İçeriğe Yönlendir

Bilgisayar Temizliği Ve Soğutulması

Sani Gerşon
Çözüme git Sani Gerşon tarafından,

Recommended Posts

Ersen Tapan

Sanırım A 100 modeli ama söküpte toplayamamak var işin ucunda ondan korkuyorum :D

Pazar günü nöbet var onu atlatayım ondan sonra girişeyim; sağol abi :good1:

Yorum bağlantısı
5 lira abi yapma. WD40 ne kadar ki?

Edit geldi :D

Bir nevi eskilerin fdisk'i diyorsun. Partition Magic ile de silinebilir gibime geldi birden. Yada partitionların boyutlarını değiştirmek de çözüm olabilir.

Doguda bulursan 5 tlye ne güzel derim.Her yer için geçerli degil. :good1:

Yorum bağlantısı
Servet Aydın
Servet abi dediğin virüs tam bir asalaktır. Pek birşey yapmaz ama bulaşır da bulaşır :p

Regedit çalışmadığı sürece güncelleme yapamıyorum.

Hayır nasıl çalışırsa çalışsın olayı anlamadım. Sizde programın "setup" u yok mu? Format atınca hdd ve anakart no'da değişmiyor. O veriler programı yüklediğinizde tarihe göre güncelleştirmeyi almayacak mı?

Güncelleştirmeler kurulduktan sonra eski dosyaları yerine yerleştirin. Gerçi datalar nereye nasıl kaydediliyor biliyor musunuz?

uygulama dosyalarını bozuyor diye biliyor. Bir gün windows açılmayacak hale gelebilir. Onu geçtim ajanlık yapmadığı ne malum?

Her Setup'dan önce Regedit'den silinmesi ve yeniden yüklenmesi icap eden programlar var. Bunlara erişim sağlayamıyorum. Çok garip program bizdekiler. Lexcom denilen güvenlik destekli, adobe üzerinden şifreli, kopyalanmayan, makina saatine endeksli, 3 ayda bir güncellenmesi gereken ve her güncellemede regedit üzerinden silinmesini istediği salak programlar mevcut.

Makinaya komple Format atma şansım yok. Bende Hdd'yi söküp sağlam masa üstü Pc'de AVira ile taratıp ayıklayabildiklerimi ayıkladım. Şimdi deniyorum yaklaşık 4 saat sürüyor kurulumu, bekleyip göreceğiz.

Tekrar diyorum :p Servet abi Resimlere karşı formatsız tertemiz pc diyorum :good1: Var mı ötesi ? Kopya falan hiçbir resim kalmayacak ama :nazar:

Hakan sen sıkma canını, Resimler güvenli bilgisayarda. Dış dünya ile erişimi yok. Elbet çıkacaklar ortaya :D

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Az önce Saniyi dinleyip işyerimdeki toshiba tecra laptopu temizleyeyim dedim; bataryayı söktüm ; ramların kapağını söktüm ; hdd yi söktüm bunların üstüne 20 den fazla vida söktüm kapağı bir türlü açamadım; aslında her yer açıldı ama cd rom un olduğu tarafı ayıramadım tırnaklarından ; bende diğer aralıktan epey üfledim fazla toz çıkmadı zaten.. Şansımı fazla zorlamadan tekrar topladım..

Şimdi sanki daha az ısınıyor..

Bozulursa Saniden bir laptop alacağım var :D

Ben de uyuz oluyorum. Arkadaş neden fana kolay ulaşılcak bir kapak yapmıyorsun. Benim Casper bile yapmış. Arkadaşın toshibada sizin gibi 70 tane vida söküp. Klavyeyi de çıkartıp, ekranı kasadan ayırdıktan sonra pervane gözükebildi ama içimden küfür ettim. Çok ağır küfür ettim ama söylenmez şimdi :good1:

Amaçları zaten kolay ulaşamayacak olup sizi servise mahkum etmektir.

Asus'lar, bazı dell'ler, samsung'lar, packard bell falan bunlarda hep kolay ulaşabilirsiniz.

Ersen, dudaklarımı göndereyim mi? :nazar:

Yorum bağlantısı
Armağan Pekatik
(düzenlendi)
Regedit çalışmadığı sürece güncelleme yapamıyorum.

