İçeriğe Yönlendir

Ka - Stop Ediyor

Sertac Boz

Recommended Posts

Erhan Torun

hız sensörü gibi başıma gelmedi ama hareket halinde aracı stop edenlerin hepsinin hız sensörü temizlendiğinde sorun çözülüyor

Hız sensörünün yerini görsel olarak paylaşabilirmisiniz.

Yorum bağlantısı
Barış Kalkan

Konularin icinde ford ka hiz senssoru yeri ve fotoğrafı olarak basluk mevcut mobilden paylasmam zor suan

Yorum bağlantısı
Erhan Torun

Konularin icinde ford ka hiz senssoru yeri ve fotoğrafı olarak basluk mevcut mobilden paylasmam zor suan

Konuyu buldumda benim bilgisayarda formun görselleri açılmıyor.

Yorum bağlantısı
Barış Kalkan

fotoğraflar buyrun :)

Bir önceki sayfada fotoğraflar var..

Ford ka yakıt tüketiminde de paylaşmıştım, burada da paylaşayım.

Ben de foto çektim konumunu,
Parmağımın ucu ile gösterdim yerini bulamayan varsa
GpgkLGa.jpg
C249jC2.jpg

Söktükten sonraki durumu: gayet temiz gibi görünüyorlardı,
T6xBkKx.jpg

Fakat kablo demetini saran koruyucu siyah kılıfı hafif hafif zedelenmişti yani azıcık araladım herhangi bi sorun yok gibiydi. Sonra dedim yahu ben bu siyah kablo kılıfını bi açayım. Açar açmaz bir de ne göreyim kablo Mokoko

7eNMuDK.jpg

Tek tek hepsini elektrik bandı ile sardım sonra üç kabloyu demet haline getirdim
doKEbn4.jpg

SONUÇ: bugün ortalama 60 km yaptım stop problemi ortadan kalkmıştı, ve araba daha rahat çalışıyordu. Kesinlikle arabaya kalp krizine neden oluyor bu meret. O yüzden her KA sahibinin kesinlikle kontrol etmesi lazım.

Konuyu buldumda benim bilgisayarda formun görselleri açılmıyor.

ayrıca Burağın hazırladığı temizlik ve tamir fotosuda var

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Erhan Torun

Merhaba,

fotoğrafda işaretlediğim sensorlerin, ne sensoru olduğu ve ne işe yaradıkları hakkında bilgisi olan paylaşabilirmi.Teşekkürler.

1rj38t.jpg

ttd19d1.jpg

p2522j.jpg

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Son resimdekiler termostatın üzerinde, muhtemelen hararetle alakalı sensörler.

Orta resimdekiler sensör değil.

İlk resimdekilerin ne olduğunu anlayamadım.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erhan Torun

Son resimdekiler termostatın üzerinde, muhtemelen hararetle alakalı sensörler.

Orta resimdekiler sensör değil.

İlk resimdekilerin ne olduğunu anlayamadım.

Sani bey merhaba,

-son resimdekileri çıkarıp temizlemenin bir faydası varmıdır?

-orta resimdekilerin ne olduğu hakkında bilgi verirmisiniz.

-ilk resimdekinin eksoza girişi var onuda temizlemenin faydası olurmu?

Birde daha önce sorduğum "araç stop ediyor" konusu ile ilgili olarak, hız sensörünü söktüm, kabloları yeniden lehimledim, bantla sardım. Kabloların birbirine değmesini engelledim, aracı sarsınca stop etme sorunu ortadan kalktı. Fakat motor rolantide gayet güzel çalışıyor, aradan 5 dk filan geçince bir anlık titreme geliyor tekrardan düzeliyor, neden olabilir acaba.teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Son resimdekine dokunmayin derim. Orta resimdekilerin ne olduguna emin değilim. Sensor olmadiklarina eminim ama. Bu sebeple onlara da dokunmamak faydali. Son sorunuz icinse, subap ayarlariniz dogru yapili mi? Atesleme sisteminiz sorunsuz mu?

Yorum bağlantısı
Alper Sakalli

son resimde 3/8 yazan nipel değil de diğerinin içi Metrik 10x1mm kör delik ve diş var. içerisine hararet sensörünün probu giriyor. Geçen gün içine aparat yapıp dijital termometrenin probunu taktım.

2. resimdekiler Sani Beyin dediği gibi sensör değil.

ilk resimdekini de bilmiyorum malesef ama takipteyim.

