İçeriğe Yönlendir

Pert Araç Sattılar Bize

Mehmet Teoman Tuncel

Recommended Posts

Hüseyin Matur
Budur, ne zaman cila yapıyoz minibüsüne :nazar:

Ah abi çok isterdim, ama Yalova'da 2 adet sponsorum var benim. Biri 6 ayda bir iç detaylı temizlik yapıyor diğeri de 6 ayda bir pasta - cila - boya koruma. ;)

Yorum bağlantısı
Şükrü Yıldızdal

Geçmiş olsun gerçekten can sıkıcı bir durum.Adanadan kimden aldınız ben bir fırça atayım.

Yorum bağlantısı
Hakan Arslaner
Çözüm Olmuyor...

Örnek motor no: 4Y04254

Bu poliçeye 4YO4254 yazılıyor ve pert kaydı bunda..

Ama biliyoruz ki.. fordların son beş karakteri rakamdır...

Şasi de de aynı şeyler oluyor..

Öyleki, geçen gün başımıza geldi.. hem motor hem şasi no hatalı..

O zaman en güzeli bu tip şeylerin başımıza gelmemesi için,

Noter satışından önce araca kasko yapılabiliyor mu? Sigorta yapılıyor mu? bunu sigorta firmsından teyit ettikten sonra, ruhsat ve aracın bilgilerini kontrol edeceğiz.

Yada gidip " Sıfır KM" araç alacağız.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Satış almadan önce alınmış gibi kasko çalışılabilir.. Her şey çıkar ortaya..

Trafik poliçesi yapılamaz..

Yorum bağlantısı
Hakan Arslaner

Trafik sigortası zorunlu,

Pert aracın satışı serbert ama sigorta yapılamıyor,

Madem sigorta yapılamaıyor satışı neden serbest. Burada kanunlarında boşluğu var maalesef. Aracın vergi borcu olunca noter satışı yapılamadığı gibi bende PERT kaydı olan aracında satışı yapılamamalı.

Yorum bağlantısı
Hakan Arslaner

Bende PERT kaydı olduğunu bilerek Volvo s40 alacaktım ve satan arkadaş PERT Kaydı olduğunu söylemişti. Metnimin ilk başında yazdığım gibi Boyasız, değişensiz bile PERT kaydı olan araçlar var.

Benim anlatmak istediğim şudur ki;

Satışı serbert ama sigorta yapılamıyor ama Sigorta'da zorunlu.

Adam sigorta yaptıramıyor ise neden alacak? Motor no yada şasi no'dan bir rakam eksik yazarak sigorta yapanlar var ama neden bunlara gerek olsun ki?

Madem satışı kanunen serbet o zaman sigorta ve kasko yapılabilmeli. PERT kayıtlı aracı satan kişide PERT kaydı olduğunu sattığı kişiye söylemeli ve piyasa değerinden 3-5 Bin TL altında satmalı.

Yorum bağlantısı
Özgür Ahkem Gökce

Birşeyler yazayım diyorum ama sürekli sinkaflı sözlere gidiyor elim.

Muhuttin bey, önce avukatla görüşün,emsal karar varsa dosya numarası vs.. aldığınız kişiye bildirin, aracı geri almazsa her türlü yasal yoldan hakkınızı arayacağınızı söyleyin, ve şayet eminseniz senede 4 tane araçtan fazla alım satım yaptığından, aracı geri almazsa devletten vergi kaçırdığı hususunda gerekli uyarılarda bulunun, bir şekilde orta yol bulunacaktır. Yani inşallah bir orta yol bulunur.

Yorum bağlantısı
Misafir

Konuyu açan arkadaşımıza geçmiş olsun. Bilerek alınsaydı sorun yoktu ancak bilmeyerek alınca can sıkması normal.

