İçeriğe Yönlendir

Okullarda Serbest Kıyafet Uygulamasıyla İlgili Anket...

Süleyman Çetin

Recommended Posts

Uğur Çakmak
Konuşulduğu gibi iyi ve kötü yönleri var. Ama bence konuşulması gereken bu işin nihayetinde türbana çıkıp çıkmayacağıdır. Bekleyelim görelim.

Kesinlikle türbana çıkacak başka yol yok.

Hakan abi biz hocalardan daha içerdeyiz çünkü öğrenci olan bizleriz.He siz üniversite okuyorsunuz derseniz liseden çıkmamızda çok eski değildir.

Yorum bağlantısı
Süleyman Çetin
Kesinlikle türbana çıkacak başka yol yok.

Hakan abi biz hocalardan daha içerdeyiz çünkü öğrenci olan bizleriz.He siz üniversite okuyorsunuz derseniz liseden çıkmamızda çok eski değildir.

Her hoca(öğretmen) öğrencilik yaşamıştır bu da gözardı edilmesin. :s

Yorum bağlantısı
Hasan Basri Bayraktar
(düzenlendi)

Bütün yorumları okudum.Pek çoğunada katıldım.İşin her iki tarafında da haklı yönler var.Ama ,Okulların tamamına yakınının zaten seçilmiş bir kıyafeti var.Ha güzeldir değildir.(renk ve biçim şekilleri bakımından)Ama sonuçta hangi okulun öğrencisi olduğunu ve en önemlisi öğrenci olup olmadığını anlamamız bakımından bu kıyafetlerin giyinilmesi gereklidir. Okullarda güvenlik kameraları ve elemanları var.Bizlerde çoğu 2000 e yakın öğrencinin bulunduğu okullarda çalışıyoruz ve tüm öğrencileri tanımamız beklenemez.Bunu neden diyorum Geçen ay Çanakkale Şehitlerini anma etkinliklerinde öğrencilerimiz çoğu görevli olduklarından sivil gelmişlerdi ve okul dışından da onlara karışarak içeri gelen ve türlü olay çıkaran kişiler oldu.Şimdi bu işin bir boyutu.Diğer boyutuda özellikle liselerde kıyafet uygulamasını serbest bıraktığınızda bunun sınırlarını iyi koymanız gerekir yoksa başınız ummadığınız kadar çok ağırır.

Her öğrenci kendi başına bir değerdir.Ama iş ekonomik kısma geldiğinde dışardan aynıymış gibi görünen bir çok öğrencinin farklı imkanlara sahip olduğunu anlamanız çok vaktinizi almaz.Bu anlama ,bizlerde farklı öğrenciler arasında çok daha farklı yorumlanır.

Bizler okula giderken haftanın günlerine kıyafetlerini yaymaya çalışıyoruz. Her yıl mümkün olduğunca elbiselerimizi yeniliyoruz.Biz bu kadar sıkıntı çekerken tam gençlik sıkıntılarını yaşayan öğrenciler acaba velilerine ne gibi baskılar kurmaya çalışırlar , bunuda hesaba katmalıyız.

Veliler şu an var olan kıyafet ve diğer ihtiyaçları alamazken hatta yıllık 40 lirayı ödemeyi düşünürken bir de kıyafet sıkıntısına düşmeleri sanırım pek iyi olmaz.

Öğrencilere sorarsanız hemen değiştirelim var olan uygulamayı diyeceklerdir .Bence birebir velilere sorulmalı.

Öyle interneti olana değil ,hepsine...

tarihinde Hasan Basri Bayraktar tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Uğur Çakmak
Onlar hiç çıkmıyorlar ama. Kısa süreli eğitimcilik deneyimim oldu. Masanın bir tarafı diğer tarafından çok farklı. Hoca görmez dediğiniz o kadar çok şey görülüyor ki :s

İşta Hakan abi masanın diğer tarafı farklı.

Yorum bağlantısı
  • 4 hafta sonra...
Süleyman Çetin

Sonuç: Gelecek Öğretim Yılından İtibaren Öğrenciler Okula Mavi Önlük ya da Okulların Belirlediği Formaları Giymeden Gidecek.

İşte yeni öğretim yılında okullarda geçerli olacak kıyafet:

- Kışın pamuklu yazın keten pantolon giyilecek.

- Kota izin yok.

- Şort ve askılı giymek yasak.

- Kızlarda etek giyme. zorunluluğu yok. Etek boyu dizin hemen altında olacak.

