İçeriğe Yönlendir

Fiesta VI - Fren Sorunu

Ali Civan

Recommended Posts

Aydın Karadağ

Ayni sorun bende de var.. Dusuk hizlarda asiri abs e giriyor.. Yuksek hizlarda oyle bir sorun yok.. Bence bu sorun degil aracin tamamen fabrika hatasi:-)

Yorum bağlantısı
Hüseyin Asa

Birde frenle ilgili şöyle bir sıkıntı var sanırım sizde de oluyor mu bilmiyorum ama bizdeki 2 fiesta da aynı şekilde frene basınca direksiyonu sola doğru çekme yapıyor.

Yorum bağlantısı
Aydın Karadağ
(düzenlendi)

Hayatımda 2 defa Ford kullandım. 1.si dedemin 74 model Taunus GLX bez tavanlı aracıydı :) 2.si fiesta... orjinal lastikleri ile bu kadar berbat yol tutan.. fren mesafesi bu kadar dandik olan bir araç daha görmedim.. keza şu an yere bastık yay taktık jant buyuttukte ne oldu? biraz daha iyileşme oldu ama arabanın doğası bu konuda bozuk.. yani fren ve yol tutuş + tırıvırı sesler zırıltılar derseniz fiesta işe yaramayan bir araba.. ama onun haricinde tatlı ve sevimli...

Dipnot: 4 halkayı hiç birşeye değişmem.. ne yıldıza.. ne pervaneye.. :)

tarihinde Aydın Karadağ tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Yaşar Özleyen

Basit olarak yapılabilecekler şöyledir,

Arka fren ayarlarının yapılması (arkaların zayıf tutması, önlerin çok tutmasına ABS"nin erken devreye girmesine sebep verir)

lastik havalarının kontrol edilmesi

Abs sensörlerinin temizliği

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Akaloğlu

birde ebd denen sitem vardır abs ile birlikte çalışır...esas amacı sürate ve ağırlığa göre her tekere farklı yağ basıncı göndermektir....sorun bence arka balataların ayarından çok sertliği veya yumuşaklığıyla ilgili,40-50 km hızlarda ebd tüm yağ basıncını önlere fazla vermez çünkü o süratlerde aracı durdurmak için fazla yağ basıncına ihtiyaç duymaz..(.acil durumlar istisna normal frenlemeden yola çıkarak) ve bu yüzdende arabanın arkası frenlemeden dolayı fazla yukarı kalkmadığı için arka fren sisteminden yağ miktarını azaltmaz veya çok az azaltır ve arka balatalar çok sert ise ve hemen kampanaya tutunuyo olabilir ve arka tekerlerde kilitlenme sorunu yaşarsınız ki abs nin devreye girmeside normaldir bu durumda,şayet diğer fordlara göre fiestanın arkasının biraz daha hafifi olduğunu düşünürsek,..bu durum balatalarınızın ve fren sisteminin iyi çalıştığını gösterir...bence hiç elletmeyin derim ben,

Yorum bağlantısı
Cihangir Elbasan

Bu konunun sonunda fiestalarda genel olarak bir fren problemi olduğu sonucu çıkacak ki ben buna katılmıyorum.2011 ocaktan beri kullandığım aracımda zaman zaman ani fren yapmamı gerektirecek durumlarla karşılaştım.Ne daha önce kullandığım continantel,petlas ne de şu an kullandığım good year efficent grip lastiklerimle fren konusunda iyi tecrübelere sahip oldum.Hatta aracımın fren performansını çok beğeniyorum.Hele good year efficent gripler diğer ikisine göre fren konusunda çok daha iyi.

Yorum bağlantısı
Murat Akaloğlu

Cihangir bey, keske yakin olsaydiniz da sizin aracinizi bir deneseydim.

muhlis,sendeki sorun ne ???abs nin erken devreye girmesimi ??