Hakan Bey, öncelikle araçlara Trafik sigortası yapılabiliyor, bunda bir sorun yok. Kasko yapmak istemeyen şirketler var. Bunun için de gerekçelerimiz var. Örneğin aracın bedeli. Kasko yapılacak bedel pert araçlar için muammadır. Araç değer listesinden alırsanız yüksek olur, almazsanız konuyu açan arkadaşımız gibi bilmeden alanlar mağdur olur. Beyan alsanız, kötü niyetli bir hareket karşısında ödeme yapmak zorunda kalırsınız gibi birçok çekince var. Biz şirket olarak pert aracı ister 1 ister 10 yaşında olsun sigorta yapmayız. Daha önceki sene kaskosu varsa da yapmayız. Nedeni de aracın bedeli konusunda hasar durumunda yaşanacak sıkıntılardır.

Pert, hurda demek değil. Pert sigorta şirketinin satmayı mantıklı bulduğu hasarlı araç. Bu nedenle satılması yasak olamaz. Sigorta piyasası da tekel olmadığından kasko yapan şirketler sayesinde aslında sorunları yok. Eğer pertçi tanıdığınız varsa çok iyi işçilikle, ugun maliyetlerle modeli yüksek araçlara binmek mümkün. Şahsen ben bu konularda hassas olmasam en güzel işçilikle araca binebilirim ama huzursuz olacağım için tercih etmiyorum.

Peugeot'ların çabuk perte çıkmasının nedeni; hasar anında düşük hızlarda bile parça konumlaması nedeni motor aksamındaki parçaların zarar görerek masrafı arttırmasıdır. Primleri de buna mukabil yüksektir. Primlerin yükselmesine ikincil etken kullanıcı grubunun genç kitle olmasıdır. 106 ve 206 sahiplerinin bu markaya kasko açısından verdikleri zarar oldukça fazladır. Yani sigortacılık deyimi ile "hasar frekansları" yüksektir.

Saygılarımla.

Yorum bağlantısı
Hakan Arslaner

Evren Bey,

Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim.

Dediğiniz gibi Pertçi tanıdıklar ile lüks ve ucuz araçlara binmek mümkün. Konuyu açan arkadaşımız da PERT olduğunu bilerek alsaydı ve fiyatı makul olsaydı şu anda canını sıkacak hiç birşey olmazdı. Malum ülkemizde art niyetli ve menfaatçi insanlar çok olunca PERT kaydı olan arabayı piyasa değeri üzerinden satmak çok ahlaki olmamakla birlikte maalesef çözümü yok.

Size ÖM gönderdim, özel bir sorum olacak, yardımcı olursanız çok memnun olurum.

Saygılar..

Yorum bağlantısı
Hasan Basri Bayraktar
(düzenlendi)

Kardeşime aldığımız araç 1 yıl sonra pert çıktı .İki ayrı citroen servisinde en ince ayrıntısına kadar bakıldı .Tamponlar değişmiş kaput boyanmış dendi araç kaldırılıp altına bakıldı ve anahtar girmemiş en ufak hatası yok dendi.daha sonra aracın nereden ne zaman perte ayrıldığını Özyüreğin sayesinde öğrendik.C 4 ...,ön tampon , radyatör delinmesi klima borusu kırılması ,arka tampon ve sensör hasarı yüzünden pert edilmiş bu yazdıklarımın dışında birde kaputta eğilme olmuş orjinali ile değişmiş .Aracın hava yastığında ön takımında şanzımanında yürüründe en ufak bir sıkıntı ve problem yokmuş araç daha 48 binde.Sigorta eksperi ile olan arkadaşlık ilişkisi ve sahibinin ısrarlarıyla perte çıkmış...tamamen şişirilmiş bir meblaa ile...

Şimdi alana yazık değilmi ? aracın kusuru yok denecek kadar azken bunu perte ayırıp parasını alıp sonrada satmak hakka revamı? ya pert araç trafiğe çıkmamalı yada bu telefonla öğrenme işi sonlanmalı...

Birde tramer işinin suyu çıktı aynı araca 1 yıl önce hasar gösteren tramer 1 yıl sonra başka bir şase nosuyla farklı hasarlar gösteriyor .Önceden görünen hasarlar görünmüyor...vs...Bu hasarların bir süresimi var da siliniyor , bunuda bilen söylesin.5 yılmı 3 yılmı yada hiç mi ?