Her Setup'dan önce Regedit'den silinmesi ve yeniden yüklenmesi icap eden programlar var. Bunlara erişim sağlayamıyorum. Çok garip program bizdekiler. Lexcom denilen güvenlik destekli, adobe üzerinden şifreli, kopyalanmayan, makina saatine endeksli, 3 ayda bir güncellenmesi gereken ve her güncellemede regedit üzerinden silinmesini istediği salak programlar mevcut.

Makinaya komple Format atma şansım yok. Bende Hdd'yi söküp sağlam masa üstü Pc'de AVira ile taratıp ayıklayabildiklerimi ayıkladım. Şimdi deniyorum yaklaşık 4 saat sürüyor kurulumu, bekleyip göreceğiz.

Hakan sen sıkma canını, Resimler güvenli bilgisayarda. Dış dünya ile erişimi yok. Elbet çıkacaklar ortaya :D

Sonuçta sıfırdan kurulmuş bu makinalara. Format attıktan sonra hdd ve anakart nosu değişmez. Sadece SSID değişir. Eğer ona bakıyorsa yeni key alınır. Format atılamaz diye bir şey olamaz. Makina bu ya. Siz uğraşmak istemiyorsunuz anladığım kadarıyla. O zaman gittiği yere kadar gitsin. Nasılsa bir gün o formatı atacaksınız.

Ek olarak durumla alakasız ama Reverse engineeringle ve assembly ile kopyalanmayan, şifresi çözülemeyen program görmedim.

tarihinde Arma?an Pekatik tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ersen Tapan
Amaçları zaten kolay ulaşamayacak olup sizi servise mahkum etmektir.

Asus'lar, bazı dell'ler, samsung'lar, packard bell falan bunlarda hep kolay ulaşabilirsiniz.

Ersen, dudaklarımı göndereyim mi? :good1:

Gönder gönder senin dudaklar alışmıştır artık :nazar: 2 püfleyiver benim makinaya .. :D

Yorum bağlantısı
Uğur Çınar

Şu anda işlemci 44 vga 30 kasada 36 derece iyi galiba kapalı alanda :D ama oyuna girince 60 derecenin üzerine çıkıyor ekran kartı engel olamıyorum :D:)

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

İşlemcinizin ne olduğunu yazarsanız, iyi kötü yorumlayabilirim :D

Kasa iyi, vga her iki değerde de normal ancak ati ise orijinal yazılım ile fan hızını arttırabilirsiniz.

Yorum bağlantısı
Armağan Pekatik

Ekran kartı 80'e bile çıkabilir. Onlar sıcak seven aletler. İşlemci de normal gözüküyor.

Yorum bağlantısı
Uğur Çınar

Ekran kartı zotac olunca normal oluyormuş onu öğrendim atinin ekran kartları bu kadar ısı görmüyor bile

Yorum bağlantısı
Armağan Pekatik

Yooo, benim tek aldığım ati kart x1650 xt idi. Sapphire di. Ne zaman baksam 80'c idi. :D

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Ekran kartı 80'e bile çıkabilir. Onlar sıcak seven aletler. İşlemci de normal gözüküyor.
ekran kartı zotac olunca normal oluyomus onu ogrendim atinin ekran kartları bu kadar ısı gormuyo bile
Yooo, benim tek aldığım ati kart x1650 xt idi. Sapphire di. Ne zaman baksam 80'c idi. :D

ATI'ler NVIDIA'ya göre biraz daha sıcak çalışıyorlar. Ama onlar için normal değerler.

Bu arada x1650 için yüksek bi değer 80. Ya da oyundaki değer galiba?

Yorum bağlantısı
Armağan Pekatik

Evet oyundaki değer. Oyun oynamadığım zaman yoktu ki o bilgisayarda. Çok yüksek değil overclock falan da yoktu. O kart agp idi. O zamanlar orjinali pci-ex olarak çıkan agp kartlar çok ısınıyordu. Bu da sonradan agp işte :D

Yorum bağlantısı
Uğur Çınar

zaten belli bir dereceden sonra oyun sapıtıyor kapat artık beni diyor :rolleyes:

Yorum bağlantısı
Armağan Pekatik

NVIDIA 640MB 320BIT 8800 GTS var şu an bende. Piyasadaki en marjinal karttır. Her türlü kastırıyorum kartı 55'C yi geçtiğini görmedim.

