İçeriğe Yönlendir

Bilgisayar Temizliği Ve Soğutulması

Sani Gerşon
Çözüme git Sani Gerşon tarafından,

Recommended Posts

Armağan Pekatik
(düzenlendi)
7000 le 8000 serisi farklı işlemciler. Anakart frekansları dahi farklı.

8000'in biraz daha yüksek olması normal. Zaten speedfan'da da gözüken 50'li değerler çekirdek iç ısıları, 45'lik değer işlemci ısısı.

Ben bu kadar fark olacağını düşünmüyorum. İşlemci farkı ama mimari C2D 1066 ve 1333 fsb farkı var voltajlar 0.8500V-1.3625V aynı. Benim C0 35 ve C1 'de 38C' de geziniyor. C2Dlar aşağı yukarı aynı Quad Core desen haklısın. Baksana işlemci AMD gibi çalışıyor. Bence kasanın soğutması daha verimli hale gelmeli. Eğer o değer rolanti değeri ise bir de kasınca ne olacak onu düşünelim.

Ayrıca fan speed yazan fan hızları otomatikte mi yoksa elle mi ayarlanmış?

tarihinde Arma?an Pekatik tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı

Sani'ye katılıyorum.Görünürde voltaj veya diğer özellikler aynı olsa bile farklı yapıya sahip.Sıcaklık oranları power supply ve anakart özelliklerine görede değişir bunu unutmayalım.

İşlemci ısıları her şeyiyle aynı iki makinada bile farklı alınan testler var.Buradaki atıyorum 10 derece 5 derece tolerans degerleri arasına girer.Tam veriyi almak için ciddi manada kalite bir power supply ve delüxe premium model bir anakart şart ve programı tabiki.Standard anakart ve powerdan alınan neticelere muhakkak tolereli bakmak gerekiyor.

Yorum bağlantısı
5-6 ayda bir pc'mi yeniliyorsun?

He canım sıkıldıkça kasa değiştiyorum :D.

Sani olurmu p4'ten daha i5e yeni terfi edebildim. İşe başladımda çok canımı sıkarsa yeni bişeyler alırım diyorum. Madem güncelleyemiyoruz. Bahaneyle bunu yeğene verip kendime daha işimi görücek bir kasa alabilirim. ;)

Yorum bağlantısı
Özgen Acar
Sesi azaldığına göre çoktan ihtiyacı varmış :D

İşlemci neydi?

yeni gördüm mesajı pardon,işlemci pentium dual core E5200 ,standart 2.5 ghz ama overlock yaptım 3.25 şuan ;)

Yorum bağlantısı
Armağan Pekatik
(düzenlendi)
Sani'ye katılıyorum.Görünürde voltaj veya diğer özellikler aynı olsa bile farklı yapıya sahip.Sıcaklık oranları power supply ve anakart özelliklerine görede değişir bunu unutmayalım.

İşlemci ısıları her şeyiyle aynı iki makinada bile farklı alınan testler var.Buradaki atıyorum 10 derece 5 derece tolerans degerleri arasına girer.Tam veriyi almak için ciddi manada kalite bir power supply ve delüxe premium model bir anakart şart ve programı tabiki.Standard anakart ve powerdan alınan neticelere muhakkak tolereli bakmak gerekiyor.

İşte o değişen özellikleri ayarlayın da o ısı düşsün diyorum. Atıyorum diyorsunuz ya :D Atmayın tolarans %90'dır. Biri 50 ise diğeri 45 gösterebilir. C2D işlemciler için optimum sıcaklık 45C' dir. 57-58 görüyorsanız sorun vardır. Eğer siz yine de normal diyorsanız. O zaman benim bilgilerimde bir eksiklik olabilir. İlla da iddia etmeyeyim. Zaten speed fan'da alev resmini koymuş.

Yorum bağlantısı
İşte o değişen özellikleri ayarlayın da o ısı düşsün diyorum. Atıyorum diyorsunuz ya :rolleyes: Atmayın tolarans %90'dır. Biri 50 ise diğeri 45 gösterebilir. C2D işlemciler için optimum sıcaklık 45C' dir. 57-58 görüyorsanız sorun vardır. Eğer siz yine de normal diyorsanız. O zaman benim bilgilerimde bir eksiklik olabilir. İlla da iddia etmeyeyim. Zaten speed fan'da alev resmini koymuş.

