İçeriğe Yönlendir

Mondeo - Herşey Kontrol Edildi Motor Zor Çalışıyor

Eray Eski

Recommended Posts

Eray Eski

bugun araç tekrar kontrol edildi ve 2 ihtimal var sonuç olarak.

1- benzin pompasının basınç değeri düşük veya araç stop edince benzini depoya geri kaçırıyor,

2- kontağı ilk açtığımızda pompalanan benzin miktarı az. ( 2-3 saniye ). bunun sebebi ise beyinmiş. elektirikçinin bakması gerekiyormuş.

motor kompresyon degerlerini bikaç tamirciye daha sordum. hepside o değerler normal dediler.

şimdi yeni bi benzin pompası alıp deneyecez. sorun çözülür inşallah (ayrıca 97-98 model mondeoların benzin pompasıyla, 99-2000 model sıyah motor mondeoların benzin pompası farklıymış. )

Yorum bağlantısı
Eray Eski

Krank-egsantrik sensör olayını sordunuz mu?

Cevap olarak ne söylendi?

orda sorun olmadigini soyledi

Yorum bağlantısı
Tunç Tunçdemir

şahsi fikrim hala olayın kompresyonla alakası olmadığı yönünde. 11-12 gibi değerler aracın marş almasını geciktirecek değerler değil. etrafımızda bir ton yağ yakan araç var. hatta bu forumda yağ yakan benim bildiğim araçlar bile var. O araçlarda dahi geç çalışma ile ilgili bir problem yok.

Ayrıca carbon clean ile ilgili dikkat edilmesi gereken bir nokta var. 150- 160.000 km boyunca hiç carbon clean görmemiş ve lpg li bir araca bu km de carbon clean uygulaması beklenmedik bazı sorunlar doğrabilir.

Yorum bağlantısı
Eray Eski
(düzenlendi)

şahsi fikrim hala olayın kompresyonla alakası olmadığı yönünde. 11-12 gibi değerler aracın marş almasını geciktirecek değerler değil. etrafımızda bir ton yağ yakan araç var. hatta bu forumda yağ yakan benim bildiğim araçlar bile var. O araçlarda dahi geç çalışma ile ilgili bir problem yok.

Ayrıca carbon clean ile ilgili dikkat edilmesi gereken bir nokta var. 150- 160.000 km boyunca hiç carbon clean görmemiş ve lpg li bir araca bu km de carbon clean uygulaması beklenmedik bazı sorunlar doğrabilir.

evet Tunç bey. yaptığım araştırmalar sonucu bende sizinle aynı fikirdeyim. kompresyonla ilgili sorun olsaydı silindirler arası bariz kompresyon farkı olurdu. subaplardan basınç kaybı tek silindirde olur o zaman da kompresyon degerleri farklı çıkması gerekirdi. başka bi tamirciye anlattım durumu. benzin pompasından diyor.. benzin pompasını değiştirip sonucu göreceğiz..

ayrıca carbon clean yapıldıktan sonra aracın çok yakıt harcadığı da söyleniyor

tarihinde Eray Eski tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

evet Tunç bey. yaptığım araştırmalar sonucu bende sizinle aynı fikirdeyim. kompresyonla ilgili sorun olsaydı silindirler arası bariz kompresyon farkı olurdu. subaplardan basınç kaybı tek silindirde olur o zaman da kompresyon degerleri farklı çıkması gerekirdi. başka bi tamirciye anlattım durumu. benzin pompasından diyor.. benzin pompasını değiştirip sonucu göreceğiz..

ayrıca carbon clean yapıldıktan sonra aracın çok yakıt harcadığı da söyleniyor

Kompresyon ölçümü sonucu, değerlerin birbirine yakın olması sağlam olduğu anlamına gelmez.. Hepsi de ölü ise ve 3-4 sonuç verse yine sağlam mı diyeceğim. Başka sorun var mı bilmem Bu motor % 50 performans ile çalışmaya çalışıyor.. Belki de 50-60 liralık bir işlem ve devamında yapılan 150-200 km'lik yolculuk sonrasında araba düzelecek..

Carbon clean sonrası, araçta olumsuz bir gelişme olması, o aracın zaten bozuk ve kısa süre sonra sorunun patlayacağı anlamına gelir..

Genelde yakıt düşer, performans artar.. Rolanti sorunları düzelir..