Yorum bağlantısı
Selçuk Kurudere

Bu konu daha önce de abs nin erken ve gereksiz zamanlarda devreye girmesinden dolayı kaza ile sonuçlandığı için açılmıştı.Burada da lastiklere bağlamayalım olayı artık.Tamam abs sistemde lastikler kilitlendiği an devreye giriyor olabilir bu sebepten dolayı da lastikler kesinlikle önemlidir fakat bu sorun lastik ile ilgili değil bence.Tamamen aracın sistemiyle ilgili baksanıza kaç kişi bu konudan dert yanıyor.Bir değil iki değil bu adamların hepsi mi kötü lastik kullanıyor veya hepsi mi frene nasıl basılacağını bilmiyor.Daha dün bende aynı sorunu yaşadım araç 30 km/saat hız ile seyir ederken frene ani bir şekilde basmamama rağmen abs devreye girdi ve öndeki araca çarpmasına ramak kaldı.Oysa ki gayet rahat bir şekilde durabilecek mesafede seyir edyordum.Çünkü daha öncede yaşadım bu sorunu.Daha önceki konuya da lastikle ilgisi yok dediğimde aaa nasıl olur latikle ilgisi olmaz olur mu hiç gibisinden yorumlar yazılmıştı.Demek istediğim şu ki aracın fren mesafesinde de abs nin devreye girmesinde de lastiklerin rolü büyük FAKAT 30 km hız ile giden araçta abs hafif frende bile devreye giriyorsa bu lastikler de drift lastiği değil ki hemen kaysın da abs girsin devreye.Bence bu arçlarda kesinlikle fren konusunda büyük bir problem var.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Bir arkadaşımın anlatımı: abs devreye girdi diyelim, durana kadar devreden çıkmıyor, veya pedalı bırak bas yapınca bile hala devrde kalıyor, fren mesafesi uzuyor, merak ettim, test etmem lazım

Yorum bağlantısı
Onur Efe

Aslında yukardaki yazımda kısaca değindim;

EBC Green stuff Fren balatsı ve EBC delikli fren diski. Toplamda 500 TL felan tutuyor. Ben uyguladım 2010 model 1.6 Fiesta. Şuan ki fren performansım öncekine kıyasla % 60 artış var. ABS 'ye gerek kalmadan inanılmaz bir fren performansı. Bir tüketici olarak kesinlikle tavsiye derim.

Saygılarımla

İsrafil

% 60 süper bir rakam ancak neye göre % 60.

Örneğin saatte 100 km hızla aniden frene bastığınızda önceden 30 metrede duruyordu şimdi 12 metre mi oldu.

Nasıl hesapladınız?

Yorum bağlantısı
Yaşar Özleyen

Konu zaten fren tutmaması ile alaklı değildiki. Bahsi konu olan EBC marka fren balatasını takılması ile konuyu çözmekden ziyade , aksine dahada sorunu büyütecektir. 175-65-14 ebadındaki lastiklerle frenin dahada tutmasını arttırmak o lastiklerin dahada kaymasına ve ABS nin erken devreye girmesiyle sonuçlanacaktır.

Eğerki bu sorunun önüne geçmek adına lastikleri genişletmekle büyütmeklede araca tasarlan ön takım ve aracın yol tutuşu çok farklı bi hal alacaktır.

Araçlardaki fren sisteminin tasarlanması tamamen mühendislikle alakalı.

Küçük ve hafif araçlardakide en büyük sıkıntıda budur. Güçlü fren sistemi uygulamak basit süspansyon takımı ile dar lastikli hafif araçlarda , yukarıda bahsedilen sorunla karşılaşmanın kaçınılmazıdır.

Neler yapılabilir diye sorarsak bence yapılacak tek şey, bu konudan muzdaripseniz en basit yolu aracınızı değiştirmek ..

Yorum bağlantısı
Yasin Çelik

Konu zaten fren tutmaması ile alaklı değildiki. Bahsi konu olan EBC marka fren balatasını takılması ile konuyu çözmekden ziyade , aksine dahada sorunu büyütecektir. 175-65-14 ebadındaki lastiklerle frenin dahada tutmasını arttırmak o lastiklerin dahada kaymasına ve ABS nin erken devreye girmesiyle sonuçlanacaktır.

Eğerki bu sorunun önüne geçmek adına lastikleri genişletmekle büyütmeklede araca tasarlan ön takım ve aracın yol tutuşu çok farklı bi hal alacaktır.

Araçlardaki fren sisteminin tasarlanması tamamen mühendislikle alakalı.

Küçük ve hafif araçlardakide en büyük sıkıntıda budur. Güçlü fren sistemi uygulamak basit süspansyon takımı ile dar lastikli hafif araçlarda , yukarıda bahsedilen sorunla karşılaşmanın kaçınılmazıdır.

Neler yapılabilir diye sorarsak bence yapılacak tek şey, bu konudan muzdaripseniz en basit yolu aracınızı değiştirmek ..

