İçeriğe Yönlendir

Focus II - Kızdırma Bujisi Arızası

Şaban Aygen

Recommended Posts

Hüseyin Akdora

Arkadaşlar bu yazdıklarınız okuduktan sonra gittim bujileri değiştirtim. 

Motor arızası sorunu çözüldü.

4 ısıtma  bujiside de yanmış :)

Kontağı kapatıp açtığımda hata mesajı siliniyor ve normale dönüyordu.

Fiyata dahil olan hizmetler 

100 TL Buji ler Orjinali ile aynı. + 100TL işçilik + 1 bardak kahve ikram

Toplamda: 200 TL masraf oldu. 

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Anıl Karaca

Ankara/Şaşmazda yaptırdım. Kızdırma bujilerinden 1 tanesi çalışmıyormuş, sadece tekini değiştirdim ve işçilikle birlikte 50+20 liraya mal oldu.

Yorum bağlantısı
  • 4 hafta sonra...
Emrah Gürkan

Dün kızdırma bujilerim sökülürken kırıldı ustama güvenirdim fakat başıma gelecek varmış üst kapak açıldı 1 ton masraf bari girmişken triger manifolt temizliği falan filan derken damardan bakımò yapılmış oldu ee araban var derdin var...

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Hasan Okumuş

Merhaba, foruma yeni üye oldum. Kızdırma bujisi sorunu bende de olduğu için tekrar başlık açmak istemedim, buradan devam edeyim dedim :)

araba yoldayken motor sistem arızası verip kırmızı ışığı yaktı, bir hafta önce herford'da ağır bir onarım geçmişti (krank kasnağı, motor kulağı vs. ) bundan dolayıdır diye doğru servise gittim ama arızanın kızdırma bujilerinden kaynaklandığını söylediler. Pazartesi gidip arabayı bırakacağım ama kararsız kaldım, yetkili servise mi gitsem, herford'da mı yaptırsam? Yetkili servis kırılma olursa 2000-2500 TL civarı bir masraftan, üst kapağa rektifiye geçilmesinden falan bahsetti ki gerekliliğini bilemiyorum. Yetkili servis biraz daha "kırılırsa da yapıcaz artık" gibiydi, doğrudan ustayla konuşamadım o da ayrı gerçi. Nereye yaptırmayı tavsiye edersiniz, ataşehir herford'da bu işlemi yaptıran oldu mu acaba daha önce? Araç 150 bin km'de bu arada. Teşekkürler şimdiden.

Yorum bağlantısı
Serkan Toker

Biraz uğraşınca kırılmadan sökülüyor ama eğer kurum bağlamışsa muhtemelen kırılacak.. Yetkili servis pahalı olabilir bu durumda..

Yorum bağlantısı
Hasan Okumuş

Teşekkür ederim cevap için :) aynen servis maliyetli oluyor ama üst kapağı herford'da söktürmek ağrıtır mı başımı daha sonrası için, bunu serviste mi yaptırsak daha iyi olur, o düşündürüyor. servisin bu kadar maliyet öngördüğü şeyler gerekli midir ki hakikaten?

Yorum bağlantısı
Serkan Toker

Forum ustamız var, maslak sanayisinde.. Anlaşmalı işyerlerinde adres bilgileri var, yakınsanız uğrayıp bir fikir albilirsiniz.. NoName servis Osman usta.. Herford servis ile olumsuz bir şey duymadım, fikir olarak dediğimi düşünebilirsiniz.. Servis olabilecek herşeyi söylemiş ve rakamları maalesef yüksek kalabiliyor rutin bakımlar haricinde..

Yorum bağlantısı
Hasan Okumuş

Uzağım maalesef ama bir irtibata geçeyim aklımda olsun, duruma göre gidebilirim. Sağolun :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hasan Okumuş

Mesajı düzenleyemediğim için, aynı durumla karşılaşabilecek arkadaşlara fikir vermesi açısından yeni mesaj olarak yazayım dedim. Araba 2005 model, 155 bin km'de. Bujiler herford ataşehir servisinde değiştirildi, kırılmadan söküldüler üst kapağın açılması gibi bir durum olmadı, ustanın eline sağlık :) 350 tl civarı da maliyeti oldu.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Serkan Toker

Mesajı düzenleyemediğim için, aynı durumla karşılaşabilecek arkadaşlara fikir vermesi açısından yeni mesaj olarak yazayım dedim. Araba 2005 model, 155 bin km'de. Bujiler herford ataşehir servisinde değiştirildi, kırılmadan söküldüler üst kapağın açılması gibi bir durum olmadı, ustanın eline sağlık :) 350 tl civarı da maliyeti oldu.

