İçeriğe Yönlendir

Okullarda Serbest Kıyafet Uygulamasıyla İlgili Anket...

Süleyman Çetin

Recommended Posts

Can Karacaer

Mevcut sistemde de ayakkabı, çorap, polar, çanta, aksesuar vs. ile fark zaten çok net ortaya çılıyor. Pantolon, gömlek devede kulak kalır...

Lise çağına gelmiş çocuklara tek tip kıyafet giydirmek, birey olmalarının önüne geçecek faşist bir uygulamadır. Ancak askeri okula yakışır.

Ben lisedeyken bir de uygun adım rap rap yürütürlerdi, ancak kaldırabilmişler...

Yorum bağlantısı
Aziz Türkmen

Bu konu biraz da sakal bıyık muhabbetine benziyor. Ekonomik açıdan bakılmış, haklı gibi duruyor. Ama bir de şu var. Üniforma ya da önlük de giyilse zaten ailenin durumu belli oluyor. Önlüğün durumundan, pantolondan, ayakkabıdan ve hatta çocuğun yüzünden. Onun için ben ekonomik kısmına katılmıyorum. Dershanelere falan zaten sivil giysilerle gidiliyor.

Ama serbest kıyafete gecilecekse de, buna bir sınır konmalı, yani podyuma çevrilmemeli okullar...

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Parası olmayanın hakkı değil yani babalık duygusunu tadabilmek.Haklısınız aslında.Zaten memlekettede sanal işsizlik var.En güzeli parası olmayana yaşama hakkıda vermeyeceksin.Zaten yakında soluduğumuz havadanda vergi alacaklar.Artık hayırlısı.

Sizin köy neresi acaba çok merak ettim bizim köyde insanlar carrefour ayakkabısı için can atıyolar.Hatta istanbul'dan gelenlerden eski, giyilmeyen ayakkabıları toplayıp götürmelerini istiyorlar.

Babalık duygusunu tadayım derken o dünyaya getirdiğin çocuğun hayatını karartmaya hakkın var mı?

Vergi alacaklar diyorsunuz? Kim alacak? Devlet dediğimiz şey toplumun örgütlü hali değil mi? Uzaylılar mı topluyor vergiyi? Kendimiz topluyoruz aidat mukabilinden.

Bahsettiğim olay şehir fakiri bir çocuktur gecekonducukta otururlar. Köydekiler desen köyde ayakkabısı olmayan artık azdır. Ben çocukken çoktu ama.

Yorum bağlantısı
Aziz Türkmen

Tek tip kıyafetin bir de şöyle bir çıktısı oluyor; lise sonrası erkeklerin büyük bölümü saç uzatıp küpe takıyor, kızların da büyük bir bölümü saçlarını boyatıyor... :p

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
(düzenlendi)

Bakın ben ortada ve lisede okurken erkeklere kıyafet serbestti. Ama nasıl? Ceket pantolon kravat olacak. Gerisi size ait.

Kıyafet tanımları bu şekilde yapılır tabi sonuçta. Belirli genel çerçeve çizilir. Öğretmenler de kısa bir eğitimden geçirilir broşürle felan.

tarihinde Mehmet G tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Aziz Türkmen
Bakın ben ortada ve lisede okurken erkeklere kıyafet serbestti. Ama nasıl? Ceket pantolon kravat olacak. Gerisi size ait.

Kıyafet tanımları bu şekilde yapılır tabi sonuçta. Belirli genel çerçeve çizilir. Öğretmenler de kısa bir eğitimden geçirilir broşürle felan.

Biz de o kadar rahat da değildi. Gömleğin üzerine giyilen süveter, kazak da belli renkte ve güz olmalıydı, V yaka olmalıydı... Gömlek ve pantolon rengi zaten belli idi, tabii cekette... Yani bildiğiniz üniforma idi.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Türkiye şartlarında, nasıl ki Kilyo iyi araba ise, tek tip kıyafet te iyidir. Şartlar olgunlaşana kadar.

