İçeriğe Yönlendir

Akü Kutup Başı Sökülürse Neler Değişir?

Fatih Bayram

Recommended Posts

Fatih Bayram

Arkadaşlar akü kutup başının sökülmesi araçta neleri değiştirir?Kutup başı sökülüp birkaç saat beklense ne olur?

1-Teyp kodu istediğini biliyorum :good1:

2-LPG ile ilgili kalibrasyon değişir-değişmez mi? LPG yi bulunduğum yerde taktırdım,tekrar kalibrasyon yaptırabilirim(gerekir mi)

3-Bulunduğum ilçede motoru cihaza bağlatma imkanım yok,motorla ilgili herhangi yazılım güncellemesi yapılması gerekir mi?

4-LPG ye bağlı olarak motor arıza ışığım takıldığından beri yanıyor,hata olarak Lamda(oksijen sensörü)arızası gösteriyor.Kutup başını söktükten sonra bildiğim kadarıyla bu ışık geçici olarak sönüp bir süre sonra tekrar yanacak :good1:

5-Benim asıl merak ettiğim,kutup başı sökülmeden önceye göre söktükten sonra neler değişecek(olumlu-olumsuz)

6-Yorum yapan-bilgi veren-yol gösteren herkese teşekkürler :good1:

:) :) :flowers:

Yorum bağlantısı
Guest Hakan Tar?m

1- orjinal teybim yok bilmiyorum

2- Benim zavoli istemiyor, ne hikmet bilmiyorum ama başıma geldi bir kez; gittim lpgciye aynı ayarlarım halen duruyordu :)

3- Geçiniz :flowers:

4- Alın ebaydan bir adet cihaz en fazla 40 liraya malolur. Bağlayın laptopunuza kendi arızalarınızı kendiniz silin.

5- Takdir-i ilahi :)

6- Estafirullah.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fatih Bayram
1- orjinal teybim yok bilmiyorum

2- Benim zavoli istemiyor, ne hikmet bilmiyorum ama başıma geldi bir kez; gittim lpgciye aynı ayarlarım halen duruyordu :good1:

3- Geçiniz :p

4- Alın ebaydan bir adet cihaz en fazla 40 liraya malolur. Bağlayın laptopunuza kendi arızalarınızı kendiniz silin.

5- Takdir-i ilahi :good1:

6- Estafirullah.

1- :good1:

2-Bakalım benimki isteyecek mi? :unknw:

3-Niye?

4-Ben bilgisayarı zor açıp kapıyorum,sizin söylediğiniz beni baya bi aşar :)

5- :) Benim için kritik soru bu ama :unknw:

6- :flowers:

Yorum bağlantısı
Tunç Tunçdemir

Lpg konusunu bilmem anlamam , onun haricinde hiçbir problem çıkmaz

Yorum bağlantısı
Fatih Bayram
Lpg konusunu bilmem anlamam , onun haricinde hiçbir problem çıkmaz

Tunç bey sizinlede görüşmüştük :)

Ben aracın yazılımı ile tereddüt ettim,bulunduğum ilçede yetkili servis olmadığından ne bileyim,pekte motor işinden anlamıyorum. :unknw:

Araba çalışmaz falan :) evham yaptım :unsure:

LPG ile ilgili sıkıntı olursa o problem değil,montajı burada yapıldı.

Ayrıca yardım ve bilgileriniz için teşekkürler...

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

lpg kitinin markasına göre değişebiliyor da sıfırlama olanlarda var galiba.

akü kutup başı sökülü uzun süre bekleyince araç ecu değerleri fabrikasyon değerlerine dönüyor bazı modellerde. arıza kaydı vs siliniyor yakıt değerleri sıfırlanıyor. akü tekrar bağlandığında ilk bi kaç km araç farklı sürüş karakteri sergileyebiliyor diye biliyorum.

eğer aküyü söküp bekliyecekseniz bir miktar benzinle gezip yakıt değerlerinin oturmasını bekleyip lpg ayarına gitmekte fayda var.

Yorum bağlantısı
Fatih Bayram
lpg kitinin markasına göre değişebiliyor da sıfırlama olanlarda var galiba.

akü kutup başı sökülü UZUN SÜRE bekleyince araç ecu değerleri fabrikasyon değerlerine dönüyor bazı modellerde. arıza kaydı vs siliniyor yakıt değerleri sıfırlanıyor. akü tekrar bağlandığında ilk bi kaç km araç farklı sürüş karakteri sergileyebiliyor diye biliyorum.

eğer aküyü söküp bekliyecekseniz bir miktar benzinle gezip yakıt değerlerinin oturmasını bekleyip lpg ayarına gitmekte fayda var.

