İçeriğe Yönlendir

Araç İçi Aydınlatmalarını Ledler İle Değiştirme

Misafir

Recommended Posts

(düzenlendi)

bu gece eski ledlerimle paralel 5li dizlim seri 60ohm drenç ile 30ma sınırlaması yaparak 3 saat boyunca çalıştırdım bu defa voltaj da köprü dio kullandım.

14volt sabit artı eksi ucuna köprü diodun girişlerine bagladım eksi ucu köprü diodun eksi ucunun yanındakine artıyı o şekilde.ve akım çekildiginde yani köprü diodun çıkışlarına baglanıcak parçadan sonra ölçü aletiyle ölçülecek voltaj 12.50 olucaktır.diod seri baglandıgında 1.5voltluk zener diod gibi çalışır deyim anlaşılması için.

köprü diodun amperi yüksek olmalı bende 6amper kullandım.bu köprü diodu 47 ledli seri baglantılı ledlerimdede kullandım ısı ve voltaj kaybı yaşamadım.bu 47 led toplamda 8 saat çalışmıştır.12.50 voltajını baz alarak mantar lede 30ma olucak şekilde hesap ederek 60 ohm drenç bagladım.toplamda 120ma akım çekilmiş oluyor.drenç taş drenç olmalı wattıda yüksek.burda ısı tamamen drençte oluşmaktadır ve ciddi boyutta olmamıştır elimle baktıgımda dakikalarca tutabilecegim bir ısı bu..ve ledlerde seri baglantıdan daha güzel bir verim aldıgımı söyleyebilirim.bu sadece denemedir.

tarihinde Oktay Toker tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Mercan
(düzenlendi)

Mehmet Abi,

LED'li CMAX lakabımıı Oktay Hocam'a kaptırdık desene LED'li Mondeo..

Bu led işi zevk meselesi. Yeşil yanan düğmeleri bende sevmiyordum Yeni focuslarda kırmızı olması bana daha güzel görünoyor. O yüzden bu Monedo'ya uygulan led modifikasyonunu çok görmüyorum. Zevk meselesi :) Dışarıya para ile yaptırılırsa üzülürüm amakendi el işin oldumu hem ayrı bir zevk hemde maliyetis neredeyse.

Hatırlarsak benim CMAX'de submarine light yoktu. 2 Liraya kendim yapmıştım. Orjinal olanını alsydım 280 + KDV gibi bir rakam vardı :good1:

tarihinde Mehmet tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Hatırlarsak benim CMAX'de submarine light yoktu. 2 Liraya kendim yapmıştım. Orjinal olanını alsydım 280 + KDV gibi bir rakam vardı :)

Bu submarinelight, kararan ayna gibi birşey, önemsizmiş gibi görünüyor ama, görüp kullandıktan sonra, vazgeçilmiyor...

Benim mondeoya da yaptım... Çok güzel oldu...

Yorum bağlantısı
(düzenlendi)
Mehmet Abi,

LED'li CMAX lakabımıı Oktay Hocam'a kaptırdık desene LED'li Mondeo..

Bu led işi zevk meselesi. Yeşil yanan düğmeleri bende sevmiyordum Yeni focuslarda kırmızı olması bana daha güzel görünoyor. O yüzden bu Monedo'ya uygulan led modifikasyonunu çok görmüyorum. Zevk meselesi :good1: Dışarıya para ile yaptırılırsa üzülürüm amakendi el işin oldumu hem ayrı bir zevk hemde maliyetis neredeyse.

Hatırlarsak benim CMAX'de submarine light yoktu. 2 Liraya kendim yapmıştım. Orjinal olanını alsydım 280 + KDV gibi bir rakam vardı :)

üstadlar inanın notebook ve diger tamir olaylarından daralıp bunaldıgım zaman degişiklik oluyor ilk arabam bide eski model orjinalligine uygun parçalara zarar vermeden yapmaya çalışıyorum.elektronikte bu test olayı müthiş zevkli ve sürükleyicidir.seviyorsanız tabii.ledlerin peşini aracımda ki işlemler biterse bırakıcam.artı bilgi bölümüne detaylı led sunumları buldum onları eklemek istiyorum faydalılar çünki meraklı olupta anlamayan arkadaşlarıma yol gösterir kanısındayım.yahu adamlar 1500watlık led üretmiş,sırf ac ile çalışan ledler üretilmiş .ben mantar led testi yapınca bırakın diyonuz bozuluyorum valla . :)

Bu submarinelight, kararan ayna gibi birşey, önemsizmiş gibi görünüyor ama, görüp kullandıktan sonra, vazgeçilmiyor...

yurt dışındaki fiyatları epey ucuz iyi araştırılmalı bu gibi ürünler yurtiçi pazarında çok abartılı fiyatlara sahipler.incelemiştim başarılı çalışma idi.onuda düşünüyorum delikleride hazır led olayı için dükkandan dışına çıkmam lazım.