Yorum bağlantısı
Eray Eski

Kompresyon ölçümü sonucu, değerlerin birbirine yakın olması sağlam olduğu anlamına gelmez.. Hepsi de ölü ise ve 3-4 sonuç verse yine sağlam mı diyeceğim. Başka sorun var mı bilmem Bu motor % 50 performans ile çalışmaya çalışıyor.. Belki de 50-60 liralık bir işlem ve devamında yapılan 150-200 km'lik yolculuk sonrasında araba düzelecek..

Carbon clean sonrası, araçta olumsuz bir gelişme olması, o aracın zaten bozuk ve kısa süre sonra sorunun patlayacağı anlamına gelir..

Genelde yakıt düşer, performans artar.. Rolanti sorunları düzelir..

genel olarak degerlendirirsek arabanin performansinda bi sorun yasamiyorum Mehmet bey. hatta simdiye kadar kullandigim en atak motorlu mondeo diyebilirim. (5 tane mondeo icinden ) benzin pompasini degistirmeyle baslicaz belkide yeni subab takimi almaya kadar gidecek bu sorun. eger benzin pompasi degisimi sonrasinda sorun cozulmezse ilk yapacagim sey carbon clean olacak zaten. bir korkum da su 200.000 km de bir motora carbon clean uyguladiktan sonra kendini belli etmeyen bi bozuklugun ortaya cikmasi.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

En fazla subaplardaki yanıklar ortaya çıkar, O da zaten yanık ise bir gün aniden kurum atmasıyla ortaya çıkabilir..

Yorum bağlantısı
Eray Eski

En fazla subaplardaki yanıklar ortaya çıkar, O da zaten yanık ise bir gün aniden kurum atmasıyla ortaya çıkabilir..

Mehmet bey bugun sunu denedim. araci lpgde kilitleyerek calistirdim. ve hemen calisti. eger normal olarak ilk calistirmayi benzinde yapsaydim gec calisacakti.... bu test sonucunda da sorunun benzin pompasindan olma ihtimali hayli yukseldi..

Yorum bağlantısı
Eray Eski
(düzenlendi)

herkese iyi aksamlar. benzin pompasi degisti. 100 tl... once bosch marka takildi. pompa cok sesli calisiyordu ama sabahlari gec calisma problemi kalmamisti. bugun visteon marka benzin pompasi taktik. suan sessiz calisiyor ama onemli olan sabah ilk calisma normal olacakmi. yarin sabah deneyip sonucu gorecegiz. umarim bi sorun cikmaz......

Yorum bağlantısı

herkese iyi aksamlar. benzin pompasi degisti. 100 tl... once bosch marka takildi. pompa cok sesli calisiyordu ama sabahlari gec calisma problemi kalmamisti. bugun visteon marka benzin pompasi taktik. suan sessiz calisiyor ama onemli olan sabah ilk calisma normal olacakmi. yarin sabah deneyip sonucu gorecegiz. umarim bi sorun cikmaz......

Araç düzgün çalıştı mı? Eray Bey. Konu epey konuşulmuş, finali eksik kalmış.

Saygıiarımla.

Yorum bağlantısı
Eray Eski
(düzenlendi)

sorunu hala cozemedik Evren bey. galiba son taktigimiz visteon marka benzin pompasida arizali. aracim gec calisiyor yine eskisi gibi. belki sorun benzin pompasinda degildir kompresyondadir diye Mehmet beyin tavsiyesiyle carbon clean yaptik ama onunda faydasini goremedim henuz. hersey eskisi gibi yani. 4 gundur (350 km.) benzinde kullaniyorum arabayi. tekrar benzin pompasi uzerine yogunlasiyoruz. galiba bu pompa da arizali. araba benzinde bazen gaz yemiyor. sanki benzin sulu gibi tekliyor araba. ayrica ara sira benzin pompasinin oldugu yerden (arka koltugun altindan) farkli tuhaf sesler geliyor. o ses gelince arabanin rolantisi bozuluyor. ibre oynuyor yerinden rolantide arac calisirken. ama lpg de calisirken bunlarin hicbiri olmuyor.

bosch marka benzin pompasi bekliyoruz suan. parca gelince takacaz...

orjinal benzin pompasi visteon mu bosch mu acaba mondeoda ?

