İçeriğe Yönlendir

Dizel Araçların Kullanımı / Devir

Murat Cerit

Recommended Posts

Ayhan Asil

Bundan sonra kolay kolay LPG'li araca dönmek istemeyeceğinize garanti veririm.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

Dizel devirli kullanılır diye kandırdılar bizi 3000-3500 devire kadar basardık, gerek yokmuş 2000 devirde bile vites büyütülür, rahat rahat yürür klimayla bile. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Emirhan Karaca
3 saat önce, Ayhan Asil yazdı:

Bundan sonra kolay kolay LPG'li araca dönmek istemeyeceğinize garanti veririm.

Hadi hayırlısı bakalım

Yorum bağlantısı
Mustafa Çiçek

Dizelin tadı çok başkaymış Lpg drn sonra.
İlk çalıştırmada soğukkrn egzoz dan gelen kötü kokunun sebebi nedir?

Yorum bağlantısı
Koray Demir

Kaliteli yakıt+düzenli bakım+bilinçli kullanım size uzun yıllar ve yollar boyunca hizmet eder. Şimdiden hayırlı olsun.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
25 dakika önce, Mustafa Çiçek yazdı:

Dizelin tadı çok başkaymış Lpg drn sonra.
İlk çalıştırmada soğukkrn egzoz dan gelen kötü kokunun sebebi nedir?

mazot....

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

sıfır araba da showroom da marşa bassın kokar. istasyon olarak yerleşik mahlle içi yani her defasında sürkeli müşterisi olan yer iyidir, 3 kağıt yaparsa anlayan müşteri geri döner mutlaka

Yorum bağlantısı
Mustafa Çiçek
sıfır araba da showroom da marşa bassın kokar. istasyon olarak yerleşik mahlle içi yani her defasında sürkeli müşterisi olan yer iyidir, 3 kağıt yaparsa anlayan müşteri geri döner mutlaka
Normal midir yani? Gözümü korkuttular motor sıkıntılı diye.
Opet dışında almam. Safranbolu daki tek opet istasyonu.
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
7 saat önce, Emirhan Karaca yazdı:

Merhaba arkadaşlar yine forumda konu açmıştım alacağım megane 2 için bazı aksaklıklar nedeniyle daha alamadım pazartesi aracı alacağım balıkesirden ve bu araç benim için bir ilk olacak yani ilk defa dizel kullanacağım bana verebileceğiniz tavsiyeler nelerdir yakıtı nerden almalıyım ne gibi hususlara dikkat etmeliyim tavsiyelerinizi bekliyorum.

1- motor açmak için basmayın ilk 2000km  deviri çok yükseltmeyin çok aşırı da düşürmeyin, benzinli araç gibi kullanmayın

2- lastik havalarını kontrol edin

3- İlk 5 bin km her depo dolduruşunuzda yağı kontrol edin. kaputu açıp gözünüzle bi bakının.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
5 dakika önce, Mustafa Çiçek yazdı:

Normal midir yani? Gözümü korkuttular motor sıkıntılı diye.
Opet dışında almam. Safranbolu daki tek opet istasyonu.

duman var mı? ilk kalkışta gaz tepkisi nasıl?

Yorum bağlantısı
Mustafa Çiçek
duman var mı? ilk kalkışta gaz tepkisi nasıl?
Duman yok.Gaz tepkisinde farkedilir bi durummyok. Sadece koku yanık gibi
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
3 dakika önce, Alpay Sumer yazdı:

@Çağlar Bayur abi kurum yapar mi koku? 

yapar da , aslında yapmaz ama yapmaya zemin hazırlar :)

supablar tam kapanamıyor aradan kompresyon sızıyor ise yapar, kurum da zaten subap yüzeyini kaplar. Çok derin oldu :mangal:

• Beğen 1
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Alpay Sumer
2 dakika önce, Çağlar Bayur yazdı:

yapar da , aslında yapmaz ama yapmaya zemin hazırlar :)

supablar tam kapanamıyor aradan kompresyon sızıyor ise yapar, kurum da zaten subap yüzeyini kaplar. Çok derin oldu :mangal:

Yok derin olmadi😎

Yorum bağlantısı
Fatih Evcin
21 saat önce, Emirhan Karaca yazdı:

Merhaba arkadaşlar yine forumda konu açmıştım alacağım megane 2 için bazı aksaklıklar nedeniyle daha alamadım pazartesi aracı alacağım balıkesirden ve bu araç benim için bir ilk olacak yani ilk defa dizel kullanacağım bana verebileceğiniz tavsiyeler nelerdir yakıtı nerden almalıyım ne gibi hususlara dikkat etmeliyim tavsiyelerinizi bekliyorum.

