İçeriğe Yönlendir

Akü Kutup Başı Sökülürse Neler Değişir?

Fatih Bayram

Recommended Posts

Fatih Bayram
Bu tip durumlarda genelde 5 dakkadan sonra hata veriyor ve motor duruyor... :D

Abi korkutma be :p

4 dakikası kalmış :crazy:

Aspirin de bitti,Atarax atacam :D

Yorum bağlantısı
Ersen Tapan
Abi korkutma be :D

Aspirin de bitti,Atarax atacam :p

Öksürük şurubu tavsiye derim :D

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Sat kurtul kutup başı sök-tak yapılmış arabayı :D

Bu arada merak ettim niye sökme ihtiyacı duydun ?

Yorum bağlantısı
Fatih Bayram
Sat kurtul kutup başı sök-tak yapılmış arabayı ;)

Bu arada merak ettim niye sökme ihtiyacı duydun ?

Ateşleme ile ilgili sıkıntı varda...

LPG,ECU'yu etkilemiş olabilir mi diye,merak ettim :D

Yorum bağlantısı
Tunç Tunçdemir
Ateşleme ile ilgili sıkıntı varda...

LPG,ECU'yu etkilemiş olabilir mi diye,merak ettim :nazar:

Fatih bey,

Eğer önce konuştuğumuz gibi, akü kutup başının çekilmesinden sonra, marş tek seferde ve gaza basmadan hemen alıyorsa , gözünüz aydın ana problemi bulduk demektir..Bir süre sonra mutlaka arıza ışığı tekrar yanacaktır. O zaman yine aynı marş problemi başlayacak.

Yorum bağlantısı
Fatih Bayram
Fatih bey,

Eğer önce konuştuğumuz gibi, akü kutup başının çekilmesinden sonra, marş tek seferde ve gaza basmadan hemen alıyorsa , gözünüz aydın ana problemi bulduk demektir..Bir süre sonra mutlaka arıza ışığı tekrar yanacaktır. O zaman yine aynı marş problemi başlayacak.

:flowers: Tunç bey,

Kutup başını taktıktan sonra,dediğiniz gibi marş tek seferde hemen aldı.Tabi daha hiç LPG'ye almadım.

15-16 km.kullandım,motor arıza ışığı henüz yanmadı,zaten lpg taktırmadan öncede yanmıyordu.

Sabah normalde(son 2-3 aydır) 5-6 saniyede marş alıyordu,akü operasyonundan sonra,tık çevirir çevirmez hemen aldı.

Akşamda birkaç kere daha çalıştırdığımda hemen aldı :D

Peki Tunç bey,sorunun kaynağı neler ve nasıl bir yol izleyelim.

LPG'ye alıp bide öyle deneyeyim mi? :nazar:

Yorum bağlantısı
Tunç Tunçdemir
:flowers: Tunç bey,

Kutup başını taktıktan sonra,dediğiniz gibi marş tek seferde hemen aldı.Tabi daha hiç LPG'ye almadım.

15-16 km.kullandım,motor arıza ışığı henüz yanmadı,zaten lpg taktırmadan öncede yanmıyordu.

Sabah normalde(son 2-3 aydır) 5-6 saniyede marş alıyordu,akü operasyonundan sonra,tık çevirir çevirmez hemen aldı.

Akşamda birkaç kere daha çalıştırdığımda hemen aldı :D

Peki Tunç bey,sorunun kaynağı neler ve nasıl bir yol izleyelim.

LPG'ye alıp bide öyle deneyeyim mi? :nazar:

Benzinde gittiğiniz sürece arıza vermeyecektir.Lpg ye aldığınızda tekrar arıza verecektir.Sorun lambda sensörü, lpg de iken arızaya geçiyor. Lambda sensörüne bir devre yanıltıcı direnç takılarak arızaya geçmesi engellenebilir.

Eğer benzinde de arıza ışığı yakarsa ve aynı arıza tekrarlarsa başka bir değerlendirme yapmamız gerekir. Bence siz bugunde benzinle binin arıza ışığını gözlemleyin.Yanmazsa ilk seçeneğe bakacaz.

Yorum bağlantısı
Fatih Bayram
Benzinde gittiğiniz sürece arıza vermeyecektir.Lpg ye aldığınızda tekrar arıza verecektir.Sorun lambda sensörü, lpg de iken arızaya geçiyor. Lambda sensörüne bir devre yanıltıcı direnç takılarak arızaya geçmesi engellenebilir.

Eğer benzinde de arıza ışığı yakarsa ve aynı arıza tekrarlarsa başka bir değerlendirme yapmamız gerekir. Bence siz bugunde benzinle binin arıza ışığını gözlemleyin.Yanmazsa ilk seçeneğe bakacaz.

