İçeriğe Yönlendir

Dizel Araçların Kullanımı / Devir

Murat Cerit

Recommended Posts

Ahmet İhsan Akşen

Antalya korkuteli arası 60km 1000metre rakım farkı var yani epey tırmanıyor araç.  ben 100-110 5. vites 2000 devir civarı çıktm geldim ama arkadaşım çiğ yakıt yaktırmışsın 5. vitesin hakkı 120-130km diyor.

araç zorlanmadan çıktı gibi geldi bana ama sizce zorlamışmıyım arabayı, 4. vites ile 100-110 çıkmak yakıtı çok artırmaz mı?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Gürsoy

Dizel hakkında daha çook şey öğrenmem lazım . Şimdi anladığım kurum tutmaması için arada bir otobanda hızlı kullanmak mı gerekiyor :)

Birde diğer dizel araçlar gibi gaza basınca siyah duman atmıyor benim mondeo , iyi birşeymi ?

Yorum bağlantısı
Erdoğan Temur

Antalya korkuteli arası 60km 1000metre rakım farkı var yani epey tırmanıyor araç.  ben 100-110 5. vites 2000 devir civarı çıktm geldim ama arkadaşım çiğ yakıt yaktırmışsın 5. vitesin hakkı 120-130km diyor.

araç zorlanmadan çıktı gibi geldi bana ama sizce zorlamışmıyım arabayı, 4. vites ile 100-110 çıkmak yakıtı çok artırmaz mı?

Alakası yok çok güzel ekonomik kullanmışsınız.

Yorum bağlantısı
Saygın Can Oğuz

Devir 1500'ün altına düşmediği sürece sorun yok TDCI motorda. 3. vites 40, 4. vites 60, eğer hızlanma yapılmayacaksa 5. vites için 90 yeterli oluyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erdem Bozkurt

genelde 4.ve 5.vıteslerde 2000 devır altına ınmemek lazım kı zaten arac tıtremelerden vıtes kucult dıyor kendılıgınden.duz yolda 5 vıtes 2000 devır ıyı ama rampa yukarı ne kadar gıder oda muamma ;) 4 vıteste 100-100 rampa cıkmak motorun dırencını arttırır bence kı yakıt tuketımı artar elbette..

Yorum bağlantısı
Saygın Can Oğuz

Bence doğru yapmışsınız, 5. viteste kıvranmadan çıkabiliyorsa sorun yok. Max. torkunu 1500'den itibaren verebilen dizel motoru bağırta bağırta çıkmak bence gereksiz. Ha araç yüklüdür, klima vs ile zorlanıyordur o başka tabi.

Yorum bağlantısı
Mustafa Yenigün

Özellikle dizel aracı çalıştırdıktan sonra ve stop etmeden önce bekleme konusuna hep takılırım. Bazı yerlerde "çalıştırdığınız zaman 1 dakika, kontağı kapatmadan önce 1 dakika bekleyin" denir. Hatta sahibinden.com 'da satılan bazı araçlarda "asla beklemeden hareket edilmedi, beklemeden kontak kapatılmadı" durumu ek bir özellik gibi belirtiliyor.

Şahsen ben çalıştırdıktan çok kısa bir süre sonra hareket ediyorum, kontak kapatmadan önce de aracın içinde yanıma alacağım birşeyler varsa, araç ben onları alana kadar çalışıyor, eğer alacağım birşey yoksa parkın ardından kontağı kapatıyorum.

Beklemek gerçekten gerekli mi ? Beklenen araç ve beklenmeyen araç arasında uzun vadede motorda ciddi bir fark oluyor mu ?

Yorum bağlantısı
Erdoğan Temur

Ben 1-2 saatlik mesafede yüksek hızda arabayı kullandıysam turbo rahatlasın diye özellikle bekliyorum, yapmadığım zamanlarda araba ilk kalkışta zorlanıyor gibi geliyor.

Yorum bağlantısı

Özellikle dizel aracı çalıştırdıktan sonra ve stop etmeden önce bekleme konusuna hep takılırım. Bazı yerlerde "çalıştırdığınız zaman 1 dakika, kontağı kapatmadan önce 1 dakika bekleyin" denir. Hatta sahibinden.com 'da satılan bazı araçlarda "asla beklemeden hareket edilmedi, beklemeden kontak kapatılmadı" durumu ek bir özellik gibi belirtiliyor.

Şahsen ben çalıştırdıktan çok kısa bir süre sonra hareket ediyorum, kontak kapatmadan önce de aracın içinde yanıma alacağım birşeyler varsa, araç ben onları alana kadar çalışıyor, eğer alacağım birşey yoksa parkın ardından kontağı kapatıyorum.

Beklemek gerçekten gerekli mi ? Beklenen araç ve beklenmeyen araç arasında uzun vadede motorda ciddi bir fark oluyor mu ?

