İçeriğe Yönlendir

Okullarda Serbest Kıyafet Uygulamasıyla İlgili Anket...

Süleyman Çetin

Recommended Posts

Çağlar Bayur

İsterse mayo ile gitsinler ama 8 yıl eğitimden çıkıp da yazı yazamayan çocuklar olmasın ! ! ! Şekilcilik hşçbşrşey kazandırmaacak.

Yorum bağlantısı
Ergin Şendağ
(düzenlendi)
Sıra öğretmenlerde...Sakal serbest oluverse... :nazar:

sami hocam, ne sakalı...ben okulun katlarını spor ayakkabıyla çıkmak, takım elbise-kravat ile değil, rahat bir pantolonla çalışmak istiyorum, bizim okulda spor pantolonla öğretmenin derse girmesi bile yasak, takım elbiseyle korneş tamiri, sınıf kapısı tamiri, panoların bakımı-montajı, dolap içleri temizliği hatta nöbet gününde wc lerin (sigara içilmesin diye) kontrolunu bile biz öğretmenler yapıyoruz...

işin pratiğinin, saha işçiliğinin içinde olan bir kardeşiniz olarak, bu konunun Milli Eğitimin çok ama çok önemli problemleri varken, onların önceliğine yetişemeyecek fakat gene de kendi çapında update-yenilik gerektiren bir konu olduğunu düşünüyorum, bu konuda yenilik yapmak istemeleri bile beni çok heyecanlandırdı, fakat biliyorum ki sorumluluk gene öğretmenlerin üzerinde...

MEB'in 1. dereceden meselesi; öğrencileri okumaya, araştırmaya, kendini geliştirmeye, aldıkları ilhamla bir şeyler üretmeye, bilgiyi kullanarak ülkenin üretimine katılmaya teşvik edecek programlar üretmektir, kıyafet yerine göre bu programları aksatmaktadır deniliyor, çünkü biliyoruz ki "gençlik damarı akıldan ziyade hissiyatı dinler. His ve heves ise kördür,

tarihinde Ergin ?enda? tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Emrah Musalli

*işin birde şu boyutu var. piyasa değeri 30 lira olan formanın okul açılacak zaman 100 liraya satıldığını biliyoruz.

*100 liraya Türkiye de makul bir markadan ( sorun marka takıntısı olacaksa) 3 altlı üstü giysi takımı alınabilir ve bu bir öğrencinin hem sivil hem de okul hayatını önemli ölçüde halleder diye düşünüyorum.

*eğer bizim öğrencilerimiz hiç bir zaman bahsettğiniz düşünce seviyesine ulaşamazlarsa bu konuyu hiç serbest bırakmayalım mı. ben ce serbest bırakalım öğretmen, aile ve bireyler olarak onların düşüncelerini olgunlaştırmaya daha çok çalışalım. delikanlı öğrenciler yetiştirelim. doğru yolu göstermek için rehber olalım.

*geçişler belli ki sıkıntılı olacak ama forma da nasıl suistimaller oluyor serbest kıyafette de olacaktır. bu yapılan işin tamamıyla kötü bişey olduğunu kanıtlamaz.

*özgürlüklerden ve sorumluluktan korkmayalım. gençlerimizin küçük sorunlarla beraber bu sorumluluğu kaldırabileceklerini düşünüyorum ve onlara güveniyorum.

* biz kendimiz için kıyafet serbestliğini nasıl uygulayabileceğimizi düşünüyorsak, onlarında bunu yapabileceklerini düşünelim. öğretmenlere de bu uygulama gelirse öğretmenler daha iyi ve güzel giyinerek ( marka demiyorum) onlara belli oranlarda örnek olabilir diye düşünüyorum

*zengin fakir ayrımına ilk değindiğim konudan başka bu ekonomik farklılık her aşamada varsa vardır zaten. her konuda belli eder ekonomik fark kendisini. öğretmenler ve aileler olarak bunun farkında olabilecek çocuklar yetiştirmek elimizde diye düşünüyorum.

*zihniyet konusunda ki tartışmalar nedense beni hep rahatsız ediyor. ucu mu dokunuyor bilmiyorum. herkes kendinden sorumludur kendi hayatını yaşar. isteyen istediği evde kalır, istediği dersaneye gider, istediğini alır. parası yok diye o evlerde kalanlara yardım edecek çok daha farklı kurumlar var. gerek dernek gerekse devlet. oralarda da kalabilirler. çevrenizde olanlar varsa araştırıp yol gösterin lütfen...

Yorum bağlantısı
Uğur Çakmak
Aslında ufak bir çelişki yaşamışsın Uğur. Genelge'de başörtüsü serbestisi + uzun etek + sakal serbestisi falan olsaydı haklı olurdun da bunların hepsi yasak.

