İçeriğe Yönlendir

Mavi Duman

Akif Tanık

Recommended Posts

Çağlar Bayur

1. Tek örnek ile motor ömrüne menzil biçilmez

2. Km nin orjinalliğini kim ispatlayabilir? (ilk sahibi değilsek)

3. şu an, 3. sahibinde olan eski V6 Mondeo da en ufak motor parçası sorunu yok, 230.000 km civarlarında.

4. Doğru bakımın yararı, sonradan belli olur.

Vesile ile, bugün 96 mondeo mun motoru çalışıyor mu diye kulak kabartıyorduk, duyamadık.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Vesile ile, bugün 96 mondeo mun motoru çalışıyor mu diye kulak kabartıyorduk, duyamadık.

Vesile'nin duymaması normal... Sanal biri o sonuçta :spiteful:

Konuya ekleme yapmak gerekirse.. İstanbul arabalarının kilometrelerini 2 ile çarpın..

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Erdem Kotman

valla abilerim aynı dert bendede var motor sogukken kısa atıyor kalkışta ve kompresyonda , motor ısındıgında kesiyor duman yok yanlız çaglar abimin dedigi subab ü.kapak contası vesaire şeyler olabilecek şeyler bunlara ek olarak masrafı artıran insafsız usta dedigimiz insanlarolmadık parca degişimiyle bizleri dara sokuyorlar tanıdıgınız bildiginiz ustalar varmı abilerim istanbul adresi olursa sevinirim

Yorum bağlantısı
  • 2 yıl sonra...
Uğur Gül

Sabah aracı ilk çalıştırdımda 2-3 dk rolantide çalışır vaziyet beklıyorum mavi duman atıyor.Gün içinde birdaha yapmıyor ama bu nedendir.

Arızanın sebebi nedir Tahminen maliyet ne kadardır şimdiden teşekürler.(Araç 2006 tdci ghia 166.000 km)

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

En son ne zaman yağ değişimi yapıldı, ne yağ kondu? Araç hiç hararet gördü mü? Su eksilmesi var mı?

Yorum bağlantısı
Uğur Gül

3-4 bin oldu sanırım yağ değişeli.castrol yada elf olması lazım tam hatırlamıyorum.daha önce varmıydı bilmiyorum hiç farketmedim yakınlarda egr maf temizliğide yaptırmıştık.Aslında motor arıza ısıgı yanıyordu turboya bakmışları hortumun içinde yağ vardı değişecek motoru yersin dediler :D bende iyi bi ustaya götürdüm egr maf temizliği yapıldı arıza giderilmişti turbo sağlam dedi ama içine bakmadı sadece test sürüşü yaparak dedi.Egr maf temizliğinden sonra yaparmı bu olayı Birde araç titriyor mavi duman atarken aşırı şekilde.Bayadır var bu durum 3binlerde değiştiriyorum vitesi sorun olurmu motoru yermiyiz :D

Yorum bağlantısı
Tahir İlter
(düzenlendi)

Motorun gitmesine çeyrek kaldı galiba.

tarihinde Tahir İlter tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Uğur Gül

166.000 km

Motorun gitmesine çeyrek kaldı galiba.

Neden öyle dediniz.Bu şekilde kullandığım içinmi :D hemde bayadır kullanıyorum.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

3-4 bin oldu sanırım yağ değişeli.castrol yada elf olması lazım tam hatırlamıyorum.daha önce varmıydı bilmiyorum hiç farketmedim yakınlarda egr maf temizliğide yaptırmıştık.Aslında motor arıza ısıgı yanıyordu turboya bakmışları hortumun içinde yağ vardı değişecek motoru yersin dediler :D bende iyi bi ustaya götürdüm egr maf temizliği yapıldı arıza giderilmişti turbo sağlam dedi ama içine bakmadı sadece test sürüşü yaparak dedi.Egr maf temizliğinden sonra yaparmı bu olayı Birde araç titriyor mavi duman atarken aşırı şekilde.Bayadır var bu durum 3binlerde değiştiriyorum vitesi sorun olurmu motoru yermiyiz :D

Aracın bakım geçmişini bilmiyorsunuz sanırım.