- Erkek öğrenciler kışın renk şartı olmaksızın gömlek ve ceket giyecek yazın tişört serbest.

- Erkek öğrencilerde tek renk kravat zorunluluğu kaldırıldı.

- Kıyafetler dini, etnik, ideolojik sembol ve renkleri taşımayacak.

- Başörtüsü, türbana izin yok.

- Sandalet ve terlik gibi ayağı açıkta bırakan ayakkabılar giyilemeyecek.

Kaynak:

http://sondakika.com

Yorum bağlantısı
Uğur Çakmak
Sonuç: Gelecek Öğretim Yılından İtibaren Öğrenciler Okula Mavi Önlük ya da Okulların Belirlediği Formaları Giymeden Gidecek.

- Kota izin yok.

- Erkek öğrenciler kışın renk şartı olmaksızın gömlek ve ceket giyecek yazın tişört serbest.

Kaynak:

Yani bundan sonra okullarımız Fem dersanelerinin ufak birer kopyası olacak.Öğretmenlerin zihniyetinide değiştirdimi tamamdır...

Yorum bağlantısı
Can Karacaer
Fazla gitmez bu,en fazla 2.döneme iptal olur :unsure2:

Sakalın serbest olduğu imamlık dışında bir meslek bulayım, hemen iş değiştiricem...

Yorum bağlantısı
Emrah Musalli
Yani bundan sonra okullarımız Fem dersanelerinin ufak birer kopyası olacak.Öğretmenlerin zihniyetinide değiştirdimi tamamdır...

zihniyet derken. ne demek istediniz tam olarak anlayamadım mesajı :unsure2:

Yorum bağlantısı
Murat Dere

- Kota izin yok.

Kaynak:

İyi halt yemişler. Öğrencilerin muhabbet konuları azdı, şimdi bir de şurdan aldım, şu fiyata aldım muhabbetini dinleriz. Ayrıca dışarı çıktıklarında hangi okuldan olduklarının bilinmemesinin rahatlığıyla yiyecekleri naneler de cabası. Tamamına yakını siyah tişört giyecek. Tişört işi yapan varsa siyaha abansın arkadaşlar. Hem renk şartı olmaksızın demiş ...lar, hem de etnik renkleri taşımayacak demiş. Yazın tişört serbest; o tişörtlerin altına kumaş pantolon giydirin bakalım kolaysa. Öğretmenin işi ne, uğraşsın; "Oğlum, pantolon kumaş olacak.", "Kızım, eteğin boyu kısa olmuş."... Ekonomik farklılıklardan doğacak sorunları saymaya gerek yok. Tek tip giysi, tek tip insan yaratırmış. Hangi salak tesbit etmiş bunu?

Bunlar ne dediklerini, ne yaptıklarını gerçekten bilmiyorlar yahu. Çoooook yazık Türkiye'me... Biz hakikaten adam olmayız. Nelerle uğraşıyoruz Allah'ım...

Yorum bağlantısı
Hayrettin Gücin

Erken gelen bir uygulama, henüz ögrenci miletimiz hazır degil buna çünkü daha anlayış olarak kafa yapıları şuan kısıtlı.

bunun cılkı çok acı çıkar ki ben ögretmen olarak serbestlikden yanayım ama ögrencilerimiz çok ciddi bir şekilde MARKA TAKINTISI OLAN BASİTLİKLER İCRA EDİYORLAR. buda aile içinde sınıfta bazı ögrencilerde mutsuzluga yol açıyor bu da beni korkutuyor ülkemizde ekonomik dagılım çok farklı birde bizim zihniyetimiz vur deyince öldüren cinsinden. işin ucu bana sosyal etkileşim açısından hiç hoş görünmüyor velhasıl.

bu arada ugur çakmak kardeşim tespitin bana göre önyargılı. sen hiç Fem dersanelerinde uzun süre oldunmu oldunsa ciddi olarak ordaki moda akımını takip edenleri bilmen gerek ben şöle karşıdan bakınca kendimi fakir hissediyorum ve sürekli spor giyinen biri olmama ragmen kendimi basit giyinen görüyorum önünden geçerken.