Yorum bağlantısı
Erhan Torun

Son resimdekine dokunmayin derim. Orta resimdekilerin ne olduguna emin değilim. Sensor olmadiklarina eminim ama. Bu sebeple onlara da dokunmamak faydali. Son sorunuz icinse, subap ayarlariniz dogru yapili mi? Atesleme sisteminiz sorunsuz mu?

Subap için yorum yapamıycamda, bobini, kabloları ve bujileri(motocraft) sıfırladım.

Yorum bağlantısı
veli koç

Merhaba,

fotoğrafda işaretlediğim sensorlerin, ne sensoru olduğu ve ne işe yaradıkları hakkında bilgisi olan paylaşabilirmi.Teşekkürler.

1rj38t.jpg

ttd19d1.jpg

p2522j.jpg

İlk resimdeki oksijen sensörüne benziyor ama ka'nın oksijen sensörü yukarıda diye hatırlıyorum. Bu sensör aşağıda duruyor. Aracınızın egsoz manifoldu orjinalmi yoksa headers falanmı acaba. Eğer oksijen sensörü değilsede katalizördür.

2. resimdeki ise sani hocamın dediği gibi sensör değil. Bu araçlar hidrolik debriaj. Uzun olan boru hidrolik giriş borusu, küçük olan ise; yağı değiştiğinde veya sökülüp takılması gerektiğinde sistemin havasını almak için kullanılır.Küçük olanı oynarsanız debriajın kavrama noktası değişebilir.

3. resim ise yine sani hocamın dediği gibi hararete ilgili sensörler. Sanırım aracınızda hararet göstergesi takılmış. 3. resmin altında tek kablolu olan sensör harareti ölçen sensör. 3. resmin üstündeki soketli olan senserden tam emin olmamakla birlikte fan müşürü olabileceğini düşünüyorum.

Yorum bağlantısı
Erhan Torun

İlk resimdeki oksijen sensörüne benziyor ama ka'nın oksijen sensörü yukarıda diye hatırlıyorum. Bu sensör aşağıda duruyor. Aracınızın egsoz manifoldu orjinalmi yoksa headers falanmı acaba. Eğer oksijen sensörü değilsede katalizördür.

2. resimdeki ise sani hocamın dediği gibi sensör değil. Bu araçlar hidrolik debriaj. Uzun olan boru hidrolik giriş borusu, küçük olan ise; yağı değiştiğinde veya sökülüp takılması gerektiğinde sistemin havasını almak için kullanılır.Küçük olanı oynarsanız debriajın kavrama noktası değişebilir.

3. resim ise yine sani hocamın dediği gibi hararete ilgili sensörler. Sanırım aracınızda hararet göstergesi takılmış. 3. resmin altında tek kablolu olan sensör harareti ölçen sensör. 3. resmin üstündeki soketli olan senserden tam emin olmamakla birlikte fan müşürü olabileceğini düşünüyorum.

Teşekkürler. Araç ralli aracı, dediklerinizi hepsi örtüşüyor. Ersöz header, özel göstergeler var. Debriyaj işini biraz açıklamanın, yani ayar yapmasını çok makbule geçecek.

Teşekkürler. Araç ralli aracı, dediklerinizi hepsi örtüşüyor. Ersöz header, özel göstergeler var. Debriyaj işini biraz açıklamanın, yani ayar yapmasını çok makbule geçecek.

Debriyaj işini biraz açıklarsaniz,yani ayar yapmasını çok makbule geçecek.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Hidrolik debriyajın ayarı yoktur bildiğim kadarı ile. Oynamamanızı öneririm.

Bu arada, Veli bey o boru için hidrolik boru demiş ancak, şanzımana giren herhangi bir hidrolik sistem yok diye hatırlıyorum.

Yorum bağlantısı
veli koç

Hidrolik debriyajın ayarı yoktur bildiğim kadarı ile. Oynamamanızı öneririm.

Bu arada, Veli bey o boru için hidrolik boru demiş ancak, şanzımana giren herhangi bir hidrolik sistem yok diye hatırlıyorum.

