İçeriğe Yönlendir

Mondeo - Herşey Kontrol Edildi Motor Zor Çalışıyor

Eray Eski

Recommended Posts

Eray Eski

Subapların ısınması için yakıt gitmesi gerekmez mi?

yakit gitse bile 4-5 saniye mars sirasinda araba calismiyordu ki. yanma olmuyordu yani. subablar silindirde sikisan hava ile ve hareket ile isiniyordur diye dusunuyorum Sani abi.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Silindirde sıkışan hava, ortam ısısında olmalı diye düşünüyorum.

Ustaları bekleyelim, onlar daha iyi yanıtlarlar.

Yorum bağlantısı
Eray Eski

5-6 saniye marstan sonra arac calisinca biraz siyah duman geliyor eksozdan. mars sirasinda silindire gelen yakit yanmadigi icin calisinca eksozdan siyah duman olarak cikiyor demekki.

sikisan hava isinir Sani abi. ama ne kadar isinir bilmiyorum. subablari isitip genlestirecek kadar isiniyormu bilmiyorum :)

Yorum bağlantısı
Mehmets Kaya

5-6 saniye marstan sonra arac calisinca biraz siyah duman geliyor eksozdan. mars sirasinda silindire gelen yakit yanmadigi icin calisinca eksozdan siyah duman olarak cikiyor demekki.

sikisan hava isinir Sani abi. ama ne kadar isinir bilmiyorum. subablari isitip genlestirecek kadar isiniyormu bilmiyorum :)

Eray merhaba

subap problemli araçlarda (iyi bilmiyorum ama) araç zor çalışıyor fakat bir süre tekliyor yani normal çalışmıyor. senin aracında araba çalışır çalışmaz tamamen normal hale geliyor zaten ikinci marşta problemsiz çalışıyor. ama siyah duman çıkmasına anlam veremedim.

Yorum bağlantısı
Eray Eski

arac sabah ilk calistirmada 4-5 saniye marstan sonra calisir calismaz gayet normal calisiyor Mehmet bey. herhangi bir sarsinti tekleme veya tuhaflik yok.

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Eray Eski
(düzenlendi)

evet bahsettigim testi bugun yaptik, ve sorunun enjektorlerde oldugunu dusunuyoruz. enjektorler kacirdigi icin benzin birikiyor ve ilk calistirmada motor boguldugu icin gec calisiyormus. testi asamalariyla anlatayim ve gorusleriniz dogrultusunda arizayi giderecegiz..

1 - lpg sisteminin sigortasini cikardik

2- enjektorlerin elektrik tesisatini cikardik ust taraftan.

3- benzin pompasinin soketini cikarmadik eger enjektor kaciriyorsa araba calismasi gerek diye.

bu haliyle araca herhangi bir yakit gelmedigi icin calismamasi gerekiyordu, araca mars bastim 4-5 saniye marstan sonra calisti, 3-4 saniye normal calisti sonra tekleyerek 500-600 devirde calisti 2-3 saniye sonra stop etti.

kontagi 3-4 kere acip kapatip benzin pompalattim ve tekrar mars bastim yine 2-3 saniye 500 devirde stop edecekmis gibi titreyerek calisti ve stop etti. hemen mars basinca calismiyor, ama 3-4 kere kontagi acip kapatip benzin pompalattiktan sonra mars basinca 3-4 saniye calisip stop ediyor...

sonuc :

aracin enjektorlerine gelen elektrik kesik oldugu icin yani herhangi bir yakit gelmedigi icin hic calismamasi lazim iken arac 3-4 saniye de olsa calisip stop ediyor.

yani enjektorler tam olarak benzini kesmeyip asagiya damlatiyor, ve motor calisiyor. benzin bitince stop ediyor. ayrica arac 1-2 saat stop edildikten sonra gec calisiyordu ve sabahlari yine gec calisiyordu, yani benzin manifolta biriktirigi icin boguldugundan gec calisiyor diye dusunuyoruz, zaten calistigi anda hafif siyah duman atiyordu, ve calistiktan sonra hemen stop edip tekrar calistirsam bile tek marsta caliyordu. bizim tamircimle suan ki ihtimalimiz bu.

soru 1 : enjektorleri sokecegiz, kacirip kacirmadigini nasil kontrol edebiliriz sokulunce. temizletince faydasi olurmu

soru 2 : yeni enjektorlerin fiyati ne kadardir.

soru 3 : sadece arizali enjektorumu degistireyim yoksa komple enjektorler ve enjektor kutugu ile mi degistireyim?

yardim ve gorusleriniz benim icin cok degerli. simdiden tesekkur ederim..

tarihinde Eray Eski tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Emjektörleri Bosch servisler kontrol edebiliyor bildiğim kadarı ile. Ustanız bunu biliyor olmalı.