Yorum bağlantısı
Eray Eski

Carbon clean sonrası ölçüm yapıldı mı ?

bugun yaptiracam Mehmet bey. onu yazmayi unuttum. olcumu motor sogukken yaptirayim diyorum. ilk olcum motor sogukken yapilmisti cunku. sonra bide sicakken olcturecem. kompresyon degerleri degissede bizim sorunu cozmedigi kesin ama.. gerci acele mi ediyoruz ondan da emin degilim pek. 4 gunde sonuc verir mi carbon clean ?

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Olan olmuştur.. ölçtür bakalım ne çıkacak...

Yağsız ve yağlı olarak ölçsünler..

Yorum bağlantısı
Eray Eski

Olan olmuştur.. ölçtür bakalım ne çıkacak...

Yağsız ve yağlı olarak ölçsünler..

2 gundur tamircim cok yogundu yarin olcturecem bi isim cikmazsa. yagli ve yagsiz olcum nasil yapiliyor Mehmet bey.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

önce normal ölçüm yapılır sonra silindir içine yağ damlatılır yeniden ölçülür..

yağ damlattıktan sonra değerler yükselirse, sekmanlarda sorun var demektir..

Ölçüm yaparken dikkat edilmesi gereken, benzinin kesilmiş olması ve araca tam gaz verilmiş olmasıdır.. Bu halde iken marşa basılır.

Yorum bağlantısı
Eray Eski

önce normal ölçüm yapılır sonra silindir içine yağ damlatılır yeniden ölçülür..

yağ damlattıktan sonra değerler yükselirse, sekmanlarda sorun var demektir..

Ölçüm yaparken dikkat edilmesi gereken, benzinin kesilmiş olması ve araca tam gaz verilmiş olmasıdır.. Bu halde iken marşa basılır.

tamam Mehmet bey. olcum yaptirinca sonuclari paylasirim. bu arada iyi haber arabam bugun sabah tek marsta calisti. ardindan 5 saatlik bi beklemeden sonra yine tek marsta calisti. acaba carbon clean mi etkisini gostermeye basladi diyorum :) keyfim yerine geldi bugun yav. sabah nasil calisacak cok merak ediyorum. bu araba benim sabrimimi olcuyor acaba :unsure2:

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Aslında şimdi motoru yakmadan, 4000 devir civarında 15-20 dakikalık bir yolculuk yapmak lazım :)

Yorum bağlantısı
Eray Eski

bugun tekrar kompresyon degerini yagsiz olarak olcturdum ve cikan sonuclar sirasiyla 12-12-12-12 cikti :)

ve gec calisma sorunu yok artik. sanirim carbon clean etkili oldu. suan hala gozlemdeyim gec calisma problemi olusacakmi tekrar diye.

ilk kompresyon olcum sonuclari ise 12-11-12-11 idi.....

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Eray Eski

aracim yine gec calisiyor :angry:

carbon clean sonrasinda 2-3 hafta gayet normal calisti sabahlari. ama yine gec calismaya basladi. sabrim tukendi artik :(

sorun nerden kaynaklaniyor olabilir hala arastiriyoruz..

tamirci bi arkadasim soyle bisey dedi: enjektor kutugunun cikisinda bi sey var. geri donus borusunun da bagli oldugu bisey. bu sey motorun ihtiyaci kadar enjektor kutugunun icinde benzin basincinin olusmasi sagliyormus. eger bu bozulduysa (acik kaldiysa ) ilk calistirma sirasinda kutugun icinde yeterli basinc olusana kadar arac zor calisir dedi. zaten bi kere calistiktan sonra stop edip tekrar calistirirken normal calisiyor hemen... demekki basinc hemen kaybolmadigi icin. yada arac 2-3 saat stop edilmis halde bekledikten sonrada gec calisiyor. enjentor kutugundeki benzin yakit deposuna geri donus borusundan akip gittigi icin... (aracin motoru 2-3 saat bekleme sonucunda tamamen sogumuyor ) bu yorum bana mantikli geldi.. sizcede ariza burada olabilirmi. ?

Yorum bağlantısı
Eray Eski

aracin enjektör kütüğünün fotoğrafıını cektim....

isin kotusu bu cihaz arizali ise nasil bulacaz. nadir arizanan bi parcaymis ve zor bulunuyormus. temizlesek faydasi olurmu ?

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

basınç sensörüdür, oradano lması çok zor, yakıt pompası daha muhtemel bir sebep, bu arada geç çalışma sırasında, marş yaparken motorun sesi nasıl? motor yağınız ne zaman değişti ne konmuştu?

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...