İçeriğe Yönlendir

Ka - Rölanti Sorunları

Koray Sezginer

Recommended Posts

Tabiki bu akşam tam yerinin resmine çekmeye çalışayım, olmadı video kaydo alırım daha kolay bulunur.

Yorum bağlantısı
Halil Hıdırlar

Bu işlem için akü sökülmesine gerek duyuluyormu ? Akü ve alt tablosunu sökerek daha rahat çalışma alanı sağlarız gibi geliyor.

Yorum bağlantısı

Mutlaka daha rahat olacağı kesin benim fazla vaktim yoktu, uğraşmadım aküyü sökmeye, hava filtre kutusunun hemen altında olduğu için el kol hepsi içeriye giriyor, sadece engel olarak kablolar var. Birde akünün kutuplarından birinide sökmek gerekiyor. Daha sağlıklı olur kanaatindeyim.

Yorum bağlantısı
Serhat Çitak

ka kullananlar bir gün buluşup araçlarımızı kontrel etsekmi acaba bilgili olan arkadaşlardan detaylı bilgide aışverişi güzel olur forumda istanbulda enaz 5 kişi var sanırım araçlarımızdaki eksikleri ve hatalarıda anlamış oluruz..

Yaz da geldi nasılsa :) bence harika bir fikir

Yorum bağlantısı
Ufuk Sarıgül

arkadaşlar mrb,benim 1999 model ford ka, arabam var her hafta sonu ya eskişehire,ya gelibolu saroz,a dalışa :) yada bursa,ya gidiyorum uzun yolda mükemmel güven veriyor bir sorunda yaşamıyorum adeta aşığım arabama,fakat şehir içinde durduğumda rolanti fena artıyor boşa almasam kacıp gidecek kerata :) yani 5 gümn kapımda yatıyor cumadan uzuın yollara gidiyorum çao zevkli,hafta içi motosikletim var istanbulun hakkından o geliyor,konuları son sayfaya kadar okudum ortak prblemimiz, :( bunu şıp diye anlayacak ve yapabilecek usta yokmu şu koca istanbulda, hakkı neyse o olsun,saygılar herkese:)))

Yorum bağlantısı
Serhat Çitak

arkadaşlar mrb,benim 1999 model ford ka, arabam var her hafta sonu ya eskişehire,ya gelibolu saroz,a dalışa :) yada bursa,ya gidiyorum uzun yolda mükemmel güven veriyor bir sorunda yaşamıyorum adeta aşığım arabama,fakat şehir içinde durduğumda rolanti fena artıyor boşa almasam kacıp gidecek kerata :) yani 5 gümn kapımda yatıyor cumadan uzuın yollara gidiyorum çao zevkli,hafta içi motosikletim var istanbulun hakkından o geliyor,konuları son sayfaya kadar okudum ortak prblemimiz, :( bunu şıp diye anlayacak ve yapabilecek usta yokmu şu koca istanbulda, hakkı neyse o olsun,saygılar herkese:)))

Maslakda osman ve fatih usta tavsiye ediliyor.Oraya gidebilirsiniz.

Yorum bağlantısı
Ufuk Sarıgül

Maslakda osman ve fatih usta tavsiye ediliyor.Oraya gidebilirsiniz.

Mrb,Adreslerini ve telefonlarını aldım teşekkür ederim...

Yorum bağlantısı
Aydoğan Kalaycı

Rölanti ayarını ölçtürmek için yetkili servise gitmeye gerek varmıdır? rölantinin hangi değerde olması gereklidir. Vitesi 1' e aldığımda gaza basmadan debriyajı yavaşça bıraktığım zaman araba harekete geçiyor. Acaba rölanti mi yüksek yoksa normal bişey mi? OBD ile rölanti ölçmek mümkünmüdür?

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Aydoğan bey merhabalar,

Rölanti devriniz 850 (artı / eksi 25) devirde olmalıdır kitaba göre. OBD üstünden devrinizi ölçebilirsiniz tabiiki.

Debriyajın mantığı zaten budur, çalışan motorun devrini şanzımana verir, o da tekerlere güç verir.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Turgut Yıldırım
(düzenlendi)

İyi günler arkadaşlar 99 model bir KA kullanıcısıyım.

Sorunum şu: 1.5 hafta aralıkla 2. kez yaşadım bugün.

• Araçla giderken vites yükseltmek için debriyaja bastığımda (2'den 3'e veya 4'ten 5'e) motor delirmişcesine devirini arttırıyor vites yükseldikten sonra yola devam ediyorum. Yine vites için debriyaja bastığımda yine yükseliyor devir aynı şekilde.

• Araç tam durduğunda da rölanti yine fırlıyor 2-3 saniye sonra iniyor tekrar.

