İçeriğe Yönlendir

Explorer Bulunamayan Direksiyon Vibrasyonu Ve Sesi

Yiğit Hakan Ünlü

Recommended Posts

Yiğit Hakan Ünlü

Herkese merhabalar;

Uzun süreden beri aracımda var olan bir ses sonucu ortaya çıkan sonuçları sizlerle paylaşmak istedim.Aslında hala bir sonuç yok ama.Araç uzun süreli kullanımlarda özellikle havaların ısınmaya başlamasıyla birlikte sağa yada sola dönüşlerde normal kullanımda(4x2 konumunda) sanki 4x4 low konumundaymış gibi kasılmakta,buna bağlı olarakta sanırım arka tekerleklerden tak-tak diye ses gelmekte.Aracı Ankarada forumdan öğrendiğim bir ustaya götürdüm.Shifter(4x4)elektirik motorunun bozulmuş değişmesi gerek dedi.Bende ön şaftı sökerek denedim.Bir değişiklik olmadı .Son çare burada bir difransiyel ustasına götürmem söylendi.Usta aracı denedi.Ustanın deyişiyle bizim araçlarda LTD otomatik kilitli difransiyel olduğunu, sağa yada sola dönüşlerde arka tekerleklerden birini bırakması gerektiği gibi birşeyler söyledi.Aracı lifte aldı kilidin çalışıp çalışmadığını denedi.Gelen seside yağın vizkozite özelliğinin azalmış olmasından dolayı olabileceğini yağ değişimi vede bir katkıyla sorunun çözülebilceğini söyledi.Birde bu kasılmayla bağlantılımı bilmiyorum ama gene sağa-sola dönüşlerde hızım 5km. civarında ön tekerleklerden yağsız kalmış tahta tekerlek gibi ses gelmekte.Ön akis bilyalarını kontrol ettirdim bugün sağlam dendi.Bilyaların acılıp greslenmesi gerek falan dendi.Açılıp greslenirmi?Bu konularda yardımlarınızı bekliyorum.

Selamlar..*

Yorum bağlantısı
Mustafa Mermertas

ön bilyalar(rulmanlar) malesef yaglanmiyor Yigit ..sürüste ön rulmanlardan kaynaklanan bi ugultu veya rahatsiz edici bi ses sözkonusuysa gelen taraf degistiriliyor yaglama dedigim gibi malesef

7191750skf.jpg

Yorum bağlantısı
Yiğit Hakan Ünlü

Yağı değiştirdikten sonra sorun hala devam ederse ki ben edeceği kanatindeyim sanırım adres Osman usta...

Mustafa abi işin ilginç yani bilyelerde sürüş halinde bir sıkıntı yok sadece sağa-sola dönüşlerde oda uzun süreli kullanımlarda.Direksiyon kutusundan yapabilirmi?

Yorum bağlantısı
Guest Hakan Tar?m

O usta benim transfer kutusuyla alakalı soruna da hemen o motor değişmeli demişti :crazy: Ne hikmet ise sonuç aynı kalıp kendim çözmüştüm sorunumu :)

Yorum bağlantısı
Mustafa Mermertas

Hakan ;Yigidin tarifine göre gelen ses ,kasilma sendromu ara sanzimandan olabilirmi sence??

Yorum bağlantısı
Guest Hakan Tar?m

Mustafa abi; konuştuk da bir kaç öneride bulundum yaptı büyük bir ihtimal. Ama geçmedi sorun herhalde. Shifter iptal edilip manuel bakılmalı, olmadı transfer kutusu hemen 5 dakika açılıp kurcuklanmalı. Korkulmamalı, pek matah birşey değil bi sürü dişli :)

Yorum bağlantısı
Yiğit Hakan Ünlü

Hepsini yaptım.Sonuç aynı yalnız ses ve kasılma arka tekerleklerden geliyor sanırım.Hakan bey bu gidişle ben aracı alıp Denizliye gelicem yanınıza sorunu çözmek için.

Yorum bağlantısı
Guest Hakan Tar?m

Peki arkayı lifte kaldırıp kilitleme var mı baktınız mı ? ( Bir de şu bey kelimesini boşverin alışık değilim :crazy: )

Yorum bağlantısı
Yiğit Hakan Ünlü

Peki :crazy: adaşım diye hitap edeyim.Evet arka tarafı lifte kaldırdık kilitleme var çalışmaktamış.

