İçeriğe Yönlendir

96 Mondeo Sorunlarım İçin Yapılanlar

Misafir

Recommended Posts

Servet Aydın

Oktay hava filtreni kesinlikle bu şekilde kullanma. Hava kolay yolu seçip açık olan yerden geçecek ve toz toprak dolacak piston tepesine...

Parçaları boyaman isabet olmuş. görüntüsü ferahlamış motor bölümünün...

Yorum bağlantısı

Filtrenin motor tarafına gelen kısım acayip tozluydu.1 ay olmamıştı takalı.

Herkese çok teşekkür ediyorum :D Mondi yürüyor aksilik olmaz ise bugün tam yürüyecek ileride ödemek koşuluyla anlaştığım bir yerde direksiyon kutusu yapılacak.Tesisat sonrası Mondideki ilk çalışmadaki çok gürültülü olan ateşleme gibi gözüken sorun kalmadı.Fakat rolanti 600 civarında,Lpg de ise devir 1500 altına düşmüyor.Gaz verip çekince stop ediyor.Sanki bir yerden birden hava geliyor ve rolanti yükseliyor sonra düşüyor.Ya filtredeki boşluktan yada hava alan hala bir yer var. Gaz potansiyometresinin kablosunu sökünce rolanti ferahlıyor gibi tam deneyemedim ama bugün bakacağım.

Bunların haricinde aracın gidişi daha atik oldu bu açıkca farkediliyor.

Yorum bağlantısı
(düzenlendi)

Bugün direksiyon kutusu yapıldı.Sökmek oldukca zahmetli oldu.Bende epey yardım ettim.Beraber söktük usta epey sevdi beni.Abi yanıma gel beraber çalışalım diye teklif yaptı.Sabırlısın sakinsin işide yapıyorsun dedi. ;)

Direksiyon kutusu söküldü orjinal gres yagı duruyordu açılmamış dedi,hayret ettim ama sevindim.İç dişli mili orta kısmı oldukca paslanmış.Bu nedenle değişimi yapıldı.Buradan tavsiyem şu olacak bu pasın sebebi körük yırtılması nedeniyle olması imiş.Muhakkak kontrol edin.Yırtık varsa veya toplanıpta dişli mil açıkta kalıyorsa muhakkak körüğü değiştirin yada körüğü uç noktalarını kelepçe ile sabitleyin..Kople kutu parçaları basınçlı su havuzunda yıkandı pırıl pırıl oldu.Contalar haliyle değişti.Sökme takma ve tamir dişli milin mecburi değişimi ile oplam 300tl.Artı olarak körük alındı 20tl fakat orjinal değil.Dolaştım ama orjinal bulamadım yan sanayi aldım.mecburen rot balans yapıldı 20tl verildi.

340tl ile bu sıkıntı giderildi.

Şu an tek sorun rolanti.Tesisat öncesindeki o videodaki gibi delice çalışma sorunu yok.Rolanti 500 lerde.Lpg de ise bugun trafikte ikenn benzindeki gibiydi hep 1500 lerde hiç rolanti durmadı.Lpg kalibrasyonu derdi değil gibi.Gaza basıyorum ve bırakıyorum rolanti toplayamıyor ve bazen ama stop ediyor.Bu nedenle acayip sarsıntılı çalışıyor.Arkadaşımın yanına gittim Kelebek tarafındaki bütün parçaları söküp tek tek bakacagız dedi.Araç lif te iken egsoz borularına baktım sağ taraf egsoz çıkış borusu agza dogru komple çürümüş por por etmesi sanırım ondan.

Yaptıklarımı okumuşsunuzdur bu rolanti sorunu için tavsiyeler ihtiyacım var.Başka neresine bakmalıyım.Birde ilk çalışmada ve sonrasındada bazen fren acayip sert sanki vida ile sabitlenmiş gibi.

Farı topladım ama xenon ampuller su koydu pır edip yani ark yapar gibi yapıp sönüyor.Balast saglam Erkan'nın ST farındaki ampullerde balast çalışıyor.Ampuller sanırım kızgın bana bu kadar beni beklettin bende şimdi çalışmayacağım diyor sanki. :wub: Bazen yanıyor fakat açıp kapatınca ark yapar gibi yapıp sönüyor.Soketlerinde sorun yok diye düşünüyorum.Ampuller gidik gibi ama bazen yanması sanki ampulün kablo ile telinin baglantısında sorun olmuş hissi verdi bana açıp bakacağım.

tarihinde Oktay Toker tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Rolanti için, karter havalandırma hortumlarına ve subabına bakmalısın..