birde sorum olacak ögretmenlerin zihniyetini degiştirmek dedigin kadar kolay bir cümlelik işmi merak ettim 28. görev yılımda bunu kimse beceremedi de. şuan görev yaptıgım okul da müdürüm ögrenci iken ögretmenimdi babam lise 1 de vefat edince okulu bıraktım ama müdürüm beni tekrar okula kazandırdı şimdi ben bu adama yeri gelince (yanlışlarında) kafa tutuyorum (heleki ögrencilerimin yararına gördügüm işler engellenince). basit mi öyle kafa degiştirmek, kısa cümlenden alındım dogrusu. türkiye de GÜDÜLEN GENELGE DEN KOMUTLU ÖGRETMEN TOPLUMU YOK. sendikalı ögretmen toplumu var. ha sendikanın işlevselligi ayrıca ayrı başlıkda tartışılır.

daha dikkatli kelimeler kullanmayı öneriyorum. kullanıp kullanmamk kişiye kalır.

teşekkür ederim.

Sakalın serbest olduğu imamlık dışında bir meslek bulayım, hemen iş değiştiricem...

üniversitelerde hocalara serbest yada sessiz kalınıyo ne bilim? abim arada sakal bırakarak gider vazifesinede ama rektör veya dekan oldugu dönemlerde görmedim dogrusu

Yorum bağlantısı
Halil Gümüş

Yerinde bir değişiklik olmuş. Ben daha radikal bir değişiklik bekliyordum ama başlangıç için bu da fena sayılmaz.

Yorum bağlantısı
Kerim Bilgehan Arbek
İyi halt yemişler. Öğrencilerin muhabbet konuları azdı, şimdi bir de şurdan aldım, şu fiyata aldım muhabbetini dinleriz. Ayrıca dışarı çıktıklarında hangi okuldan olduklarının bilinmemesinin rahatlığıyla yiyecekleri naneler de cabası. Tamamına yakını siyah tişört giyecek. Tişört işi yapan varsa siyaha abansın arkadaşlar. Hem renk şartı olmaksızın demiş ...lar, hem de etnik renkleri taşımayacak demiş. Yazın tişört serbest; o tişörtlerin altına kumaş pantolon giydirin bakalım kolaysa. Öğretmenin işi ne, uğraşsın; "Oğlum, pantolon kumaş olacak.", "Kızım, eteğin boyu kısa olmuş."... Ekonomik farklılıklardan doğacak sorunları saymaya gerek yok. Tek tip giysi, tek tip insan yaratırmış. Hangi salak tesbit etmiş bunu?

Bunlar ne dediklerini, ne yaptıklarını gerçekten bilmiyorlar yahu. Çoooook yazık Türkiye'me... Biz hakikaten adam olmayız. Nelerle uğraşıyoruz Allah'ım...

+1

Murat hocama tamamen katılıyorum.

Bir lise öğrencisi olarak çok saçma olduğu kanaatindeyim.

Yorum bağlantısı
Uğur Çakmak
(düzenlendi)
Erken gelen bir uygulama, henüz ögrenci miletimiz hazır degil buna çünkü daha anlayış olarak kafa yapıları şuan kısıtlı.

bunun cılkı çok acı çıkar ki ben ögretmen olarak serbestlikden yanayım ama ögrencilerimiz çok ciddi bir şekilde MARKA TAKINTISI OLAN BASİTLİKLER İCRA EDİYORLAR. buda aile içinde sınıfta bazı ögrencilerde mutsuzluga yol açıyor bu da beni korkutuyor ülkemizde ekonomik dagılım çok farklı birde bizim zihniyetimiz vur deyince öldüren cinsinden. işin ucu bana sosyal etkileşim açısından hiç hoş görünmüyor velhasıl.

bu arada ugur çakmak kardeşim tespitin bana göre önyargılı. sen hiç Fem dersanelerinde uzun süre oldunmu oldunsa ciddi olarak ordaki moda akımını takip edenleri bilmen gerek ben şöle karşıdan bakınca kendimi fakir hissediyorum ve sürekli spor giyinen biri olmama ragmen kendimi basit giyinen görüyorum önünden geçerken.

birde sorum olacak ögretmenlerin zihniyetini degiştirmek dedigin kadar kolay bir cümlelik işmi merak ettim 28. görev yılımda bunu kimse beceremedi de. şuan görev yaptıgım okul da müdürüm ögrenci iken ögretmenimdi babam lise 1 de vefat edince okulu bıraktım ama müdürüm beni tekrar okula kazandırdı şimdi ben bu adama yeri gelince (yanlışlarında) kafa tutuyorum (heleki ögrencilerimin yararına gördügüm işler engellenince). basit mi öyle kafa degiştirmek, kısa cümlenden alındım dogrusu. türkiye de GÜDÜLEN GENELGE DEN KOMUTLU ÖGRETMEN TOPLUMU YOK. sendikalı ögretmen toplumu var. ha sendikanın işlevselligi ayrıca ayrı başlıkda tartışılır.

daha dikkatli kelimeler kullanmayı öneriyorum. kullanıp kullanmamk kişiye kalır.

teşekkür ederim.