Kolay olmasına sevindim..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
HüseyinKurt

Ankara/Şaşmazda yaptırdım. Kızdırma bujilerinden 1 tanesi çalışmıyormuş, sadece tekini değiştirdim ve işçilikle birlikte 50+20 liraya mal oldu.

bende ankarada yaşıyorum ve aynı problemi yaşıyorum. özel mesaj attım konuyla alakalı ilgilenirseniz sevinirim.

Yorum bağlantısı
Burak Çamak

Astra nın kızdırma bujilerini değiştirmek için Şaşmaz da özel bir Opel servisindeki ustama gittim. Focus larda kırılıp motorun içinde kalıyormuş, üst kapağın falan sökülmesi gerekiyormuş diye bahsettim. Ben kırılan parçaları motoru sökmeden çıkarıyorum, bu durumdakileri hep bana getiriyorlar ben çıkarıyorum dedi. Vakumla (elektrikli süpürge olabilir) çekip çıkarıyormuş galiba. İhtiyacınız olursa ustanın adını adresi verebilirim. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
HüseyinKurt

Astra nın kızdırma bujilerini değiştirmek için Şaşmaz da özel bir Opel servisindeki ustama gittim. Focus larda kırılıp motorun içinde kalıyormuş, üst kapağın falan sökülmesi gerekiyormuş diye bahsettim. Ben kırılan parçaları motoru sökmeden çıkarıyorum, bu durumdakileri hep bana getiriyorlar ben çıkarıyorum dedi. Vakumla (elektrikli süpürge olabilir) çekip çıkarıyormuş galiba. İhtiyacınız olursa ustanın adını adresi verebilirim. 

adresi alabilirsem çok iyi olur

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
H.Cenk Bayrakçı

Konuya ilave yapayım Dün itibariyle benim C-maxde kızdırma bujisinden dolayı motor arızası ikazı verdi. Tabi bu sabah servise götürünce anlaşıldı olay. Kızdırma bujileri değişecek dediler. Servise bıraktım, az önce aradılar sorun halledilmiş, birazdan gidip teslim alacağım, umarım sorun çıkmaz. İşçilik dahil 230 TL gibi bir fiyat söylediler. Allahtan buji kırılması vb. gibi sornla karşılaşmadım. Yoksa motorun komple sökülmesi gerekiyormuş. C-max'e her türlü özeni gösterip, bakımı yaptırdım. Hala çok performanslı. Ama modeli yükseltme ve vedalaşma zamanı geliyor. Aracı teslim alayım, ayrıntıları yazarım.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
H.Cenk Bayrakçı

Kızdırma bujileri değişti, hiçbir sıkıntı yok. 245 TL tuttu fiyat. Çıkan bujileri de bana verdiler. Bayağı kararmış. Tüm C-max'lerde olmazmış, şansımıza bize denk geldi. :( Neyse sorun halloldu sonuçta...:)

Yorum bağlantısı
H.Cenk Bayrakçı

bunu kurulmayan bir materyalden niye yapmazlar

Aşırı ısınma soğumadan malzeme belirli bir süre sonra motora kaynıyormuş Sadık Abi. Genelde kırıldığını söylediler, ama ben şanslıyım açıkçası...

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Abdussamet Topcuoglu

Ayni hata isigi bende de yandi ayni seyler gerceklesti ama dun aksam isik yanip sonmeye basladi ve araba sirkelemeye ve motorun sesi degismeye basladi arabayi otoparka cekip biraktim bugun de usta ile beraber gittik arabayi calistirmaya calistigimizda beyaz duman atiyor ve gaza basmadan araba calismiyor calissana devri dusup stop ediyor bujilerin boyle bir sorun yapmasi muhtemel mi yoksa baska bir sey olabilir mi ?

Yorum bağlantısı
Sami Demirpaz

Kendi konumda bahsetmistim, kizdirma bujilerinden kaynakli bir ariza lambasi yanip sonuyordu, gecen hafta sonu 4 buji alip degistirmek istedim. 2 ve 3 numarali bujiler sokuldu ama malesef 1 ve 4 numaralar sokulmedi. Usta zorlamak istemiyorum kirilir dedi. Tornaci 1 1.5 saat ugrasarak sokuyormus boyle bujileri yaklasik 100 150 tl aliyormus tanesine sokmek icin.