Yorum bağlantısı

3 yıl önce notebookların lcd kabloları çok pahalıydı en azı 100 dolar falandı ben inat ettim peşine düştüm bir sürü kablo testi yaptım.sonra bi havacı yüzbaşı ile tanıştım ulusta konya sokakta benim kablo sordugumu görünce sohbete başladık kendiside aramış ve bulmuş.ondan bilgileri aldım ve o tarif ettigi kabloları araştırdım fikirler edindim ve uyguladım.başarılı sonuçlar aldım.yurtdışına para verecegime para yurdumda tükeldi.bende kazandım yani epey.işçilik çok zahmetli idi.peşini bırakırsam bişileri bulamam bulanların bulduklarını inceler ona paralel ugrasırım hep bu yolla tamircilikte iyi olundugunu ögrendim.eski usuller artık çok basit ve manası yok çünki eski cihazlar yok artık..takdirinize sunuyorum bu yorumu.

Yorum bağlantısı

focus çalışmanın resimleri var ama mondeonun yok.ekliyecekmisiniz?

Yorum bağlantısı

ön tavan lambasının ledlerini bozmuştum tek tek söktüm ve bagaj lambası ile arka tavan lambasına uyguladım bu ledleri.20 şer tane kullandım .paralel bagladım ledleri.bu iki aydınlatmadada yer sorunu oldugu için pertinax falan kullanmaktan vazgeçtim öbür türlu 20 led sıgmayacagını düşünerek.elde dizdigim halde anca sıgdılar.ledleri yerleştirirken cama iyice yapıştırmadım yaklaşık yarın-m santim üstte kalıcak şekilde kenarlardan kalın tel uygulaarak montesini yaptım,bu şekilde ledlerin ucu çok belli olmuyor açı olarakta rahatlıyor.ledlerin arkasınada ld monitörlerde yansıtıcı olarak kullanılan parçadan keserek silikonla tutturdum.resimlerde aşamalar görülmektedir.köprü diod ve 15ohm 20wattlık taş drenç kullanıcam bugun tedarik edicem bu parçaları.sonra montajını yapıp gece ve gündüz resimlerini eklerim.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
focus çalışmanın resimleri var ama mondeonun yok.ekliyecekmisiniz?

Fotoğraf çektim aslında...

Evde, akşam ekleyeyim inşallah...

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Bagaja bende bir şeyler yaptım...

Mevcut lambayı lede çevirmedim ama sağ taraf karanlıktı.. o kısmı led ile destekledim...

Bunu da ekleyeyim akşam...

Yorum bağlantısı
(düzenlendi)

bu gece zener diodla led çalışırma deneyi yaptım.

zener diodlu regülatör ile kontak kapalı konumda ikende 12 volt sabit kalması kuramı üzerine testlerimi yaptım.

zener diod umdugumu vermedi.ısı olmaması için yüksek watta zener kullanmak şart.3led 82ohm seride 12ledli dizin için en az 10watt zener kullanmak gerekiyor ve 8.2ohm drenç diodun artı ucuna seri şekilde baglanması şart yoksa zener yanar buda zenerdeki ısıyı arttırıyor.kontak kapalı konumda iken 12 volt bu drenç ile alınabiliyor.14 volt oldugunda sorun yok ama zener dioda sogutucu olması gerekiyor.bunu aşmak için ise 10wattlık zener diodun üstü wattta zener şart aynı degerde drençle kullanılabiliyor 14volttada aşırı ısı olmuyor elinizle tutabiliyorsunuz ama saglıklı olmadıgını gördüm o yüzden zener diodu kullanmanın hiç anlamı olmadıgına karar verdim.tamamen sınıfta kaldı.

seri baglantı yapıcagınız led baglantısı için 78S10 regülatör entegresi güzel bir sogutucu ile 30llu dizin için en sıhhatlisi olucak.bundan fazlası risktir.kontak kapalı ikende 10volt alabilceksiniz.ledlere seri 18ohmluk drençlerlede 3lü serileri oluşturursunuz.

diger bir seçenekte bunu 47 tane mantar led 82ohm serili olucak şekilde test ettim 8saat boyunca ısı kaybı olmaksızın çalıştı.

