İçeriğe Yönlendir

Focus III - 3,5 Benzin / Benzin-LPG Yakıt Tüketimi

Çağdaş Hatırnaz

Recommended Posts

Serhan Gürbüzol

Benim anladığım, LPG ile Benzin tüketimi litre bazında hemen hemen aynı değerler de ama LPG yi cazip kılan fiyatı yani LPG litresi ( Mersin için söylüyorum ) 2,20 iken benzin 4,75 nerede ise yarı yarıya ona göre bir hesap yaparsanız bence bu kadar yol yapan bir arabaya LPG takılır. Yine de karar sizin tabi ki kolay gelsin.......

Aracınız garantili sanırım.

LPG taktığınızda garnti ne olacak.?

Erkan, babamın aracınıda sıfır almıştık (Hyundaı ) serviste LPG taktıralım dedik ama çok pahalı dediler, sanayi de taktırdığımız LPG bayii de motora garanti verdi, Hyundai serviside motorda LPG den oluşabilecek arızalar dışında garantisini devam ettiriyor. Problem yok yani......

Yorum bağlantısı
Mehmet Salih Kan

Evet garanti kapsamına motor harici devam edilir motoruda zaten lpg firması garantiliyor diye biliyorum bende

Yorum bağlantısı
Fazlı Özdemir

Tüketiminiz 6.5 lt iyiymiş ancak ayda 4.000km kullanacaksanız ve aracı dizeliyle değiştirmek gibi bir seçeneğiniz yoksa size lpg şart bence. Ama Sani'nin de dediği gibi bir 10.000 km yi görmenizde fayda olabilir. 2 ayda zaten yakalarsınız bu değeri. Tüketim ölçümünü de yol bilgisayarıyla değil, depoyu doldurup km sıfırlayarak yapmanızı tavsiye ederim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

Evet garanti kapsamına motor harici devam edilir motoruda zaten lpg firması garantiliyor diye biliyorum bende

motora kimse garanti veremez.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Salih Kan

motora kimse garanti veremez.

Hocam dün prins bayi ile konuştuğumda aracı hdi sigorta ile sigorta kapmasına aldıklarını bunun için 100 tl verilmesi gerektiğini söyledi

Yorum bağlantısı

Arkadaşlar dizeli ile benzinlisi arasında 10 bin lira fark vardı nerdeyse o kadarına gücümüz yetmedi aslında ondan dolayı benzinlisini aldık. Eğer bu yakıt biraz daha düşecekse ki anlaşılan düşmeyecek o zaman lpg takılması gerekli herhalde. Normalde kaç litre yakıyor bu araba arkadaşlar 7 lt karma tuhaf geliyor insanlara lpg takınca bu 7 lt kaç litre olur gibi sorular aklıma takılıyor

Benim bir de Honda Jazz aracım var. Şehir içinde 7 lt/100 km görmüşlüğüm çok azdır. Genelde 6,5 ortalama yapılıyor. Demek ki sürüş stili olarak ta az tüketmeyi başarabiliyorsunuz. Bundan birhaber olan insanlar inanmakta güçlük çekiyor tabi.

Otomatik 2009 1,6 Focus aracıma Mayıs ayı başında lpg taktırdım. Ben 10lt/100 km benzin tüketiyordum. Lpg tüketimim de ilginçtir yine 10 litre oldu. Ben de prins taktırdım. Nazar değimesin şimdilik çok memnunum. 15 bin km sonra amorti eder, yılda yaptığınız 30 bin km size yakıtta kar olur. Yani ilk sene yaklaşık 4000 tl karınız olması düşünülebilir. Garanti konusu insanın kafasını kurcalıyor. Ama bi taraftan da ilk sene 4000 ikinci sene 8000 ve sonunda 100 bin km kullansanız, temiz 15000-20000 tl yakıt tasarrufunuz olacak. Garanti bozuldu diye bu sürede bu kadar masraf çıkar mı meçhul.

Bir malı alırken kazanmak çok önemlidir. Siz daha alım aşamasında, beklenti ve ihtiyaçlarınızı karşılayacak otomobil seçiminde hata yapmışsıznız.

Ama sizin şu anki durumunuzda olsam 100 bin kilometrede 15-20 bin tasarruf yapacağım (süre olarak ta 2 yıldan biraz fazla olarak hesaplanıyor) 10 bin km benzinli kullanıp kaliteli bir lpg ye geçerim. Sonuçta 2 yılda kim 15-20 bin tl tasarruf yapabiliyor ki? Burada yaptığınız kilometrenen oldukça fazla olmasının katkısı büyük.