Yok Tunç bey,benzinde arıza ışığını yakacağını hiç zannetmiyorum,yaksaydı şimdiye kadar yakardı herhalde. :D

Lamda sensörü katalizörün oralarda mı?

Bu işlemi oto elektrikçiler mi yapıyor(devre yanıltıcı işlemini)

Lamda sensörünün yenisi aşağı yukarı ne kadardır?

Tunç bey,ben şuanda geçici mutluluk mu yaşıyorum :flowers: ,yani ECU daha olayı anlayamadı mı? :nazar:

Yorum bağlantısı
Ersen Tapan

Benzinde herşey normalse ; arızayı uzaklarda aramaya gerek yok lpg kalibrasyonu yanlış !

Yorum bağlantısı
Fatih Bayram
Benzinde herşey normalse ; arızayı uzaklarda aramaya gerek yok lpg kalibrasyonu yanlış !

Ersen bey ateşleme sorunu-lpg-lamda sensörü ilişkisini çözmeye çalışıyoruz.

Benim LPG cide bana tilt oluyor :flowers::D

forumda öğrendiklerimi,tavsiyeleri söylüyorum,yazılanları vs...anlatıyorum,adam uyuz oluyor,çok biliyorlar falan diyor :nazar:

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Honda'nın Lambda sensörü 1 ayda bozulmuştu. Lpg kalibrasyonu berbat yapılmış, Katalitiğin bozulmasına neden olmuştu. Katalitik iptal edildi, yeni lpg kalibrasyonu yapıldı, yeni oksijen sensörü takıldı ve araç şu an için düzgün..

Yorum bağlantısı
Fatih Bayram
Honda'nın Lambda sensörü 1 ayda bozulmuştu. Lpg kalibrasyonu berbat yapılmış, Katalitiğin bozulmasına neden olmuştu. Katalitik iptal edildi, yeni lpg kalibrasyonu yapıldı, yeni oksijen sensörü takıldı ve araç şu an için düzgün..

Servet bey,

kalibrasyon bozukluğu sürücü tarafından farkedilmez mi?Siz ne gibi farklar-sıkıntılar yaşadınız?

Benimkinde arıza ışığı ve çok nadir olarak,belli belirsiz titreme harici anormallik yok.

Takılmadan önce yanmıyordu,lpg ile sıkıntı olduğu malumda ;) Gelde benim lpg ciye anlat. :D

Arıza kodu olarak meşhur :police: Lamda (oksijen sensörü)arızası veriyor :police:

LPG cim çok bilmiş :flowers:

1-Tekrar kalibrasyon yapalım :D

2-benzinde niye yakmıyor madem :)

3-Fordlar yakıyor diyosun,yakmayan bir sürü ford var :)

4-Fordclub'taki ustalar-arkadaşlar şöyle şöyle yapsınlar vs...dediler deyince nevri dönüyor :police:

Bakalım LPG ci beni ne zaman boğacak :police:

Yorum bağlantısı
Servet Aydın
Servet bey,

Beymi ? O kim tanımıyorum...

Arıza hata kodu zengin veya fakir karışım der. Fakir ise lpg miktarı arttırılır, Zengin ise kısılır. Titremeyi Önceki aracımda hissediyordum. Onunda 2. ve 5. piston lpg selenoidleri yanlış bağlanmıştı.

Yorum bağlantısı
Fatih Bayram
Beymi ? O kim tanımıyorum...

Arıza hata kodu zengin veya fakir karışım der. Fakir ise lpg miktarı arttırılır, Zengin ise kısılır. Titremeyi Önceki aracımda hissediyordum. Onunda 2. ve 5. piston lpg selenoidleri yanlış bağlanmıştı.

Servet :police:

Gelde bizimkine anlat,kabul etmezki,çok biliyorlar falan der :police:

Birde şu var,bilgisayara takıp bişeyler yapıyorlar,bende aval aval bakıyorum :police:

Bolu'ya gidince birde orda kalibrasyon yaptırıcam.

Ben bu Lpg'nin var ya ........... :police:

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Mehmet abi'nin kalibrasyon macerasını okumuştum, en önemli olay araç yük altındayken de kalibre edilmeliydi diye hatırlıyorum.

Yorum bağlantısı
Fatih Bayram
Mehmet abi'nin kalibrasyon macerasını okumuştum, en önemli olay araç yük altındayken de kalibre edilmeliydi diye hatırlıyorum.