• 2. viteste giderken gaza basmasamda araç ilerlemeye devam ediyor otomatik gibi

Sanayiye gidiyorum ustaya göstermek için biniyoruz arabaya rölanti düzelmiş sanki hiçbir şey olmamış gibi çalışıyor araç. :shok:

Usta baskı balata bitmek üzere dedi ancak bundan dolayı bu sorun olurmu onu bilmiyorum.

Birde yağ değişimi yaptırmıştım aynı yere yağ çubuğunda max. çizgisinin 1-2 cm kadar üzerinde olduğunu gördüm. Fazla yağ bu sorunu yapar mı acaba? veya sorun ne olabilir.

tarihinde Turgut Yıldırım tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Timuçin Bahar

merhaba

bahsettiğiniz sorun hava karışımını ayarlayan kelebek kutusu denilen malzeme içindeki sensör arızasından meydana gelmektedir.

sensörün üzerinde yazan kodun aynısından orjinal almanız durumunda (veya kelebek kutusunu sensörü ile tümünü değiştirirseniz) sorunun ortadan kalkacağını düşünüyorum.

iyi çalışmalar dilerim

Yorum bağlantısı
Timuçin Bahar

tahminim 300 tl den aşağı olmaz(İşçilik dahil)

Yorum bağlantısı
Turgut Yıldırım

oh ne güzel. Ancak bu sorun devamlı olmuyor sadece 2 kez başıma geldi ve düzeldi. Sensör arızalı olmuş olsa bunu devamlı yapması gerekmez mi. Örneğin hız sensörüm bozulduğunda değiştirene kadar aracım stop ediyordu. Zaman zaman olmuyordu.

Yorum bağlantısı
Timuçin Bahar

bizzat yaşadığım tecrübedir.Dikkate alıp almamak sizin takdiriniz .iyi çalışmalar dilerim.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Muhtemelen hız sensöründendir temizletin, birde kelebek boğazını ve sensörü temizletin.

Doğru cevap buradadır.

Yorum bağlantısı
Turgut Yıldırım

Doğru cevap buradadır.

Peki bu hız sensörünü kendim söküp takabilir miyim bi foto ile gösterebilirseniz memnun olurum.

Yorum bağlantısı

Kendin sökebilirsin, ben geçen hafta söküp temizledim. Benimki takılı değilmiş. gayet güzel oldu. resim tam olarak yok ama yerini tarif edeyim. hava filtre kabinini sökeceksin öncelikle, hız sensörü soketi sürücü tarafı sileceğinin tam orta kısmının altına denk geliyor. üçgen formatlı bir parça onu bulduğun zaman kablosunu takip edersen sensöre ulaşabilirsin, eğer soketi bulamazsan, şanzumanın uç kısmında dikkatli bakınca gözüküyor, eğer bulamazsan haftasonu arkadaşlarla buluşabiilirsek onların hız sensörlerini temizleyeceğiz resimlerini çekip ekleriz, birde hazır hava filtre kabinini sökmüşken boğaz kelebeğinide söküp temizleyebilirsin.

Yorum bağlantısı
Turgut Yıldırım

Kendin sökebilirsin, ben geçen hafta söküp temizledim. Benimki takılı değilmiş. gayet güzel oldu. resim tam olarak yok ama yerini tarif edeyim. hava filtre kabinini sökeceksin öncelikle, hız sensörü soketi sürücü tarafı sileceğinin tam orta kısmının altına denk geliyor. üçgen formatlı bir parça onu bulduğun zaman kablosunu takip edersen sensöre ulaşabilirsin, eğer soketi bulamazsan, şanzumanın uç kısmında dikkatli bakınca gözüküyor, eğer bulamazsan haftasonu arkadaşlarla buluşabiilirsek onların hız sensörlerini temizleyeceğiz resimlerini çekip ekleriz, birde hazır hava filtre kabinini sökmüşken boğaz kelebeğinide söküp temizleyebilirsin.

foto eklersen memnun olurum

Yorum bağlantısı

haftasonu çekip mutlaka ekleme yapacağız hep beraber tüm ford ka kullanıcıları için gerekli bir konu olacaktır.

Yorum bağlantısı
Turgut Yıldırım

haftasonu çekip mutlaka ekleme yapacağız hep beraber tüm ford ka kullanıcıları için gerekli bir konu olacaktır.

Teşekkür ediyorum umarım hız sensörünün temizlenmesi yeterli olur.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Teşekkür ediyorum umarım hız sensörünün temizlenmesi yeterli olur.

Olur, olmasa bile bi de rölanti valfını temizletirsiniz, sonra fıstık gibi ;)

Yorum bağlantısı
Turgut Yıldırım

Olur, olmasa bile bi de rölanti valfını temizletirsiniz, sonra fıstık gibi ;)

Bi ustanın gereksizliği yüzünden zaten bi rölanti valfi almıştım fazladan var elimde :)

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...