Yorum bağlantısı
Eray Eski

Emjektörleri Bosch servisler kontrol edebiliyor bildiğim kadarı ile. Ustanız bunu biliyor olmalı.

evet temizleyen yerler varmis Sani abi. ben sizinde fikrinizi almak icin sormustum. :)

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Bosch servislerine, veya sanayilerde bulunabilen enjektörcülere götürün, testi oralarda mümkün.

Yorum bağlantısı
Eray Eski

Bosch servislerine, veya sanayilerde bulunabilen enjektörcülere götürün, testi oralarda mümkün.

peki Caglar abi enjektor kacirmasi nedeyle boyle gec calisma arizasi ile karsilasmam mantiklimi.. yine arizayi yanlis yerde aramayalimda..

ilk firsatta su enjektorleri bi kontrol ettireyim bakalim.

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Eray Eski

bugun gec calisma problemi olmayan 150 bin kmde 99 model mondeo glx`ten enjektorlerini komple sokup benim aracimin enjektorleri ile degistirdik.

yarin sabah besmele cekip marsa basinca hersey ortaya cikacak.... diger arac sabah aksam hicbir sekilde gec calisma sorunu olmayan lpg bile takilmamis motoru saat gibi calisan bir mondeo.

Yorum bağlantısı
Eray Eski

arac sabah yine gec calisti :angry: :angry: :angry: :angry: :angry: :angry: :angry: :angry: :angry: :angry: :angry: :angry: :angry: :angry: :angry:

diger arac tek marsla calismis.

Yorum bağlantısı
Eray Eski

yardim edinde su isi cozelim. enjektor ihtimalide kalmadi artik. baska hangi ihtimallerden dolayi boyle bir ariza yapiyordur. ????

arabadan sogumaya basladim artik.

elimizde parca degisimi ile test yapabilecegimiz saglam bir mondeo varken bu sorunu cozmem lazim.

Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

Valla konuyu başından beri takip ediyorum ve sonucu ben de çok merak ediyorum.İnşallah en kısa zamanda çözüm bulursunuz

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

yardim edinde su isi cozelim. enjektor ihtimalide kalmadi artik. baska hangi ihtimallerden dolayi boyle bir ariza yapiyordur. ????

arabadan sogumaya basladim artik.

elimizde parca degisimi ile test yapabilecegimiz saglam bir mondeo varken bu sorunu cozmem lazim.

Sabah soğukken rolanti düzensizliği yaşıyormuydun sen... ?

Yorum bağlantısı

Baştan okudum.

Benim düşüncem hava alan bir baglantı mevcut.Daha önceki ugraşlarda farketmeden oluşan bir montaj sorunu oldugunu düşünüyorum.Bütün hortumları kontrol ettir.Edis ateşleme ecu soketini söktür,benzin pomapası soketini söktür ve wd40 ile temizle.Diger krank,oksijen sensörü soketlerinede baktır ve temizle.Bobin kablosu girşlerini iyice temizlet.Çok basit bir arıza ama kök söktürüyor.Mondimdeki Kelebek bogazındaki hava kaçagını kestigimde araç çalışma süresi kesinlikle daha iyiydi.Tek marşta olsa süre kesinlikle daha iyi seviyede oluyor.Mondeo'da ögrendigim en berbat arıza en ufak hava kaçagı bu aracın felegini şaşırtıyor olması oldu.Hava kaçırsada çekişi vesaire hiç kendinden ödün vermiyor çünki motor gerçekten güçlü motor.Akünü kesinlikle kontrol ettir.

Yorum bağlantısı

Videoda devir biraz yüksek görünüyor.Bence senin rolanti sorunun var.Hava kaçagı var bunun üzerinde durmalısın.

Yorum bağlantısı
Eray Eski

Sabah soğukken rolanti düzensizliği yaşıyormuydun sen... ?

hayir Mehmet abi. motor 5-6 saniye marstan sonra calisinca gayet normal calisiyor. herhangi tekleme veya rolanti dalgalanmasi yok.

sadece motor biraz isinana kadar rolanti 1100 devir civarinda duruyor, isindiktan sonra 900 devirde duruyor rolanti. bunlarda normal seyler.

Videoda devir biraz yüksek görünüyor.Bence senin rolanti sorunun var.Hava kaçagı var bunun üzerinde durmalısın.

motor soguk oldugu icin rolanti ilk calistirinca yuksek duruyor Oktay abi. sonra 900 e dusuyor motor isininca.

Yorum bağlantısı
Eray Eski

Baştan okudum.

