İçeriğe Yönlendir

Yeni Focus C Max 1.6 Ecoboost 180 Bg

Fatih Akbıyık

Recommended Posts

Fırat Şenol

Fatih bey yanlış anlamayın ama hem ayda 1000 km. yol yapıyorum hemde aracımı performanslı kullanıyorum diyorsunuz birde bunların yanında yakıt ekonomisinden bahsediyorsunuz . Bu nasıl bir çelişki anlayamıyorum açıkçası . Siz lpg'li araçlar hiç yakmıyor filanmı zannediyorsunuz acaba ? Dizel olmuş 3.70 Tl diyorsunuz , Lpg 2.40 Tl . Bir aracın 100 km 'de yaktığı benzinden lt. bazında eniyi ihtimalle 1.5-2 lt. daha fazla Lpg harcıyacaksınız . Ha buarada bu sakin kullanımlar için geçerli . Siz birde Lpg'de performanslı kullanımı bir deneyin o aradaki makas artarak açılacak . Siz hiçbir zaman Dizel bir araçtan aynı kullanım stili ile daha az yakıt yakma şansına sahip olamıyacaksınız . Tüm bunları neredenmi biliyorum ; Hepsi tecrübe ile sabit . Babamda Brc marka Lpg kitli Ford Mondeo var sakin kullanımda ve performanslı kullanımda ne kadar Lpg tükettiğini gayet iyi biliyorum , kardeşimde 1.6 dizel 90 Ps Peugeot 207 var , hem sakin kullanımda hemde Performanslı kullanımda ne kadar mazot tükettiğini gayet iyi biliyorum . Daha önce kendimde 1.6 109 Ps'lik Tdci Focus vardı , hem sakin hemde performanslı kullanımda ne kadar mazot tükettiğini gayet iyi biliyorum . Baştada dediğim gibi vermiş olduğum bilgileri yanlış yorumlamayın . Ben sadece sizin doğru bir tercih yapmanız için tecrübelerimi paylaşmak istedim . Sizin kağıt üzerinden hesapladığınız bir takım veriler pratikte bizim tecrübe ettiğimiz veriler ile pekörtüşmüyor . Dolayısı ile hem benim hemde diğer arkadaşların paylaşmış oldukları bilgileri harmanlayıp kararınızı tekrar gözden geçirmenizi öneririm , Saygılar... :D:good1:

Yorum bağlantısı
Fatih Akbıyık
Fatih bey yanlış anlamayın ama hem ayda 1000 km. yol yapıyorum hemde aracımı performanslı kullanıyorum diyorsunuz birde bunların yanında yakıt ekonomisinden bahsediyorsunuz . Bu nasıl bir çelişki anlayamıyorum açıkçası . Siz lpg'li araçlar hiç yakmıyor filanmı zannediyorsunuz acaba ? Dizel olmuş 3.70 Tl diyorsunuz , Lpg 2.40 Tl . Bir aracın 100 km 'de yaktığı benzinden lt. bazında eniyi ihtimalle 1.5-2 lt. daha fazla Lpg harcıyacaksınız . Ha buarada bu sakin kullanımlar için geçerli . Siz birde Lpg'de performanslı kullanımı bir deneyin o aradaki makas artarak açılacak . Siz hiçbir zaman Dizel bir araçtan aynı kullanım stili ile daha az yakıt yakma şansına sahip olamıyacaksınız . Tüm bunları neredenmi biliyorum ; Hepsi tecrübe ile sabit . Babamda Brc marka Lpg kitli Ford Mondeo var sakin kullanımda ve performanslı kullanımda ne kadar Lpg tükettiğini gayet iyi biliyorum , kardeşimde 1.6 dizel 90 Ps Peugeot 207 var , hem sakin kullanımda hemde Performanslı kullanımda ne kadar mazot tükettiğini gayet iyi biliyorum . Daha önce kendimde 1.6 109 Ps'lik Tdci Focus vardı , hem sakin hemde performanslı kullanımda ne kadar mazot tükettiğini gayet iyi biliyorum . Baştada dediğim gibi vermiş olduğum bilgileri yanlış yorumlamayın . Ben sadece sizin doğru bir tercih yapmanız için tecrübelerimi paylaşmak istedim . Sizin kağıt üzerinden hesapladığınız bir takım veriler pratikte bizim tecrübe ettiğimiz veriler ile pekörtüşmüyor . Dolayısı ile hem benim hemde diğer arkadaşların paylaşmış oldukları bilgileri harmanlayıp kararınızı tekrar gözden geçirmenizi öneririm , Saygılar... :):D