6amper 8 amper farketmez köprü diod alın,artı eksi ucları köprü diodun ac işareti olan yerlere artı uç artı yanındaki digerinide aynı şekilde.diodun artı çıkışına 0.47ohm 10watt taş drenç baglarsanız iyi olur diodun üzerinde oluşacak anlık akımı sınırlar ısıtmaz.köprü diodun ac işaretli giriş uclarını aküden gelen + - farketmez ters baglasanızda çıkışında dogru voltajı görürsünüz.sigorta atar diye korkmayın.araç çalışırken 14volt dioadun ucunda ledler baglı iken 12.50volt olucak ledleriniz tam degerlerinde çalışıcak bu ledler baglı degilken boşta iken görülecek voltaj13xx dir.kontak kapalı iken voltaj 11 volt civarı olucak ama ledlerinizdeki seri baglı 82 ohm drenç oldugu için akım seviyesi 20ma civarında olucak buda yeterli ışık demektir.led voltajı 3 volt oluyor.bu degerler sadece mantar led için geçerlidir.bu baglantıda hiç bir şekilde ısı artışı görmüyeceksiniz ledde oluşan ısı hariç.

7812de kullanıldıgında voltajla birlikte akımda düşüyor.o yüzden drenç degerini ayarlamak önemli.82ohm yerine 68ohm kullanılabilir.buda sınırı zorlamaktır.o yüzden tavsiye etmiyorum.82ohm degerini 4 drenç degeri arasında 2 voltaj yani 12 ve 14 volt oynamasında en iyi performansı alarak seçtim.

verdigim bu seçenekleri kullanmak size kalmıştır.bu tür ledlerde kullanılacak regülatör led sürücüsü ise bu tür sorunlar yaşanmıyacaktır amaa giriş voltajını otomatik ayarlıyan sürücü ise geçerlidir.karıştırmayalım..78S10 kullanırsanız muhakkak ısı olucak bu kaçınılmaz.güzel bir sogutucu şart biliyorsunuz. köprü diodda verdigim degerlerde kullanırsanız ısı olayı sıfıra yakın.

ben paralel baglantımdada köprü diod kullandım sorun yok yine.şunu unutmayalım araçlarımıza takılan ledler uzun süreli asla çalışmayacak bazı ledler çalışıcak onlarda zaten tek led tek drenç ile besleniyor sorun sıfır.çoklu ledler ise maximum belki oda 12saat çalışır diyelim.oda uzun yolda olur.ki öylede olsa bu kadar saat çalıştırmayız.

sizi temin ederim köprü diodlu sistem 78sxx serisinden daha az ısınıcaktır.

power ledler için ise giriş voltajını otomatik ayarlıyan deyim kullanmak en dogrusu.çünki giriş voltajı ne olursa olsun çıkşıtaki akım degişmiyor.bu sürücülerde biraz pahalılar.

Yorum bağlantısı
(düzenlendi)
Dirence devam.... :angry:

öyle görünüyor.

ben köprü diod kullanımındaki amacım voltajı 14 volttada 12 volt civarında olmasını saglayarak ledin çalışması için en ideal voltaj olan degeri korumak istedgim içindi.tek drençte bu zorlaşıyor.tek eksi yön araç çalıştırılınca akım yükselmesi oldugunda ışık şiddeti degişiyor.buda normal.

bilindik yola devam şimdilik driverlar ucuzlarsa bu ledlerdede kullanmaya deger.

Yorum bağlantısı
(düzenlendi)

paralel ledlerle tek drenç beslemeli köprü diodla 12.50volt alarak yaptıgım deney resimleri.13ohm drenç yerine 3tane 47ohm 11 watt alıp paralel baglayıp 15ohm degere yakın degerle.ısıyı her drence paylaştırarak daha az ısınmassını saglıyacagım.köprü diod zaten hiç ısınmıyor.bütün akım drençten geçiyor.

ışıgın yansımasının en az oldugu şekilde çektim bu kadar görünüyor.aydınlık ortamdada bu gece çekerim.

Yorum bağlantısı

bagaj aydınlatmasının bitmiş hali

aydınlık ortamda resim çekerken iyice yaklaştırarak çektim makinayı ışıga yaklaştırınca etrafının karartıp ışıgı aldı ekrana,ışıgın şiddeti gayet iyi(cep telefonuyla çektim.)

bagaja monte ettim gayet güzel oldu ama sol taraf öksüz kaldı ışık yetmiyor oraya.sol tarafada güzel bir kutu ile uygulama yapmam gerek.