Ben olsam, yağını (ve tabiiki filtresini) 5-30'la tekrardan değiştirir, genel gidişatına bakarım. Hala durum devam ediyorsa başka çözüm yolları aranır.

166bin km, bakımı iyiyse ford motoru için bir şey değildir bence.

sulu yakıt enjektör kesmiş.

Hocam, mavi duman yağ yakmadır. Enjektör ile ne alakadır?

Yorum bağlantısı
Uğur Gül
(düzenlendi)

sulu yakıt enjektör kesmiş.

enjektör ler mi değişecek.Ford un kendi servisine hayatta gitmem geçenlerde araç sedan bağaj kabloları kopmuş soyulmuş 2-3 yerınden gittim sordum 300 küsür TL fiyat verdıler :D bende gittim oto elektirikçiye lehimle yenı kablo eklettirdim.Bu yüzden kendimiz alıp taktıra bilirmiyiz dışardan Masraf ne kadar olur.

Aracın bakım geçmişini bilmiyorsunuz sanırım.

Ben olsam, yağını (ve tabiiki filtresini) 5-30'la tekrardan değiştirir, genel gidişatına bakarım. Hala durum devam ediyorsa başka çözüm yolları aranır.

166bin km, bakımı iyiyse ford motoru için bir şey değildir bence.

Servis geçmişi tam bilmiyorum ama Gebze Nazer den bi ara sormuştum sürekli orda servise girmiş(istesem çıktı alıp verirlermi) biz sadece dışarda yağ hava filtresi değiştirdik taş çatlasın 5k km olmuştur

tarihinde Uğur Gül tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
(düzenlendi)

..

Doğru haklısın. Yağ muhtemelen ince bir yağ önceki ile uyuşmadı süpaplardan kaçırıyor. Isınınca da genleşme ile kesiyor.

Benm aklıma rölanti devrinde yüksek yakıt püskürtmesi gelmişti. Önce yağa bakmak lazım. Kompresyon nasıl acaba çekiş?

Bir de aracı satan niye satmış belli mi? Acaba bunu yapıyordu da kalın yağ koyup gönderdiler mi arabayı? Siz normal yağ koyunca meydana çıktı.

tarihinde Mehmet G&#246ktürk tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Uğur Gül

Bu yağ çeşitlerinden ben hiç anlamam ama 60 lık filan diyolardı nemektir 60 lık yağ koymuş olmasınlar :D sani kardeş sen 5-30 demişin 30 lukmu koyucaz

Doğru haklısın. Yağ muhtemelen ince bir yağ önceki ile uyuşmadı süpaplardan kaçırıyor. Isınınca da genleşme ile kesiyor.

Benm aklıma rölanti devrinde yüksek yakıt püskürtmesi gelmişti. Önce yağa bakmak lazım. Kompresyon nasıl acaba çekiş?

Bir de aracı satan niye satmış belli mi? Acaba bunu yapıyordu da kalın yağ koyup gönderdiler mi arabayı? Siz normal yağ koyunca meydana çıktı.

araba çekişi güzel yanlız mesela dilovası rampası var bizim burda orayı 100 le çıkıyorum genelde 4.vites 1800-2000 devirlerde biraz titreme oluyo ama 2000 den 3000 e kadar bi sıkıntı yok.Gaza basınca sırtım koltuğa yapışıyor yani

Araç niye satılmış bilmiyorum.Nazer deki görevli temiz araç abi demişt sadece sağ far dan ufak bi hasar almış far değişmiş filan bakımlarıda orda olmuş.Aldığımızda bagaja su alıyordu arka tampon altındaki havalandırmadan silikonladık geçti birde arka bilyalar değişti.Birde marş motoru kömürleri bu kadar.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Servis geçmişi tam bilmiyorum ama Gebze Nazer den bi ara sormuştum sürekli orda servise girmiş(istesem çıktı alıp verirlermi) biz sadece dışarda yağ hava filtresi değiştirdik taş çatlasın 5k km olmuştur

Bence yapılması gerekenler,

Öncelikle en acilinden 5-30 yağ koydurun. 60'lık nedir bilmiyorum. Konulması gereken yağ kalınlığı 5-30.