Fırat Bey,sizi anlıyorum fakat ben sürekli performnaslı kullanmıyorum,daha önce de dediğim gibi gerektiği zamanlarda performanslı kullanırım. Daha önce de 25.000 km Brc Myo 7 sistemli Megane sedane araç kullandım. Ben de lpgnin tasarrufunu biliyorum,performans konusunda da hiçbir sıkıntı olmadığını iyi biliyorum. Kışın üç ay soğuk dışında aracım lpgye en fazla 500 m sonra geçiyordu.Yani kışın üç aylık soğuklarda bile 1 km gitmeden lpgye geçerdi aracım. Tasarruf ve performans çok iyiydi,hiçbir sıkıntım yoktu. Dizel aracın yaktığı kadar yaksın,hatta az daha fazla yaksın fakat dizelden daha performanslı olsun. Benim Fiorino şehir içi 27.5 krş yakıyor.Lpg ile de 30 krş yaksın aracım daha fazla yakamaz zaten.Ben sadece Lt'de 50 krş yakmak istemiyorum.Hem performnaslı hem de benzinden daha tasarruflu bir araba istiyorum bu da mümküğn olan bir şey sonuçta.Saygılar

Yorum bağlantısı
Fatih Akbıyık

Bir de ben dizelden daha tasarruflu olsun demiyorum zaten,mesajlarımı okuduysanız fark edersiniz.Ben sadece benzinli binmem,lpg ile de ne kadar tasarruf yaparsa yapar artık ama benzinliden %40 -50 arası tasarruflu olur. O da bana hem tasarruf açısından hem de performans açısından yeter.

Yorum bağlantısı
Olgu Temurtürkan

küçük hacimli motordan yüksek beygir görünüşte güzel ama, o motorlardan uzun ömür beklenemez bu dezajantahıda düşmen gerek...

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi
(düzenlendi)

uzun motor ömrü diyerek en fazla kaç kmde bir arabanız oldu? yada sıfır bir arabayı en fazla kaç yüz bin kmye kadar kullandınız.

tarihinde Mustafa T tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Fatih Akbıyık
küçük hacimli motordan yüksek beygir görünüşte güzel ama, o motorlardan uzun ömür beklenemez bu dezajantahıda düşmen gerek...

Ben aldığım aracı en fazla 6 yıl ve 75.000 km civarında satarım zaten.Daha fazla binmem,o motorun ömrü de 75.000 km'den çok daha fazladır.Yaklaşık 200.000 km yapar herhalde.Ben de o km'yi görmeyeceğim için sorun yok. :D

Yorum bağlantısı
Olgu Temurtürkan
uzun motor ömrü diyerek en fazla kaç kmde bir arabanız oldu? yada sıfır bir arabayı en fazla kaç yüz bin kmye kadar kullandınız.

bakımları zamanında ve emin ellerde yapılan bir atmosferik motor en az 500 bin km gidebilir...

benim henüz uzun ömür kullanabilecek bir aracım olmadı ama rektifiyeye girmemiş 740 bin km de bmw gördüm...

Yorum bağlantısı
  • 3 ay sonra...
Fatih Akbıyık

Arkadaşlar,bu 2012 modellerde C-Max araçlarda 1.6, 180 bg, ecoboost neden yok acaba? Bundan sonra hiç mi gelmeyecek Türkiye'ye? Adamlar bir yıl satıp vazgeçti sanırım. :) Bilgisi olan var mı? Saygılar...

Yorum bağlantısı
Fatih Akbıyık
(düzenlendi)
160PS olanı vardı, şimdi yok mu satışta?

