İçeriğe Yönlendir

Hız Göstergesi Renkleri İle Oynama

Ahmet Akdeniz

Recommended Posts

Ali Kanber

Adnan bey sizi takdir ediyorum gösterge panelini dağıtmışsınız benım aracın hararet ve yakıt aydınlatma  ledleri bazen yanıyor bazen yanmıyor. Gece çok ciddi bir sorun  araç hararet yapsa farketmicem bende kadranı komple söktüm dağıtmak istedim ancak ibreleri çekerek motorlarından ayıramadım o sebeble geri toplamak zorunda kaldım . Sizlere sorum bu ibreler çekerekmi çıkıyor yoksa pasolumu çevirerekmi çıkıyor bilen varsa bi anlatsın adnan arkadaş sen nasıl çıkardın acaba ?

Yorum bağlantısı
Yalçın Sarıkaya

Bende araştırırken bu konunun tekrar gündeme gelmiş olması güzel oldu. Uygulamayı yapan arkadaş yada başka yapanlar bu ledleri değiştirme aşamasında eski ledlerin yerine hangi marka ve özellikte ledler kullanmak gerekiyor.

Benim değiştirmek istediğim yerler aşşağıda sıralı her birinin farklıdır sanırım

Kadran - (sanırım sadece numaralara gelen yerler beyaza çevrilmiş ve orta ekranın arkasındakiler kırmızı onun dışındakilere ellemiyoruz değil mi ? )

Kalorifer Düğmeleri - (Bu bölgeyi söktüğümü varsayarak burdaki ledleride ben mavi ile değiştirmek istiyorum turuncu olanalrıda kırmızı ile tüm düğmelerin arkasında led varmıdır ? yani klima ve devir daim tuşuda dahilmi led değişimine)

Arka rezistans - (teyp söktüğümde bu parçası sökmüştüm ancak içindeki ledi değiştiremem diye zorlamadım pek kolay ayrılan bir parça gibi durmuyo öneriniz nedir?

Far açma,cam kaldırma - (değiştirmişken buralarıda değiştirmek gerekir diye düşünüyorum mümkünmüdür ? )

Teyp - (Sony teyp var araç içi genel olarak mavi tema istiyorum bu yüzden turuncu olan ışıklarını mavi yada başka renge çevirmeyi deneyen oldumu ?)

Tüm bunların haricinde aracın içine ambians aydınlatması yapmak istiyorum düşündüğüm yerler kapı açma tuşlarının boşluk kısmının üst tarafına 1 er adet ve klima düğmelerinin alt tarafına doğru küllük tarafını aytınlatacak şekilde 3-4 adet led şeklinde düşünüyorum bunun için düzgün bir delme işlemi ve sabitleme işlemi için küçük sanırım 3mm lik mantar led aldım gerekli yerlerden elektriği çekerim fakat direnç bağlamam lazım sanırım nasıl bir direnç bağlamam gerekir ve ışığın daha loş yanması için ne yapmam gerekir.

Çok şey sordum biliyorum ama hepsi keyifli bir sürüş için :) şimdiden teşekkürler...

Yorum bağlantısı
Nevzat YÜKSEL
(düzenlendi)

Bende araştırırken bu konunun tekrar gündeme gelmiş olması güzel oldu. Uygulamayı yapan arkadaş yada başka yapanlar bu ledleri değiştirme aşamasında eski ledlerin yerine hangi marka ve özellikte ledler kullanmak gerekiyor.

Benim değiştirmek istediğim yerler aşşağıda sıralı her birinin farklıdır sanırım

Kadran - (sanırım sadece numaralara gelen yerler beyaza çevrilmiş ve orta ekranın arkasındakiler kırmızı onun dışındakilere ellemiyoruz değil mi ? )

Kalorifer Düğmeleri - (Bu bölgeyi söktüğümü varsayarak burdaki ledleride ben mavi ile değiştirmek istiyorum turuncu olanalrıda kırmızı ile tüm düğmelerin arkasında led varmıdır ? yani klima ve devir daim tuşuda dahilmi led değişimine)

Arka rezistans - (teyp söktüğümde bu parçası sökmüştüm ancak içindeki ledi değiştiremem diye zorlamadım pek kolay ayrılan bir parça gibi durmuyo öneriniz nedir?

Far açma,cam kaldırma - (değiştirmişken buralarıda değiştirmek gerekir diye düşünüyorum mümkünmüdür ? )

Teyp - (Sony teyp var araç içi genel olarak mavi tema istiyorum bu yüzden turuncu olan ışıklarını mavi yada başka renge çevirmeyi deneyen oldumu ?)