Yorum bağlantısı
Mehmet Salih Kan

Teşekkür ederim arkadaşlar cevaplarınız için sanırım lpg dediğiniz gibi karlı çıkaracak. Evet hata yaptık benzinli almakla ama dediğim gibi gücümüz ancak o kadarına yetti daha fazla yetmedi mecbur kaldık aldık.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Teşekkür ederim arkadaşlar cevaplarınız için sanırım lpg dediğiniz gibi karlı çıkaracak. Evet hata yaptık benzinli almakla ama dediğim gibi gücümüz ancak o kadarına yetti daha fazla yetmedi mecbur kaldık aldık.

Ben olsam ikinci el dizellere yönelirdim :(

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Erkan Aktaşgül

Bende de sizdeki araçtan var. LPG takılı. LPG taktırınca motor kısmı garanti dışı kalacak.

Yaptığınız kilometreye bakınca denilenlere katılıyorum. Dizel daha mantıklı olurdu. Satmak/satmamak, lpg taktırıp/taktırmamak sizin bileceğiniz şeyler ama ben kendi lpg oranlarımı vereyim.

Aracı İzmir'de kullanıyorum ve genelde yoğun trafik/şehir içi kullanımı oluyor. 1 litre lpg ile ortalama 10-12 km yapıyor ki bu da bugünkü şartlarda (izmir'de lpg 2.47tl-23.05.2013) yaklaşık 23-25 kuruş yapıyor. Bu aracı aynı şartlarda benzinle kullansam 40 kuruştan aşağı yakmayacak. Dolayısıyla 10bin km'de 1500tl, sizin gibi yoğun kullanım açısından hesaplanırsa 40bin km'de 6000tl farkeder benzin ile lpg arasında. Yani hesaba göre bir şekilde benzin ile kullanmaktan vazgeçmeniz gerekiyor gibi.. Ama tabi ki sizin bileceğiniz bir şeydir sonuçta.

Benzinle 6.5 ortalamayı tutturmanıza da şaşırdım açıkçası. Bu arabayla karma kullanımda dahi 100km'de 8lt'lerin altına düşmek zor gibi geliyor bana. Genelde sakin br kullanım tarzım vardır. Ona rağmen söylüyorum bunu.

Yorum bağlantısı
Mehmet Salih Kan

Evet kimse inanmıyor hatta benim bile inanasım gelmiyor bu benzin değerlerine bir yerde bir hata vardır mutlaka. Prins pahalı geldi gibi 2500 tl brc 1000-1500 tl arasında takılır gibi o kadar farka değermi prins bilmiyorum bugünde brc ye gideceğim bakalım. Yorum yapan arkadaşlara tek tek teşekkür ederim.

Yorum bağlantısı

Evet kimse inanmıyor hatta benim bile inanasım gelmiyor bu benzin değerlerine bir yerde bir hata vardır mutlaka. Prins pahalı geldi gibi 2500 tl brc 1000-1500 tl arasında takılır gibi o kadar farka değermi prins bilmiyorum bugünde brc ye gideceğim bakalım. Yorum yapan arkadaşlara tek tek teşekkür ederim.

Ben Prins Silverline taktırdım. 1900 tl. 2500 tl içerisinde ne dahil? Ama Khein enjektörlü, valvecare sistemli ve motor sigortası yaptırdığınız halde 2500 tl ise normal. Aslında 6 ayda sistemi amorti edeceksiniz. O kadar da pahalı değil.

Yorum bağlantısı
Ertan Koç

Bende 20 gun once aldim gucum 1.6 trend x e yetti ayrica dizeli sevmem yok subaplari yakar falan lpg ustalari kendi aralarinda urun kotuleme kampanyasina girmis bence forum sitelerindede sifir arabaya lpg takinca subaplari yaktim magdur oldum diye feryat eden bulamadim bende lpg karar verdim handi marka diye dusundum forum sitelerinde sattikalri urunun teknik detaylarini verip daha iyisi varmi diye prins sorar cevap yooook eee o zaman prins ama hangi bayii kayra tufan usta dediler birde memduh usta dediler forum sitelerinde gittim gordum tatli dilli guleryuzlu insanlar ustaliklaruna sozum yok ama mekan olarak tatmin etmedi baser ford gittim temiz mekan ustleri baslari duzgun agzi cok laf yapmayan bir arkadas tek tek parcalari gosterdi ve islerinin yuzde doksani ford olunca artik ezberlemisler arabayi kismetse sali silverline taktiriyorum valf koruma gereksiz zatan 500 fazla vecem birde 50000 km de 5 defa yag koruma alsam 1000 tl oldu oda subap parasi oda zatan geciktici etkisi var mis forumda oyle derler ha bide keihen enjektor istemedim ben arabada 600 000 km gormem prins 300 000 km derler onuda gormem ozellik ayni imis taktir kardesim aklinda suphe olmasin kafanida lpg ustalari karistirmasin