(Araç ışıkta beklerken iki araç arasında kalmış...) öyle aman aman bi darbe de yok...tamponları söktürdük şaselerinde çekiç izi kaynak izi vs hiç bir şey yok...

tarihinde Hasan Basri Bayraktar tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Trafik sigortası zorunlu,

Pert aracın satışı serbert ama sigorta yapılamıyor,

Trafik sigortası yapılır, kasko yapılamaz..

Kasko yapılmasının şirketlere göre şartları vardır..

Bizde hasarlı resimleri lazım, serviste onarılmış olması lazım, servis faturası isteriz...

Yorum bağlantısı
Sezai Özcan

zor bir durum peşini bırakma verdiğin paraya yazık olur inşallah geri alabilirsin

Yorum bağlantısı
Yurdaer Elay

Can sıkıcı bir durum, umarım kısa sürede bir çözüm bulursunuz. Araç kaç model, dizel mi benzinli mi?

Yorum bağlantısı
Aydoğan Munanoğlu
Pert aracın satışı bence teşvik edilmeli sonuç olarak bunların hepsi birer milli servet Hasarlı araçlar pert olarak gruplandırılmalı ve buna göre toplanıp yürür hale geldimi trafik sigortası kaskosu yapılırak devletin birde Milli serveti geri kazandırmadan dolayı İlk yıl vergi bile alınmadan Pert arabayı trafiğe geri kazandırması gerekir bence. Pert cıss yada nebileyim öggg görmeyin Pert kaydı olan aracım var Ama sorunsuz ve Kusursuz bir araç bence. Ben alırken Temiz araç diye 18.000 tl almış birisiyim ama olsun düşünüyorumda Yine böyle temiz pert kaydı olan araç bulayım 18.000 se 17.000 e gözü kapalı alırım .

PERT ARAÇ eli kolu sallaya sallaya trafiğe sokulan bir araç malesef değildir araçlar TÜV de muayneye girer plakasız tescil olarak ardından Muayeneden geçer raporu alırsa evrak çıkartılır .

Ben sizinle aynı görüşte değilim. Bir kere milli servet demişsiniz pert araçlar için, ama bu araçların hasarlarını tamir ettirmek için harcanan para da milli servet, kaldı ki aracı hakkı ile yaptırmak ve can güveniğini tehlikeye atmamak için hiç bir masraftan kaçmadan tamir ettirirseniz o araca ödediğiniz parayı çoktan geçer.

Ayrıca birşey dikkatimi çekti, bazı sigorta şirketleri şase, motor numaralarını yanlış yazıyor denilmiş. Bu işi Mehmet Özyürek gibi hakkıyla yapan kişiler yapsın, Mehmet bey demiş ki , "Fordlarda son 5 hane rakamla biter" sigortacılar bu şekilde biraz araştırmacı olsa vatandaş mağdur olmaz. Her önüne gelen sigorta acentesi açmasın.