Rolant i valfi bulabilirsen denemelisin..

Yorum bağlantısı
Şahin Topaloğlu

Oktay abi süpersin canım çekti valla ama araba sıfır olduğu için gurcalayacak yer bulamıyorum. :D

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Fren taş gibiyse tam emin olmamakla beraber westinghouse diyorum. Havasını yitiriyor gibi geldi bana.

Yorum bağlantısı
(düzenlendi)

Teşekkür ederim.Bu bayramda hem gezip hemde bu sıkıntı için uğraşacağım.Westinhause hava hortumu karterden çok sert boru ile geliyor motor sanırım cidden gereksiz bir havaya maruz kalıyor.Karter hortumu yeni zaten ama sert bir borusu var buğün lifte baktım temiz duruyordu yinede söküp bakmak lazım ama bakalım nasıl olacak.Nasıl bulurum bilmiyorum ama yeni valfi bulup denemem lazım.Zaten 3 tane valf var elimde 2si ikinci el diğeri yeni tesisat öncesi sorunda hiçinde değişim yoktu ama bu defa bunlar ile tekrardan deneyeceğim.Birinden biri sağlam olmalı şansım var ise tabiki.

Yorum bağlantısı
(düzenlendi)

Buğün akşam Tamponu almaya amcamlara gittim.Kapalı garajda yatıyordu.Acı bir görüntü ile moralim bozuldu.Garaj içersinde malzemeleri bulunan inşaatcılar malzemelerini alırken her yeri talan etmişler ne var ne yok her yere savurmuşla.Tampon yere yatırdığım bir dolabın üzerinde duruyordu önceki mesajlarımdaki resimlerde mevcut buna ragmen nasıl bir beceri sarfedildiyse aynı dolap tamponun üzerine yıkılmış.Tamponun sol tarafı epeyce ezilmiş fena kırılma izi oluşmuş.Elimle biraz açmaya çalıştım ama düzelmeside zor gibi.Kapalı yer diye içim rahattı ama ne deyim artık çaresine bakacagım bir şekilde.Isı tabancasıyla düzeltmeye çalışacagım olmadı mecburen hurdacıya müracat.

Yorum bağlantısı
abi hiçmi rasgitmez ya işimiz:S

Tamponsuz dolaşcam artık.İşte son hali

Gece Park görünüşü.Amber renk çok tatlı oldu resimdeki halinden daha açık tonda.

mondi.jpg

Farlar ile tamponsuz görünüm. :nazar:

mondi1.jpg

mondi2.jpg

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Abi geçmiş olsun :nazar:

Bi de sinyalleri Osram Diadem'lerle değiştirmeyi düşünebilirsin belki.

Bu arada frenle alakalı problemin varken aman kullanma, ne olur ne olmaz. Tam ışıklarda taşlacağı tutar falan...

Yorum bağlantısı
Abi geçmiş olsun :nazar:

Bi de sinyalleri Osram Diadem'lerle değiştirmeyi düşünebilirsin belki.

Bu arada frenle alakalı problemin varken aman kullanma, ne olur ne olmaz. Tam ışıklarda taşlacağı tutar falan...

Teşekkür ederim.Power led yapacağım için halojen aklımda yok.Kaldıki diademde olsa renk olarak bana göre bariz fark yok gece uçuşunda testleri var bence çokta olumlu yönü yok.Dış görüşü güzel o başka.

Farlar muhteşem olmuş.

Teşekkür ederim.Tampon takılınca dahada iyi görünecek sanırım.

Tamponu yerine oturtarak ısı ile düzeltmeye çalıştım epeyce yerine geldi bükülme izi çokta göze batmayacak halde boya atmasıda olmadı.Tam kırılma olsaydı işim cidden zordu.Birazdan vidalarını sıkacagım.

Yorum bağlantısı
İçim ezildi.

Kolay gelsin abi.

Sagolasın.

Tamponu taktım fakat resimler yarın akşam olunca çekemedim.Karlıgıda sisleride takacagım komple resimleri çekerim.

Garajda iken resim çekememiştim telefon yanımda değildi.O an epey düzeltmiştim tamponu ama hala eğiklik vardı işte kırılma izi böyle sis tarafının eğikliği hala vardı.

tampon-1.jpg

Üstten bu şekildeydi

tampon1-1.jpg

Oldukca düzelen hali bu.

tampon2.jpg

Isıtınca izler kayboldu ve eğiklik düzeldi.

tampon3.jpg

Sonra tamponu yerine taktım vidaladım ve farları taktım.Balastın biri sorun yaptıgı için mecburen şimdilik sol tarafa halojen ampul taktım işte fark böyle.

far.jpg

Yorum bağlantısı
Vaybeee, ısı tabancası ile Mondeo tamponu düzeltme işlemi, bravo valla.