Ha silverline 1800 tl 12 ay taksit

Bide dikkat et samandra ve tank gibi parcalarda ucuzunu takmaya calusanlar var fiyatta 100 tl daha ucuzunu bulabilirsin parcalara dikkat birde imkanin varsa aracin basinda bekle bi tanesinde iscinin tompon ustune comelerek oturdugunu ve is yaptigini gordum

Yorum bağlantısı
Mehmet Keleş
(düzenlendi)

benim araçta lovato var. 3 yıl oldu tam aracı alalı. benzinde 8-9 litre gösteriyordu yol bilgisayarında. araçla 3 yılda toplam 18.000 km yapmısım. 15.000 km de lpg taktırmıstım. şu an 32 litre lpg ile şehir içi 380 km gidiyor şehir dışı fazla sıkıştırmazsan 400 ü buluyor. çok memnunum. ayrıca geçen gün benim lpg ustası dedi ki brc yeni bi sistem yapmış. aracın markasını modelini beygir gücünü falan veriyorsunuz sizin aracınıza uygun parçayı gönderiyormuş. motoru delme işi falan bitti dediydi. bi brc ile görüşün derim ama ne olursa olsun ya dizel ya da lpg. benim araçta lpg ye geçene kadar yanan benzine acıyorum :D0

tarihinde Mehmet Keleş tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ertan Koç

Abi brc ceye baktim my 11 son cikan ustanin dedigi muhtemelen taslak halindedir brc nin 4000 devirden sonra benzine gecmesi ve sikistirinca ariza lambalrini yakmasi ayrica cakmalarindan korktum valla 45000 tl verip arac aldik 200 300 den kacmamak lazim

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Ramazan Yalın

iyi akşamlar.bir ay önce bende sedan 1.6 trend x aldım.lpg taktırmayı düşünüyorum.3-5 ay daha binip brc ya da prins taktıracağım.lpg taktıran arkadaşlardan yorum alabilirmiyiz.herhangi bir sorun yaşadılar mı acba

Yorum bağlantısı
Resül Güldüren

Ara sıra klima da açık vaziyette 7,9 lt (karışık tüketim)

5260 km. de daha.

Hocam şu anki yakıt değerleriniz nasıl. Biraz bilgi verseniz. Ben de focus trendx alıyorum 1.6 125 beygir. Hiç yola çıkarmadan lpg taktırabilir miyim ya da taktırsam mı diye düşünüyorum?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Salih Kan

Arkadaşlar lpg taktırdım. Servise gittim landi markayı tak diye direttiler iyi ki takmışım aslında diyorum şimdi devirsiz kullanmamda bile en fazla 22 kuruş yakan araba sakin kullanımda 19 kuruş civarı bir karma yakıt tüketimine sahip şimdi. Taktırdığım yer tanıdıkda çıkınca işçilik on numara oldu diyebilirim bütün kablolar arkalardan dolandırılarak ortada görüntüyü bozmadan yapıldı. Çekiş konusunda bazen klima açık olunca düştüğünü söyleyeyim ama genel anlamda aynı pek az bir düşüş var oda çok az hissediliyor.

Yorum bağlantısı

iyi akşamlar.bir ay önce bende sedan 1.6 trend x aldım.lpg taktırmayı düşünüyorum.3-5 ay daha binip brc ya da prins taktıracağım.lpg taktıran arkadaşlardan yorum alabilirmiyiz.herhangi bir sorun yaşadılar mı acba

Ben Prins Silverline taktırdım. 100 km de 9-10 litre benzin tüketen aracım, lpg de yine 10 litre tüketiyor. Tüketim ve performansta bir farklılık görmedim. Ustam, bunun Prins enjektörlerinin kaliteli oluşundan kaynaklandığını söyledi. Arıza ışığım hiç yanmadı. Dolum ağzını benzin dolumunun yapıldığı yere yaptırdım. Daha şık oluyor. Diğer markalar 10 bin km de 50 tl filtre değişimi istiyorlar. Prins 20 binde. Usta Prins'in bakım kataloğunu verdi. Onda da 1.000-20.000-40.000 diye giden bakım sayfaları var. Filtre 80 TL. Taktırmanızı öneririm. Ben Beykent Sanayi Sitesinde Ay Otogaz'a taktırdım. İşçilik te iyi. Usta neyin ne olduğunu anlatıyor, bilgilendiriyor. Ben montaj yaptırırken aynı anda bir Mercedes A serisi de dönüşüm yaptırıyordu. Ertesi gün içinde bir müşteri gelip E 200 komresör mercedes'i için randevu aldı. Prins bu işin referans markası. Diğer markalar da iyi olabilir. Ben kullanmadım, bilmiyorum.