Bilğileriniz dogru. :unsure: Ben bunun için yukardaki mesajımı yazdım iyi okunmalı derim.Diğer aksamlar sonucu belirler.Anakart üzerindeki ısı algılayıcı ortalama değer ile çalışır programlar bu deger üzerinden hesap yapar ve sunar.Cpu özelliklerinde yazanlar kullanımda değişir degiştiğini çok gördüm.Bu ayar konusu her kes için kolay değil.Öğrenmesi içinde kitabı yutması lazım veya uygulama yapması gerekiyor buna izin verecek ne baba tanıyorum nede kişilerde ugraşacak vakit.Klasik kullanımda sorun yapmayan makina makinadır bu şekilde kullanıyor zaten.Ben biostanda programlardanda ayar yapabilirim fakat hiç ugraşmam kafaya takmam ama sorunu sesten anlarım düzeltirim.5- 10 derece fazla göstermesi sorun olmamalı bence degildirde.Periyodik bakımlar yapıldıgı sürece Powerda biraz iyi ise sorunda olmaz. :good1:

Makina toplarlar en ucuzundan her şey yüzde 10-15 tolerans ile çalışan 3.sınıf parçalar istediği kadar ayar yapsın bişi değişmez.1.sınıf makina toplayacak gücü yoktur ama bu makinalar kadar ömür ilede kullanırlar. :good1:

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Speedfan'daki alev simgesi kendi belirlediği, standartı olmayan bir ısıdan sonra çıkıyor. Yani mesela 50 derece ise belirlenen, gpu'nun çalışma ısısı 65 ise, onda da alevi koyuyor.

Birde ani yükselmelerde alevi koyuyor hemen.

Yorum bağlantısı
Armağan Pekatik
Bilğileriniz dogru. :rolleyes: Ben bunun için yukardaki mesajımı yazdım iyi okunmalı derim.Diğer aksamlar sonucu belirler.Anakart üzerindeki ısı algılayıcı ortalama değer ile çalışır programlar bu deger üzerinden hesap yapar ve sunar.Cpu özelliklerinde yazanlar kullanımda değişir degiştiğini çok gördüm.Bu ayar konusu her kes için kolay değil.Öğrenmesi içinde kitabı yutması lazım veya uygulama yapması gerekiyor buna izin verecek ne baba tanıyorum nede kişilerde ugraşacak vakit.Klasik kullanımda sorun yapmayan makina makinadır bu şekilde kullanıyor zaten.Ben biostanda programlardanda ayar yapabilirim fakat hiç ugraşmam kafaya takmam ama sorunu sesten anlarım düzeltirim.5- 10 derece fazla göstermesi sorun olmamalı bence degildirde.Periyodik bakımlar yapıldıgı sürece Powerda biraz iyi ise sorunda olmaz. :unsure:

Makina toplarlar en ucuzundan her şey yüzde 10-15 tolerans ile çalışan 3.sınıf parçalar istediği kadar ayar yapsın bişi değişmez.1.sınıf makina toplayacak gücü yoktur ama bu makinalar kadar ömür ilede kullanırlar. :good1:

Benim ayardan kastım

1) Kasa içindeki hava akımının kablolar tarafından kesilmediğini doğrulamak

2) Eksoz fanın yönünü iyi belirlemek.

3) Fanların dönüşünü kontrol etmek

4) Mümkünse yan kapağa içeri, ekran kartına doğru hava üfleyen fan takmak

5) Mümkünse kasanın ön tarafına içeri hava üfleyen fan takmak

6) İşlemci termal macununu kontrol etmek

Yoksa yazılım ya da donanımla ekstradan uğraşın demiyorum. 45 - 57 arası bana çok geldi. Bide oyuna girsin çıksın öyle ölçsün arkadaşımız acaba ne kadar artıcak. Eğer o rolanti durumu ise Crysis'ten sonra 70'C yi görür bence. Siz de ona normal demezsiniz herhalde.

Yorum bağlantısı

:D

Bu oyunda ısınmayan cpu varmı?Acayip kasan bir oyun.Hiç oyun oynamam fakat buradakiler oynayınca takip ederim.5000tl lik bir makina toplanmıştı ondaki cpu sıcaklıgı 65 derece falandı.Orjinal cpu fanıyla yanlız.Özellikle bakmıştım.Oyun hastası eleman var cpu ve fan ile çok uğraşır bu oyundada çok ugraştı sıcaklık için.Son olarak ne yaptı bilmiyorum soracağımı biliyorum.Bu oyun her makinada aynı değil buna göre yorum yapmakta dogru olmaz bence.Senin makinada 50 derece ise başkasında 60 olabilir.Buna sorun yada normal degil demek yanlış olur. :)

Yorum bağlantısı
Armağan Pekatik

Benim makina 60'ı görüyor bu oyunda ama 70 'i geçse rahatsız olurdum. Çünkü C2D işlemciler soğuk sever. P olsa eyvallah. 10C' yi'de sapma olarak görmek yanlış olur bence. İstersen hemen bir kikare yapalım

Yorum bağlantısı
Armağan Pekatik

Dün 3 saat GTA 4 oynadıktan sonra işlemcim biostan 37'C gösterdi. İşlemci iç sıcaklıklarına baktım CP0 40 CP1 45 C' yi gösterdi Üzerinde Stok fanı mevcut.