üniversitelerde hocalara serbest yada sessiz kalınıyo ne bilim? abim arada sakal bırakarak gider vazifesinede ama rektör veya dekan oldugu dönemlerde görmedim dogrusu

Hocam ailem istedi diye tam 5 sene Fem dersanesine gittim ben, evlerindede kaldım, en içlerine kadarda girdim, ben şu yeni yapılan değişikliğe göre giyinip okula gitmiş öğrencileri düşündüm bi an ve gözümün önüne orası geldi ve öyle dedim.

Yanlış anlamayın beni cümlelerin içine çok derin anlamlar saklayabilen biri değilim.

Zihniyet meselesine gelincede var olanları değiştirmekten değil.Onların yerine yenilerini getirmeyi söylemeye çalıştım örneğin atamalarla veya sözleşmeli öğretmenlerle.Öğretmen olup atanamayan arkadaşlarım kuzenlerim var,diğer taraftada orman end. muh. okuyup sınıf öğretmenliği yapan arkadaşım var!!!Siyaset yapmayı sevmem siyasettende nefret ederim ama o mühendis arkadaşım iktidar partisinin gençlik kolları üyesi!

Biliyorum benim fikirlerimin hiç bir önemi yok hiçbirşeyi değiştiremem,ama ilerde bak o gün birşey demedim ama keşke karşı çıksaymışım demek istemem.Kendimle çelişmeyi hiç sevmem ve bence bazı yerlerde önyargı yararlıdır. Bazı arkadaşlar öyle şeymi olur önyargı kesinlikle kötüdür deyip önyargılı davranabilir ama yıllarca okullarda tartışma konusu olmuştur ve bu tartışmanın sonu yoktur.

Benim fikirlerim bunlar rahatça söyleyebildiğim bi forumda olduğum için mutluyum.Hepinize çok teşekkür ederim...

tarihinde U?ur tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Can Karacaer
Bu arada Can, yemedi di mi akademisyen olmak :p

Cami imamlığı daha yakın ihtimal :p

attan inip eşege bindirmeyecek bir meslek lazım tabi...

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Katılıyorum. Örneğin sigorta acentelerinin bıyık bırakmasını yasaklasalar, bazı insanlar değişecek mi?

Değişmeez... :p

Yorum bağlantısı
Yiğitcan Coşar

+++++++++++++++++++++++

Yorum bağlantısı
Yiğitcan Coşar
(düzenlendi)

Hepimiz aynı sistemle yetiştik hangimiz tek tipiz acaba ?? Okullar ne hale gelecek izleyip görücez hep beraber.

tarihinde Yi?itcan Co?ar tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Haluk Şentürk

çocukluğumda izci olmak için 1400 lira para topladılar.(kıyafet için falan) o parayı verememiş bir babanın oğlu ve öğretmen olarak yazıyorum.

"zenginle fakir aynı okula gitmiyor" diyen arkadaşlar yanılıyor.benden bile daha fazla para harcayan öğrenciden, servis parasını aramızda topladığımız öğrenciye kadar her türlü geçim standartında öğrenci var.arkadaşlar "zenginle fakir zaten ayırt ediliyor" demişler.haklılar.ama bugün oğlunuza kamerasız,bilmem 3G siz bir telefonu alamazsınız.çocuk seni en iyisi için zorlar.almazsan ya da daha düşük modelde birşey alırsan mutlu olmaz. aynısı kıyafet için de olacak. ha bire yeni ve değişik kıyafet için veliler öğrenci tarafından "kendince haklı olarak" zorlanacak.çünkü bir süre sonra evdeki kıyafetleri "formalaşacak". bir öğrencinin yanındaki öğrenciyi süzüp imkansızlığına isyan etmesi ya da yeni kıyafetler alamayan velilerin analık babalıklarını sorgulaması da cabası.(hoca abartıyor diyeceksiniz ama gerçekten öyle)

ben ve eşim çalışıyoruz.ikimiz de öğretmeniz.ikimizin gelirinin toplamı açıklanan rakamlara göre yoksulluk sınırında.