Benim gittiğim dersane kız erkek ayrıydı Hakan abi o yüzden kızlardan bahsetmedim burda(Sakalda zaten o yaşlarda ya çıkmadığı yada seyrek çıktığı için pek sorun olmaz) :nazar: Ki bence bu kıyafet serbestlıği olayı sadece ilk adımlardan biri.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Benim de bununki gibi babam olsa, bırak traşsızı donsuz bile giderim işe...

:nazar: işin özü budur, gerisi bosch

Yorum bağlantısı
Onur Korhan Göytan
(düzenlendi)

yazık olacak bence çocuklara

sadece zengin fakir ayrımı olarak düşünmeyin bunu

kişileri kendi tarzları da açığa çıkacak yavaş yavaş fakat bu standart(!) giyinen kişiler tarafından alay konusu olabilecek bir kavram

okullardaki giyim tarzından da gruplaşmalar daha erken yaşta başlayacak

zaten durum baya fena olmuş - ilkokulda sevgililer çıkmış da tartışmalar bile oluyor gözümle görmesem şakalaşıyorlar sanırdım

dizilerden etkilenen bu çocuklardan bu kadar özgürlük çok uçurumlar oluşturur...

herkesin dediği açıdan da bakarsak

daha üniforma varken bile ayakkabıdan yada marka gömlek giyerek farklılık yapmaya çalışılan toplumdayız

daha üniforma varken beden eğitimi dersinde ayakkabıları çalınan kişiler varken

serbest kıyafette neler neler olur

okullar daha keskin çizgilerle ayrılır maddi şartlara göre

geçen hafta Esenlerde bir ilkokula gittim sınıflarda ders işlenemiyor çocuklar bırakın sigarayı esrar içiyorlar

hemen bitişiğinde bir ilkokul daha vardı - orası ise sessiz gürültüsüz sorunsuz bir okuldu

böle bir yasa sonucunda tüm okullarda böyle ayrımlar olacaktır...

tarihinde Onur Korhan G tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Uğur Çakmak
(düzenlendi)
Kız erkek ayrı okul, ayrı dersane mi kaldı be :rofl: Nerdeymiş o? 28 şubat sürecinde iptal edilmedi mi bunlar :D Hadi itiraf edin sizin yaşlar 35'lerde :p

Uğur, bu konuda Alper'e katılıyorum. Birşeycik olmaz. Soğuk savaş döneminde bile bu ülke bu tarz şeyleri yaşamamış. Şimdiki gibi herbirşeyin kayıt altına alındığı dönemde mi yaşayacak? Rahat olun. En azından ben öyle yapıyorum.

Valla Hakan abi Avcılar Fem dersanesi halen daha kız erkek ayrıdır.Sadece kurallara uygun olması için 2 sınıfta 3'er tane kız öğrenci vardır oda en alt kattaki sınıftadır yukarı katlara çıkmaları yasaktır!

Bende alper abi gibi düşünmek isterdim ama malesef gençlerin çoğu benim gibi artık :p

Neyse ben daha fazla yorum yapıp kızdırmayayım siz abilerimi :p Umarım herşey daha güzel olur canım memleketimde...

tarihinde U?ur tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Cihan Tiftik
Bu konuda ben milletime güveniyorum. İnsanların geneli yanlışta birleşmez.

Bu dediğin doğru olsaydı bu forum olmazdı. :good1:

Yorum bağlantısı
Cihan Tiftik
(düzenlendi)
Genel değil ki. Sürekli üye sayısı 1000'i geçmez. Yani toplumun 70binde biriyiz. Kaale bile alınmayız biz fort sahipleri :good1:

8-10 ildeki araç kullananların sayılarıyla karşılaştırınca oran korkunç büyüyor ama. :p Doğru örnek çekelim. :p

tarihinde Cihan Tiftik tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Emrah Musalli

her işin sonu bi yerlere gider. ve her iş başka bir işin ilk adımıdır. o yüzden afaki konulara, olmamış konulara takılıp hiç bişey yapmamlıyız düşüncelerine kapılmamalıyız. yoksa her insanın başka bi adamı öldürme, her yılanın bir insanı öldürmesi riski vardır. bu düşünceyle herkesi hapse mi atalım daha yapmadan. biz yapalım yanlış olursa öğrenmiş oluruz, tecrübe olur bi daha yapmayız. doğru olursa kazanmış oluruz. korka korka nereye kadar. birbirimizden korkmamıza gerek yok. büyük bir milletiz. sonu türbana gidermiş. gidecekse gitsin. kim rahatsız olacak ki bundan. kime ne zararı olacak. takanlar rahatsız olmuyor ben neden rahatsız olayım türbandan.

Yorum bağlantısı
Yiğitcan Coşar

Çarşamba'nın gelişi perşembe'den belli ise biz buna ön gargı değil ileri görüş deriz kendi aramızda. Siz ne derseniz diyin. Eğer ileride ne olacağını göremiyorsanız yada gördüğünüz halde bekleyelim olduktan sonra görelim diyorsanız bu daha büyük hatadır.