Tüm bunların haricinde aracın içine ambians aydınlatması yapmak istiyorum düşündüğüm yerler kapı açma tuşlarının boşluk kısmının üst tarafına 1 er adet ve klima düğmelerinin alt tarafına doğru küllük tarafını aytınlatacak şekilde 3-4 adet led şeklinde düşünüyorum bunun için düzgün bir delme işlemi ve sabitleme işlemi için küçük sanırım 3mm lik mantar led aldım gerekli yerlerden elektriği çekerim fakat direnç bağlamam lazım sanırım nasıl bir direnç bağlamam gerekir ve ışığın daha loş yanması için ne yapmam gerekir.

Çok şey sordum biliyorum ama hepsi keyifli bir sürüş için :) şimdiden teşekkürler...

Merhaba arkadaşlar,

Aracımda bulunan tüm ledleri (gösterge, 6000cd teyp, cam tuşları, klima kontrol, far anahtarı, arka cam rezidansı) mavi renkte 3528 mavi smd led ile değiştirdim (tadından yenmiyor :)
3 yıldır da sorunsuz kullanıyorum.
Şimdi sayfada dolanırken bu konuyu farkettim ve sizlere yardımcı olmak istedim.

Aracım 2008 Fiesta Van,

Şimdi gelelim sana Yalçın abey :)

Eğer kendine güvenirsan ve el becerin varsa çok rahat bir şekilde yapabilirsin bunları

Yapılacak hiçbir işlemde herhangi bir ek devre veya direnç kullanmadım.

Gösterge ledlerini değiştirirken keyfine göre nereye hangi renk istiyorsan koyabilirsin sıkıntı olmaz, benimkini ekran dahil tamamını mavi yaptım, gösterge üzerindeki hararet bölümü zaten kırmızı renkte olduğu için sen hangisini takarsan tak kırmızı renk gösterecektir.
İbreleri sökerken yemek çatalı kullanabilirsin (Ali Kanber abey senin sorunun cevabı da burda) ibreyi sökmeden önce çatalla gösterge arasına kağıt veya benzeri bişey koyki çatal göstergeyi çizmesin.
Uyarı: Bu işlemleri yapmadan önce vücudundaki statik elektriği boşalt her ihtimale karşı veya eldiven tak şu dukturların taktığından.

Benim arabada kalorifer yok abi klimalı :)
Klima düğmelerinde ac ve sirkülasyon düğmelerinde led var onları da 3528 ile değiştirebilirsin lakin döndürmeli olan üfleme hızı, ısı ve fonksiyon düğmeleri sarı ampüllü, ben ampülleri söküp altlarına led şerit döşedim, arabaya taktıktan sonra farkettim ki ısı düğmesi hariç(onlar zaten orjinal mavi ve kırmızı şeritli olduğu için renk normal verdi) diğer düğmelerin tabanı yeşilmiş o nedenle yeşil gösteriyor sonra uğraşmadım büyük ihtimal kazıyınca beyaza döner tabanı diye düşünüyorum onu da sen dene dikkatlice kazı ve bana sonucu bildir lütfen.

Arkada rezidans tuşunu da kolaylıkla parçalarından ayırıp ledini değiştirebilirsin 3528 o da.(4lülerin sağındaki bölümün ne işe yaradığını daha çözebilmiş değilim ama elektronik birşey, para koyma yeri değil onu biliyorum ama :)

Far anahtarı mantar ledlerden oluşuyor, mavi mantarlarla değiştirdim ama gösterge ve diğer mavi renklerle aynı kalitede renk vermedi smd led olmadığı için. Ben de üzerinden söktüğüm mantar ledlerin bacaklarını kırıp smd ledlere lehimledim ve o şekil uyguladığımda uygun sonuca ulaştım.

Cam kaldırma düğmeleri de mantar ledlerden oluşuyor ve ledlerin ucunda direnç var. Far anahtarında yaptığım gibi mantarların bacaklarını kırıp smd ledlere lehimledim ve dirençleri söküp düz lehimledim çünkü dirençlerle denediğimde ledin ışığını çok kıstığını farkettim.

Bende 6000 cd teyp var onda da 3528 smd led kullanabilirsin ama teybin ekranında kullanılan ledler farklı tam olarak kodunu bilmiyorum ama ben onlara da 3528 ledleri 90 derece kaldırıp lehimledim sonuç süper (ekran ledlerini görünce 90 dereceyi anlarsın)

Tavandaki aydınlatmayı söküp içindeki ampül yerine şerit halinde 30 tane led koydum ve cam tarafındaki çıkıntıya da bir tane kırmızı mantar led taktım güzel bir submarine ışık oldu, harici olarak arka koltuk kısmındaki tavanda aydınlatma yoktu ben de aynı aydınlatmadan bir tane alıp tavanı indirdim ve uygun şekilde kesip onu da ön taraftaki aydınlatmadan paralel bağlantı çekip beyaz ledlerle kavuşturduktan sonra monte ettim orjinal gibi oldu.

