İçeriğe Yönlendir

Focus III - 3,5 Benzin / Benzin-LPG Yakıt Tüketimi

Çağdaş Hatırnaz

Recommended Posts

Çağdaş Hatırnaz

Herkese merhabalar

125ps benzinli Focus3 ile şehir içinde 300km'lik ortalama yakıt tüketimim 7lt oldu. Bu mesafenin hemen hemen 50km'si çok yüksek hızda, geri kalan kısmı ise aracın vites değiştirme uyarılarına uyarak gerçekleşti. Bu 300km boyunca çok yoğun tarafikle karşılaşmadım ama yinede İzmir trafiğinde sürdüm. Genellikle akşamları kullandığım için klimayı nadiren açtım. Sonuç tabiki beni çok memnun etti :rolleyes:

Yorum bağlantısı
Rıfat Çakar
(düzenlendi)

Valla koklamış desek yeridir. :good1:

Ford'a boşuna hisli araba demiyoruz. Benzin pahalı ya müsriflik yapmıyor keratalar. :police:

tarihinde R?fat tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Armağan Pekatik

Abi o arbanın İstanbul trafiğinde yakacağı rakam 9 ben size söyleyeyim. Kimse ümitlenmesin. Vites uyarılarını dinlesen ne olacak. Köprü trafiğinde 2 vites var zaten.

Yorum bağlantısı
Çağdaş Hatırnaz
Kaç devirde vites değiştirme tavsiye ediyor?

Gaza basış oranına göre değişiyor. Dip gaz kalkınca 1. viteste 6000-6300 gibi gösteriyor. Sakin kullanınca da 2200-2300 gibi vites yükselt diyor.

Yorum bağlantısı
Deniz Tayanç

jetta 1.2 tsi benzinli ile ankara - antalya (lara-kundu) yaklaşık 600 km gittim ve 100 km de ortalama 5.1 lt

Yorum bağlantısı
Çağdaş Hatırnaz
jetta 1.2 tsi benzinli ile ankara - antalya (lara-kundu) yaklaşık 600 km gittim ve 100 km de ortalama 5.1 lt

Benim uzun yolda bu rakamları görmem pek olası değil :D 90-100'le gidince bitmiyor yollar :p

Fabrika verisinin düşüklüğü benim de dikkatimi çekti (8.0 / 4.7). Demekki gerçekten az yakıyor. Maşallah sorunsuz yıllar aracınızla :good1:

Teşekkür ederim :good1:

Yorum bağlantısı
  • 1 yıl sonra...
Fatih Çiçek

Arkadaşlar aracın Türkiye de ki Şehir İçi yakıt değeri 100 km / 8.1 lt gösterilirken , Almanya da ki sitesinde 100 km / 9.1 lt. gösteriliyor. Ve aracımın ortalama yakıt tasarrufuna yol bilgisayarında baktığımda 9.2 çıkıyor. Yani Türkiye de açıkcası aracı satmak adına ufak bir sahtekarlık yapılmış. her neyse ki asıl söylemem gereken ; sizlerden focus'unuzun yol bilgisayarında ortalama yakıt tasarrufu kaç gösteriyor onu öğrenmek istiyorum ve yorumlarınızı paylaşırsanız çok sevinirim. Daha yenice LPG ' ye döndüm bakalım nasıl olcak...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Alper Öztürk

merhaba 2011 Focus 3 aracım 7.9 ortalama yakıt gösteriyor kış aylarında klima kullanmadığım için 7 ye kadar düştüğü oldu tabi şehirler arası seyahatlerimde 90 km hız sabitleyici ile kullandığım zamanlar...

Yorum bağlantısı
Misafir

Aracı ben kullanırım,11litre gösterir,

Siz kullanırsınız 9,2 gösterir,

Bi başkası kullanır 8,4 gösterir.

