İçeriğe Yönlendir

Araç İçi Aydınlatmalarını Ledler İle Değiştirme

Misafir

Recommended Posts

Aracımın iç kısımdaki bütün aydınlatma ön panelde dahil beyaz led ler ile değiştirmeye karar verdim en yakın zamanda uygulamayı düşünüyorum bu sayade ampul patlamalarını sonlandırmış olucağımı düşünüyorum fikirleri olan arkadaşlar varsa paylaşalım.

Yorum bağlantısı
(düzenlendi)

mrb tek kelimeyle harika olmuş ellerine saglık ustad bu benim ilk arabam ve biraz yaslı olması rahatca her yeriyle oynayabilmemi rahatlatıyor o yuzden yapıcak cok işim var bunlardan ilki aydınlatma olucak fikirlerimizin aynı olması cok guzel uygulama olarak ondesin uzun kısa beyaz ışık tan kastın nedir gecenlerde bir magazada gordum exon gibi beyaz ışık veren far lambaları vardı 40tl den baslıyordu o tip bir şeymi marka model elinde varsa yazarmısın tsk kolay gelsin guzel paylasımlara

tarihinde Oktay Toker tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Murat Dere
mrb tek kelimeyle harika olmuş ellerine saglık ustad bu benim ilk arabam ve biraz yaslı olması rahatca her yeriyle oynayabilmemi rahatlatıyor o yuzden yapıcak cok işim var bunlardan ilki aydınlatma olucak fikirlerimizin aynı olması cok guzel uygulama olarak ondesin uzun kısa beyaz ışık tan kastın nedir gecenlerde bir magazada gordum exon gibi beyaz ışık veren far lambaları vardı 40tl den baslıyordu o tip bir şeymi marka model elinde varsa yazarmısın tsk kolay gelsin guzel paylasımlara

Ya Oktay, ah bir de şu noktalamalara dikkat etsen de, harap olmasak burada? :D

Evet, uzun ve kısa farları beyaz ışık veren ampulle değiştirdim. Çakma zenon yapmadım, onlar çok göze alıyor. Ayrıca iyi dileklerin için teşekkürler. :)

Yorum bağlantısı

merhaba dikkat etmeye özen gösterecegim tsk.

bu beyaz ampullerin markasınıda yazarsan memnun olurumve maliyet tabiii.hayırlı akşamlar dilerim.

Yorum bağlantısı

bu hafta sonu beyaz led çeşitlerini ebat ve sayı olarak almaya gidecegim ve degişime başlayıp sonuçları sizlerle paylaşıcam.meslegim elektronik oldugu için hazırlarla ugrasmayı sevmiyorum kendim ugrasıp yapmayı planlıyorum.çokta zor degil ama yinede epey zaman alıcak vakitte sınırlı..hafta sonu aile gezmeleri oldugu için ne kadar surede biter bilmiyorum.km saat aydınlatması en heyecanlı bölümü olucak ve en fazla zaman harcayacagım bölüm.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Mondeoların anahtar aydınlatması T10 5 Wat dipsiz ampul...

Uzun bir gece yolculuğunda eritmiş benim anahtarı...

Mecburen led taktım... Keşke daha önce yapsaydım...

Yorum bağlantısı

mrb.haklısınız ampul ısılarını tartmayan plastik kullanılıyor olması kotu yada düşük wattlı ampul için tasarlanmış olmalı.yaptıgınız çalışmaları gördüm elinizden gelen şeyler sizde bütün ampulleri led yapın.birde elektrikçi ustalar ampullerin wattını hesap etmeden takıyorlar bunu çok gördüm 1985 yılında oto elektrikcisinde çalıştıgım günlerden biliyorum kömür gibi yanardı ısıdan plastik yuvalar.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Bu ve alttaki fotoğrafta görüldüğü gibi ampul yuvasını eritmiş...

resim_229165733.jpg

resim_192514285.jpg

Far yükseklik ayarı lambası da bozuktu.. onu da led yaptım.. Hatta gösterge aydınlatması ayarına da iki tane led taktım..