Söylenmesi gereken her şey söylenmiş sanırm ama en büyük şaşkınlığınız depoyu doldurduğunuzda ortalama 700-800 km benzinliğe uğramadığınızda yaşayacaksınız :) ben ayda br fullerdim uğramazdım istasyona.

Yorum bağlantısı
Bekir Memur
(düzenlendi)

1- istasyon çok önemli markaya değil istasyonun kalitesine bakın olay tamamen istasyon sahibinin ahlakı ile alakalı eğer ahlaksızsa depoları temizletmiyorlar sulu mazota denk gelince baya hasar bırakıyor özellikle göstergede sulu mazot işareti yandığında o mazotu kullanmayın depo temizletip mazot filtresi değişin ben bunları yapmadım hem zamanım hem param gitti.

2- Çok devirsiz veya çok yüksek devirde kullanmayın özellikle devirsiz kullanırsanız dpf ve egr çok çabuk dolar sıkıntı çıkartır özellikle dpf pahalı bir parça tamamen deforme olursa ciddi para çıkar.

3- Daha önce turbo araç kullanmadınız diye varsayıyorum ilk çalıştırmada en az 30 sn bekleyin stop etmeden öncede 1 dakika beklemenizi öneririm beklerkende arabanın etrafında bir tur atıp sağına soluna bakarsınız alışkanlık edinilirse çok faydası oluyor ben bu alışkanlığım sayesinde patlayan radyatör hortumunu farkedip büyük şeylere yol açmasını engelledim.

4- Özellikle ford tamircileri dizel arabaya haddinden fazla yağ koyuyor seviyesini kendiniz kontrol edin ne fazla ne az olsun orta seviye en idealidir. Banada aynısını yapmışlardı kendi ustama söylediğimde "iyiki fazla yağı almışsın kasıtlı olarak yağ basıncı artsın turbo balans yapsın diye fazla yağ ekliyolar" diye cevap verdi. Aynı zamanda karterden sağdan soldan yağ kaçakları olur.

5- Dizel kısa mesafede kolayca ısınmaz bu yüzden günlük 10km altı yol yapıyosanız önermiyorum motorin kükürt açısından baya zengin olduğu için sürekli kısa mesafe yapılınca egr ve dpf tıkanmasını artırıyor.

6- Dizel arabada yağ daha çabuk deforme olduğu için her yıl 10 bin sınırı aşılmasa dahi yağ ve filtreler değişmek zorunda yoksa karterde çok fazla kurum birikiyor. Ek olarak daha az sülfat külü üreten yağları kullanmaya özen gösterin yağların web sayfalarında güvenlik dökümanlarında raporları mevcut inceleyebilirsiniz. Filtre gibi malzemelerinizide kendiniz alın güvendiğiniz bir yere götürüp yaptırın daha ucuza kaliteli bakım yaptırmış olacaksınız hemde arabaya ne marka malzeme kullanıldı bileceksiniz.

7- Kışın dizel rolantide ısınmaz bu yüzden kalöriferi açıp ısınacak diye rolantide beklemeyin 10 dakika kullanılınca ısınır özellikle yokuşa ve yüke gelince daha çabuk ısınacak.

tarihinde Bekir Memur tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Eren Gökmen

Aracin bir maksimum tork devri vardir. Arac o devire gelince benzinliden farkli olarak ani bir hizlanmaya gecer. Genelde bu devir ford icin 1.6 dizellerde 1750 devirdir. Ayrica araci kullanirken genelde bu devirde kullanmaniz motor sagigi ve yakit acisindan iyi olacaktir. 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...