İçeriğe Yönlendir

Focus Mk1 - Direksiyon ile İlgili Sıkıntılar...

Aykut Gürkan

Recommended Posts

Taner Dağlıgil

Bence rot ayarı yaptırın aracınıza, zaten daha farklı bir sorunsa orasıda tespit edebilir.

Yorum bağlantısı
Emre Tunalı
Bence rot ayarı yaptırın aracınıza, zaten daha farklı bir sorunsa orasıda tespit edebilir.

Tesekkurederim gidip baktırım

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Sedat Can
(düzenlendi)

Aracımı yaklaşık 6 ay önce aldım, aldığımdan beri direksiyonda herhangi bir sorun yoktu. Araç seyir halinde düz yolda iken direksiyon simidi önceden tam düz duruyordu, şimdi hafif sağa yamuk duruyor. Bunun sebebi ne olabilir? Sorun nasıl giderilebilir? Bilgisi ve tecrübesi olan arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim, teşekkürler.

tarihinde Sedat Can tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Tansel Yavuz
Aracımı yaklaşık 6 ay önce aldım, aldığımdan beri direksiyonda herhangi bir sorun yoktu. Araç düz yolda giderken direksiyon simidi tam düz durmuyor, hafif sağa yamuk duruyor. Bunun sebebi ne olabilir? Daha önce tam düz duruyordu. Bilgisi ve tecrübesi olan arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim, teşekkürler.

Rot ayarı yaptırın.

Yorum bağlantısı
Özay Uçar
(düzenlendi)

direksiyon merkezlemesi bozulmuş. rot ayarı yaptırılmalı. eski araçlarda bu iş direksiyon sökülerek yapılırdı. şimdiki araçlarda airbag vs. sorun olduğu için rotlardan ayar yapılıyor. balans ayarı tekerlere yapılır. titreme vs. engellemek için. ağız alışkanlığı olmuş rot balas ayarı.....

tarihinde Misafir tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Sedat Can

Araca rot ayarı yapıldı, direksiyon eğikliği rotlardan düzeltildi. İlgisi var mı bilmiyorum ama direksiyonda belirgin bir hafiflik var, dönüşlerim ve direksiyon manevralarım çok daha rahatladı. Focus da ilk defa hidrolik direksiyon rahatlığını hissettim denilebilir. :ohooh:

Yorum bağlantısı
Yakup Başaran

Selam, forumun muhtelif başlıklarında yazmıştım ama derdime bir de bura çare arayayım dedim.

Cumartesi rot balansçıya gittim. 4 ayda 3. defa rot balans yaptırmış olacaktım ama, ustadan ustaya fark vardır deyip gözümü kararttım. Rot ve balansa baktı düzeltti kendince. Ama anladımki artık benim problemim rotbalanstan değil. Araba yüksek hızlarda eskisi gibi titremiyor. Ancak direksiyonda bir sola çekme varki eski durumunu bildiğim için bariz belli ediyor kendisini. Şöyleki, test ettim, direksiyonu sağa sürekli kırarak boş bir yolda direksiyonun kendisini toplamasına baktım. Bir de sola kırarak kendini toplamasına baktım. Direksiyon sağa biraz daha sert, sol yumuşak ama araç sola döndükten sonra kendisini sağdaki kadar güzel toplamıyor, el kuvveti gerekiyor, sürekli direksiyonu sağa iteklemekten kolum yoruluyor.

Şimdi ne yapmalıyım. Alan bulursam satayımmı?

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Bir de servise git bakalım...

Yorum bağlantısı
Yetkin Akın
Selam, forumun muhtelif başlıklarında yazmıştım ama derdime bir de bura çare arayayım dedim.

Cumartesi rot balansçıya gittim. 4 ayda 3. defa rot balans yaptırmış olacaktım ama, ustadan ustaya fark vardır deyip gözümü kararttım. Rot ve balansa baktı düzeltti kendince. Ama anladımki artık benim problemim rotbalanstan değil. Araba yüksek hızlarda eskisi gibi titremiyor. Ancak direksiyonda bir sola çekme varki eski durumunu bildiğim için bariz belli ediyor kendisini. Şöyleki, test ettim, direksiyonu sağa sürekli kırarak boş bir yolda direksiyonun kendisini toplamasına baktım. Bir de sola kırarak kendini toplamasına baktım. Direksiyon sağa biraz daha sert, sol yumuşak ama araç sola döndükten sonra kendisini sağdaki kadar güzel toplamıyor, el kuvveti gerekiyor, sürekli direksiyonu sağa iteklemekten kolum yoruluyor.