Ayaklara da beyaz led şerit uyguladım.Sol direk kapağını 3 klipsinden çıkarıp ordan geçen tavan aydınlatma kablosundan paralel kablo çekersen her iki tarafa rahatlıkla yapabilirsin kapılar açılınca onlar da otomatik yanıyor.

Torpidoya da herhangi bir bağlantı noktası bulamayınca çakmaklıktan paralel kablo çekip ucuna da plc buton bağladım(evdeki buzdolabından esinlendim :) diğer tarafına da ledleri, butonu da kapağın kapandığı yere denk gelen bölgeyi matkapla delip yerleştirdim böylelikle kapak açılınca otomatik yanıcak, kapatınca da...

Bagaj aydınlatması, benim bagajda panduzit olduğu için onun altına 3 metre led döşedim bağlantıyı da orjinal bagaj ışık kablosundan aldım.

Güneşlikler, ford focusun açma kapama butonlu güneşlik aydınlatmalarından 1 çift alıp, tavan lambasından her ikisine paralel kablo çekip bağladım çok orjinal oldu.

İç kapı kollarına senin de düşündüğün gibi daha önce yapmak istedim ama çok önemli görmediğim için yapmadım sen yapacaksan fikir vereyim.
Cam kaldırma düğmelerine giden kablolardan uygun kabloları tespit edip paralel bağlantı çekerek ucuna küçük bir mantar led takarak yapabilirsin.

Takıldığın yerler veya ayrıntıya ihtiyacın olursa özelden bağlantıya geç abey.
tarihinde Nevzat YÜKSEL tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Yalçın Sarıkaya

Verdiğin değerli bilgiler için çok teşekkür ederim işimi bayağı hafifletecek bu bilgiler...Kış geldi malum pazarları soğukta çok evden çıkıpta bunlarla uğraşmak içimden gelmiyor açıkcası ama fırsat buldukça parça parçada olsa yazdıklarımın hepsini uygulayacağım. Kapı açma kısımlarına bahsettiğim uygulama için mantar led takarken direnç gerekiyor mu ? Şirketteki mühendis arkadaşlara sorduğumda aşırı ısınıp patlayacağını söylediler gerçi arabanın içinden akım çok yüksek geçmeyeceği için sanırım problem olmaz değil mi ? 

Resimleri bekliyoruz...

Yorum bağlantısı
yakup biçer

merhaba bende dün aracımın komple klima kalorifer düğmelerinin olduğu yeri söktüm iç dış hava sirkülasyon motoru ve klima çalıştı ledi çalışmıyordu ( kırmızı led )  alttaki kart arızalıymış akşam kartı tamir ettim ordaki 1.2 w 12 vdc ampullerinde bazıları patlakmış parçaları sökmüşken onlarıda değitricem sizin taktığınız ledler direk 12 volt ilemi çalışıyor yoksa dipsiz led mi kullandınız aslında sökmüşken göstergeyide söküp oradaki ledleride değiştirsem güzel olacak ama onu nerden sökeceğimi tam kavrayamadım sanırım bizim torpido parça parça sökülüyor komple değil gibi geldi bana bu konu hakkında resim video falan olsa çok makbule geçer

Yorum bağlantısı
Nevzat YÜKSEL

Verdiğin değerli bilgiler için çok teşekkür ederim işimi bayağı hafifletecek bu bilgiler...Kış geldi malum pazarları soğukta çok evden çıkıpta bunlarla uğraşmak içimden gelmiyor açıkcası ama fırsat buldukça parça parçada olsa yazdıklarımın hepsini uygulayacağım. Kapı açma kısımlarına bahsettiğim uygulama için mantar led takarken direnç gerekiyor mu ? Şirketteki mühendis arkadaşlara sorduğumda aşırı ısınıp patlayacağını söylediler gerçi arabanın içinden akım çok yüksek geçmeyeceği için sanırım problem olmaz değil mi ? 

Resimleri bekliyoruz...

Direnç bağlamanı tavsiye ederim zira mantar ledler smd ledlere göre daha güçsüz dirençsiz akıma, uzun ömürlü olmaz ayrıca dirençsiz çok yüksek ışık verir ve ledin önünde ışığı kıracak birşey olmayacağı için rahatsız edici seviyeye ulaşır ışık..direnç bağlarsan loş ve hoş bir ışık alırsın.

