İçeriğe Yönlendir

Okullarda Serbest Kıyafet Uygulamasıyla İlgili Anket...

Süleyman Çetin

Recommended Posts

Süleyman Çetin

Arkadaşlar MEB sitesinde okullarda uygulanan kıyafet yönetmeliği hakkında değişikliğe gitmek üzere halk oyu yoklaması yapıyor. Eğer halkın çoğunluğu serbest kıyafet olmasını tercih ederse belki önümüzdeki seneye önlük ve üniforma olayı okullarda kalkacak.

MEB sitesinden TC kimlik numaranızla ankete katılabilirsiniz.

Anketin bitiş tarihi 30 Nisan'dır.

Buradan oy kullanabilirsiniz.

Yorum bağlantısı
Erkan Kıyak
"Servis Geçici Olarak Hizmet Dışı." diyor

Şimdi oyladım, problem gözükmüyor..

Yorum bağlantısı
Yiğitcan Coşar

Yanlış yol izleniyor... Kalkmasını istemeyen dar gelirli aileler zaten nete girip oylamaya katılamazlar. Ee dolayısıyla netten çıkan cevapta kalksın olacaktır. Bence ülkemiz daha buna elverişli değil.

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Bence yanlış. Ekonomik açıdan. Ama okullar sürekli olarak ailelerden para istiyor. Kıyafet devede kulak kalır. Asıl forma parası nedeniyle aileler söğüşleniyor. Bu durumda bari normal kıyafeti ile gider çocuk.

Anket konusu ise kandırmacadır. Aynen şehir hatları vapurunda yapıldığı gibi.

-Neymiş: "halkımıza sorduk efendim"

-ne sordunuz? "kır katır mı kırt satır mı"

-Ne seçtiler? "Kırk satır"

-Çok demokratik oldu sorduğumuz tabi tabi iyi yaptınız aferim aferim !!

Adamlara itiraz etmeye git. Diğerlerine gazetelere "kendileri geldi birlikte çalıştık buna karar verdik" derler.

Yorum bağlantısı
Süleyman Çetin
(düzenlendi)
Yanlış yol izleniyor... Kalkmasını istemeyen dar gelirli aileler zaten nete girip oylamaya katılamazlar. Ee dolayısıyla netten çıkan cevapta kalksın olacaktır. Bence ülkemiz daha buna elverişli değil.

Yiğitcan Bey böyle bir uygulama dar gelirli aileleri rahatlatacaktır. Çünkü her sene veya 2 yılda bir almak zorunda kaldıkları okul kıyafetlerini almayacaklar. Çocuklarını istedikleri kıyafetle(günlük kıyafet) gönderebileceklerdir.

Tabiki tartışmaya açık bir konu. :rolleyes:

Dipnot; bu uygulama haftada bir gün Eskişehir'de bir okulda pilot uygulama altında uygulanmaktadır.

tarihinde S tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Uğur Çakmak
(düzenlendi)
Yiğitcan Bey böyle bir uygulama dar gelirli aileleri rahatlatacaktır. Çünkü her sene veya 2 yılda bir almak zorunda kaldıkları okul kıyafetlerini almayacaklar. Çocuklarını istedikleri kıyafetle(günlük kıyafet) gönderebileceklerdir.

Günlük kıyafetle gidecekler ama parası olanın çocuğu güzelce giyinirken dar gelirlinin çocuğu yırtık,eski,rengi solmuş kıyafetlerle gidecekler.Çocuklar o yaşta ezilmeye başlayacak hayat karşısında.

tarihinde U?ur tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Cihan Tiftik
(düzenlendi)

Dipnot; bu uygulama haftada bir gün Eskişehir'de bir okulda pilot uygulama altında uygulanmaktadır.

Çok açık hem de. Çocuk rezil olmasın arkadaşlarına diye o aileye binecek külfet çok daha fazla olacak. Japonya'da vs üniversitelerde bile neredeyse var kıyafet zorunluluğu.