ne yani çocuk yapmayalım mı? ya da anadoludaki vatandaş tarladaki domatesi para etmiyor diye çocuk mu yapmasın.tamam on tane de yapmasın ama babalık için icazet almak yanlış bence.herkes bir şekilde yaşamını kuracak ve yeni çocuklar dünyaya getirecek.

eğitimin sorunları bunlar değil arkadaşlar.okutulamayan , dört yaşında dershaneye giden, habire sınava giren,yarış atı gibi çalıştırılan,hobisiz, oyuna sosyal faaliyetlere katılamayan, ekonomik durumu iyi olmadığı için birilerinin evlerinde, yurtlarında kalmaya zorlanan,(ve bu durumu istismar eden siyasi gerzekleri anmadan geçmeyeyim) dershane taksiti yüzünden intihar eden v.s çocuklarımız gençlerimiz.

1400 lira veremeyip, izcileri imrenerek izlemiştim,yanlız kaldığımda ağlamıştım.sene 84 tü ama dün kadar taze anılar.gençleri daha fazla yormasınlar kanımca.asıl sorunları çözsünler.

Yorum bağlantısı
Ahmet Özdemir

Geçenlerde aynı konuyu tartışırken şimdi tahmini 35-36 yaşında olan bir abla şöyle dedi:

"Benim okulun hafta sonu kurslarına gitmeyi bırakma nedenlerimden biri tamamen maddiyattır. Çalışkan bir öğrenciydim. Okulun kursuna yaklaşık 3 hafta gittim ve maddi durumumuz iyi değildi ve okula giderken her seferinde aynı şeyleri giymek zorunda kalıyordum ve içimden şöyle dua ediyordum: Allahım üzerimdeki kıyafet aynı olsada arkadaşlarıma farklı görünsün. sonrada fen lisesine gitmek için paramız yok diye kursu bıraktım"

Düşünebiliyormusunuz yıllar önce küçücük bir öğrencinin içinden geçenleri ve yaşadığı yıkımı...

Daha ne söylenebilirki...

Yorum bağlantısı
Cavit Doğan

Bence sistem değişmesin, şimdiki üniforma sistemi gayet iyi. Çocukların küçük yaşlarda birbirine özenti içine girmesi iyi olmaz diye düşünüyorum..

Birde serbest kıyafet uygulamasının zamanla cıvıyarak okul disiplinine zarar vermesi söz konusu..

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

Yurt duşında kaliteli okullar forma giydiriyordu sanki :) diğerleri serbest takılıyor :)

BU arada marka takıntılı aileler (sadece çocuk takıntı sahibi değildir bence ) tek tip kıyafette bile markayı buluyordu :lol2: tommy den gömek kottondan ceket vs.

Gençliğin önünü açmak lazım ama sonra toplayamamak var. Okul bu uygulamyla aileye daha fazla sorumluluk veriyor. Forma güzeldi ki zaten onu da düzgün giyenler azdı.

Anne -babayla aynı okulda okuyunca tutucu olduk galiba bu konuda :lol2:

Yorum bağlantısı
Can Karacaer
Akademisyenlik eşşeğe binmek mi :) Senin üst düzey yöneticilerinin hepsi mba sırasında bu adama hocam diyorlar :lol2:

Ben ücrete bakarım, iş tatminine bakarım... Hocam demeye ne var, ortaokuldaki tarih hocasına da hocam diyorduk.

Yorum bağlantısı
Can Karacaer
-Ücrete bakarsan, iyi akademisyenin özellerde ne aldığını bilir misin? Örneğin senden en fazla 10 yaş yaşlı olan İsmail Sağlam'ın şu andaki konumunu bir araştır.

Her meslekte çok para kazanan birileri var, kriter onlar değilki. Bizim şirketin genel müdürü de benden 10 yaş falan büyük... 10 sene sonra nerde olacağımız sürpriz :lol2:

Benim yaşımdakiler üniversitede asistan. Bugün evlilik planları yapabiliyorsam ev geçindirecek+kira ve borç ödeyecek gelirim olduğu için. asistan olsam anca haftasonları sinemaya giderdim...

-Bu arada sen ortaokul okudun mu? Hiç okumamış gibi duruyon da :lol2:

anaokulu terkim, dışardan bitirdim...

Bak bir alternatifin daha var Can. Bak bu adam da özel sektörde üst düzey yönetici :)

10894.jpg

Benim de bununki gibi babam olsa, bırak traşsızı donsuz bile giderim işe...

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...