Abi 160 bg görmemiştim ben.180 bg olanı vardı ama şimdi yok malesef. Kaldırmamışlarıdr herhalde motoru.

http://www.ford.com.tr/otomobiller/c-max-v...x/fiyat-listesi

Listede sadece 1.6 benzinli 120 bg ve 1.6 tdci 115 bg dizel var.

tarihinde Fatih Akb?y?k tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Fatih Akbıyık
Zaten 120 Ps gibi gidiyordu :D

Kullanmış mıydın,o yüzden mi kaldırmışlardır? Ama diğer Focus'larda var hala...

Yorum bağlantısı
Sinan Yalçın Durmuş

benim açmayı düşündügün konuyu arayınca buldum

bende çok kararsızım seneye arabayı degiştirecem şimdiden aklımda 2 model var

1. insignia edition 1.6 turbo 180ps

2. c-max titanium-x 1.6 turbo 180ps

c-max donanım olarak full olması ve insignadan az yakması cezbediyor

insigniada kasasından görüntüsünden kazanıyor çok kararsızım

senede ortalama 15-20.000km yol yapıyorum

2 motor secenegındede lpg problemli lpg düşünmüyorum

Yorum bağlantısı
Fatih Akbıyık
(düzenlendi)
benim açmayı düşündügün konuyu arayınca buldum

bende çok kararsızım seneye arabayı degiştirecem şimdiden aklımda 2 model var

1. insignia edition 1.6 turbo 180ps

2. c-max titanium-x 1.6 turbo 180ps

c-max donanım olarak full olması ve insignadan az yakması cezbediyor

insigniada kasasından görüntüsünden kazanıyor çok kararsızım

senede ortalama 15-20.000km yol yapıyorum

2 motor secenegındede lpg problemli lpg düşünmüyorum

Sinan,ben de İnsignia ve Yeni Focus C Max arasında kalmış birisi olarak Focus'ta karar kıldım.İnsignia biraz sorunlu.İnsignia team sitesine de üyeyim. İnsignia'ların süpabları magnezyummuş,o yüzden erime yapıyormuş lpgde.Masraf da 5.000 TL civarındaymış.Biraz da şans işi ama otomatik süpab ayarı da yokmuş araçta. Millet Opel servislerinden ve Opel'den de memnun değil.Ben o yüzden vazgeçtim,görüntü her şey değil. Yeni çıkacak olan sıvı sistem lpgyi bekliyorum ben de.Seneye çıkar.Ben de seneye değiştireceğim inşallah.C Max de güzel araç.Hem seneye kadar da servisleri sorunlu yerlerini iyice öğrenir. :p Görüntü olarak da güzel.Bir de ben Fiorino'ya alıştım,otomobil bana kuyu gibi geliyor,yüksek ve ferahlık olmalı araçta. 2011 modellerde olan motor seçeneği 2012 modellerde yok malesef. 1.6 180 bg ecoboost neden yok hala anlamadım.İnşallah,gelir yeniden. Bir forumda da servisten 2012 modellerin powershift ile geleceğini duymuş arkadaşın birisi.

Yorum bağlantısı
Sinan Yalçın Durmuş
(düzenlendi)
Sinan,ben de İnsignia ve Yeni Focus C Max arasında kalmış birisi olarak Focus'ta karar kıldım.İnsignia biraz sorunlu.İnsignia team sitesine de üyeyim. İnsignia'ların süpabları magnezyummuş,o yüzden erime yapıyormuş lpgde.Masraf da 5.000 TL civarındaymış.Biraz da şans işi ama otomatik süpab ayarı da yokmuş araçta. Millet Opel servislerinden ve Opel'den de memnun değil.Ben o yüzden vazgeçtim,görüntü her şey değil. Yeni çıkacak olan sıvı sistem lpgyi bekliyorum ben de.Seneye çıkar.Ben de seneye değiştireceğim inşallah.C Max de güzel araç.Hem seneye kadar da servisleri sorunlu yerlerini iyice öğrenir. :p Görüntü olarak da güzel.Bir de ben Fiorino'ya alıştım,otomobil bana kuyu gibi geliyor,yüksek ve ferahlık olmalı araçta. 2011 modellerde olan motor seçeneği 2012 modellerde yok malesef. 1.6 180 bg ecoboost neden yok hala anlamadım.İnşallah,gelir yeniden. Bir forumda da servisten 2012 modellerin powershift ile geleceğini duymuş arkadaşın birisi.