Günümüzde çocuklar birbirlerinin fiziksel sıkıntılarıyla bile dalga geçecek kıvamda iken,kıyafetle haydi haydi dalga geçer. Yazık olacak,parası olmayan zaten zor okuyordu,bir de okuldan soğuyacak.

tarihinde Cihan Tiftik tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Cihan Tiftik
Burada üniversitelerde öyle bir zorunluluk yok :rolleyes:

Valla bizim ünide var. Yersen. :unsure: Gazi rulezz.

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
(düzenlendi)
Günlük kıyafetle gidecekler ama parası olanın çocuğu güzelce giyinirken dar gelirlinin çocuğu yırtık,eski,rengi solmuş kıyafetlerle gidecekler.Çocuklar o yaşta ezilmeye başlayacak hayat karşısında.

Çocuğuna 2 gömlek alamayacak adam çocuk yapmasın.

Sonra yapsın en azından, hemen doldurmasın 7 tane.

Köylerde felan biraz belki problem olabilir ancak aşılır. Eskisi gibi yırtık pek yok. Benim tanıdığım çok fakir kişiler var, onların çocukları bile benim hediye aldığım carrefour ayakkabısını begenmediler.

tarihinde Mehmet G tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Cihan Tiftik
(düzenlendi)

+1903

AMA;

E yapanlar çocukları n'apsın şimdi? Kessinler mi?

+

Çocuk ne yapsın? Suçu ne?

tarihinde Cihan Tiftik tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Uğur Çakmak
(düzenlendi)

Parası olmayanın hakkı değil yani babalık duygusunu tadabilmek.Haklısınız aslında.Zaten memlekettede sanal işsizlik var.En güzeli parası olmayana yaşama hakkıda vermeyeceksin.Zaten yakında soluduğumuz havadanda vergi alacaklar.Artık hayırlısı.

Sizin köy neresi acaba çok merak ettim bizim köyde insanlar carrefour ayakkabısı için can atıyolar.Hatta istanbul'dan gelenlerden eski, giyilmeyen ayakkabıları toplayıp götürmelerini istiyorlar.

Yorum bağlantısı
Yiğitcan Coşar

Yiğitcan diyebilrsiniz, bey diyince kendimi yaşlı hissediyorum :unsure:

Şİmdi şöyle düşünürsek, dar gelirli aileler serbest kıyafetle yollarlarsa önlük almalarına gerek kalmıcak ama;

1.si zaten günlük hayatta çok çeşitli giyecekleri olduğunu sanmıyorum bu nedenle zaten diğer giydikleride üniforma gibi olacak

2.si günlük hayatta giydikleri elbiselerde her gün giyileceğinden dolayı daha çabuk eskiyecek

3.sü aralarından 4-5 çocuğn bile her gün değişik kıyafetle okula gelmesi cocuklarda o yaşta psikolojik okalarak okuldan uzaklaşmalarına neden olacaktır.

Ben bu işe kesinlikle karşıyım. Kardeşim özel okulda okumasına rağmen onların bile standart kıyafetleri var 2-3 çeşit onlardan başka bişey giymeleri yasak.

Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk

Uygulama güzel fakat bizim ülkemiz için uygun olmadığını düşünüyorum.

Okullarda beraber eğitim gören öğrencilerin ailelerinin gelir seviyeleri birbirinden çok farklı seviyelerde. Bunun sonucu kılık kıyafettede farklılıklar olacaktır. Böylelikle durumu iyi olmayan öğrenciler kendini kıyaslayarak daha fazla ezilecek, belkide gruplaşmalarda daha fazla olacak. Her aile bütcesine göre giyinir, bunda ayıp birşeyde yok, bizim yaşımızdakiler için bu pek önemli değildir ama o yaştaki ilk okul öğrencisi olgun düşünemez. Hepimiz o sıralardan geçtik ve biliriz.

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Mevcut çocuklar için zaten geçiş dönemi yaparlar bişey olmaz. Ona göre pazarda okul elbisesi seti satılır.