Elektriği, far yükseklik ayarının lambasının elektriğinden aldım.. Dolayısı ile hiç bir kabloyu kesmedim ve soketli olmuş oldu...

resim_476057229.jpg

Sonuç..

resim_473038813.jpg

Far anahtarının aydınlatmasının garip bir yapısı var... Hatta çok güzel tasarlanmış... Ampul park göstergesinin üstünde olmasına rağmen her yer eşit aydınlanıyor... Daha doğrusu göstergedeki, mesela soldaki parkların pozisyonunu gösteren yerin kalınlığı çok ince ama normal parkların olduğu bölüm çok kalın... Dolayısı ile bir noktadan ışık vererek eşit aydınlatma sağlanabiliyor...

Ben far anahtarında beyaz led kullandım.. Zemin yeşil olduğu için yine yeşil renk aldım...

Far yükseklik ayarında durum farklı... Orada ne renk verirsen onu alabilirsin...

mrb.haklısınız ampul ısılarını tartmayan plastik kullanılıyor olması kotu yada düşük wattlı ampul için tasarlanmış olmalı.yaptıgınız çalışmaları gördüm elinizden gelen şeyler sizde bütün ampulleri led yapın.birde elektrikçi ustalar ampullerin wattını hesap etmeden takıyorlar bunu çok gördüm 1985 yılında oto elektrikcisinde çalıştıgım günlerden biliyorum kömür gibi yanardı ısıdan plastik yuvalar.

Haklısınız.. muhtemelen burasının watı düşük ama çıkan ampul 5 wattı...

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Biz buna erimiş değil, yok olmuş diyoruz :bravo:

Allah'tan arabayı yakmamış :nazar:

Yorum bağlantısı

kötü erimiş evet.ama biraz soluk yanıyo gibi geldi imkanın varsa bence mercekli yeşil ledlerle degiştir.evet zemin maalesef yeşil buna yapıcak bişi yok.benim araçta ampul sorunu çok fazla hiç bakılmamış eksik çok.bu yeşil zeminlere mercekli yeşil ledler var onlardan kullanıcam nede olsa renk degişikligi mümkün degil.çalışman bana yardımcı olucak tşk.far ışıgının yanında bulunan dügme bende bozmuşlar radyator sogutma fanı için on off dügme takmışlar bende yaptırdım ustaya artık otomatik olarak çalışıyor bu fan.orjinal de ne dügmesi var bilmiyorum yardımcı olurmusun aynı model bir iki araca baktım lpg göstergesi yerleştirmişler sevmedim.o bozulan dügmenin yanındada gögüs aydınlatma ayar dügmesi var.göstergelerin renk secenegi maalesef ortadan kalkıyor cunki zemin renklendirmesi yapılmış hep bozulamıyor bunu gördüm o yuzden cogu renk sarı ve yeşil.sadece km göstergesi tarafında beyaz led kullanılmış büyük beyaz led çok yetersiz burada renk seçenegim yüksek.umarım bitirince paylaşıcam.

Yorum bağlantısı

zamanında mudahele olmuş sanırım.sizin arka stop yardımcısı olarak yaptıgınız çalışma vardıya ben kendime de yapıcam fakat artı olarak geri vites ışıgına yardımcıda ekliyecegim ne dersiniz aynı kutunun içine mercekli kırmızı led ve beyaz led olucak camı ise mercekli beyaz bugulu cam düşünüyorum sanırım bulurum bunun için sanayide turlama gerekebilir.fikir geliştirmeme yardımcı olurmusunuz tşk.

Yorum bağlantısı

gece forumu dolaşırken gördüm siz zaten led aydınlatmaları yapmışsınız çok güzel olmuş.ellerinize saglık resimler yol gösterdi tsk.arka ikaz sensor olayını uygulayacagım bunuda düşünüyorum sizinde dediginiz gibi mondeo ya bişi yapmadan durulamıyor.

Yorum bağlantısı
Murat Dere
Bu ve alttaki fotoğrafta görüldüğü gibi ampul yuvasını eritmiş...

resim_229165733.jpg

resim_192514285.jpg

Far yükseklik ayarı lambası da bozuktu.. onu da led yaptım.. Hatta gösterge aydınlatması ayarına da iki tane led taktım..