Yorum bağlantısı
Ersen Tapan

Biostan bakmak için ; programlardan çıkıp bilgisayarı yeniden başlatmak gerekmiyormu?

Eğer öyleyse zaten kaç derece olursa olsun normal sıcaklığına gelmiş olur işlemci diye düşünüyorum..

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Bir bilgi (çağlar abinin vesilesi ona kalsın :police: )

Benim işlemcinin stok fanı benim işlemciye yetmiyor artık (i7 950). PC boştayken 60'tan aşağıya inmiyor. Bugün BU üründen sipariş geçtim.

Yapılan testlerde benim işlemci kış aylarında boştayken 55-60 derecelerde, yükteyken 80'lere çıkıyor stok fanla (Bende kendi kontrollerimde neredeyse yakın değerler alıyorum)

Bu soğutucuyla boştayken 45, yükteyken 65'e çıkıyormuş. Deneyimlerimi paylaşıyor olacağım.

Yorum bağlantısı
Uğraş Özyurt

Konuyu gördükçe kasayı temizlemem gerektiği aklıma geliyor ama üşeniyorum :police: şu an kullandığım bilgisayarı toplayalı 7-8 ay kadar oldu akşama bir el atayım en iyisi :police: sıcaklık meselesine gelince açıkcası hatırlamıyorum tam olarak ama çok uzun süredir stok fanla işlemci kullanmadım, bir ara Overclock falanda yapardım kullandığım işlemcilere şu an yapmıyorum i7 ler falan sağolsun OC ye gerek kalmadı ; ama pentium 4 ten beride bahsettiğin sıcaklık değerlerini ben hiç görmedim. Bende de 960 var gerçi alışkanlık işlemci ile birlikte fanda almıştım tt frio , şu an sıcaklık bakacak programım yok ama, bilgisayarı kurduğumda everestle bakmıştım boşta 35 i yükte 50-55 dereceyi geçmiyordu. Kasada tabi önemli ; Bu benim fan : http://www.vatanbilgisayar.com/thermaltake...aspx?I_ID=46882 Bu da kasa: http://www.vatanbilgisayar.com/thermaltake...aspx?I_ID=48356 Bunlarla işlemcinin ısınması biraz zor :police:

Yorum bağlantısı
Armağan Pekatik
(düzenlendi)
Biostan bakmak için ; programlardan çıkıp bilgisayarı yeniden başlatmak gerekmiyormu?

Eğer öyleyse zaten kaç derece olursa olsun normal sıcaklığına gelmiş olur işlemci diye düşünüyorum..

Abi bilgisayarın kapanıp tekrar açılıp biosa girmesi 30sn sürüyor. 30sn'de 60-70C' den 35C' lere düşürecek stok fan var mı? Baksana milletin boştaki ısısı 50 küsür

Sani, abi 9 ile başlayan işlemciler beni hep korkutuyor. Sanki su kaynatacakmış izlenimi veriyor. Bknz: Pentium D925-945 :D

Yorum bağlantısı
(düzenlendi)
Ki kare standart sapma testidir oyun değil.

Yav biliyorum.Bu tür testler falan bana göre değil mecazi anlamda sana yönelik yazmıştım.Artık pc lerle ugraşmıyorum ugraşamıyorum.Hele programlarıyla epeydir ugraşmıyorum.Sadece inceliyorum yabancı kalmamak için ama tatbiki olarak okuyarak degil.Teknik olarak burda yazışıyoruz hepsi bu.

Orjianl fanlar standard cpu gereksinimleri için tasarlanmıştır.Daha iyi sogutma daha farklı fan ve sogutucu ile olur.Buda extradan masraftır.

Sani radyatör iyiymiş iyi günlerde kullan.İyi tercih :D

tarihinde Oktay Toker tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Oktay abi teşekkür ederim, seçmemdeki en büyük sebep, anakartı sökmeden montaj yapılabiliyor olması :D

Yorum bağlantısı
Armağan Pekatik
(düzenlendi)
Yav biliyorum.Bu tür testler falan bana göre değil mecazi anlamda sana yönelik yazmıştım.Artık pc lerle ugraşmıyorum ugraşamıyorum.Hele programlarıyla epeydir ugraşmıyorum.Sadece inceliyorum yabancı kalmamak için ama tatbiki olarak okuyarak degil.Teknik olarak burda yazışıyoruz hepsi bu.