Yorum bağlantısı
Oğuzhan Çakır

Bugün bizde temizlendik :wub::blush:

Öncesi;

fotoraf1145.jpg

fotoraf1146.jpg

fotoraf1147.jpg

fotoraf1148.jpg

fotoraf1149.jpg

fotoraf1151.jpg

Sonrası;

fotoraf1152s.jpg

fotoraf1153.jpg

fotoraf1154.jpg

fotoraf1156e.jpg

Yorum bağlantısı
Adnan Çakır

Teknolojik Danışmanımızı dinleyelim dedik ve yaklaşık 2 saatlik bir uğraşla temizliğimizi bitirdik.

Bu arada sadece compüterin kasasını değil power supply ve fanı,UPS,hoparlörler,kablolar da bundan nasibini aldı.Kasa üzerinde bütün elemanlar Usb girişleri Sd kart reader harici hub da dahil hepsi elektrikli süpürgenin gazabına uğradı ve tertemiz oldu.

Yorum bağlantısı
Guest Hakan Tar?m

Bu arada çok önemli bir konuyu teknolojik danışmanınız söyllemeyi unutmuş :blush: Fırça ile temizleme yapıldıktan sonra dikkat edilmesi gereken bir husus statik elektriklenme. Mümkünse topraklama olayını parmaklarınızla yapın, diyotların hepsini parmakla sevin :wub:

Yorum bağlantısı
Anil Berke Kavraal

havanın suyla buluştuğu noktada su değişimi sonrası :D

şu anda bu canavar kuzu kuzu antalyada oturma odasında yatıyor :unsure:

img2051m.jpg

bunlarda zamanındaki bir temizlik operasyonundan ... kartı tanıyabilecek varmı? efsaneydi çıktığında ...

img2833t.jpg

img2838u.jpg

img2842a.jpg

img2861pj.jpg

img2864i.jpg

Yorum bağlantısı

Harika temizlik işlemleri olmuş.Ellerinize saglık. :D

Anıl erotik fan için silikon yatak yapmışsın :good1::p

Arkadaşlar siliconu bu şekilde yaymanıza gerek yok çok,fazla bugday tanesi kadar damla koyun ve sogutucuyu basın üzerine olması gereken budur.Sıkıştırmada fazla gelen silicon chipset kenarına taşar.Sorun olmaz ama gereğide yok. :D

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

İleti #96 da ki temizliğe en çok işlemci sevinmiştir.. :good1: Yazıktır günahtır bu sıcaklarda işlemcilerimize sahip çıkalım.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Adnan abi, çok güzel olmuş. O fan ve soğutucu bu haldeyken bir de temizlik sonrası dereceleri karşılaştırsaydık keşke. Ayrıca önerim, soğutucu ile işlemci fanı arasındaki macunu da yenilemeni tavsiye ederim. Anıl nasıl sürüleceğini göstermiş, Oktay abi'de çok güzel seçenek sunmuş.

Anıl seninkide çok güzel bir anlatım olmuş.

Bu temizlik olayı yüzünden çok bozulan bilgisayar var. Birilerinkini kurtarabiliyorsam (sonuçta bu milli servettir, kimse de parasını kolay kazanmadığına göre...) çok hoşuma gidiyor.

Yorum bağlantısı
Adnan abi, çok güzel olmuş. O fan ve soğutucu bu haldeyken bir de temizlik sonrası dereceleri karşılaştırsaydık keşke. Ayrıca önerim, soğutucu ile işlemci fanı arasındaki macunu da yenilemeni tavsiye ederim. Anıl nasıl sürüleceğini göstermiş, Oktay abi'de çok güzel seçenek sunmuş.

Anıl seninkide çok güzel bir anlatım olmuş.

Bu temizlik olayı yüzünden çok bozulan bilgisayar var. Birilerinkini kurtarabiliyorsam (sonuçta bu milli servettir, kimse de parasını kolay kazanmadığına göre...) çok hoşuma gidiyor.

+++fordclub diyorum :)

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...