LPG markası Milano.

Uzun süre derken?

ECU kulaktan dolma biliyorumda,lpg yazılımı mı oluyor?

Peki Mustafa ayarın bozulup bozulmadığını kullanım hislerimize göre mi anlayacağız?

Yoksa bariz bir şekilde belli eder mi? Titreme,çalışmama,performans düşüklüğü vs...vs...gibi.

Kusura bakmayın saçma sapan sorular gibi gelebilir :)

Daha önce hiç kutup başı sökmedimde :)

Yorum bağlantısı
Guest Hakan Tar?m

Evinizde elektriklerin 1 saatliğine kesildiğini farzedin. Mum da yok evinizde. Birden elektrik geldi, naparsınız? İlk bir kaç saniye sendelersiniz. Hep ayakta durduğunuzu farzedersek :) Aracınız da böyle olacak :unsure: Ne oluyor ula diyecek sonra kendine gelecek :)

Yorum bağlantısı
Fatih Bayram
(düzenlendi)
Evinizde elektriklerin 1 saatliğine kesildiğini farzedin. Mum da yok evinizde. Birden elektrik geldi, naparsınız? İlk bir kaç saniye sendelersiniz. Hep ayakta durduğunuzu farzedersek :p Aracınız da böyle olacak :p Ne oluyor ula diyecek sonra kendine gelecek :D

:) :) :unsure:

:good1:

Ancak bu kadar güzel anlatılırdı,tebrikler... :unknw:

Benim korkum elektrikler gelince sigortada,elektrikli aletlerde sorun olursa.

Elektrikler kesilince mum,lamba bulamam diye korkuyorum...

tarihinde Fatih Bayram tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Guest Hakan Tar?m

Yok yok o yönden birşey olmaz. Sadece sizin kullanımınıza göre kayıt edilen bazı veriler beyinden silinir. Az yakmasını istiyorsanız :) aküyü tekrar taktıktan sonra yavaş yavaş gayet fabrika değerlerinde :) benzinle kullanın. Sonra da lpg ye geçin.

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

kimisi 15 dk kimisi 1 saatten fazla diyor : süre için :)

ecu dediğim araç beyni. ayrıca lpg de de var ecu :unsure: yani yazılımın olduğu elektronik parçada denebilir.

değerler sıfırlanınca yakıt değerlerinin sağlıklı algılanması için benzinle bir sürü gidilmesi lazım ki daha sağlıklı olsun araç. lpg değerleri araç benzin değerlerine bir çarpan verilerek oluştuğu için lpg de fakir -zengin karışım hatasına neden olabilir.

yani abi kısaca sen aküyü sök 1 saat sökülü kalsın. sonra tak 1 saat benzinle gez. sonra git lpgci ayar yapsın sonra kafana göre takıl :)

Yorum bağlantısı
Fatih Bayram
kimisi 15 dk kimisi 1 saatten fazla diyor : süre için :unsure:

ecu dediğim araç beyni. ayrıca lpg de de var ecu :unknw: yani yazılımın olduğu elektronik parçada denebilir.

değerler sıfırlanınca yakıt değerlerinin sağlıklı algılanması için benzinle bir sürü gidilmesi lazım ki daha sağlıklı olsun araç. lpg değerleri araç benzin değerlerine bir çarpan verilerek oluştuğu için lpg de fakir -zengin karışım hatasına neden olabilir.

yani abi kısaca sen aküyü sök 1 saat sökülü kalsın. sonra tak 1 saat benzinle gez. sonra git lpgci ayar yapsın sonra kafana göre takıl :)

Sadece + tarafını söksem yeterli olur herhalde...

Anladım benzinle normal kullanım araç değerlerini bulunca devam :D

:)

Yorum bağlantısı
Ersen Tapan
Evinizde elektriklerin 1 saatliğine kesildiğini farzedin. Mum da yok evinizde. Birden elektrik geldi, naparsınız? İlk bir kaç saniye sendelersiniz. Hep ayakta durduğunuzu farzedersek :) Aracınız da böyle olacak :unsure: Ne oluyor ula diyecek sonra kendine gelecek :)

Hakan bizde ışıldak var o sayılıyormu :unknw:

Yorum bağlantısı
Şahin Topaloğlu

fatih sakın ha sakın besleme yapmadan sökme araba sapıtır.Benim almanlada bulunan ford fabrikasında çalışan arkadaşımdan şöyle bir bilgi almıştım.Bilgisayar destekli araçlarda akü sökülmeden önce mutlak suretle destekleme ünitesine takılıp aküsünün değiştirilmesi gerekiyormuş.Arkadaşımızın 2006 model ford mondeo aracında ne yazıkki böyle bir problem yaşadık.Sanayide aküyü değiştirmesi sonucunda aracın elektronik aksamında değişik sorunlar baş göstermeye başlamıştı.Servise gitmemize rağmen bu sorunlar devam etti.En son almanyada bulunan arkadaşımla görüştüğümüzde otonun beyin dediğimiz cihazının silinerek tekrar programlanmasının gerektiğinin bize söyledi.Gazi antepte bu sorunu halledebildik.Bu destekleme ünitesi hemen hemen tüm servislerde var ancak kullanmıyorlar.bilginize..... :):):)

Yorum bağlantısı
Fatih Bayram
fatih sakın ha sakın besleme yapmadan sökme araba sapıtır.Benim almanlada bulunan ford fabrikasında çalışan arkadaşımdan şöyle bir bilgi almıştım.Bilgisayar destekli araçlarda akü sökülmeden önce mutlak suretle destekleme ünitesine takılıp aküsünün değiştirilmesi gerekiyormuş.Arkadaşımızın 2006 model ford mondeo aracında ne yazıkki böyle bir problem yaşadık.Sanayide aküyü değiştirmesi sonucunda aracın elektronik aksamında değişik sorunlar baş göstermeye başlamıştı.Servise gitmemize rağmen bu sorunlar devam etti.En son almanyada bulunan arkadaşımla görüştüğümüzde otonun beyin dediğimiz cihazının silinerek tekrar programlanmasının gerektiğinin bize söyledi.Gazi antepte bu sorunu halledebildik.Bu destekleme ünitesi hemen hemen tüm servislerde var ancak kullanmıyorlar.bilginize..... :D:good1::police:

Şahin beyin uyarısı için ne söyleyebilirsiniz?

Tırstım valla...

Yorum bağlantısı
Tunç Tunçdemir
Şahin beyin uyarısı için ne söyleyebilirsiniz?

Tırstım valla...

Fatih bey,

Şahin beyin işinde mutlaka yanlış birşey yapılması sonucu arıza olmuştur. Normal şartlarda akü çekilmesinin ciddi hiçbir problemi yok.

Yorum bağlantısı
Fatih Bayram
(düzenlendi)
Fatih bey,

Şahin beyin işinde mutlaka yanlış birşey yapılması sonucu arıza olmuştur. Normal şartlarda akü çekilmesinin ciddi hiçbir problemi yok.

:)

Yok zaten kafaya koydum,

Kutup başını ilk fırsatta söküp değişiklik oluyor mu,olmuyor mu gözlemleyecem.

Tunç bey sizle konuştuğumuz ateşlemeninde Ecu olayı ile ilgili olabileceğini düşünüyorum.

Bakalım fabrika verilerine dönsün ateşleme ile ilgili ne gibi değişimler olacak.

Gerekli değişimleri buradan paylaşırım.

Muayene işini bu hafta halledeyim,ilk işim kutup başını çıkarmak olacak :hahahoho: :lol2:

tarihinde Fatih Bayram tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Genelde, kutup başını sökmekle lpg kalibrasyonu silinmez.. Silmek için kutup başını söktükten sonra artı ve eksi kablolarını birbirine değirip kısa devre yaptırıyorlar..

Yorum bağlantısı
Fatih Bayram
Genelde, kutup başını sökmekle lpg kalibrasyonu silinmez.. Silmek için kutup başını söktükten sonra artı ve eksi kablolarını birbirine değirip kısa devre yaptırıyorlar..

:p:)

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Akü kutup başı sökülmesi veyahut akünün tamamen boşalması aynı şeydir. Araçların Ecuları akü geriliminden ayrılsa dahi yerleşik hafızası hayatta kalır. Ancak değişebilen değerler silinir. Kutup başı söküldükten sonra bir müddet standart yakıtı ile kullanılan araç yakıt-hava değerlerini tekrar yazar.

Sadece lpg tekrar güncellenebilir başka hiç bir sıkıntı çıkamaz.

Yorum bağlantısı
Fatih Bayram

11.50 itibariyle kutup başlarının ikisini de söktüm :rolleyes:

1-2 saat sonra tekrar takacam,ateşleme ile ilgili sorunumda olumlu-olumsuz değişim olacak mı,en çok onu merak ediyorum :good1:

Sonuçları paylaşırım :good1:

LPG (milano) bakalım kalibrasyon isteyecek mi?

Çok heyecanlandım,ilk defa kutup başı söktüm :lol2:

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...