Bu çözümü ben tuttum,Keşke Ford da böyle düşünse,Hatta aracım satılık bile :biggrin:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Atakan Ulusoy

bende frenlerinden şikayeti olmayan birisiyim aslında ama kaçtır fren konusunu okuduktan sonra denemek istiyorum.. bunun için nasıl bir yol izlemeliyim.. boş bir yolda 40-50km ile giderken freni köklesem size göre nasıl bir problemle karşılaşmalıyım? deneyeceğim ilk araca bindiğimde..

Yorum bağlantısı
Murat Akaloğlu

ford iş güzarlık yapıp,fiestanın kilosunda bir araca ayrı bir fren sistemi tasarlamayıp,focusta kullandığı ana merkez,westinghose ve emiş subabını aynen alıp fiestaya monte ederse bu sorunlar yaşanmaya devam edilir...

Yorum bağlantısı
  • 2 ay sonra...
Yasin Çelik

böyle kabul edicez. :D

Kabul ettik zaten :biggrin:

Belki bir iyileştirme önerisi olan vardır diye bi hortlatayım dedim :biggrin:

Yorum bağlantısı
Yasin Çelik

:D bende ilk aldığım da hiçbir sıkıntı yoktu araçta, 12.000 kmdeyken 1 lastiği yarmıştım, hankook'da bulamadığım için michelin pilot almıştım 2 adet takım olsun diye ve ön tarafa taktırdım o zaman 20 km deyken bile abs devreye giriyordu, daha sonra hankook ları ön tarafa taktırdım bu sefer abs nin devreye girmesi baya bir düştü ama yine her şekilde var kayma :(

Bende süspansiyon ile alakalı bir durum var gibi ,Araç çaprazlama zeminlerde fren pedalına dokunur dokunmaz abs devrede :)

Yorum bağlantısı
Recep Çelebi

Frenlemeyi nasıl yapıyorsunuz anlamadım. Ben 5 yıl Accent, 2 yıl Getz kullandım. Bu araçlarda ABS yoktu. Ancak ani frenle tekerlekleri sürterek aracı durdurduğumu hatırlamıyorum. Frenleme mantığım şu şekildedir: Eğer ani fren yapacaksam başlangıçta biraz fazla basarım. Araç yavaşladıkça frene basış şiddemi azaltırım. Çünkü yola sürterek yapılan frenin, aracı durdurma adına pek bir etkisi yoktur. Sanırım ABS de bunun için tasarlanmış ve yıllardır uygulanan bir sistem. Frene çok sest basıldığında tekerlekler bloke olmasın, işe yaramayan fren fren değildir, sürtünme kesildiği anda tekrar freni devreye alacağım mantığıyla çalışan bir sistem olsa gerek. Yanılıyor muyum?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

bugün 91fiesta1.1 im ile fren testini yaptıki yokuş aşağı kaymadan gayet güxel de durabildik. abs yok tabii, zaten motor bile yok ya....

Yorum bağlantısı
Yasin Çelik

Frenlemeyi nasıl yapıyorsunuz anlamadım. Ben 5 yıl Accent, 2 yıl Getz kullandım. Bu araçlarda ABS yoktu. Ancak ani frenle tekerlekleri sürterek aracı durdurduğumu hatırlamıyorum. Frenleme mantığım şu şekildedir: Eğer ani fren yapacaksam başlangıçta biraz fazla basarım. Araç yavaşladıkça frene basış şiddemi azaltırım. Çünkü yola sürterek yapılan frenin, aracı durdurma adına pek bir etkisi yoktur. Sanırım ABS de bunun için tasarlanmış ve yıllardır uygulanan bir sistem. Frene çok sest basıldığında tekerlekler bloke olmasın, işe yaramayan fren fren değildir, sürtünme kesildiği anda tekrar freni devreye alacağım mantığıyla çalışan bir sistem olsa gerek. Yanılıyor muyum?

Sorun şu ki abs her konumda devreye giriyor,yani sert frenleme yada yumuşak frenleme fark etmiyor.Aracın yola tutunmada bi problemi var gibi ama lastiklerden değil,başka bir dengesizlik olsa gerek :)

Yorum bağlantısı
Yasin Çelik

Benim gordugun yuksek hizlarda frenin cok iyi tuttugu ancak 30 km hizda abs devreye girerek durma mesafesini uzatarak kazaya sebep oluyor bunlari servis mudurleride soyluyor ford servisinde en az 10 tane onden kazali fiesta var :(

İkincisi gecen gun canim sıkıliodu frene 2 kere bas cek yaptim 20 km hizla sonra da normal bastim ve isiklarda ondekine geciriyordum :)

Arabanın suçu yok sen fren yapmayı bilmiyorsun :D

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...