Kaliper (Ön Fren Silindirleri) Balataları yada balatayı tam bırakmadığı için aracınız bir tarafa çekme yapıyor.

Bu problemin ana sebebi aracın km sine bağlı olmamakla beraber genelde kirlenme,lastik conta bozulması sebebi ve sistemin hava yapmasıdır..

Yorum bağlantısı
Yakup Başaran
Bir de servise git bakalım...

Servise gittim. Onlarda rot balansa bakıp gönderdiler. Yaşar ustam direksiyon kutusu diyor. Cumartesi birde direksiyon kutusuna baktıracağım.

Yorum bağlantısı
Yetkin Akın

Çeken tarafın balataları tam bırakmıyor Sizin probleminiz büyük ihtimalle direksiyon kutusundan değil Tavsiyem Direksiyon kutusundan önce aracı lifte kaldırıp tekerlerde sıkma varmı rahat dönüyormu bu kontrol edilmeli Direksiyon Kutusu ile uğraşıp boşa zaman ve para kaybı yaşamamanız dileği ile.

Aynı problemi daha önce kullanmış olduğum araçta yaşadım Tecrübe ile sabittir.

Yorum bağlantısı
Guest Mehmet Balc?

Focus 1 direksiyonu tam sol ya da sag yapınca sona yaklastıgında tak tuk glık gluk gibi bir ses gelmesi normali sorun nerede olabilir

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

bu sesler diyer başlılklarda dediğim gibi z-rot kaynaklı diye geçiyor. aynı sese benzer seslerden bende şikayetcyim ama daha sorunu tam anlamıyla çözemedim. en güzeli önce z-rot rot başı rot kolu rotili değişmke eğer devam ediyorsa direksiyon kutusuna müdahele etmek. ayrıca focusların pedal biriketide ses yapıyormuş onada baktırmak geerkiyor. yani tek tek parça değişmekle çözüm bulmak uzun oluyor imkan varsa yüksek kmde kople elden geçirmek lazım.

her bakımda ses için şikayet ediyorum her defasında z-rot değşimi öneriliyor. enson sornun rotillerden olduğunu anladık ama 5 usta gezdim. toptan ön salıncakalrı değiştim seslerde azalma oldu. şimdi bir ses var bende onu çözmeye çalışıyorum. direksiyon kutusnda boşluk var diyen çok. bazısı revizyon diyor. bazısı vidası var boşluğunu alıyoruz diyor. enson servisten ayrılan bir usta focusalrda pedal biriketi ses yapıyor dedi. bu bakımda bkacaz.

ayrıca yeri glmişken focusun direksiyon kutusunda boşluk almaya yarayan bir vida benzeri yer var mı? yetkili servis yok diyor dışarıda bir yerde ayarlarız dediler ama genelde revizyon diyor ustalar

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

çok sıkarsak direksiyon sertleşir demişti zaten :( peki anlayan ibirine sıktırsak :s yine mi sıkıntı yapar

Yorum bağlantısı
Guest Mehmet Balc?

Z-rotu kac km 'de bir değiştiriyorsunuz?

Revizyon (Revision mı) nasıl bir işlem?

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Z-rot bozulunca değişir, periyodu yoktur, direksiyon yağ kaçırınca revizyon edilir, mildeki keçeler değiştirilir, tornacılarda yapılır.

Yorum bağlantısı
Guest Mehmet Balc?
(düzenlendi)

Cevapınız icin tesekkurler Çağlar Bey.

tarihinde Mehmet Balc? tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Sedat Can

Focus 1 soğuk havalarda özellikle soğuk gecenin sabahlarında direksiyon çok sertleşiyor, sanki şahin direksiyonu oluyor. Ancak sıcak havalarda direksiyon yumuşuyor sebebi ne olabilir

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Guest Onur Av?ar

benım 2005 fiestam var.aracın hidrolik borusu pataladı değiştirdim.bu değişimden snra direksiyonda sertleşme oldu.bunu düzeltmenin bi yolu varmıdır?

Yorum bağlantısı
  • 4 hafta sonra...
Gökhan Bora Yıldız

Merhabalar aracımla 120-140-160 civarı hızda frene hafifi bir biçimde dokunduğum zaman direksiyonda aşırı derecede titreme oluyor ama durmak için değil sadece hafif bir biçimde frene bastığımızda bu olay kaynaklanıyor,bu gibi olay la daha önceden karşılaşan veya bunun nedenini biln arkadaşlar yardımcı olurlarsa sevinirim,şimdiden teşekkürler...

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...