Ariza isigim sondu 2 taneyi degiserek ama arabayi sikistirinca arac korumaya aliyor 3.000 devir gecmiyor kapatip acinca duzeliyor.. (mazot filtresi sanmistim bu aracin sagirlasmasina ama burayi okuyunca bujiler aklima geldi. )

Simdi Ist donunce yaptiracagim, tornaciya gideyim mi direk yoksa bildik birileri varmi kaynamis bujileri sokebilecek ?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Müslüm Koçak

Bende aynı sorunla yolda kaldım sayılır araç kendini korumaya aldığı için bide otomatik olunca iyice kapatıyor kendini, kaskodan servise çektirdim. Isparta Pürlü ford servisinde yaptırdım 265 tl ye 4 bujide değişti. Bujileri yüzde 80 kırılmadan söküyoruz dedi ama olurda kırılırsa motoru indirip kaynakçıya (muhtemelen tornacıya) götürüyoruz , üst kapağı açmak daha çok uğraştırıyor artık o şekilde yapmıyoruz dediler. Servislerde yüzde 25 parça ve işçilik indirimi var kırılmazsa çok masraf değil, bence iyi bir yetkili servise gidin değiştirin. orjinal olmayan buji kısa zamanda daha çok masraf açabilir muhtemelen.

Yorum bağlantısı
  • 3 ay sonra...
Osman Aşık

Benim arabada motor sistem arızası verdi araç hızlanmıyor..ısınma bujileri kırılmış çıkmıyor..usta 800 civarı masraf gider dedi..

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

üst kapak mecbur sökülecek . kzdrıma bujileri matkap vs. çürütme yöntemi ile sökülecek. geçmiş olsun. vesile ile 60-80bin km de bir değişmesi bu açıdan faydalıdır.

Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz

Benim arabada motor sistem arızası verdi araç hızlanmıyor..ısınma bujileri kırılmış çıkmıyor..usta 800 civarı masraf gider dedi..

Hepsi mi sıkışmış bujilerin? ben 3 tane değiştirdim sorun yok 2 aydan fazladır kullanıyorum.
Yorum bağlantısı
  • 2 ay sonra...
Cem Soğancı

2008 Focus II 1,6 Tdci 110ps motor sistem arızası verdi.  Kontağı açıp kapama ile arıza gitmiyor ve ecu otomatik olarak motor gücünü düşürüyordu. Devir saatine baktığımda devirlenme mevcut ama güç düşük. 1500-2000 devirdeki tork yok, muhtemelen turbo devre dışı kalıyor. Araba 76.000'de.

Elm 327 ve Torque programı ile cep telefonundan kontrol ettiğimde "P0380 powertrain  glow plug/heater circuit A" hata mesajını verdi. Yani bujiler değişecek. 

Eskişehir'de özel servise değiştirdim. Neyse ki kırılmadan çıktılar. Bujiler dahil 250TL masrafı oldu.  

Orjinal bujileri Beru marka 276012. Aynı bujilerle değiştirildi.

Yorum bağlantısı
  • 6 ay sonra...
Hakkı Doğan

herkese selam benimde başımda bir sorun var buna benzer mi yoksa bu mu bilemedim aracı aldıktan 5 ay sonra felan farkettiğim bir problem bu aracımın arıza lambası yanıp sönme sorunu özel serviste kontrol edilince farkettim 4 ısıtma bujisinin 3 tanesi sökülürken kırılmış ve kabloları sağlam olan bir tanesinin üstüne bağlanmış :angry: bir de şunu farkettim yakıt kalitesini artırınca arıza uyarısı vermeyi neredeyse binde bir vermeye başladı kafamı karıştıran da bu eğer ısıtma bujiyse sorun bunla bağlantısı ne yardımcı olacak arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

herkese selam benimde başımda bir sorun var buna benzer mi yoksa bu mu bilemedim aracı aldıktan 5 ay sonra felan farkettiğim bir problem bu aracımın arıza lambası yanıp sönme sorunu özel serviste kontrol edilince farkettim 4 ısıtma bujisinin 3 tanesi sökülürken kırılmış ve kabloları sağlam olan bir tanesinin üstüne bağlanmış :angry: bir de şunu farkettim yakıt kalitesini artırınca arıza uyarısı vermeyi neredeyse binde bir vermeye başladı kafamı karıştıran da bu eğer ısıtma bujiyse sorun bunla bağlantısı ne yardımcı olacak arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim

Yuh.. bu nasıl taktiktir... 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...