Yorum bağlantısı
Fatih Çiçek

Bu konuda bende sizin gibi düşünüyorum fakat bir aracın Ş.içi kullanım ortalaması vardır bunun çok altına kimse düşüremez hatta imkansız gibi bir şey bence.Madem öyle Almanya sitesinde 9.1 neden gösteriyor,bu araba Türkiye de farklı Almanya da farklı yakıyor olamaz sanırım. :)

Yorum bağlantısı
Ertan Çabuk

EEC normları diyorlar adına sanırım. Yakıt kalitesinden kaynaklanıyor..

Yorum bağlantısı
Muhammed Keser

Ben şehirler arası yolda 4,8 - 5,0 gördüm 1.0lt ecoboost

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Abdurrahman Balaban

Ben daha kağıt üstündeki fabrika verilerinin gerçek hayatta aynen olduğuna rastlamadım..Ş.içi diye verilen değer, gerçek hayatta ortalama değere yakın..Fabrika verisi ortalama değeri asla tutturamazsın , ş.dışı değerleri tutturulabiliyor bazen..

Ruhan hoca istisna :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Osman Ünal

2011 Focus3 ile 2 hafta evvel İstanbul-Kemer gidiş geliş toplamda 1544 km. yol yaptım. 90-110 km. aralığında yolun yarısında klima açık, yol bilgisayarı 5,1 litre gösterdi benim hesaplamalarım 5,3 litre çıktı.

Şehir içinde anormal yoğunluklara girmessem 7 litre civarlarında dolanıyor, kışın ne olur bilemiyorum.

Yorum bağlantısı
Uğraş Özyurt

Lpg ye uyumlu ise motor bence de Lpg ile kulanılmalı, ne gerek var tonla para harcamaya benzine :good1: .Yurt dışı sitesinde 9.1 yazıyorsa fazla fazla yazmışlar.Almanya ve civarı ülkelerde kurallara uymak ve trafikte karşılıklı saygı sayesinde i 1.6 hiç bir araba okadar yakmıyor emin olun ...

Yorum bağlantısı
Fatih Çiçek

Lpg ye uyumlu ise motor bence de Lpg ile kulanılmalı, ne gerek var tonla para harcamaya benzine :good1: .Yurt dışı sitesinde 9.1 yazıyorsa fazla fazla yazmışlar.Almanya ve civarı ülkelerde kurallara uymak ve trafikte karşılıklı saygı sayesinde i 1.6 hiç bir araba okadar yakmıyor emin olun ...

Otomobil teknolojisinde ve kalitesinde dünya lideri Almanya ve Ford firması ortalama tüketim mikratını neden fazla yazsınlar ki.. Ayrıca Yol Bilgisayarında ş.içi tüketimi 9.2 gösteriyor. üstelik çok fazla yormadım aracı. yani 8.1 nerde 9.1 nerde... Sizin dediğiniz gibi de LPG ye geçtim artık boş yere fazla yakıt parası ödemeye gerek yok evet :good1:

Yorum bağlantısı
Uğraş Özyurt

Espiri yaptım ;) yazmak zorunda bıraktınız beni ... demek istediğim Şu tersi olmalıydı yani almanya tüketimi, daha az olmalıydı Türkiyeye göre, yol ve trafik şartları yüzünden...Lpg hayırlı olsun , dizel yada lpg bu yakıt fiyatlarıyla tabiki ...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fatih Çiçek

Espiri yaptım ;) yazmak zorunda bıraktınız beni ... demek istediğim Şu tersi olmalıydı yani almanya tüketimi, daha az olmalıydı Türkiyeye göre, yol ve trafik şartları yüzünden...Lpg hayırlı olsun , dizel yada lpg bu yakıt fiyatlarıyla tabiki ...