isnignia teamma bende üyeyim çok araştırdım lpg uyumsuz zaten lpg ile düşünmüyorum c-max dizel var şehir içi 9 lt yakıyor benzindede max c-max 10lt yakar diye tahmin ediyorum bi depo 50lt olsa

dizelde 192tl de doluyor

benzinde 220tlye doluyor o kadar çok fark yok depoda hemen hemen aynı km leri yaparsın 1 depo ile şehir içi

lpg şu anda insigniada çok sıkıntı

c-max ecoboosttada öle lpg düşünmüyorum belki ilerliyen zamanlarda zaten bu sene degil seneye bu zamanlar arabayı degıstırmeyı dusunuyorum.

ya insignianım spor bi görüntüsü var c-maxta güzel araç ama gönlüm c-maxtan yana bakalım

ya bende duydum 1.6 160ps 2012 de gelecek diye :) niye ya 180lıkler neden iptal oldu

tarihinde Sinan Yal tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Fatih Akbıyık
(düzenlendi)
isnignia teamma bende üyeyim çok araştırdım lpg uyumsuz zaten lpg ile düşünmüyorum c-max dizel var şehir içi 9 lt yakıyor benzindede max c-max 10lt yakar diye tahmin ediyorum bi depo 50lt olsa

dizelde 192tl de doluyor

benzinde 220tlye doluyor o kadar çok fark yok depoda hemen hemen aynı km leri yaparsın 1 depo ile şehir içi

lpg şu anda insigniada çok sıkıntı

c-max ecoboosttada öle lpg düşünmüyorum belki ilerliyen zamanlarda zaten bu sene degil seneye bu zamanlar arabayı degıstırmeyı dusunuyorum.

ya insignianım spor bi görüntüsü var c-maxta güzel araç ama gönlüm c-maxtan yana bakalım

ya bende duydum 1.6 160ps 2012 de gelecek diye :p niye ya 180lıkler neden iptal oldu

Vallahi ben de anlamadım,sıvı lpg sistemleri bir çıksın bakalım da ona göre yorum yaparız.Sanırım seneye kadar montajlara başlanır.Brc servisi Faruk SEVGİLİ, ekim ayında montajların başlayacağını söylemişti İnsigniateam'den bir arkadaşa. 1.6 160 bg hiç duymadım ben ama dediğin gibi neden 160 bg'e düşürsünler ki? İlginç geldi bana da.Kullanananlar memnun aslında performanstan. Focus C Max TDCİ düşünüyordum ben de en son çare ama 9 lt yakıyorsa ona da binilmez ki. O nasılmış öyle? 9 LT çok fazla değil mi o araca? Yeni 115 bg de mi 9 Lt yakıyormuş? O zaman dizelinde bir anlamı kalmaz.En iyisi bekleyelim bakalım,belki 180 bg gelir yine ama 160 olursa ben almam o arabayı. Sıvı lpg sistemi uyarsa İnsignia alırım 1.6 T 180 bg. Daha spor bir araç. Bakalım o zamana çok var daha. :p

Yorum bağlantısı
Sinan Yalçın Durmuş
Vallahi ben de anlamadım,sıvı lpg sistemleri bir çıksın bakalım da ona göre yorum yaparız.Sanırım seneye kadar montajlara başlanır.Brc servisi Faruk SEVGİLİ, ekim ayında montajların başlayacağını söylemişti İnsigniateam'den bir arkadaşa. 1.6 160 bg hiç duymadım ben ama dediğin gibi neden 160 bg'e düşürsünler ki? İlginç geldi bana da.Kullanananlar memnun aslında performanstan. Focus C Max TDCİ düşünüyordum ben de en son çare ama 9 lt yakıyorsa ona da binilmez ki. O nasılmış öyle? 9 LT çok fazla değil mi o araca? Yeni 115 bg de mi 9 Lt yakıyormuş? O zaman dizelinde bir anlamı kalmaz.En iyisi bekleyelim bakalım,belki 180 bg gelir yine ama 160 olursa ben almam o arabayı. Sıvı lpg sistemi uyarsa İnsignia alırım 1.6 T 180 bg. Daha spor bir araç. Bakalım o zamana çok var daha. :D