Yorum bağlantısı
(düzenlendi)

iade ettigim ledleri veren firma cevap yazdı.benim yolladıgım mantar led 60 derece imiş.onların yolladıgı mantar led 120 derece imiş.lütfen aldıgınız ürünün derecesini kontrol ederek alın yazmışlar.bende mantar ledlerin 60derece üretildigini bilmiyordum hiç bir yerde ratlamadım satın aldıgım yer 115 dereceliktir dedi ve 100 ile 120 derece arasında üreticiye göre degişir dediler dedim.tartışmayı uzatmak istemedim.bu ledlerin yerine 3wattlık power led yolluyacaklar.umarım sorun çıkmaz.frkında olmadan belki kendi ledlerinin yetersiz oldugunu ispat ediyorlar.60derece lik led ışıgı daha net ve keskin veriyorya.onu diyorlar.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Bagaj aydınlatması güzel olmuş... Güle güle kullan...

Ledciyi de boşver. :unsure2:

Yorum bağlantısı
Bagaj aydınlatması güzel olmuş... Güle güle kullan...

Ledciyi de boşver. :unsure2:

tşk ederim.boşverdim zaten degmez.

Yorum bağlantısı

önceden yapmış oldugum ve dagıttıgım tavan lambasını yeniden ledleri paralel baglantılı yaparak bitirdim.orta bölüme 33led bagladım köprü diod ve 15ohm degerinde direnç ile baglıyacagım.digerlerinin her birine 12 led bagladım takılı olan köprü dioddan 33ohm degerinde drenç ile sag ve sol olmak üzere ayrı ayrı baglayacagım.test için sadece drençlerle çalıştırdım.fena olmadı resimler yorumlarınıza açık.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Eline sağlık... Aydınlatma ledlerini biraz uzak konumlandır ve bakınca tane tane görünmesin...

Yorum bağlantısı
(düzenlendi)
Eline sağlık... Aydınlatma ledlerini biraz uzak konumlandır ve bakınca tane tane görünmesin...

tşk.çektigim resimlerde çok yakın çektim o yüzden öyle cıktı ama.orta kısımdaki ledleri çok oturtamadım.gecede ugraşmak istemedim.eski duyunun parçasından dolayı önde kaldı.sanırım tekrar açıp o parcayı iyice bükmem gerekecek.çok yakın olunca ledlerin ışıgı kırılıyor,işe yaramıyor.mesafe kalmıyo arada.yuvarlak bölümler iyi oldu dipte iyice.ışık güzel oldu.

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
(düzenlendi)

ön tavan lambasını ve arka tavan lambasını bagladım cep telimle ilk foto bunlar kaliteli resmi çekince paylaşacagım.Submarinelight yaptım ama amcına uygun yapmadım,aracım otomatik vites oldugu için zaten aydınlatması mevcut resimlerde var.tavan lambasının çevreleyen kutuya 2 tane delik önceden delinmiş 1 delikte ben ekledim ve 3 tane led taktım ama 3 ana renkte kırmızı yeşil mavi olarak geçen gece aklıma esti.yeşil led arka koltuklara bakıyor kırmızı led elfreni ve kolçak tarafına mavi ise teyp tarafına bakıyor.bunu tavan lambasındaki 10saniye yanan lamba voltajından besledim.kapılar açılınca yanıyor yani.detaylı resimler foto makinası gelince çekicem cepten çekti,klerim anlaşılmıyor hiç.aracın içi tavan lamsını yaktıgımda gündüzden farkı yok bekledigimden daha fazla ışık şiddeti oluştu.ön ve arkayı yaktıgımda aracın içi gündüz gibi.çok hoşuma gitti.ön aydınlatmada kullanılan tek gözlü ışıkta bile epey ışık şiddeti oluyor.detaylı resimler en kısa sürede eklenicektir.plaka aydınlatması düşündürüyor beni söktüm baktım çok dar bi alan sanırım 10 led anca sıgar yada sıgmaz.ugraşcaz artık.

Yorum bağlantısı
İyi cep telmiş...

gündüz çektikleri fena degil gece dışardaki çekimler idare eder.kapalı mekanlarda berbat çekimi var gündüzde olsa kötü 1mgpiksel nokia7710

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...