:D:biggrin::D pardon algılayamadım espriyi yazılı olunca malumm.. Lpg de 250 krş yakıyor hesapladım ilk depo da. 2.61 Opet lpg kullanıyorum bu arada. tşk ederim sizede uğur abicim.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Arkadaşlar aracın Türkiye de ki Şehir İçi yakıt değeri 100 km / 8.1 lt gösterilirken , Almanya da ki sitesinde 100 km / 9.1 lt. gösteriliyor. Ve aracımın ortalama yakıt tasarrufuna yol bilgisayarında baktığımda 9.2 çıkıyor. Yani Türkiye de açıkcası aracı satmak adına ufak bir sahtekarlık yapılmış. her neyse ki asıl söylemem gereken ; sizlerden focus'unuzun yol bilgisayarında ortalama yakıt tasarrufu kaç gösteriyor onu öğrenmek istiyorum ve yorumlarınızı paylaşırsanız çok sevinirim. Daha yenice LPG ' ye döndüm bakalım nasıl olcak...

8.1 rakamı nerede yazıyor? link var mı?

Yorum bağlantısı
Fatih Çiçek
(düzenlendi)

f7gjz.jpg

* 4 Kapı araç değerleridir.

** Yukarıdaki tabloda verilen yakıt tüketimi değerleri, Avrupa Ekonomik Topluluğu’nun EEC 80/1268/EC direktifi uyarınca laboratuar ortamında ve aşağıda özeti

verilen koşullarda yapılan testlerde elde edilen, lt/100 km mertebesinde sonuçları göstermektedir. Tabloda yer alan yakıt tüketimi değerleri, aracın bu değerlerde yakıt

tüketeceğine ilişkin bir garanti ya da taahhüt teşkil etmediği gibi, bu maksatla yapılacak bir değerlendirme için de emsal teşkil etmez.

Testlerde kullanılan araçlar standart donanımlıdır. Opriyonel donanım ve aksesuarlar, jantlar ve lastikler yakıt tüketimini farklı etkileyebilir.

Şehir içi: Laboratuvar ortamında soğuktan çalıştırılmış motor ile 4 km’lik teorik bir mesafe boyunca maksimum 50km/s ve ortalama 19km/s hızla ölçülmüş yakıt tüketim

değerlerdir.

Şehir dışı: Şehir içi ölçümünden hemen sonra gerçekleştirilen, 7 km’lik teorik bir mesafe boyunca maksimum 120km/s hıza ulaşacak şekilde, yarı zamanli sabit hız ve yarı

zamanlı değişken hızla ölçülmüş yakıt tüketim değerleridir.

Ortalama: Şehir içi ve Şehir dışı testlerinin kat edilen mesafe ölçüsüyle ağırlıklı ortalamasi alinarak hesaplanmaktadir.

*** EG standart ağırlığa sürücü (75 kg), yağlar ve dolu yakıt deposu (% 90) dahildir. Bütün ağırlıklar temel donanıma sahip araçlar içindir.

tarihinde Fatih Çiçek tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Misafir
(düzenlendi)

Fatih bey beni yanlış anlamanızı istemem ancak ne yakacağını düşnüyorsunuz ? Benzinli bir araç o ağırlıktaki bir kütle için çok çok normal bir rakam, b sınıfı 1.4 araçlar bile şehir içi 7lt'nin altında yakmazken 2LT C sınıfı için çok olmamalı. Bu yakıt sizi rahatsız ediyorsa, aracınızı satıp dizel düşünebilirsiniz. Bu devirde atmosferik benzinli almak pek mantıklı bir iş değil. Ayrıca size katılıyorum, almanya ile türkiye değerleri farklı olmaması gerekir, ancak bazı normlar standartlar var ise, ve bunlar ülkelere göre farklılık gösteriyorsa fark olabilir.

Edit: İlk mesajı okumazssan bu saatte yakıt vs. yazarsın tabi, LPG takmışsınız hayırlı olsun. Çokda yerine bir karar olmuş. Ekonomik bir şekilde gönül rahatlığı ile kullanırsınız inş. :)

tarihinde Burak Erdin tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...