Ardından NAZER'den aracın geçmişini inceleyin. Çıktı vermeyebilirler ancak siz elle tek tek yazabilirsiniz, sıkıntı olmaz.

Son olarak eğerki araç bakımından anlamıyorsanız bilmediğiniz yerlerde kesinlikle aracın bakımını yaptırmayın. Yetkili servisten şaşmayın bu konuda...

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

yarın açık yağ değiştiren yer benzinci vs varsa hemen 5-30 ile değişin.

Yorum bağlantısı
Uğur Gül

Bu yağla bi 5 bin yaptık heralde :D kamyon yağımı koymuş adam ne yapmış fark ne :D birde hangi marka koyalım castrol mobil ne önerirsiniz kaç litrelik alıcaz bide

Yorum bağlantısı
Uğur Gül

Ya birde turbo cart curt arızalı olsa 100km de 5 - 5.5 litre ortalama yapıyorum 1260 km de 250 tl yaktı başka bi sorun olsa çok yakması lazım dimi.

Tahir ilterin msjından tırstım biraz :D

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Bu yağla bi 5 bin yaptık heralde :D kamyon yağımı koymuş adam ne yapmış fark ne :D birde hangi marka koyalım castrol mobil ne önerirsiniz kaç litrelik alıcaz bide

kamyon yağı koymuş.

Yorum bağlantısı
Uğur Gül

kamyon yağı koymuş.

Benzinlikteki adamlar iyi anlarlarmı acaba kaç litre koyucaz filan yarım koymasın onlarda :D

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

ne zamandır sizde, 10/60 yağı siz mi koydurdunuz? vesile ile sağ far veya çamurluk hatta kaput önemsiz, alırken bakım geçmişi + gerçek km teyit edilmiş miydi?

kamyon yağı koymuş.

aman hocam, 10/60 ı ultra performans olarak satıyorlar :D

Yorum bağlantısı
Uğur Gül
(düzenlendi)

ne zamandır sizde, 10/60 yağı siz mi koydurdunuz? vesile ile sağ far veya çamurluk hatta kaput önemsiz, alırken bakım geçmişi + gerçek km teyit edilmiş miydi?

ya bi akraba işte bunlara 60 lık koyuyolar demişti onuda sordum 10-60 mış :D 160k da aldık aracı şimdi 166 binde 161 de değiştirmiş olsak 5 bin filan olmuş :D

ultra performans ise aynısımı koyalım :unsure2:

aracıda fazla kullanmıyoruz yani 1 yıl olucak daha 5-6 bin km yapmışız

tarihinde Uğur Gül tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

..

Bal mübarek bal.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Öncelikle 5-30 (tercihen mobil esp veya castrol edge ) + yağ filtresi değişin, soğuk motorda ki dumanda fark oluyor mu bakın, hatta ehil bir fordcu ile bakın. iş büyümesin. segmanlardan kaçırıyor ise, bloğa zarar gelmeden rektifiye edilmeli.

Yorum bağlantısı
Uğur Gül

Öncelikle 5-30 (tercihen mobil esp veya castrol edge ) + yağ filtresi değişin, soğuk motorda ki dumanda fark oluyor mu bakın, hatta ehil bir fordcu ile bakın. iş büyümesin. segmanlardan kaçırıyor ise, bloğa zarar gelmeden rektifiye edilmeli.

Abi zaten ilk çalıştırdığında oluyor mesela aynadan görüyorum mavi dumanı birazda mazot gibi karışık bişi kokuyor sonra diyelım gittim gezdim motor ısındı durup aracı yine çalıştır bu sefer olmuyor.Olsa bile gözle görülmiyecek kadar belki vardır.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...