ben şehir içi kısa mesafeli ve seri kullanıyorum o yüzden 9lt yakıtım şu anda normalda 8lt felan yakıyor şehir içi benim araç

ama forumda şehir içi 6-7 arası çok araç var c-maz bende anlamadım ;)

yeni c-max 1.6 tdci 115ps alan arkadaşım var şehir içi 6.5-7lt yakıyor dedi kişiden kişiye kullanıma göre degisiyor

benim bundan sonraki arabam performanssa yönelik olacak artık birazda yakıttı göz ardı edecegiz yapacak bişe yok :)

kesinlikle insignia spor güzel bi araba ama bakalım hayırlısı gönlüm c-maxten yana

c-maxın yakıt yüketimi insignia göre daha az diyorlar

Yorum bağlantısı
Fatih Akbıyık
ben şehir içi kısa mesafeli ve seri kullanıyorum o yüzden 9lt yakıtım şu anda normalda 8lt felan yakıyor şehir içi benim araç

ama forumda şehir içi 6-7 arası çok araç var c-maz bende anlamadım :D

yeni c-max 1.6 tdci 115ps alan arkadaşım var şehir içi 6.5-7lt yakıyor dedi kişiden kişiye kullanıma göre degisiyor

benim bundan sonraki arabam performanssa yönelik olacak artık birazda yakıttı göz ardı edecegiz yapacak bişe yok ;)

kesinlikle insignia spor güzel bi araba ama bakalım hayırlısı gönlüm c-maxten yana

c-maxın yakıt yüketimi insignia göre daha az diyorlar

Hayırlısı bakalım,Sinan.Senle aynı durumdayız. :) Ben de İnsignia ve C Max arasında gidip geliyorum ama benim gönlüm de C Max'ten yana.Nasip kısmet tabi ki . Ama ben lpg olursa alacağım,yoksa benzinle binilmez. 6.5 -7 lt gene iyi en azından. Aylık 1000 km yapıyorum ortalama. Benim amacım da performanslı bir araba almak ama dediğim gibi lpg olmazsa olmaz. Aylık 500 TL yakıt parası veremem ben. :) Dİzel araç km'de 25 Krş yakacağına,benzinli,performanslı,seri bir araba alıp lpg taktırayım 30 Krş yaksın. En son çare ikinci el 2.0 CDTİ 160 bg bir İnsignia düşünüyorum ben,artık vergisine de katlanacağız. :) En azından onda süpab sorunu,debriyaj sıkıntısı bari yok. :)

Yorum bağlantısı
Necat Ertan

Şehir içi 1.6 benzinli Ford motorları fazla sıkıştırmaya gerek kalmadan sıkışık trafikte, klima v.s. açık 10 litre/100 km tüketim değerlerini çok rahat yakalıyor. Tdci araçta 9lt ortalamadaysanız bence benzine geçince 12-13 lt tüketimi göze alın :lol2:

Yorum bağlantısı
Sinan Yalçın Durmuş
Şehir içi 1.6 benzinli Ford motorları fazla sıkıştırmaya gerek kalmadan sıkışık trafikte, klima v.s. açık 10 litre/100 km tüketim değerlerini çok rahat yakalıyor. Tdci araçta 9lt ortalamadaysanız bence benzine geçince 12-13 lt tüketimi göze alın :lol2:

şehir içi kısamesafeki kullanıyorumo yüzden sanırsam :lol2:

uzun yolda yakıt degerlerı güzel.

bende 180ps c-max şehir içi 10lt max11lt yakar diye düşünüyorum

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Mehmet Yayla

bence mondeo alın ben 60.000 tl ye selective modelini aldım. araba hiçde 120 hp gibi gitmiyor isteyenlede kapışmaya hazırım. mersinde erdemli yolundada insignia ya yapıştım adam kaçamadı. ben çeşmeliden otaban yoluna girene kadar adam kıvrandı resmen. tek sorun şu az yaksın çok kaçsın diye bişey yok.... ya az yakacak ya çok kaçacak siz önce buna karar verin. ben sizin yerinizde olsam dizel alırdım ben ecoboost aldım. performansıda şimdilik tatminkar. ama dediğiniz gibi herzaman songaz gidecek değiliz. zaten dizel alırsanız sizi bence tatmin eder. arabanızla kaç yapmayı düşünüyorsunuzki. ben hız ve performans istedim ecoboost aldım şimdilik benzin parasını verip duruyoruz. uzun yola çıkıncada az yaksın diye basmıyoruz, dizel olsa hem günlük kullanımda karlı çıkarsınız hem uzun yolda sizi tatmin edecek hızlara ulaşırsınız.sizde seçim yapın performansmı ekonomimi?