Ben kendi adıma, Total'den 2,33 e lpg alıyorum. Benzin-lpg farkı 4,72-2,33 kilometrede yaklaşık 24 kuruş tasarruf oluyor. 240 TL civarına da mini stepne alacağım.

Bir diğer önerim de montaj yaptırdığınız yerden faturayı, lpg ye işleteceğiniz zaman almanız. Sonuçta fatura tarihinden itibaren 1 ay içinde yaklaşık 400 tl verip, ruhsata işletmeniz lazım. Gereksiz yere pahalı bir işlem. Örneğin şimdi dönüşüm yaptırıp, faturayı Aralık ayında alırsanız, Ocak 2014 e kadar işletmeniz lazım. 6 ay zaman kazanıyorsunuz.

Yorum bağlantısı
Hüseyin İlik

Ben Prins Silverline taktırdım. 100 km de 9-10 litre benzin tüketen aracım, lpg de yine 10 litre tüketiyor. Tüketim ve performansta bir farklılık görmedim. Ustam, bunun Prins enjektörlerinin kaliteli oluşundan kaynaklandığını söyledi. Arıza ışığım hiç yanmadı. Dolum ağzını benzin dolumunun yapıldığı yere yaptırdım. Daha şık oluyor. Diğer markalar 10 bin km de 50 tl filtre değişimi istiyorlar. Prins 20 binde. Usta Prins'in bakım kataloğunu verdi. Onda da 1.000-20.000-40.000 diye giden bakım sayfaları var. Filtre 80 TL. Taktırmanızı öneririm. Ben Beykent Sanayi Sitesinde Ay Otogaz'a taktırdım. İşçilik te iyi. Usta neyin ne olduğunu anlatıyor, bilgilendiriyor. Ben montaj yaptırırken aynı anda bir Mercedes A serisi de dönüşüm yaptırıyordu. Ertesi gün içinde bir müşteri gelip E 200 komresör mercedes'i için randevu aldı. Prins bu işin referans markası. Diğer markalar da iyi olabilir. Ben kullanmadım, bilmiyorum.

Ben kendi adıma, Total'den 2,33 e lpg alıyorum. Benzin-lpg farkı 4,72-2,33 kilometrede yaklaşık 24 kuruş tasarruf oluyor. 240 TL civarına da mini stepne alacağım.

Bir diğer önerim de montaj yaptırdığınız yerden faturayı, lpg ye işleteceğiniz zaman almanız. Sonuçta fatura tarihinden itibaren 1 ay içinde yaklaşık 400 tl verip, ruhsata işletmeniz lazım. Gereksiz yere pahalı bir işlem. Örneğin şimdi dönüşüm yaptırıp, faturayı Aralık ayında alırsanız, Ocak 2014 e kadar işletmeniz lazım. 6 ay zaman kazanıyorsunuz.

Faturanın montajdan sonra 7 gün içinde kesilmediği tespit edilirse firma ceza yer. Çok büyük bir ceza olmasa da firmadan bunu istemek biraz haksızlık gibi geliyor bana. Ben olsam ben niye ceza yiyeyim sen ye ya da işlet deyip keserim faturayı  :)  Ama müşteriye de böyle denilmiyor işte :) 

Yorum bağlantısı
Ramazan Yalın

tavsiyeler için teşekkürler.özgür bey prinsi kaç tl ye taktırdınız acaba

Yorum bağlantısı

tavsiyeler için teşekkürler.özgür bey prinsi kaç tl ye taktırdınız acaba

1.800 TL montaj, 75 TL de benzin deposu yanına dolum ağzı ve aparatı için ödedim.

Yorum bağlantısı
Önder Kuru
(düzenlendi)

manifoldu delmeden anjektörü nasıl takacak?

Pipo dedikleri bir aparat var abi, üstten enjektör, yandan LPG takılıyor...

getattachmentaspxfj.jpg

tarihinde Önder Kuru tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Serhat Işık

bende 1 ay önce prins silverline taktırdım .1750 tl kdv dahil.150 bg kadar silverlinemodellerini öneriyor usta.150bg ve sonrası için 2500 tl lik prins i öneriyor.şuana kadar bir sorun çıkmadı.işçilkde temiz,düzgün.florya da ömer usta diye bir yer.geçen sızdrmazlıkdan kaldın, ejektörlerin dördünü birden değiştirdiller.çalışanları biraz soğuk muhabbeti olmayan insanlar .ama oranın sahibi öyle değil.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...