Asıl mesele şu: Elbisenin tek tip olması psikolojik olarak tek tip adam yaratıyor. Farklılaşmayı ilkokuldan başlatırlarsa kişilik gelişimi daha doğru olabilir.

Soru sormayan, susan, sürekli boyun eğen, öğretmenden anneden babadan müdürden polisten askerden korkan bir toplumuz. Bunun temelleri ilkokulda atılıyor. Açık açık konuşmayız ama arkadan konuşuruz. Bunlar hep ilkokulun gülleridir.

Elbise ile belki bunlardan sadece bir faktör düzeltilir. Asıl önemli olan konuşma soru sorma sorgulama her söylenene inanmama araştırma içgüdüleri. MAlesef bunlar olmadığından kuzu gibi bir toplumuz. Feodal yapıya çok uyum göstermişiz. Padişahım çok yaşa.

Zengin fakir farkı diyorsunuz. Zengin öğrenci ile fakir öğrenci artık aynı okula gidiyor mu ki? Eskisi gibi değil ortam.

Az gelişmiş ülkelerin bir sorunu da özel okullar. Gelişmiş ülkelerde özel okul çook az sayıda olmasına karşın az gelişmiş ülkelerde özel okul patlaması vardır.

Yorum bağlantısı
Süleyman Çetin
Çok açık hem de. Çocuk rezil olmasın arkadaşlarına diye o aileye binecek külfet çok daha fazla olacak. Japonya'da vs üniversitelerde bile neredeyse var kıyafet zorunluluğu.

Günümüzde çocuklar birbirlerinin fiziksel sıkıntılarıyla bile dalga geçecek kıvamda iken,kıyafetle haydi haydi dalga geçer. Yazık olacak,parası olmayan zaten zor okuyordu,bir de okuldan soğuyacak.

Bu alay konusunu engellemek biraz da öğretmenlerin elinde Cihan Bey. Ben bu konularda biraz(baya) hassasım ve öğrencilerim de bunun farkında olduğu için buna özen gösteriyorlar.

Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk
Zengin fakir farkı diyorsunuz. Zengin öğrenci ile fakir öğrenci artık aynı okula gidiyor mu ki? Eskisi gibi değil ortam.

doğru. Aynı sokakta oturan çoçuklardan bazılar mahalle okuluna giderken bazılarını gelip servis alıyor.

Yorum bağlantısı
Oğuz Altınada

Köylerde felan biraz belki problem olabilir ancak aşılır. Eskisi gibi yırtık pek yok. Benim tanıdığım çok fakir kişiler var, onların çocukları bile benim hediye aldığım carrefour ayakkabısını begenmediler.

olmaz başbakanın emri var en az 3tane yapıcak...

ilk okuldayken hep istemişimdir önlük yerine serbest gelmeyi fakat şimdi hiç istemem, oyumda hayırdan yana sebepleri yukarıda belli, sadece şunu tercih ederim, önlük olmasın ama gömlek pantolon olsun.. kim ne renk isterse onu giysin, serbest diyince işin cıvkı çıkar tv.de çocuklar çıkmış ben diyor şortla gelicem öbürü eşofman diyor, pijamayla bile gönderen olur bu memlekette..

Yorum bağlantısı
Cihan Tiftik

Nasıl yani? Hocam nerde yaşıyoruz?

Tabi ki gidiyorlar. İlkokulundan üniversitesine kadar hem de. Çok kopuk zengin arkadaşlarım var. Hem de samimi arkadaş. Öğlen yemek yiyemeyen arkadaşım da var. İkisiyle yan yana sınava girdim bugün. Lisedeyken de benzeri durumda arkadaşlarım vardı. Orta okulda,20 Milyonluk banknotla arkadaşım cebinden çıkardığında tanıştım.

Yorum bağlantısı
Yiğitcan Coşar
(düzenlendi)
Mevcut çocuklar için zaten geçiş dönemi yaparlar bişey olmaz. Ona göre pazarda okul elbisesi seti satılır.