Yorum bağlantısı
Fatih Akbıyık
bence mondeo alın ben 60.000 tl ye selective modelini aldım. araba hiçde 120 hp gibi gitmiyor isteyenlede kapışmaya hazırım. mersinde erdemli yolundada insignia ya yapıştım adam kaçamadı. ben çeşmeliden otaban yoluna girene kadar adam kıvrandı resmen. tek sorun şu az yaksın çok kaçsın diye bişey yok.... ya az yakacak ya çok kaçacak siz önce buna karar verin. ben sizin yerinizde olsam dizel alırdım ben ecoboost aldım. performansıda şimdilik tatminkar. ama dediğiniz gibi herzaman songaz gidecek değiliz. zaten dizel alırsanız sizi bence tatmin eder. arabanızla kaç yapmayı düşünüyorsunuzki. ben hız ve performans istedim ecoboost aldım şimdilik benzin parasını verip duruyoruz. uzun yola çıkıncada az yaksın diye basmıyoruz, dizel olsa hem günlük kullanımda karlı çıkarsınız hem uzun yolda sizi tatmin edecek hızlara ulaşırsınız.sizde seçim yapın performansmı ekonomimi?

Hem performans hem de ekonomi istiyoruz biz. :D Sıvı lpg sistemlerini bekleyeceğim uyumlu olursa dizel aracın bir avantajı kalmaz. Hem dizel kesinlikle 1.6 ecoboost 180 bg performansı veremez. :D Lpg uyumlu olduğu sürece daha iyi. 25.000 km Brc my 07 lpg kitli megane 2 sedan kullandım,1.6 115 bg,çok da memnundum.

Yorum bağlantısı
  • 1 yıl sonra...

Yaklasik 2 hafta once kadar arabamizi aldiktan sonra ilk uzun yol yakit olcumunden sonra ( İstanbul - Erdek 33 krş, yaklasik 400-500 km) bugunde ilk sehir ici yakit tuketimini hesapladim. Ecoboost icin yakit tuketimini merak eden epey fazla. Focus 1.0 ve 1.6 motor icin dusuk yakit tuketmi oldugunu Erkanin arabasindan gorduk,duyduk 1 litre olanlari zaten biliyoruz. Ecoboost icin lpg donusumunun epey pahali oldugunuda biliyoruz ( arkadasim insignia icin 3000 lira odemisti). Pahali fakat tam uyumlumu onu henuz bilmiyorum.

Oturdugum yer aslinda pekte sehir ici degil. İki ilce arasinda ve pekte trafik yok aslinda.

Yol bilgisayari 8.0 litre ortalamasini gosterirken depo uzerinden yaptigim heaaptan 39 kuruş cikti. 33 lirada bonus varmis ilk deneyimim baya mutlu etti beni. 6 vites ve performansin mukemmel olmasi yakit tuketimi acisidan oldukca tatmin edici. Aldigim abimiz İstanbul trafiginde 10 litrenin uzerinde oldugunu soylemisti.

Servisteki arkadaslarin, abi nasil 180 beygir super degil mi ? Yakit ta cok iyidir demesi demek ki izlenimlerinin olumlu yonde oldugu izlenimini verdi.

Mersindeki arkadasimiz satti sanirim, benden baska cmax ecoboostu olan varsa yakit tuketimlerini bekliyoruz. Alacak olan arkadaslara yada merak edenler icin burdan paylasimimiz olsun.

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...

Bugün tekrardan depoyu doldurdum. Yol bilgisayarı ortalamayı 8,1 gösteriyordu (8,1*4,66/100 =0,38 krş.). Depoyu fulleyip km'ye böldüğüm de (150 TL/418 KM) 0,36 krş çıktı. Beklediğimden iyi. Bilgilendirmeye devam. Her fulleme de buraya yazıyorum.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...