ön tarafı ve arka tarafı aşağı yukarı hareket ediyor. Koltuk minderinin ön ve arka taraf yüksekliği bu şekilde ayarlanıyor. "/" yatay olan ileri geri hareket ettirilerek sırt bölümünü yatırıyor.

- Far yıkama. Farlar açıkken, cam yıkama düğmesine bastığınızda çalışacaktır.

- YAğmur sensörü. Aracın silecek kolunu 1 kademe yukarı alın. Kontağı yarım çevirdiğinizde birkez camı silecek. Bu sensörün çalıştığını gösteriyor.

- Kararan aynayı gündüz test etmeniz zor ancak nispeten karanlık bir ortamda iç aydınaltma düğmesi ya da harita lambasını açtığınızda yeşilimsi bir renk alacaktır.

- Torpido gözünü açıp bıraktığınızda yavaş yavaş açılır.

- Teybin altında sağ tarafta bardaklıkğı açıpi kapayın.

- Koltuk ısıtmaları. Araç durduğu yerde ısınmıyor ama en düşük pozisyonda yaklaşık 200m sonra il ısıyı alırsınız. Minder ve sırt kısmında ısıyı hissetmeniz lazım.

- Sunroof'u kontrol edin.

- Ön cam rezistansı için pratik bir deneme metodu bilmiyorum. Elinizi dokunduğunuzda sıcak olur herhalde ama bölgesel bozukluk varsa camı dondurup çözdürmeden zor.

- 2004 modelse içerden bagaj açma düğmesini kontrol edin.

- Kapılar kilitli iken motor kaputunu açmayı deneyin. Alarm çalışıyorsa ötecektir.

- Yanınıza müzik cd'si alın teybi kontrol edersiniz.

- Arka kol dayamanın içinde kapaklı bir göz var. Kapağı tutan mekanizma çalışıyor mu? kontorl edin.

- Hız sabitleyici için 40-50km hızdan sonra, önce sol taraftaki on tuşuna basın, daha sonra sağ bölümde ortada set(+) tuşuna basın. Gösterge panelinin yol bilgisayarı bölümünde hız sabitleyici işaret çıkacaktır.

Saygılarımla.

(***)Umarım araç istediğiniz gibi çıkar.

Yorum bağlantısı
Oğuz Altınada

Teşekkür ederim bu bilgiler için, aracın kmsi diğerlerine göre çok düşük biraz ondan şüpheleniyorum

ilan numarası

20591502

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Teşekkür ederim bu bilgiler için, aracın kmsi diğerlerine göre çok düşük biraz ondan şüpheleniyorum

ilan numarası

20591502

Demekki iki kez düşürmüşler :blush:)

Satıcıdan şasi no ve plakayı al.. Doğan otodan soruver.. Bakalım dediği gibi bakımlar hep ordamı yapılmış..

Yorum bağlantısı
Oğuz Altınada

Evet abi yarın irtibata geçicem, fiyat uygun gibi negatif yanı olmasa satılırdı gibi geliyor o yüzden çok düzgün beklemiyorum ama bakalım :blush:

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Evet abi yarın irtibata geçicem, fiyat uygun gibi negatif yanı olmasa satılırdı gibi geliyor o yüzden çok düzgün beklemiyorum ama bakalım :D

Alma kararı verirsen, almadan önce ara beni... :blush:

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Oğuz Altınada
(düzenlendi)

Mondeoların birinin sahibine ulaşamıyorum telefonu kapalı ilanıda kalkmış diğeride 3 aydır satılmayan araç ben baktıktan 2 gün sonra satıldı ;)

Bugün pazarda dolaşırken aklımda hiç olmayan bir aracı çok beğendim, araç bu 2 parça boyası varmış, döşemelerinde hiç yıpranma yok 50bindeki mondeodan daha temiz, özellikle malzeme kalitesi ve kapıların kapanması Mondeo'dan daha iyi diyebilirim, ghia x ten artısı fazladan hava yastıkları, manuel kullanıma izin veren şanzıman, ön park sensörü, hareketli far, esp ve tabiki hidrolik süspansiyon var ghia x te ısıtma vardı ön cam reziztansı vardı tabi birde şuanda satılık ghia x yok :)

fiyat 26bin dedi..

ilan numarası: 20935190

Yorum bağlantısı
Oğuz Altınada
Bu arabaya bu para yazık be ;) Sen yine ghia/ghia-x ara.

yok bu para değil söylemeyi unuttum 26bin dedi fiyat ama benim kafamda 24 maksimum 24.500 var o fiyata vermezse zaten almam..

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Bugün pazarda dolaşırken aklımda hiç olmayan bir aracı çok beğendim, araç bu

Need For Speed'in yeni oyunu çıkmış :p

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...