Yorum bağlantısı
Uğur Çakmak
(düzenlendi)
Babalık duygusunu tadayım derken o dünyaya getirdiğin çocuğun hayatını karartmaya hakkın var mı?

Vergi alacaklar diyorsunuz? Kim alacak? Devlet dediğimiz şey toplumun örgütlü hali değil mi? Uzaylılar mı topluyor vergiyi? Kendimiz topluyoruz aidat mukabilinden.

Bahsettiğim olay şehir fakiri bir çocuktur gecekonducukta otururlar. Köydekiler desen köyde ayakkabısı olmayan artık azdır. Ben çocukken çoktu ama.

Bizim köyde insanlar,çocuklar halen daha naylon ayakkabı diye tabir edilen ayakkabılardan giyiyorlar.Yani şimdi vergileri biz topluyoruz öylemi.Sizin dediğiniz gibi devlet toplumun örgütlü halidir ama burda değil.Burda devlet başlı başına bi örgüttür kim seçim zamanı halkı daha çok kandırırsa başa geçer ve istediklerini yaptırır.Siz nerde yaşıyorsunuz çok merak ettim.Türkiye'de olmadığı kesin.

tarihinde U?ur tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Aziz Türkmen

Ama bu kılık - kıyafet biz de sadece okulda değil, her alanda var. 30 yaşına gelmiş adamın saçına sakalına bıyığına kıyafetina bakarlar ve ona göre yorumlarlar. Ye kürküm ye hesabı... Aklınla değil kıyafetinle yorumlanıyorsun.

Okullardaki üniforma olayı aşılırsa belki zamanla bu durum da değişir diye düşünüyorum.

Yorum bağlantısı
Aziz Türkmen
Türkiye şartlarında, nasıl ki Kilyo iyi araba ise, tek tip kıyafet de iyidir. Şartlar olgunlaşana kadar.

Beklendiği sürece şartlar olgunlaşmayacak Çağlar Bey, bundan 10 sene öncesi ile bugünkü ekonomik ve sosyal durum arasında çok fark görmüyorum. O söz edilen şartlar da olgunlaşmıyor bir türlü, çünkü olgunlaştırma adına birşey yapılmıyor...

Yorum bağlantısı
Can Karacaer
Bizim köyde insanlar,çocuklar halen daha naylon ayakkabı diye tabir edilen ayakkabılardan giyiyorlar.Yani şimdi vergileri biz topluyoruz öylemi.Siz nerde yaşıyorsunuz çok merak ettim.Türkiye'de olmadığı kesin.

Biz de köy gördük, varoş gördük. Naylon ayakkıbıyı ancak babannemin gençlik fotoğrafından bilirim...

Yorum bağlantısı
Aziz Türkmen
Biz de köy gördük, varoş gördük. Naylon ayakkıbıyı ancak babannemin gençlik fotoğrafından bilirim...

Yok o kadar eski değil, benim çocukluğumda köyler de giyilirdi bir 15-20 yıl öncesinde yani. Şu an hala vardır arkadaşın da dediği gibi.

Ama o naylon ayakkabı giyme nedeni fakirlikten çok köy şartlarına uyum sağlamak içindir; çamur, toz, toprak gibi... Hemen hemen herkesin dolabında en az 1 çift kundurası da mevcuttur...

Yorum bağlantısı
Uğur Çakmak
(düzenlendi)

Can bey yazın Samsun'un Terme ilçesinin Hüseyinmescit köyüne gelebilirseniz hem sizi bi güzel ağırlar hemde bol bol o ayakkabılardan gösterebilirim.

Şuanda ilkokula giden uzaktan akrabalarım var köyde ayaklarında ondan var zannetmiyorum kunduraları olduğu halde okula o ayakkabılarla gittiklerini.

tarihinde U?ur tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Yiğitcan Coşar

Bu olayın sonunu türbana bağlamazlarsa bende adam değilim !!!

Yorum bağlantısı
Uğur Çakmak
Bu olayın sonunu türbana bağlamazlarsa bende adam değilim !!!