Benim birisini öldürme riskim azdır ama bazı kişilerin fazladır. Bunu gördüğünüz veya farkettiğiniz anda önlem alırsınız değilmi. Bizde bunu kastediyoruz. Eğer önlem alınmazsa olayın boyutu değişecek hemde siz bile anlamadan. Hani şeytana pabucunu ters giydirmek varya aynen öyle.

Umarım biz komplo teorisi kuruyoruzdur da siz haklı çıkarsınız. Yoksa pişmanlık fayda etmez.

Kemer niye takıyoruz kaza riskine karşı. Öldükten sonra keşke kemer taksaydım diyebilirmisiniz. Yada boşver kazayı bi yapalım sonraki kazada takarız artık :D

Yorum bağlantısı
Yurdaer Elay

Bence güzel bir uygulama... 30 yıl önce ilkokulu Almanya'da okudum. Kıyafet serbestti, sorgulamak serbestti, fikir beyan etmek serbestti... Sınıfımızda değişik ekonomik seviyelerden öğrenciler de mevcuttu ancak bir gün bile dar gelirli bir ailenin çocuğu olduğum için travma yaşadığımı hatırlamıyorum. Ezbere dayalı gereksiz müfredatla uğraşmaktan ziyade, sosyal bir birey olmayı öğretiyorlardı ilk önce. Toplum olarak aşmamız gereken çok şey var (örneğin; marka takıntısı, onda var bizde niye yok, onunki bizimkinden daha yeni, aaa bunun yenisi çıkmış keşke değiştirebilsek vb). Ama zor değil. İllaki bir yerlerden başlamak gerekiyor.. Olumlu düşünmek lazım.

Yorum bağlantısı
Emrah Musalli

hala diyorum. bişeycik olmaz. olacak şeylerin ( olursa şayet) ülkemiz ve milletimiz için kötü olacağına da inanmıyorum. giysiyle vb. ile yargılama işini de çoktan terk etmemiz lazımdı.

Yorum bağlantısı
Emrah Musalli

ha birde yapılan olayın sonu nereye gidecek ki tedbir alacağız. türbana gidecekte buna mı tedbir alacağız. serbest kıyafet uygulamasını bu yönüyle tedbir alınacak bir uygulama olarak görmüyorum... orta da bir tehlike varsa tedbir alınsın...

Yorum bağlantısı
Yiğitcan Coşar
(düzenlendi)

Kriz laflarına ben de inanmam. Ama herşey çokda güzel değil.

tablo1.png

Kısaca ben gidişattan hiç memnun değilim siz memnunsanız tamam. Herşey özelleştiriliyor. He şimdi diyeceksiniz ki diğer ülkelerde de böyle. Bende dicem ki bırakın bu işleri...

tarihinde Yi?itcan Co?ar tarafından düzenlendi
-de ekine dikkat...
Yorum bağlantısı
Yiğitcan Coşar

Hakan abi tabiki sizin kadar iyi bilemem sonuçta sen bu işin içindesin. Ama ben bir vatandaş olarak sürekli vergi artışına maruz kalıyorsam ve etrafımda sırf eski çalışan olduğu için bilmemneleri yüksek olduğundan çalışan çıkarıp yerine yeni eleman alınıyorsa, annem babam maaşlarının yarısını vergiye veriyorsa buna rağmen dış borç sürekli artıyorsa mantıken şu anda dengede de olsa ilerisi için sorun teşkil etmiyormu bu ?

Yorum bağlantısı
Cihan Tiftik
"Hoş olmayan monetarist aritmetik" ve "faiz dışı fazla"

Mühendis adama okutacak şeyi de buldun haa. ;)

Yorum bağlantısı
Yiğitcan Coşar
(düzenlendi)
Zaten o dengenin bozulmaması için o vergi alınıyor. 1991'de yapılan emeklilik yaşı indirmenin maliyetini çekiyoruz. Meraklı isen bir konu vereyim araştır.

"Hoş olmayan monetarist aritmetik" ve "faiz dışı fazla". Bunları okuduğun zaman neden vergilerin yüksek olduğunu anlarsın. Ki başka bir gerçek, OECD ülkeleri arasında biz vergi oranları bakımından ortalardayız.

Konunun ismi hiç hoş değil :p ama boş bi zamanımda bakıcam söz ;)

O zaman son bi soru daha soriyim yakalamışken :s Tahminen dış borçlarımız ne zaman azalmaya başlar ?

Mühendis adama okutacak şeyi de buldun haa. :p

Endüstriyle alakalı bir bölüm olduğumuzdan çok uzak değiliz aslında :rofl: Birde açıktan işletme okuyorum merak ederim böyle şeyleri birazcık :)

tarihinde Yi?itcan Co?ar tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Uğur Çakmak

Ya Yiğit boşver bu işleri ya şu okulu bir bitirelimde gerisi kolay ;) Elimize para geçsinki bu konulara daha çok ilgi duyalım :s

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...