Yorum bağlantısı
Mehmet Teoman Tuncel

Fikir veren arkadaşlara öncelikle teşekkür ederim. Olayı biraz özetleyip belki başkalarınada ışık tutar diye devam ediyorum. Abim geçen hafta sahibinden ve arab.com gibi sitelerden aramaya başladı. İlgili ilan daha halen bu sitelerde duruyor ve görüntülerini hukuki süreç için aldım. Bu arada adana da arda otomotivden murat beyde satışına başlamış onunla telefonla konuşuyor kılasik çok temiz araç arkadaşın, araç bizim değil diyor akşama doğru bu galeri ilanını kaldırıyor. İlgili satıcı hikayesinde aracın dayısına ait olduğunu aralarındaki miras sorunu nedeniyle ondan aldığını ve acil satması gerektiğini söylüyor, bu arada da galerici ben yardımcı olurum diyor. Şase numarası alını sorgulandı. (Hata1: Sözlü alındı ve W yi v diye okumuş satıcı m.portakalcı) plakadan sorgu yapıldı sorun yok. Daha sonra pazartesi sabahı adanaya gidiyor ilgili şahısla adana daki yetkili serviste geçmişi ruhsatla kontrol edildiğinde önemli bir sıkıntı çıkmıyor. Expertiz için öğleden sonraya randevu verilince çevrede bu hizmeti veren yerlerden bir tanesine gidiliyor. (Adam ilginçtir burayı bile tanıyor, çünkü sürekli araba alıp satıyor şahıs olarak görünürde) Aracın 3 parçasında boyalı olduğu söyleniyor, daha sonra notere gidildiğinde bu galerici de geliyor alım satım yapılıyor, güzelce yemek yeniyor ve gönderiliyor. Daha sonra buraya gelindiğinde sorun anlaşıldı. Dün akşam telefonla aracın pert gözüktüğü ve iadesi satıcıya söyleniyor, klasik bende bilmiyordum parayı kredi borcum kapatmak için harcadım gibi yalanlar söyleniyor. Dün akşam oturdum sahibinden.com u baz alan google taraması yaptım. Şu anda aktif olmasa da 6 aracın satışında bu kişinin adı ve telefonu net olarak çıkıyor. Bunlarıda kopyaladım, fakat hukuki süreçte zaten bu siteler ilgili geriye dönük bu bilgileri mahkeme isterse gönderiyormuş. Kısacası burada nitelikli dolandırıcılık var, belkide bu galericiyle olan ilişkilerini anlarsak (kesin var) suç örgütü kurduklarını bile idda ederek hukuki süreci başlatacağız. Şu anda sigortacıdan bu adamın sürekli alıp sattığı bu araçların listesini alıp ne kadarı pertmiş ve alanlara ulaşabilrsek bunlarında bu konuda canı yanmışmı onu araştırıyoruz. Tabi biraz bilgi topladıktan ve (karşı taraftan cevap bekliyoruz, galerici sözde şimdi telefonu kapalı olan bu şahsa ulaşıp bize dönmesini sağlayacakmış) ihtarname çektikten sonra sanırım savcılığa suç duyursunda bulunup dava açacağız. Allahtan abimin çevresi hep adliyeden. Bende biraz vergisel boyutu bildiğimden vergi kaçakçılığ konusunda ödül(ikramiye) isteyerek ihbarda bulunacağım. Nasıl olsa bu adam sürekli şahıs olarak al sat yapıyor. Bu aşamda bize bu konuda yol gösterebilecek kişilere özelden kişinin adını veya satış sözleşmesi gibi bilgileri atabilirim. Şimdiden teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Ali Eren

Çok geçmiş olsun. İade etmek için elinizden geleni yapın bence. İnşallah iyi bir sonuç alırsınız.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Hazır girişmişken, maliyeye de bildirin, vergi mükellefi değilse, 100 lerce alış satışta ismi geçmişse, güzel ceza da yer.

Yorum bağlantısı
Fatih Ada

Eğer satıcıya pert-hasarlı araç aldığınızı bildiğinize dair imzalı bir evrak vermedi iseniz,satın alınan tarihten itibaren 1 yl içinde tüketici mahkemesine dava açarak paranızın tamamını geri alabilirsiniz. Kullandığınız sürede size kar kalır :rolleyes:

Yorum bağlantısı
Hakan Arslaner

Yasal bir örneğiniz var mı? Emsal bir karar, konuyu açan arkadaşa yol gösterebilir..

Yorum bağlantısı
Özgür Ahkem Gökce

Tüketici mahkemesi falan uğraşmazdım ben,bir şekilde delilleriyle savcılığa nitelikli dolandırıcılıktan dolayı şikayet ederdim.

Yorum bağlantısı
Mehmet Taner Kadak

Burada aracı almadan önce netten 30 dolar veriyorsun bütün kazalar, muayeneler, yağ değişimleri diğer arıza onarımları, kaç el değişmis vs. herşey gözüküyor.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Bizde de aynısı ama tersi, 30 dolar veriyorsun tüm geçmiş siliniyor :(

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Nuri Güngör

Geçmiş olsun benim anlamadığım W yerine V yazılınca başka model yada başka yaş araç çıkmıyor mu

Yorum bağlantısı
Çağdaş İbiş

Piyasada ederi 30bin civarında olan bir aracı 26500e alırken hiç şüphelenmediniz mi? Geçmiş olsun çok can sıkıcı bir durum. Ata sözündeki gibi ucuzdur vardır bir illeti, pahalıdır vardir bir hikmeti.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...