Elektriği, far yükseklik ayarının lambasının elektriğinden aldım.. Dolayısı ile hiç bir kabloyu kesmedim ve soketli olmuş oldu...

resim_476057229.jpg

Sonuç..

resim_473038813.jpg

Far anahtarının aydınlatmasının garip bir yapısı var... Hatta çok güzel tasarlanmış... Ampul park göstergesinin üstünde olmasına rağmen her yer eşit aydınlanıyor... Daha doğrusu göstergedeki, mesela soldaki parkların pozisyonunu gösteren yerin kalınlığı çok ince ama normal parkların olduğu bölüm çok kalın... Dolayısı ile bir noktadan ışık vererek eşit aydınlatma sağlanabiliyor...

Ben far anahtarında beyaz led kullandım.. Zemin yeşil olduğu için yine yeşil renk aldım...

Far yükseklik ayarında durum farklı... Orada ne renk verirsen onu alabilirsin...

Haklısınız.. muhtemelen burasının watı düşük ama çıkan ampul 5 wattı...

Ay led çalışması yapmış. :bravo: Son resme Ozyurek yazmamışsın, onu çaldım, ileride kullanırım bir yerde. :p

gece forumu dolaşırken gördüm siz zaten led aydınlatmaları yapmışsınız çok güzel olmuş.ellerinize saglık resimler yol gösterdi tsk.arka ikaz sensor olayını uygulayacagım bunuda düşünüyorum sizinde dediginiz gibi mondeo ya bişi yapmadan durulamıyor.

Bildiğinden değil Oktay. Benden gördüklerini yapıyor işte kendince. Ahhahohaaa... :nazar:

Yorum bağlantısı

güzelde yapmış üstad begendim bu sabah kızımı okula bırakırken bende yeni farkettim benim far dügmesinin lambasıda yanmıyor hafta sonu bakmam lazım

Yorum bağlantısı
Murat Dere
güzelde yapmış üstad begendim bu sabah kızımı okula bırakırken bende yeni farkettim benim far dügmesinin lambasıda yanmıyor hafta sonu bakmam lazım

Bildiği her şeyi ben öğrettim ama bildiğim her şeyi öğretmedim. :D

Yorum bağlantısı

bildiklerinin hepsi olmasada ögretmen çok güzel,ama mehmet beyinde ögretilen bilgilere bilgi katarak çabalaması uygulaması ve ögretmeside çok güzellll.takdire deger insanlarsınız ustadlar herkes böyle paylaşımları yapmaz biliyorsunuz.en kısa sürede bende uygulamalarımı burda paylasacagım.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
kötü erimiş evet.ama biraz soluk yanıyo gibi geldi imkanın varsa bence mercekli yeşil ledlerle degiştir.evet zemin maalesef yeşil buna yapıcak bişi yok.benim araçta ampul sorunu çok fazla hiç bakılmamış eksik çok.bu yeşil zeminlere mercekli yeşil ledler var onlardan kullanıcam nede olsa renk degişikligi mümkün degil.çalışman bana yardımcı olucak tşk.far ışıgının yanında bulunan dügme bende bozmuşlar radyator sogutma fanı için on off dügme takmışlar bende yaptırdım ustaya artık otomatik olarak çalışıyor bu fan.orjinal de ne dügmesi var bilmiyorum yardımcı olurmusun aynı model bir iki araca baktım lpg göstergesi yerleştirmişler sevmedim.o bozulan dügmenin yanındada gögüs aydınlatma ayar dügmesi var.göstergelerin renk secenegi maalesef ortadan kalkıyor cunki zemin renklendirmesi yapılmış hep bozulamıyor bunu gördüm o yuzden cogu renk sarı ve yeşil.sadece km göstergesi tarafında beyaz led kullanılmış büyük beyaz led çok yetersiz burada renk seçenegim yüksek.umarım bitirince paylaşıcam.

Yok soluk değil... Bunu fotoğraflayabilmek için, Canon'u epey zorladım.. Anca bu kadar oldu... Ayrıca dimmer ile ayarlanıyor zaten...