Sani bey şuan nedendir bilmiyorum resimleri göremiyorum. Araba olsa iner bakardım ama debriaj merkezi şanzumanın içinde diye aklımda kalmış. O küçük parçayı merak etip söktüm içinden hidrolik geldi. Debriaj çok aşşağıda kavramaya başladı. Pedal basılı değilken söktüğüm için. Aynı fren havası alır gibi pedalı pompalıyıp basık tutup, basılmış haldeyken kapattım ağzını, düzeldi kavrama noktası. Burası kavramaya ayar yapmak için değil zaten. Doğrudur hidrolik merkeze ayar yapılmaz. Kavrama noktası çok fazla dipte ise, baskı kolunun önüne pul falan koyup değiştirebiliyorlar kavrama noktasını. Zahmetli bir iş tabiki, Kolun aşınmasından kaynaklı bir değişim oluyor Bu. söküldükten sonra kolun değişimi daha mantıklı.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

98 KA'da benzin pompası yerini tarif edermisiniz.

Deponuzun icindedir pompaniz.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erhan Torun

Deponuzun icindedir pompaniz.

Aracın içindenmi yoksa altındanmi ulaşıma pompaya? Nasıl değiştirilecegini tarif eden olurmu acaba. Teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Aracın içindenmi yoksa altındanmi ulaşıma pompaya? Nasıl değiştirilecegini tarif eden olurmu acaba. Teşekkürler.

Yanlış hatırlamıyorsam, arka koltuk söküldükten sonra depoda pompaya ulaşabiliyorsunuz. Ancak tam olarak emin değilim.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • 6 ay sonra...
Arzu Yıldız

Merhabalar

Ben de yeni üyelerdenim.Bizim de Ford Ka aracımızda stop etme problemimiz vardı.Forum sayesinde Maslak  Sanayi Sitesi Osman Ustanın telefonunu bulduk.Aracımızı zor belada olsa sanayiye kadar götürdükten sonra Osman usta sağolsun, bi kere  öncelikle bizi çok güzel karşıladı .Bir iki saat içinde araca bakıp bilgi verecek diye beklerken aracımızın sorununun giderildiğini bildirdi,aracımızı aldık ve sorunsuz bir şekilde evimize döndük.Dönüş yolumuz oldukça uzundu  ve çok yoğun bir trafik olmasına rağmen hiç sorun yaşamadan gelebildik.Yaklaşık bir haftadır aracımızı kullanıyoruz ve hiç problem yaşamadık.Aracında sorun olan arkadaşlar kesinlikle başka yerlerle uğraşmasın, işin erbabı Osman Ustaya götürsün.

Teşekkürler Osman Usta bundan böyle biz de sizin abonelerinizdeniz:)

Teşekkürler Ford Club Türkiye 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Çetin Kılıç

Şanzımanda olmalı. Hiç birebir görmeye fırsatım olmadı, tanışamadım kendisiyle :)

Ancak sökmek sorununuzu sadece gizler. Çözüm değildir. Bir süre sonra artan yakıtla "ne oluyor len, fındık kadar motor v8 kadar yakıyor" diyeceksiniz. ;)

Ben gördüm o sensörü ve öyle bir yere koymuşlar ki görüyorsun ama dokunamıyorsun :biggrin:  :biggrin:  Life kaldırmanız lazım alttan daha kolay ulaşılıyor :)  :yes:  :yes:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 8 ay sonra...
feyza balta

Acil cevabiniza ihtiyacım var arabam stop etti, çalıştırdim bir şekilde ama tıslama gibi bir ses geldi park ettim oluk oluk su aktı altından. Koku yok ve kıvamlı değildi su gibi yanı. Radyatör hortumunu ve antifreeze i degiseli 1 ay kadar oluyor ne olmuş olabilir? Aracı calistirsam tamirciye götürmek için bir şey olur mu???

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

motor soğutma suyu akmış bir şekişlde. susuz gitmez çekici gerekir

Acil cevabiniza ihtiyacım var arabam stop etti, çalıştırdim bir şekilde ama tıslama gibi bir ses geldi park ettim oluk oluk su aktı altından. Koku yok ve kıvamlı değildi su gibi yanı. Radyatör hortumunu ve antifreeze i degiseli 1 ay kadar oluyor ne olmuş olabilir? Aracı calistirsam tamirciye götürmek için bir şey olur mu???

yeni su ve antifriz zayıf yeri patlatabilir değişim sonrası genelde olur bu olaylar

Yorum bağlantısı
feyza balta

Su koysam olmuyor mu peki? Hararet yaptirmissindir su ekle dedi bir arkadaşım ama? Çok mu masraf actim sizce ben şuan?

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...