Orjianl fanlar standard cpu gereksinimleri için tasarlanmıştır.Daha iyi sogutma daha farklı fan ve sogutucu ile olur.Buda extradan masraftır.

Sani radyatör iyiymiş iyi günlerde kullan.İyi tercih :good1:

Abi ki kare nedir tam olarak anladığını emin misin? ben gerçekten merak ettim. Çünkü ki karenin software ya da bilgisayarla alakası yok. :good1: Sadece espri yapmıştım.

Ki kare %99,5 'lik güven sınırına dayalı sabit sapma testi ve tablosu. Kağıt kalemle hesaplanabiliyor yani :unsure2: İstatistikçiler bilir yaa. Hani güya sıcaklıkların gösteriminde kaç derecelik sapma olacak onu hesaplıyacağız. Off içime dert oldu :ninja:

Yorum bağlantısı

İçine dert etme lütfen ne oldugunu biliyorum.Basitte olsa zorda olsa adı veya yararı ne ise bunlarla şu an uğraşacak beyin aktivitem ve moral durumum yok.Kısa kesmeye ugraştım ama İzahı uzun anlayacağını düşünüyorum. :good1:

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Bir bilgi (çağlar abinin vesilesi ona kalsın :D )

Benim işlemcinin stok fanı benim işlemciye yetmiyor artık (i7 950). PC boştayken 60'tan aşağıya inmiyor. Bugün BU üründen sipariş geçtim.

Yapılan testlerde benim işlemci kış aylarında boştayken 55-60 derecelerde, yükteyken 80'lere çıkıyor stok fanla (Bende kendi kontrollerimde neredeyse yakın değerler alıyorum)

Bu soğutucuyla boştayken 45, yükteyken 65'e çıkıyormuş. Deneyimlerimi paylaşıyor olacağım.

Ürünü taktım. Bayağı zor oldu (zaten 775 pin fanlardan sonra bi türlü beceremiyorum), gerçekten 60 derece olan işlemcim 45 dereceye indi. Ayrıca taktığım ürün bayağı büyük. Standart kasalarda az biraz taşma olabilir. Ancak büyüklüğüne nazaran stok fandan daha hafif. Ama işte boyu değil işlevi önemli :D Bayağı soğutuyor, bayağı sessiz ve bayağı hoşuma gitti.

Parasını hakeden bi ürün, yeni düşüncem download'lar için fanları kapatınca işlemci ne olacak.

Yorum bağlantısı
Uğraş Özyurt
Ürünü taktım. Bayağı zor oldu (zaten 775 pin fanlardan sonra bi türlü beceremiyorum), gerçekten 60 derece olan işlemcim 45 dereceye indi. Ayrıca taktığım ürün bayağı büyük. Standart kasalarda az biraz taşma olabilir. Ancak büyüklüğüne nazaran stok fandan daha hafif. Ama işte boyu değil işlevi önemli :p Bayağı soğutuyor, bayağı sessiz ve bayağı hoşuma gitti.

Parasını hakeden bi ürün, yeni düşüncem download'lar için fanları kapatınca işlemci ne olacak.

Tt iyidir :good1: neden fanları kapatıyorsun anlayamadım?

Yorum bağlantısı
Tahir İlter
Ürünü taktım. Bayağı zor oldu (zaten 775 pin fanlardan sonra bi türlü beceremiyorum), gerçekten 60 derece olan işlemcim 45 dereceye indi. Ayrıca taktığım ürün bayağı büyük. Standart kasalarda az biraz taşma olabilir. Ancak büyüklüğüne nazaran stok fandan daha hafif. Ama işte boyu değil işlevi önemli :p Bayağı soğutuyor, bayağı sessiz ve bayağı hoşuma gitti.

Sani tam ölçüleri ne bu soğutucunun benim anakarttan bakır borular geçiyor chipseti soğutmak için sığarsa düşünüyorum.

Yorum bağlantısı
Sani tam ölçüleri ne bu soğutucunun benim anakarttan bakır borular geçiyor chipseti soğutmak için sığarsa düşünüyorum.

Her anakarta olur.Taban sogutucu üzerine gelen kısım ile üst radyatör soutucu kısmı arasında incelemesine bakır boru ile çıkıyor.Arada boşluk mesafesi çok uygun yanılmıyor isem sadece şu önemli kasanın yan kapak ile ara mesafesi daralıyor.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...