Yeşile gerek yok... Hem o zaman daha soluk olur... Ayrıca ışığı geniş açı ile mevcut ampul yerinden vermek gerekiyor zaten... Yoksa eşit aydınlatma sağlanamaz...

Sizin bahsettiğiniz yer far far yükseklik ayar anahtarının yeri.. 2 kasaların 99'dan öncekilerde bu yok.. 1 kasayı bilmiyorum...

Bu far yükseklik ayar anahtarının yerine genelde sonradan lpg düğmesi yada sonradan takılan aksesuarlar bağlanıyor...

zamanında mudahele olmuş sanırım.sizin arka stop yardımcısı olarak yaptıgınız çalışma vardıya ben kendime de yapıcam fakat artı olarak geri vites ışıgına yardımcıda ekliyecegim ne dersiniz aynı kutunun içine mercekli kırmızı led ve beyaz led olucak camı ise mercekli beyaz bugulu cam düşünüyorum sanırım bulurum bunun için sanayide turlama gerekebilir.fikir geliştirmeme yardımcı olurmusunuz tşk.

Anlamadım ... ;)

Gerekli bence...

Ay led çalışması yapmış. ;) Son resme Ozyurek yazmamışsın, onu çaldım, ileride kullanırım bir yerde. ;)

Bildiğinden değil Oktay. Benden gördüklerini yapıyor işte kendince. Ahhahohaaa... ;)

Yukardaki cümleden belli... :p

Bildiği her şeyi ben öğrettim ama bildiğim her şeyi öğretmedim. :D

:p

Yorum bağlantısı
(düzenlendi)

3.stop lambası olarak yaptıgınız aydınlatmaya bende uygulamak istiyorum yanlız ek olarak geri vites aydınlatmasıda düşünüyorum.içinde beyaz led ve kırmızı led uygulaması yapmayı düşünüyorum.aydınlatma camı iki bölüm halinde yarı kırmızı yarı beyaz bir sistem olarak düşündüm.geri vites ışıgı biraz yetersiz kalıyor yardımcı olur diye düşünüyorum.hatta forum da gecmiş yıllarda bir arkadaş mondeo yazısı uygulaması yapmış 3.stop olarak.bu şekildede olabilir.aracım hatchback oldugu için camın sag ve sol tarafına beyaz led uygulaması da olabilir geri viteste daha belirgin andınlatma olur düşüncesindeyim.fikirlerinizi bekliyorum.

tarihinde Oktay Toker tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Serkan Toker

Oktay hocam, smd ledleri değiştirme gibi bir imkanınız yada şöyle sorayım kolaylaştırıcı bir ekipmanınız varmı? ;)

Yorum bağlantısı

mrb.elektronik teknisyeni olarak smd led ve diger smd elektronik parçalarla yaklasık 13 yıldır pc ve notebook tamiriyle ugrasarak ve öncesindede eski elektronik parçalarla toplamda 21 yıldır haşır neşirim her türde sayılacak ekipmanım bulunmakta.

Yorum bağlantısı
Serkan Toker

C-max ın göstergelerinde smd ledler varmış yeşil renkli. Değiştirmeyi düşünüyorum beyazlarla ama yapan bir üyemiz gözümü korkuttu açıkçası.Açıpta bu zormuş keşke şu olsaydı değiştirirdim demektense ekipmanı sağlam biriyle takım oluşturmak daha akıllıca geliyor..;)

Yorum bağlantısı

yanlız şu gerçek var smd led leri sökmek oldukca zahmetli asırı ısı uygulamasıyla çok cabuk bozuluyor bunun önüne gecmek bir hayli zor o yuzden baglantısının oldugu plakayı alttan ısıtarak sökmek en basit yol ve saglıklı olanı elektronikle ilgilenen arkadaşlar rahatlıkla yapabilir.dolayısıyla pahalı ekipmanın olmasınada pek gerek yok diyebilirim.

Yorum bağlantısı
Serkan Toker

Bana kalsa eskisi gibi küçük tüpte alayını yere dökerimde aleti bozarsak hurdacıların oyuncağı olmak var. Şöyle ben onları kartın üzerinden toplar yenilerini dizerim diyene rastlamadım şimdilik.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...