Asıl mesele şu: Elbisenin tek tip olması psikolojik olarak tek tip adam yaratıyor. Farklılaşmayı ilkokuldan başlatırlarsa kişilik gelişimi daha doğru olabilir.

Soru sormayan, susan, sürekli boyun eğen, öğretmenden anneden babadan müdürden polisten askerden korkan bir toplumuz. Bunun temelleri ilkokulda atılıyor. Açık açık konuşmayız ama arkadan konuşuruz. Bunlar hep ilkokulun gülleridir.

Elbise ile belki bunlardan sadece bir faktör düzeltilir. Asıl önemli olan konuşma soru sorma sorgulama her söylenene inanmama araştırma içgüdüleri. MAlesef bunlar olmadığından kuzu gibi bir toplumuz. Feodal yapıya çok uyum göstermişiz. Padişahım çok yaşa.

Az gelişmiş ülkelerin bir sorunu da özel okullar. Gelişmiş ülkelerde özel okul çook az sayıda olmasına karşın az gelişmiş ülkelerde özel okul patlaması vardır.

Niye dar gelirli insanları daha fazla zorlamaya bu kadar meğilli bir toplumuz.

Adamın 1 cocuğuda olsa belki işsizdir parası yoktur yada olan parası anca giderleri karşılıyodur. Bide bunlara ekstra olarak giyecek parası çıkarmak bence yanlış.

He dediğinizde haklı olabilirsiniz belki ama ülke buna elverişli değil bence daha. Ezilen ve okuldan uzaklaşan cocuk sayısı çok fazla olacak.

tarihinde Yi?itcan Co?ar tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Uğur Çakmak
(düzenlendi)

Bide bu elbise tek tip diye tek tip insan yetişiyor düşüncesine karşıyım.Ailemde benim yaşıtlarım olan(3 aşağı 5 yukarı) 36 kuzeniz 6 mız kız 30 tane erkek.Hepimiz aynı kıyafeti giydik hani genlerimizde aynı sayılır ama düşündüğümde hiç birimiz birbirine benzemiyo.Askerden,polisten,okuldan,devletten korkanda var korkmayanda hatta en kötü yolda gidende,Uni. okuyanda var.Hani nerde tek tip insan?

Yorum bağlantısı
Süleyman Çetin

+1903

Kalınlaştırdığım yere katılmamak elde değil.

Yorum bağlantısı
Cihan Tiftik

Ya tek tip adam yetişseydi bu ülkede en azından adı geçen bi konuda dünya lideri olurduk. Ne biliyim elektronik olur,otomotiv olur,tıp olur vs vs. Bi kere düzen olurdu ülkede. :p

Hindistan'a yıllarca Logaritma cetveli ezberleten dingilizlerin amacı buydu.Ama ne oldu? Bakınız: Mercedes'e göz diken TATA,Microsoftun neredeyse yarısının sahipleri vs vs.

Yorum bağlantısı
Süleyman Çetin

Eğitimciler bölündü

Öğretmenleri temsil eden eğitim sendikalarının yorumları şöyle:

Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk: Sınıf arkadaşı her gün kıyafet değiştirirken, diğeri değiştiremezse ne olur? Ancak, bazı yeni kriterler konulabilir. Okulların podyum haline gelmesine fırsat verilmemeli.

Eğitim-İş Genel Başkanı Yüksel Adıbelli: Kara önlük, beyaz yaka artık yok. Şu andaki okul kıyafetleri, öğrenci için uygun. Bakanlık, öncelikle öğretmen açığı, 40-50 kişilik sınıflar sorununu çözsün sonra kıyafetle ilgilensin. Bazıları da ‘türbanla derse girmek istiyorum’ diyebilir.