+1905

Yorum bağlantısı
Halil Gümüş

Şimdiye kadar üniforma vardı da ne oldu?

Birde serbest olsun öyle deneyelim.Gariban edebiyatı yapmanın kimseye faydası yok.

Yorum bağlantısı
Cavit Çırakoğlu

Bu aralar yazlık kıyafet için tişört alınıyor bizim okulda ve bende komisyondayım. Tişört 10 tl ve yarin nasipse satışa çıkacak. Bizde okul olarak üniformaları değiştirmek istyorduk. Görünen o ki kıyafet serbestliği gelecek.

İnsanların tek tip kıyafet istemelerinin sebeplerini kabaca sayarsak: eşitlik,çocuğun gelişimi ekonomik farklılıklar gibi bir sürü neden sayabiliriz.

Yine insanların tek tip istememelerinin sebebini sayarsak: tek tipte insanlar yetişiyor. Aynı düşünen insanlar falan, farklıllıkları görmeyen bireyler,

Şahsen her iki düşüncenin doğru yanları var.

Misal Tek tip olunca öğrenciler arasındaki şekli farklılıklar ortadan kalkıyor,bu olumlu tarafı.

Serbest kıyafette ise özgürlük var, bundan daha önemli bir şey var mı?

Tek tip insan yetişse ne olcakki ya hepsi doğru yetişmişse :D

Ayrıca üstüne basa basa altını çize çize söylerimki.

Öğrencilerin okul ihtiyaçlarını karşılayamayacak anne baba yoktur.

Yani o çark bir şekilde döner. Ben daha oy kullanmadım ama insanların seçimi ne olursa saygı duymak ve de uymak gerekir. :D

Yorum bağlantısı
Servet Korgan

Ben bir öğretmen olarak serbest kıyafet uygulamasını destekliyorum. üniformanın zengin fakir ayrımını ortadan kaldırdığına inanmıyorum. Zaten zengin fakir öğrenciler aynı okula gitmiyor eskisi gibi. bu güne kadar 3-4 okulda çalıştım. ve şunu gördüm, bir okulda ki sosyo ekonomik öğrenci profili üç aşağı beş yukarı aynı. bununla beraber maddi durumu daha iyi olan bir öğrenci en az 2-3 takım üniforma alabiliyor. yıl içerisinde herhangi bir sınıfa girdiğinizde öğrencilerin üst başlarına bakarsanız ekonomik farklılıkları görebilirsiniz. olayın bir çok boyutu var. sağlık boyutu vs. mesela okulun bahçesinde top peşinde koşan 15-20 takım elbiseli uzaktan çok komik görünüyor. ve bunun gibi bir çok komiklik. işadamı, bürokrat kılıklı liseli gençler.

Eğer görünüm farklılıklarının öğrenci psikolojisini bozacağını düşünüyorsanız televizyon dizilerinin ve reklamlarının tamamen yasaklanması gerekir.

Yorum bağlantısı
Okay Çetinkaya

hiç merak etmeyin kimse ezilmez büzülmez öyle yerlere paralar bulunuyo ki,ayrıca hayat toz pembe değil,tabii ki farklılıklar olacak yani hayatta zengin-fakir var çocukken öğrenmesi iyi olur,ha gönül ister ki hiç bir konuda hiç bir yerde fark olmasın diyosanız o zaman da farklılıklar zenginliğimiz demiycez ya da tek tip insan yetiştirmeye devam küçükken ezilmeyi de öğrenecek hayatı öğrenecek,sanki şimdi yok mu ezilmek formalı olunca ezilme problemi olmuyo mu?

Yorum bağlantısı
Barkın Kayaoğlu

Konuşulduğu gibi iyi ve kötü yönleri var. Ama bence konuşulması gereken bu işin nihayetinde türbana çıkıp çıkmayacağıdır. Bekleyelim görelim.

Yorum bağlantısı
Yiğitcan Coşar

Ne ilginçtir ki bu sistemi destekleyenlerin %90'ı öğretmenmiş şimdi dikkat ettim.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...