Tamponun plastik olması şansıma fiber olsa idi zaten tüm işi bitikti. :p

Yorum bağlantısı
Murat Ersel Çevik
Tamponun plastik olması şansıma fiber olsa idi zaten tüm işi bitikti. :flowers:

Hayırlı olsun Oktay abi. Tabi bizden zaman bulamadığın için kendine bir türlü sıra gelmedi. Terzi kendi söküğünü dilemezmiş hesabı. Güle güle kullan. :rolleyes: :lol2: :lol2:

Yorum bağlantısı
Hayırlı olsun Oktay abi. Tabi bizden zaman bulamadığın için kendine bir türlü sıra gelmedi. Terzi kendi söküğünü dilemezmiş hesabı. Güle güle kullan. :rolleyes: :lol2: :lol2:

Sagolasın. :) Keşke sizlerle alakalı olsa. :flowers:

Yorum bağlantısı

Rolanti sorununu halledebildim sanırım şu an lpg dede benzindede 900 civarında duruyor sallantı falan kalmadı.Yaptıgım işlem kelebek ile manifold arasındaki metalimsi contanın altına incecik conta yaptım ve güzelce sıktım.Westinhause hortumunuda kontrol ettim sorun göremedim ve topladım yinede bir yerden hava üflüyor ama rolanti çok çok daha iyi.

Yorum bağlantısı

80 km civarı yol yaptım.Rolanti cidden iyi oldu ama yinede sorun var çok kısa aralıklar ile nadiren yine rolanti dengesiz olup düzeliyor buda galiba hala süren bulamadığım hava kaçagından dolayı diye düşünüyorum.Firenler harika oldu sertlikten eser kalmadı.Sessiz motoru özlemişim. :f1:

Karlığı ve sis lambalarını taktım.Resim için fırsat bulamadım.Çiftlik hatırası güzel resimler var Şahin ve Mehmet'in foto makinalarında var.

Yorum bağlantısı
Lokman Ceritlioğlu

Oktay geçmiş olsun, farlar 10 numara olmuş, ellerine sağlık, baya emek harcadın.

Yorum bağlantısı

Sagolasın Lokman abi.Gerçekten çok güzel oldu.

Rolanti cidden çok düzeldi sessiz motorla trafikte yolculuk keyfi başka. :nazar: Önceden de dediğim gibi hala hava kaçırma sorunu var.21 litre lpg almıştım 123km de bitti şehir içi yogun trafik ağırlıklı oldu yol bilgisayarı 13'ten aşağı inmedi ve hala yakıt fazla.Rolanti sorunu yüzünden kalibre yapılamıyordu zaten,bayram oldugu için fırsatta bulamadım şimdiki rolanti düzeni ile kalibre yapılırsa yakıt biraz daha düzelir diye düşünüyorum.pc için kablo yapmıştım ama pc bağlantısını çalıştıramadım fazlada uğraşmadım.Son düzendeki kalibre ile netice düzelirse ayarı yedekleyip ona göre uğraşırım sanırım.

Yorum bağlantısı

Daha önce sanruf mekanik kısmındaki kırık parçaları tamir etmiştim resimlerinide eklemiştim 3 ay öncede ebaydan 45tl komple sanruf motorunu almıştım.Bir parça daha yokmuş onuda karşı tarafındaki orjinale uyacak şekilde yaptım oldukca uğraştım toplamaya ama en sonunda toplama şeklini çözdüm ve 20 dakikada bütün vidalarını sıktım.Harika çalışıyor sadece yukarı dogru açılması için hafiften yukarı baskı yapmak gerekiyor belki uğraşsam onuda hallederim sanırım.Akşam hava kararınca uğraşamadım.Çalışmayan ve oldukca sorunlu olan bir özelliğini daha aktif hale getirdim.Moral depoladım.

Parçanın olmadığını sonradan anladım önce topladım cam hiç oturmadı yerine epey baktım düşündüm neden diye.Sonra olmayan parçayı yaklaşık 1 saat nasıl yaparım diye düşündükten sonraki yarım saatlik uğraşla ortaya çıkan sonuç.

sanruf.jpg

Parça takıldıktan sonraki monteli hali ve bu şeklin üzerine üst cam oturtuluyor vidaları sıkılıyor.

sanruf1.jpg

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...