İçeriğe Yönlendir

Mavi Duman

Akif Tanık

Recommended Posts

Çağlar Bayur

ısınınca kesen bir yağ sızıntısı var, herşeyden önce doğru motor yağı gezmeli ama sistemde

Yorum bağlantısı
Uğur Gül
(düzenlendi)

Tamam ben ilk fırsatta değiştireyim şunu 5-30 luk castrol attırıyım.Birde araca egr maf demizliği yapılmıştı.Yapıldıktan sonra gaza basınca bi ses geliyodu sesi tarif edicek olursal :D hani traktör egzoslarının ucunda bi metal olur inip kalkınca ses yapar onun gibi ama seri bi şekilde adam bu varmı daha önce yok dedim bişiler yaptı gene kesildi acaba biyerleri tam sıkmadımı kapamadımı.

tarihinde Uğur Gül tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

160bin deki araca niye 10-60 koyarlar anlamam. Sorunu olmayan araca sorun yaratıyorlar. Teknolojiyi hala 131'lerde sanıyorlar...

Yorum bağlantısı
Uğur Gül

Diğer konu kilitlendi burdna yazayım.Aracı gösterdim usta dedi subab plastiğimi sibob pastiğimi ne onlar zamanlar sertleşir onlardan kaynaklı dedi.PArça 10-20 lira bişeymiş ama işçiliği zormuş nerdeyse motorun yarısı açılıyormuş .Fazla bi zarar olmaz dedi bende bi ara yaptırırız dedim :D

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Uğur Gül

Evet en son enjektör temizliği yapılmıştı bi süre sorun olmadı belkide havalar sıcaktı ondan yapmadı :D

1-2 gündür tekrar mavi duman atmaya başladı.1-2 usta sübab plastiğin dendir bi sorun yaratmaz demişlerdi.Duman sanki mazot kokuyo gibi :D.Acaba yanmamış mazot mu atıyo egsozdan.Bazende depo yakıt yok diyor durup tekrar çalıştırınca ibre yükseliyor.

Video çektim http://www.izlesene.com/video/11122012001/6783029

Araç bu şekilde hava soğuk olup gün içinde ilk defa çalıştırınca rolantide iken bu şekilde yapıyor.100 metre gidiyim tekrar çalıştırınca duman atmıyor.

Yorum bağlantısı
Guest Coşkun Uçar

Diğer konu kilitlendi burdna yazayım.Aracı gösterdim usta dedi subab plastiğimi sibob pastiğimi ne onlar zamanlar sertleşir onlardan kaynaklı dedi.PArça 10-20 lira bişeymiş ama işçiliği zormuş nerdeyse motorun yarısı açılıyormuş .Fazla bi zarar olmaz dedi bende bi ara yaptırırız dedim :D

Zamanla sübap lastikleri sertleşiyor ve esnekliğini kaybediyor ve motor stop halinde iken yağı pistonların üzerine kaçırıyor marşa bastığında karışımla beraber bu yağ da yanıyor ve mavi duman olarak egzozdan dışarı atılıyor.ancak ilk marşa bastığında bol miktarda duman atar ve daha sonra keser...

TAUNUS-SUBAP-LASTIGI-TK-1620_11653_large.jpg

Yorum bağlantısı
Murat Ersel Çevik

Evet en son enjektör temizliği yapılmıştı bi süre sorun olmadı belkide havalar sıcaktı ondan yapmadı :D

1-2 gündür tekrar mavi duman atmaya başladı.1-2 usta sübab plastiğin dendir bi sorun yaratmaz demişlerdi.Duman sanki mazot kokuyo gibi :D.Acaba yanmamış mazot mu atıyo egsozdan.Bazende depo yakıt yok diyor durup tekrar çalıştırınca ibre yükseliyor.

Video çektim http://www.izlesene....2012001/6783029

Araç bu şekilde hava soğuk olup gün içinde ilk defa çalıştırınca rolantide iken bu şekilde yapıyor.100 metre gidiyim tekrar çalıştırınca duman atmıyor.

Bu video çekildiğinde hava soğuk ve motor yeni ısınıyorsa sonra da kesiyorsa normal bir durum.

Ancak duman bana da biraz mavimsi geldi sanki yakıta yağ karışıyor gibi.

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

..

Konuya ekleme yapmak gerekirse.. İstanbul arabalarının kilometrelerini 2 ile çarpın..

İnsafsız...:) İstanbul var İstanbul var.

Yorum bağlantısı
Uğur Gül

Zamanla sübap lastikleri sertleşiyor ve esnekliğini kaybediyor ve motor stop halinde iken yağı pistonların üzerine kaçırıyor marşa bastığında karışımla beraber bu yağ da yanıyor ve mavi duman olarak egzozdan dışarı atılıyor.ancak ilk marşa bastığında bol miktarda duman atar ve daha sonra keser...

TAUNUS-SUBAP-LASTIGI-TK-1620_11653_large.jpg

Acil bir durum söz konusu değil yani yaza kadar kullanıp satabiliriz :D

Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

Vesile'nin duymaması normal... Sanal biri o sonuçta :biggrin:

Konuya ekleme yapmak gerekirse.. İstanbul arabalarının kilometrelerini 2 ile çarpın..

Abovvvv, desene benim araba yarım milyonu devirdi o zaman.

Yorum bağlantısı
Guest Coşkun Uçar

Ancak duman bana da biraz mavimsi geldi sanki yakıta yağ karışıyor gibi.

Doğrudur motor stop etmiş halde iken sübap lastiklerinden sızıp zamanla piston kafasında biriken yağ ilk marşa basışta bu yağı atana kadar mavi duman atıyor daha sonra motor çalışltığı için sızan yağ piston kafalarında birikmeye fırsat bulamıyor ve farkedilmeyecek duruma geliyor ancak motor stop edildikten sonra yağ tekrar piston kafasında birikmeye başlıyor...

Acil bir durum söz konusu değil yani yaza kadar kullanıp satabiliriz :D

Evet aciliyeti yok ama sürekli yağ kontrolü yapılması lazım...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...