Fotoğraflar birazdan geliyor beyler.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Nevzat YÜKSEL

Telefondan çektiğim için renkler çok fazla yansımış ve turkuaz gibi çıkmış ama renk koyu mavi renktir ve fotoğraflardaki gibi gözü almıyor.

W66lQY.jpg

bggOG8.jpg

n55vR0.jpg

VggZ0r.jpg

GppqpN.jpg

n55v55.jpg

311XR5.jpg

PYYRE6.jpg

vQQ0zr.jpgz22WQ4.jpg

J775Ln.jpg

O33YWn.jpg

ZAAvv3.jpg

D88zzo.jpg

Q44D6y.jpg

k114Vq.jpg

J77RvY.jpg

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
yakup biçer

Telefondan çektiğim için renkler çok fazla yansımış ve turkuaz gibi çıkmış ama renk koyu mavi renktir ve fotoğraflardaki gibi gözü almıyor.

W66lQY.jpg

bggOG8.jpg

n55vR0.jpg

VggZ0r.jpg

GppqpN.jpg

n55v55.jpg

311XR5.jpg

PYYRE6.jpg

vQQ0zr.jpgz22WQ4.jpg

J775Ln.jpg

O33YWn.jpg

ZAAvv3.jpg

D88zzo.jpg

Q44D6y.jpg

k114Vq.jpg

J77RvY.jpg

çok güzel olmuş hocam gösterge panelini nasıl söktünüz zormu sökmesi sökmek işlemi için faydalanabileceğimiz video gibi şeyler varmı

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Nevzat YÜKSEL

çok güzel olmuş hocam gösterge panelini nasıl söktünüz zormu sökmesi sökmek işlemi için faydalanabileceğimiz video gibi şeyler varmı

Bu fotoğraflara sırasıyla bakarak sökebilirsiniz.

http://i.hizliresim.com/89kl3r.jpg

http://i.hizliresim.com/g4nkG2.jpg

http://i.hizliresim.com/dWonJL.jpg

http://i.hizliresim.com/O3kRl5.jpg

http://i.hizliresim.com/yAmPDa.jpg

http://i.hizliresim.com/pmjRDL.jpg

http://i.hizliresim.com/ayjoAO.jpg

Yorum bağlantısı
Yalçın Sarıkaya

resimler için teşekkürler...yalnız benim teyp mp3 olan sony focus lardakilerden bundada led değişikliği yapılıyodur herhalde değil mi ? 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Nevzat YÜKSEL

Ellerinize sağlık ledleri nerden temin ettiniz .

Teşekkürler.

herhangi bir led tabelacı veya elektronik malzeme satan yerlere 3528 smd led diye sorarsan bulabilirsin 5 metresi 10-15 lira civarı bişey

5 metrelik ruloda yüzlerce led var hiç saymadım :)

Yorum bağlantısı
yakup biçer

herhangi bir led tabelacı veya elektronik malzeme satan yerlere 3528 smd led diye sorarsan bulabilirsin 5 metresi 10-15 lira civarı bişey

5 metrelik ruloda yüzlerce led var hiç saymadım :)

yardım için saol hocam 

birde benim bildiğim şerit ledl er 12 vdc ile çalışıyor benim anladığım kadarı ile siz şeritteki ledleri tek tek çıkararak yapıyorsunuz bu işlemi bu durumda ledlerin çalışma voltajı 3 volt olması lazım ledler arıza yapmadımı 

yada araçtaki orjinal ledleri söktüğünüz ve bu ledleri bağladığınız için sanırım problem olmadı

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
yakup biçer

gösrege kadranları tam dijital olduğu daha iyi daha önce şahinde sökmüştüm bütün teller ve dişliler dağılmıştı böyle daha kolay olacak gibi aslında niyetim ön cam buhu çözme yerine (hava gelen yere ) led aydınlatma yapmak ama torpidoyu sökmeye cesaret edemiyorum 

Yorum bağlantısı
Nevzat YÜKSEL

yardım için saol hocam 

birde benim bildiğim şerit ledl er 12 vdc ile çalışıyor benim anladığım kadarı ile siz şeritteki ledleri tek tek çıkararak yapıyorsunuz bu işlemi bu durumda ledlerin çalışma voltajı 3 volt olması lazım ledler arıza yapmadımı 

yada araçtaki orjinal ledleri söktüğünüz ve bu ledleri bağladığınız için sanırım problem olmadı

evet çalışma voltajı 3 ama 12 de versen birşey olmaz bu ledlere.. dediğiniz gibi eskileri çıkarıp bunları taktım.ben 30 dakkada hallettim bu işi ama sizin tecrubeyi bilemem.