Eğitim-Sen Genel Başkanı Zübeyde Kılıç: Çocuklar, rahat hissettikleri kıyafetlerle okula gidebilmeli. MEB, pedagoglar, psikologlar ve uzmanların da görüşünü almalı. Tek tip kıyafet, forma yoksulluğu örtmüyor. Çocuğun ayakkabısından, araç gereçten, katkı payı verememesinden dolayı zaten yoksul olduğu görülüyor. Kıyafetlerin tamamen serbest olmasından yanayız.

Eğitim-Bir-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu: Serbest kıyafet öğrencilere rahatlık sağlayabilir, daha özgür olabilirler. Serbest kıyafet uygulaması öğrencilerin birey olmalarını desteklemeye yönelik bir adım olur.

Alıntıdır.

Milliyet.com.tr

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Bu alay konusunu engellemek biraz da öğretmenlerin elinde Cihan Bey. Ben bu konularda biraz(baya) hassasım ve öğrencilerim de bunun farkında olduğu için buna özen gösteriyorlar.

Hiç unutmam, ilkokul 1 de öğretmenimiz beslenme dersine pahalı yiyecek getirmememizi istemişti içimizden alamayanlar olabilir diye. O çocuk halimle unutmamışım. (bugün satılan ali sami yen'in arkasındaki okuldu).

Nasıl yani? Hocam nerde yaşıyoruz?

Tabi ki gidiyorlar. İlkokulundan üniversitesine kadar hem de. Çok kopuk zengin arkadaşlarım var. Hem de samimi arkadaş. Öğlen yemek yiyemeyen arkadaşım da var. İkisiyle yan yana sınava girdim bugün. Lisedeyken de benzeri durumda arkadaşlarım vardı. Orta okulda,20 Milyonluk banknotla arkadaşım cebinden çıkardığında tanıştım.

Onlar istisna. Eskisi gibi değil vaziyet. Güven bana. Hem özel üniversitede hem de devlet üniversitesindeyim şu anda. Bizim hoca arkadaşların çocuklarından mahalle okuluna giden yok. Yani bir başka deyişle mahalle okulunda babası annesi öğretim üyesi olan çocuk yok.

Biz okurken şehrin en zengini de en fakiri de aynı okulda aynı sınıftaydı. Bunu bilirdik hatta hoca da durumu olmayana yardım ederdi sanıyorum.

Şimdi durumu iyi olanlar devlet okulunda okumuyor özellikle ilköğretim ve ortaöğretim.Durumu iyiden kastınız ne bilmiyorum.

Eskiden fakir öğrenci aynı eğitim şartlarına sahip olduğundan okuma adam olma şansı da vardı. Şimdi o da yok. Birçok hakim/doktor/mühendis/asker çok fakir ailelerden yetişmiştir. Bugünkü çocuklar için bu ilerde geçerli değildir malesef.

Ya tek tip adam yetişseydi bu ülkede en azından adı geçen bi konuda dünya lideri olurduk. Ne biliyim elektronik olur,otomotiv olur,tıp olur vs vs. Bi kere düzen olurdu ülkede. :)

Hindistan'a yıllarca Logaritma cetveli ezberleten dingilizlerin amacı buydu.Ama ne oldu? Bakınız: Mercedes'e göz diken TATA,Microsoftun neredeyse yarısının sahipleri vs vs.

Zaten tek tip adam yetişiyor Cihan :p Tembellikte lideriz...

ş...

kaldı ki serbest uygulamaya geçildi diyelim. sokaklardaki çocukların ve gençlerin öğrenci mi, yoksa sivil mi olduğunu nasıl ayırt edeceksiniz. yolda bir tanıdığınızın ve ya akrabanızın çocuğunu gördünüz, aklınızda kırktane tilki dolaşacak. ne işi vardı o çocuğun orada? diye. ha belkide çocuk sivil kıyafetleriyle dershanesine gidiyor/geliyor. ama millet cin fikirli ya bir kere, aklında o'nun hakkında hep fluğ bir soru işareti olarak kalacak.

ç..

16 yaşın altındaysa öğrencidir. Başka bir şey olamaz. Çağdaş formül budur.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...