Benim düşüncem hava alan bir baglantı mevcut.Daha önceki ugraşlarda farketmeden oluşan bir montaj sorunu oldugunu düşünüyorum.Bütün hortumları kontrol ettir.Edis ateşleme ecu soketini söktür,benzin pomapası soketini söktür ve wd40 ile temizle.Diger krank,oksijen sensörü soketlerinede baktır ve temizle.Bobin kablosu girşlerini iyice temizlet.Çok basit bir arıza ama kök söktürüyor.Mondimdeki Kelebek bogazındaki hava kaçagını kestigimde araç çalışma süresi kesinlikle daha iyiydi.Tek marşta olsa süre kesinlikle daha iyi seviyede oluyor.Mondeo'da ögrendigim en berbat arıza en ufak hava kaçagı bu aracın felegini şaşırtıyor olması oldu.Hava kaçırsada çekişi vesaire hiç kendinden ödün vermiyor çünki motor gerçekten güçlü motor.Akünü kesinlikle kontrol ettir.

hava kacaklarini kontrolune nerden baslamaliyim Oktay abi. nerde hangi borular var onlari tarif edersen cok faydasi olur bana.

krank ve oksijen sensorlerini bi kontrol ettireyim simdi gidipte. IDS cihazinda herhangi bir ariza vermiyor. defalarca kontrol ettik cihazla.

tekrar benzin pompasina mi yogunlasalim. komple samandrayi degistirip deneyelimmi birde...

bu arada akunun durumu iyi. marsi hizli ceviriyor bayilmadan. sarj durumu vs iyi durumda. ayrica motorun cekiside cok iyi durumda suan. o konularda sorunumuz yok cok sukur :nazar:

Yorum bağlantısı

Sadece soket temizligi yapman için yazdım arızalı oldugu için degil.Hava ile alakalı her hortum vesaire kontrol edilmeli.Şurdan başla diyemem.İddiam yok ama rolanti sorunun var ve hava alıyor.

Benim teorim şu Akşamdan yatıp sabaha kadar her havası basıncı sıfır düzeyine inen ve sabah ilk anda kaçaktan dolayı bu hava basıncı toparlanamadıgı için yakıt hava karışımı istenilen basınçta olmuyor.Sonraki marşlarda bu basınç haliyle hortumlardaki sıkışan basınç yeterli gelebiliyor.Aracını her 4 5 saatlik dilimde çalıştırmayıp ilk marşa basmanda geç çalışmasını buna yorumluyorum.İlk başta pompa gibi görünen arıza olabilir ama bence degil.Yinede pompa kesinlikle komple degişmeli sadece pompa degişimi sonuçları hep hatalı oluyor.İllaki bütün degişmeli.Eski komple olan pompanın temizligini yaptır tak kullan derim.Para dökme.

Yorum bağlantısı
Eray Eski
(düzenlendi)

simdi geldim eve. sensorleri kontrol ettik bi sorun gorunmuyor. bizim araclarda krank kaymasi olabiliyormus, krank sensorune zamanla surtebiliyormus yada sensorle aradaki mesafe acilabiliyormus. bunlar kontrol edildi , krankta oynama yada kayma yok , sensor araligi uygun.

2 tane beyinciye gittim bu sorun beyinden olabilirmi diye.

bi beyinci beyin tesisatina bakin, genelde mondeoolarin tesisati cabuk curuyor. tesitat kablolarini elinizle esnetin citir citir ses geliyorsa tesisat yenilecek dedi.

2. beyinci kendi ariza tespit cihazina bagladi, beyinde bir sorun yok dedi. ya benzin pompasindan yada lifterlerden olabilir dedi.

baya uzun sohbet ettik ariza hakkinda, simdiye kadar yapilanlari anlattim. eger motora daha once koruyucu, yag katki maddesi vs. koyulduysa bu yag koyu oldugu icin liflterlerde sıkısıyor ve duzgun calismasini engelliyor, bir sure sonra lifterler bu yagi atar normal calisir araban dedi. ben pek mantikli bulmadim ama adam lifter dedi iste.

Yorum bağlantısı
Bora Kılıçoğlu

Bugün ne yapacaksın Eray kardeş peki. Şu sorunun çözülmesini o kadar çok istiyorum ki inşallah en kısa sürede halledersin....

Yorum bağlantısı
Eray Eski
(düzenlendi)

Bugün ne yapacaksın Eray kardeş peki. Şu sorunun çözülmesini o kadar çok istiyorum ki inşallah en kısa sürede halledersin....

dun mesaji yazdiktan sonra tekrar sanayiye gittim. tamircilerime durumu anlattim, beyinciler boyle boyle diyiyor diye....

lifterle ilgisi olmicani soylediler. zaten benzin pompasinida degistirdik ve yeterli basincta benzin geliyor diyorlar. . sorunu hala bulamadik... :(

az sonra cuma namazindan sonra baska bi tamirci tanidigima gidecem. eski ustalardan, fiat servisinden ayrildi, bas teknisyendi, asil fiat gurubuna bakiyor ama diger tum arabalardan anlar. bakalim o nediyecek lifter konusuna...

valla Bora kardes biktim artik arabayla ugrasmaktan. en dokuk mondeo bile tek marsta calisiyor, biz temiz diye kosa kosa aldigimiz arabanin yaptigina bak. enistemde 77 model 1.3 motor murat 131 var lpgli. o bile tek marsta calisiyor. :(

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...