İçeriğe Yönlendir

Yakıt Seçimi - Dizel

Misafir

Recommended Posts

Selim Bilgin
Coşkun Basan yazdı:
Selim Bilgin yazdı:

İstasyon sıkıntısı muhtemelen.
Ben Shell'in kendi istasyonlarından alıyorum hep, çok memnunum.

Shell in kendi istasyonu olup olmadığını nasıl öğrenebilirim . İnternetten bakılıyor mu ?

Şirket kısmında Shell Turcas A.Ş. yazıyor hatırladığım kadarıyla. Ya da Shell A.Ş. gibi bir şey.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 4 hafta sonra...
Ebrar Tüfek

Shell in v power nitro plus yakıtı ile normal motorini arasında çekiş farkı hisseden varmı ? 

Yorum bağlantısı
Muhammet Ali Deli

Shell V Power'dan şaşmam. Tüm markaları denemişimdir. Shell'den sonra en iyisi BP dizelde benzinde de Opet.

Yorum bağlantısı
  • 3 ay sonra...
Ü.Emre Kartal

Ortalama olarak 7-8 depo mazot aldım ismini vermeyeyim bir firmadan. Bilindik büyük bir markanın istasyonu ancak nasıl oluyor bilmiyorum ortalama %6 indirimli akaryakıt satılıyor, litrede yaklaşık 50 kuruş gibi. 

Aracın tüketimi biraz daha yükseldi gibi, performansta vs sıkıntı yok. Tüketim için doğrudan bir şey diyemiyorum, sonuçta yaza girdik illaki azda olsa klima açılıyor, birazda kullanım şekli farklılaşıyor derken 4.8 lerden 5.3 lere kadar çıktık. Araç 1.5 dizel fiesta bu arada.

Belki benim araçta sıkıntı var bilmiyorum, 90-100 ile giderken 120 civarı ile gittiğimden fazla yakıyoruz :) ya da yol bilgisayarı sapıtıyor.

Konu başlığındaki ilgisi ise, sizce indirimli verilmesi yakıtın kalitesini etkiler mi?

Yorum bağlantısı
Muhammet Ali Deli
Ü.Emre Kartal yazdı:

Konu başlığındaki ilgisi ise, sizce indirimli verilmesi yakıtın kalitesini etkiler mi?

Bence etkiliyor. 1 kez kampanyalı fiyatla acil durumda kaldığım için malum Rus firmasından almıştım 4.8 yakan araç 5.5 civarı yaktı artı olarak motorun sesi arttı. Artık inceltiyorlar mı yakıta su mu koyuyorlar yağ mı basıyorlar kaçak mı getiriyorlar bilemiyorum fakat ucuz etin suyu kara olur diye boşa dememiş atalar. 

Üçe beşe bakmadan yakıtı kaliteli yerden almak şart. Aracın motor sağlığı için de cebinizin sağlığı için de önemli diye düşünüyorum. Bir hasar verse motora iş işten geçmiş oluyor çünkü. 

Benim araçta dizel bu arada. Benzinde ucuz satma mevzuuna pek rastlamadım ama dizelde yer yer rastlanıyor.

Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal
Muhammet Ali Deli yazdı:

Bence etkiliyor. 1 kez kampanyalı fiyatla acil durumda kaldığım için malum Rus firmasından almıştım 4.8 yakan araç 5.5 civarı yaktı artı olarak motorun sesi arttı. Artık inceltiyorlar mı yakıta su mu koyuyorlar yağ mı basıyorlar kaçak mı getiriyorlar bilemiyorum fakat ucuz etin suyu kara olur diye boşa dememiş atalar. 

Üçe beşe bakmadan yakıtı kaliteli yerden almak şart. Aracın motor sağlığı için de cebinizin sağlığı için de önemli diye düşünüyorum. Bir hasar verse motora iş işten geçmiş oluyor çünkü. 

Benim araçta dizel bu arada. Benzinde ucuz satma mevzuuna pek rastlamadım ama dizelde yer yer rastlanıyor.

Yani bilindik markanın istasyonu, öyle kıyıda köşede bir yer değil merkezde. Benzinde de indirim var üstelik. 

Sanıyorum bayi kar marjını minimumda tutuyorlar ya da başka bir şey var. 

Araca zararı var mı ya da bir etkisi var mı bilmiyoruz, pahalı olanda da olabilir. Sadece merak ettiğim bu rakam farkı mantıklı mı? Yani 50 kuruş fark değilde 70 kuruş olabilir mi ya da tam tersi 50 kuruş çok mu fazla gibi durumlar var

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Ebrar Tüfek

Selim Ustaoğlu'nun hikayesini paylaşmak istedim, 100 litre deposu olan arabanın yakıtı varken 104 litre motorin koymuşlar. Shell istasyonu 404df212d5adf266c8005d27f4be1ad0.jpg

Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal
Ebrar Tüfek yazdı:

Selim Ustaoğlu'nun hikayesini paylaşmak istedim, 100 litre deposu olan arabanın yakıtı varken 104 litre motorin koymuşlar. Shell istasyonu 404df212d5adf266c8005d27f4be1ad0.jpg

Araca göre değişir fakat 3-5 litre varken ışık yanıyorsa depoyu dolduran eleman pompa atınca durmaz ise misalen 50 litrelik depoya 50 litre üzeri yakıt koyabilirsiniz. 