Bildiklerim; ani stopta turboya yağ akışı aniden kesildiği için turbo yağsız duruyor ve çabuk hasarlanıyor. İlk marşta motor rutin yağlanmadan yüklenildiğinde de pistonlar çabuk aşınıyor..

Yorum bağlantısı
Mustafa Yenigün

Bildiklerim; ani stopta turboya yağ akışı aniden kesildiği için turbo yağsız duruyor ve çabuk hasarlanıyor. İlk marşta motor rutin yağlanmadan yüklenildiğinde de pistonlar çabuk aşınıyor..

Ani stop göreceli bir kavram aslında. Yani yüksek devirde gelip, aniden frene basıp, kontağı kapatıp araçtan çıkmak turbo devri yüksek kaldığı için belki sorun olabilir. Ama normal bir hızda gelip, park manevrası yapan aracın zaten turbo devri düşmüştür diye düşünüyorum. Bu durumda direk kontak kapatılabilmeli bence. Hatta ileri geri park manevrası olmasa bile düşük hızda gelip bir yerde durduğumuzda da turbo devri yeteri kadar düşüyordur sanırım.

Çalıştırma aşamasında ise, motorun yağlanması için 1 dakika beklemek çok fazla geliyor. Çalıştırır çalıştırmaz gaza basmak değil de, çalıştırdıktan kısa bir süre sonra hareket etsek yine yeterli yağlama sağlanıyordur sanırım. Ama eğer sağlanmıyorsa, çalıştırınca bekle, durdurmadan önce bekle derken iş konfor çerçevesinden çıkıyor.

Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen

bir bakıma doğru demiş arabanın harcı o yokuşu dipgaz değilde normal limitlerde çıkmaya yetiyorsa 5 le çıklır ama haricinde hem araba yakmadan eksozdan atar hemde harareti yükseltirsiniz. ben sıcak havalarda beşle çıkacağı yeri dörtle ,dörtle çıkacağı yeride üçle çıkarım yakıtta çok far eder motorda rahat eder uzun ömürlü olur.

dip gaz değil normal bir şekilde bastım pedela, gaza bassam hızlanıyor araç zaten.

Yorum bağlantısı
Güvenç Terzierol

Dizel hakkında daha çook şey öğrenmem lazım . Şimdi anladığım kurum tutmaması için arada bir otobanda hızlı kullanmak mı gerekiyor :)

Birde diğer dizel araçlar gibi gaza basınca siyah duman atmıyor benim mondeo , iyi birşeymi ?

:) :) hızlı çevirin ama çokta hızlı gitmeyin :)

Çanakkaleye gettirdikten bu yana arabanın hali vakti değişti :) arda bir devirli kullanmak gerçekten şart.

Yorum bağlantısı
Şahin Topaloğlu

Düşünceli bir paylaşım olmuş.Çok teşekkürler kardeşim :yes:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Abdussamed Acar

Konunu birleştirdim abi.

Benim yazım ilk sayfa yazısı, 25. sayfa değil...  :punish:  :D

Bu başlığı görüp 25 sayfayı okuyanda zaten olmaz sanırım, bu yüzden yazdıklarım yarından itibaren çöpe gider...

Bu başlığın İlk mesajıda soru niteliğinde zaten... Bu yüzden birleştirmesen iyiydi...

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Oğuz Yılmaz

28.03.2006 Tarihinde bu konuyu açıp ilk mesajı giren üyemiz tekrar girer mi bilinmez ama Abdüssamed Bey'in mesajı bir şekilde en iyi cevap seçilirse güzel olur düşüncesindeyim :)

Yorum bağlantısı
Şahin Topaloğlu

Biricik arkideşim dostum Sani, konuları evlendirmeye birleştirmeye ne kadar meraklısın artık sende evlende konular da biz de rahatlayalım.... :p

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Benim yazım ilk sayfa yazısı, 25. sayfa değil...  :punish:  :D

Bu başlığı görüp 25 sayfayı okuyanda zaten olmaz sanırım, bu yüzden yazdıklarım yarından itibaren çöpe gider...

Bu başlığın İlk mesajıda soru niteliğinde zaten... Bu yüzden birleştirmesen iyiydi...

28.03.2006 Tarihinde bu konuyu açıp ilk mesajı giren üyemiz tekrar girer mi bilinmez ama Abdüssamed Bey'in mesajı bir şekilde en iyi cevap seçilirse güzel olur düşüncesindeyim :)

Sanıyorum orta yolu bulduk ;)

Biricik arkideşim dostum Sani, konuları evlendirmeye birleştirmeye ne kadar meraklısın artık sende evlende konular da biz de rahatlayalım.... :p

Abe kosmerim amirim be. Evlendir beni be ya.

http://www.youtube.com/watch?v=clkcy7GEBZI

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...