Yorum bağlantısı
yakup biçer

evet çalışma voltajı 3 ama 12 de versen birşey olmaz bu ledlere.. dediğiniz gibi eskileri çıkarıp bunları taktım.ben 30 dakkada hallettim bu işi ama sizin tecrubeyi bilemem.

klima kartı arızalıydı onu bu gün topladım taktım ama iç dış hava sirküle motoruda arızalı onu sökücem eğer haftaya kadar bulabilirsem motordan bütün ledleri değiştiricem ben 12 vdc dipsiz ampulleride power led yapmayı düşünüyorum 

Yorum bağlantısı
Nevzat YÜKSEL

gösrege kadranları tam dijital olduğu daha iyi daha önce şahinde sökmüştüm bütün teller ve dişliler dağılmıştı böyle daha kolay olacak gibi aslında niyetim ön cam buhu çözme yerine (hava gelen yere ) led aydınlatma yapmak ama torpidoyu sökmeye cesaret edemiyorum 

dediğin şeyi yaptım daha önce kardeşim lakin çok da hoş bir görüntü vermedi arabaya..akşamları trafikte yana yanaşan bön bön bakıyor.

şahsen ben şahincilerin modifiyesi gibi oldu dedim ve iptal ettim projeyi :D

yine de ben sökecem şahincilere benzeticem diyorsan resimdeki yönergeleri izleyip kolaycacık sökebilirsin.

VgAzPr.jpg

Yorum bağlantısı
yakup biçer

dediğin şeyi yaptım daha önce kardeşim lakin çok da hoş bir görüntü vermedi arabaya..akşamları trafikte yana yanaşan bön bön bakıyor.

şahsen ben şahincilerin modifiyesi gibi oldu dedim ve iptal ettim projeyi :D

yine de ben sökecem şahincilere benzeticem diyorsan resimdeki yönergeleri izleyip kolaycacık sökebilirsin.

VgAzPr.jpg

hocam sen kendini aşmışsın oto elektrikçiler bile pek sıcak bakmıyor sökmeye sanırım daha önce sökmüşsün torpidoyu çok uğraştırıyormu

Yorum bağlantısı
Nevzat YÜKSEL

klima kartı arızalıydı onu bu gün topladım taktım ama iç dış hava sirküle motoruda arızalı onu sökücem eğer haftaya kadar bulabilirsem motordan bütün ledleri değiştiricem ben 12 vdc dipsiz ampulleride power led yapmayı düşünüyorum 

olur kardeşim güzel de olur :) yalnız dipsiz ampüller yerine hazır değil de kendin yapacağın ledleri kullanacaksan direnç kullan.

Yorum bağlantısı
Nevzat YÜKSEL

hocam sen kendini aşmışsın oto elektrikçiler bile pek sıcak bakmıyor sökmeye sanırım daha önce sökmüşsün torpidoyu çok uğraştırıyormu

dostum forddan möhendis diye çığırdılar beni gütmedüm :D

şaka şaka.

kendi kendine yetmeye çalışan bir insanım sadece kendim yapmayı seviyorum öğrenmeyi çok çok seviyorum.

sökmesi uğraştırıcı uygun büyüklükte ve temiz bir garajın varsa yapamayacağın şey yok arabayla.

sonuçta hepsi insan eliyle çıkmış birşey, mantıklı düşünüp hareket edince öğretilmeden öğrenmek çok kolay.

...birgün sanayide mekanikçime gittim "abi bana carıskalı 1 haftalığına ödünç verebilir misin ?" diye sorunca kopardı yaygarayı "bırakıyorum lan bu mesleği ben bırakıyorum.. adam gelip de benden carıskalı da istiyorsa artık mesleğimiz öldü demektir." tabi şaka olduğunu anlayınca bayağı bir güldük :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
yakup biçer

valla bende meraklıyım hoşuma gider bu İşler ama garaj olsa çok iyi olur ama malesef yok

iç dış klepe motorunu söktüm motor sağlam sanırım bisiklet fren teli gibi bişey var üzerinde içteki klepeyi bunlar hareket verdiriyor teli tutan parça kırılmış ve motor çok fazla dönüp hem kendini hemde klepeyi sıkıştırmış sanırım kartın yanmasıda bu sebepten gözüken oki torpidoyu sökmem lazım ama opeller gibiyse o klepeye motor tarafından hava girişleri sökülerek ulaşmak lazım

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...