Depo hacmi tam 50 değil, üzerine depo ağzına kadar olan boruya da dolunca biraz fark çıkıyor. 

Yani hatalı dolum olabileceği gibi teknik sebepten de olabilir

Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek
Ü.Emre Kartal yazdı:

Araca göre değişir fakat 3-5 litre varken ışık yanıyorsa depoyu dolduran eleman pompa atınca durmaz ise misalen 50 litrelik depoya 50 litre üzeri yakıt koyabilirsiniz. 

Depo hacmi tam 50 değil, üzerine depo ağzına kadar olan boruya da dolunca biraz fark çıkıyor. 

Yani hatalı dolum olabileceği gibi teknik sebepten de olabilir

İnstagramda gördüm paylaşmak istedim, sonuç olarak bu adam bayaa otomobil bilgisine sahip biri, anormal birşey olduğu belli ki paylaşma gereği duymuş.

Yorum bağlantısı
Muhammet Ali Deli

Bidona ekleme durumu filan olmamıştır her yerde kamera var da belki taşırmış filan olabilir pompayı çektikten sonra basmıştır bişey olmuştur veya 760 a düzlemek için ağır ağır bastıysa depo almış olabilir başka da bir şey gelmedi aklıma 4 lt de az değil.

Ayrıca böyle şeyleri Instagram'a atmak yerine istasyonda nasıl oldu diye sorgulayıp öğrenebilirdi durumu. Reklam kokuyor.. Kameraya bile bakabilir içinde şüphe varsa.. 

Yorum bağlantısı
  • 9 ay sonra...
  • 4 hafta sonra...
  • 5 ay sonra...
Erdem Doğan
Mustafa AKSEKİOĞLU yazdı:

Arkadaşlar ; 

Malum bizim : Dizel Ford-Focusların motoru oldukça sesli çalışıyor.  Çeşitli denemelerden sonra en sessiz çalışan eurodizeli  BP de farkettim ve son 10 yıldır şehrimizde bulunan BP istasonundan yakıt aldım.Bir sorun yaşamadım

motorun sessiz çalımasından ve performansından memnundum Ancak;

-Kasım 2022 başında ne hikmetse Bayburttaki BP kapandı başka bir firmaya dönüştürülüyor. Denemek için OPET den 20 Lt.aldım motor gürültülü ve sanki vuruntulu çalışıyor beğenmedim. Sizce sessizlik ve performan açısından aşağıdaki firmaların hangisini tavsiye edersiniz.

Şehrimizde bulunan Petrol İstasyonları:

-PO

-Shell

-Opet

-Aytemiz

-TP-Türk Petrol

BP yoksa Shell tercih ediyorum. Opet Ford a yaramiyor.

Yorum bağlantısı
Yurdaer Elay
Mustafa AKSEKİOĞLU yazdı:

-Çağlar bey. Uzun yolda BP bulunmayan yerlerde tavsiye üzere hep TOTAL kullandım. Gerek sessizlik,gerekse performans açısından BP den  bile üstün bir yakıt. Çokta memnun kaldım ancak;

-Malesef koskoca vilayette:)TOTAL yok .Bulunan firmaları o yüzden arkadaşların tercihine sundum.

En iyisi deneyerek bulmak galiba.. Güvendiğiniz istasyonlardan azar azar yakıt alarak mevcutlar arasından seçim yapmak :)  

Yorum bağlantısı
Berke Kaya

Anlamlı fark olduğunu düşünmüyorum, ülkede kullanılan dizelin büyük kısmı ithal gelmekte, örneğin karadeniz bölgesine rus mazotu gemiyle gelir samsun terminale, her dağıtıcı aynı yakıtı alır. Evet markaların farklı katkıları var ama bir tankere konan çok çok az miktarlarda katkı, sizin farkedebileceğiniz kadar anlamlı bir fark oluşturmaz. İyi bir kullanıcıyım, daha yakıtlar arasında fark hissetmedim

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Serkan Derya

Bulunduğunuz bölgede Total olmadığını söylemişsiniz. Ben bugüne kadar kullandığım 5 araçta da hep Total yakıtı kullanmaya gayret ettim. Evimin yakınında Total Türkiye 'nin kendi istasyonu var. Dizel de vibrasyon ve menzili olumlu anlamda değiştirdiğini gözlemledim. Total almıyorsam, BP, en son çare Shell. 

En son çare Shell demem; kaliteli yakıt ama menzili çok kısa oluyor. PO'nun yakıtı çok sarsıntı yaptırıyor. Benim gözlemim bu şekilde. BP ya da Shell benim tercihim olurdu.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...