Yorum bağlantısı
Mustafa Mermertas

Yigit ,arka amortisörün patlak oldugunu söylemistin...bu durum lastiklere farkli basinc olusmasina sebebiyet verebilir ,lastiklerin hava basincindaki farklilik bile ara sanzimanda negatif etki yapabilir

Yorum bağlantısı
Guest Hakan Tar?m

Evet Mustafa abi haklı. Lastiklerin birinde ufak bir boyut farkı yanak farkı olsa bile direkt olarak transfer kutusuna vuruyor sorun.

Yorum bağlantısı
Yiğit Hakan Ünlü

Mustafa abi amortisör patlak mı ben bilmiyorum Ankaradaki usta dedi.Kompürasör çalışıyor fakat arka tarafı kaldırmıyor.Ben hortumlara falan bak dedim ustaya yattı altına baktı patlak dedi ve sana söylediğim fiyatları söyledi.

Bu arada araç normal duruyor bir tarafı aşağıda falan değil

Yorum bağlantısı
Mustafa Mermertas

o fiyata orjinal Ford amortisörlerini alirsin burda ...Ben cikma biseyler sorusturmaktayim...diger istedigin contalar ,buji kablolari vs.. onlari sifir alicaz yigit ..istediklerin yaklasik 280-90 € ya gelir fazladan da yag veya hava filtresiyle 300 ü tamamlariz düz olsun..sana uyarsa tabii

Yorum bağlantısı
Yiğit Hakan Ünlü

Uyar abi neden uymasın.Buradaki fiyatları ben sana yazmıştım.Ben tam arıza tespiti yaptırayım abi sorun neymiş kasılma neden kaynaklanıyormuş,amortisör gerçekten patlak mı?yada kaçakmı var? sonuça göre senden ilave parça isteyebilirm?

Türkiyede internetten bir yer buldum Adanada şase numarasına göre amortisörleri oraya sordum Delco markaydı sanırım sıfır çiftine 300 tl.dediler.

Yorum bağlantısı
Mustafa Mermertas

siparisleri tedarik etmeye baslarim yavas yavas...eklemek istediklerini bildirirsin yine

Yorum bağlantısı
Yiğit Hakan Ünlü

Tamam abi.Hafta sonu Türkiye dışına 10-12 günlük bir iş seyahatim olabilir.Cuma difransiyel yağını değiştircem.Ancak dönüşte amortisörlere baktırabilirim.Senin geliş tarihi ne zaman abi?

Yorum bağlantısı
Mustafa Mermertas

3 Temmuz da kesin(Gelibolu da) orada olmaya gayret edicem malum

Yorum bağlantısı
Mustafa Mermertas

ben getirmeyi düsünmüstüm ..eger cok acele ihtiyacin olacaksa gönderebilirim de

Yorum bağlantısı
Yiğit Hakan Ünlü

Yok abi acelesi yok.Şu anda araç yürür durumda geçen hafta perşembe-pazar arası 1500 km.yol yaptım.Şeytan kulağına şimdilik bişey yok.Benim için aciliyeti olan kasılma ve ses.Cuma yağı değiştirdikten sonra bir deniycem işallah çözülür.Çözüm olmazsa dönüşte Osman ustaya gösterip kesin teşhis koyup tedavi edeiz abi.

Yorum bağlantısı
Guest Hakan Tar?m
3 Temmuz da kesin(Gelibolu da) orada olmaya gayret edicem malum

OoOOooLLLeeeeeeeeyyyyyyyyyyy :i-ih:))))

Yorum bağlantısı
Mustafa Mermertas

Hakanim :) listeye özellikle kaydimi yapmadim..ne olur ne olmaz hesabi..bi sag salim varalim memlekete de...kafamizi sokacak bi yer buluruz..hic olmadi; emektarda yatariz :i-ih:

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Siz Hala diğer modeller bölümüne mi yazıyorsunuz... ? :)

Sayınız beşi geçtiyse Explorer bölümü açabilirim.. :i-ih:

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...