:police:

Yorum bağlantısı
Fatih Bayram

Tunç bey,

Benzinde şu ana kadar,yaklaşık 30 km.gittim.Arıza ışığım yanmadı.

Dediğiniz gibi sorunun kaynağını bulduk.

Peki hala benzinde mi kullanayım?Şu aşamada yapılacak bişey var mı?

LPG'te alınca arıza ışığı yanacak,lpg'ye almadan önce tavsiyeleriniz,yapmamız gerekenler var mı?teşekkürler...

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Bence lpg ye alınmadan "başka" bi lpg'ciye gidip kalibrasyonu yaptırmak en doğrusu olur.

Yorum bağlantısı
Fatih Bayram
Bence lpg ye alınmadan "başka" bi lpg'ciye gidip kalibrasyonu yaptırmak en doğrusu olur.

Arızanın nedeni lamda sensörü,ona bağlı olarak arıza ışığı ve ateşleme sorunu yapıyor...

Ama dediğinizi deniyecem :)

Bulunduğum ilçede birtek milano'ya bakan orası var, Sakarya'ya gidip denemek lazım :)

Yorum bağlantısı
Tunç Tunçdemir
Tunç bey,

Benzinde şu ana kadar,yaklaşık 30 km.gittim.Arıza ışığım yanmadı.

Dediğiniz gibi sorunun kaynağını bulduk.

Peki hala benzinde mi kullanayım?Şu aşamada yapılacak bişey var mı?

LPG'te alınca arıza ışığı yanacak,lpg'ye almadan önce tavsiyeleriniz,yapmamız gerekenler var mı?teşekkürler...

Benden bu kadar abi, arızanı buldum gerisine karışmam :) :) :)

Şaka bi yana, mk3 mondeyu lpgli uzun süre kullanıpta hiç arıza ışığı yanmayan arkadaşlar varmı ? Bence eni sonu arıza ışığı yakar ama, böyle bir tecrübesi olan arkadaşların yorumlarını almak daha iyi olur.

Sonuçta ben hiç lpg li araç kullanmadım, ancak sadece tahmin olarak lpg li aracın mutlaka er yada geç lamda arızası vereceğini düşünüyorum. Bu durumda da lamda sensörünü yanıltma yolunu düşünüyorum.

Yorum bağlantısı
Fatih Bayram
Benden bu kadar abi, arızanı buldum gerisine karışmam :D:p:(

Şaka bi yana, mk3 mondeyu lpgli uzun süre kullanıpta hiç arıza ışığı yanmayan arkadaşlar varmı ? Bence eni sonu arıza ışığı yakar ama, böyle bir tecrübesi olan arkadaşların yorumlarını almak daha iyi olur.

Sonuçta ben hiç lpg li araç kullanmadım, ancak sadece tahmin olarak lpg li aracın mutlaka er yada geç lamda arızası vereceğini düşünüyorum. Bu durumda da lamda sensörünü yanıltma yolunu düşünüyorum.

Tunç bey yardımlarınız ve bilgileriniz için çok teşekkürler. :D

Lamda sensörünün yanıltma olayında yardım edebilecek,yol gösterecek veya daha önce yapmış arkadaşların yardım-tavsiyelerini bekliyorum :D

Yorum bağlantısı
Tunç Tunçdemir
Tunç bey yardımlarınız ve bilgileriniz için çok teşekkürler. :(

Lamda sensörünün yanıltma olayında yardım edebilecek,yol gösterecek veya daha önce yapmış arkadaşların yardım-tavsiyelerini bekliyorum :D

Fatih bey,

Ben aşağıdaki yanıltıcıyı kullanıyorum, zaten bu firmadan almıştım, 6-7 yıl oldu.

O2 cheater

Yorum bağlantısı
Fatih Bayram
Fatih bey,

Ben aşağıdaki yanıltıcıyı kullanıyorum, zaten bu firmadan almıştım, 6-7 yıl oldu.

O2 cheater

Tunç bey onu nasıl alıcaz?

Aldıktan sonra montesini kime yaptırmak gerekir?Oto elektrikçiler yapabilir mi?

Yorum bağlantısı
Tunç Tunçdemir
(düzenlendi)
Tunç bey onu nasıl alıcaz?

Aldıktan sonra montesini kime yaptırmak gerekir?Oto elektrikçiler yapabilir mi?

Abi sen önce bir LPG ci arkadaşlardan bilgi al. Onlar LPG de lamda sensör arızasından nasıl kurtulmuşlar? Eğer çıkış yolu bulamazsak bu malzemeye yöneliriz.Montaj işi çok basit, zaten forda göre üretildiğinden 10 saniyede takıyorsun.

tarihinde Tun tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...