İçeriğe Yönlendir

Fiesta VI - Gaz Kesip Tekrar Verince Hafif Sallama

Halit Bozkurt

Recommended Posts

Halit Bozkurt

Merhaba Arkadaşlar,

2010 model 1.4 TDCI titanium aracımda, 2 ve 3. viteslerde seyir halindeyken gazı kesip kısa süre sonra tekrar gaz verince gaza hafif gecikmeli tepki verip bir de ufak bir sallama yapıyor. Bunun sebebi ne olabilir? 4. viteste çok az hissediliyor 5'te sorun yok. Devir yüksek de olsa düşük de olsa bunu hissettiriyor. Tabii düşük devirde daha fazla sallıyor. Benzer sorunu yaşayan yada bi tahmini olan varsa, paylaşırsa sevinirim. Şimdiden teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Dizelden anlamam ama bakımları zamanında yapılmış mı, yakıt filtresi ne zaman değişmiş..

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Sallama dediğin olay şöylemi? Mesela 100 le gidiyorsun, gaz sabit, ayağını gazdan çektin, bir anda hafif tık diye yığılmamı oluyor, gaza basınca normal hızlanıyormu, yoksa gazı bıraktın herhangi birşey yok, araç motor freni yaptı, gaza basıncamı titriyor?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Halit Bozkurt

Dizelden anlamam ama bakımları zamanında yapılmış mı, yakıt filtresi ne zaman değişmiş..

Bakımları her 15binde yapılıyor yetkili serviste. Filtreler de değişiyor.. onda sorun yok.

Sallama dediğin olay şöylemi? Mesela 100 le gidiyorsun, gaz sabit, ayağını gazdan çektin, bir anda hafif tık diye yığılmamı oluyor, gaza basınca normal hızlanıyormu, yoksa gazı bıraktın herhangi birşey yok, araç motor freni yaptı, gaza basıncamı titriyor?

Gaz kesince normal bir yığılma yapıyor. Asıl rahatsızlık verici olan tekrar gaz verdiğinizde hemen gaza cevap vermeyip, çok az bir gecikmeyle sallayarak gaz vermesi. Sürekli gaz verirken yada sabit hızda giderken bi rahatsızlık yok. Bunu sadece 2 ve 3. viteslerde belirgin şekilde farkediyorum. Diğer viteslerde rahatsızlık vermeyecek şekilde oluyor.

Motor ısınınca da sorun devam ediyor mu?

Aynen hocam, motor soğuk yada ısınınca aynı.. .değişen bişey yok.. 2 ve 3. viteslerde oluyor bu sorun.

vites yanında bunu hangi süratte yapıyor bilgisi de alsak?

2. ve 3. viteslerde 1700-2500 devir aralığındayken bariz hissediliyor hocam. Bu motor devirlerinin olduğu hızları siz tahmin edin. Ezbere söyleyemeyeceğim.

Yorum bağlantısı
Yasin Çelik

Aynı sorun yada huy artık her ne ise bende de var, Sanırım aracın tork u gazdan çekince kesiliyor ve tekrar aynı noktayı yakalamak için fazla bir tork birden yükleniyor ve bu olay meydana geliyor.

Yorum bağlantısı
Halit Bozkurt

Aynı sorun yada huy artık her ne ise bende de var, Sanırım aracın tork u gazdan çekince kesiliyor ve tekrar aynı noktayı yakalamak için fazla bir tork birden yükleniyor ve bu olay meydana geliyor.

Yasin Bey, ne yapalım? Servise gidip bu sorunun girişini yaptırdım ben daha önce. Yazılım güncellemeyle az biraz düzeldi gibi oldu, ama 3-4 ay sonra yine ilk seferki gibi tekrarladı. Yaz sonunda gittiğim bakımda zaman olmadığı için baktırmadım. Şu günlerde de tekrar gideceğim. Erteleye erteleye geldik bugünlere.

Yorum bağlantısı
Yasin Çelik

Yasin Bey, ne yapalım? Servise gidip bu sorunun girişini yaptırdım ben daha önce. Yazılım güncellemeyle az biraz düzeldi gibi oldu, ama 3-4 ay sonra yine ilk seferki gibi tekrarladı. Yaz sonunda gittiğim bakımda zaman olmadığı için baktırmadım. Şu günlerde de tekrar gideceğim. Erteleye erteleye geldik bugünlere.

Bende servise ilk uğradığım da bu sorun hakkında şikayetlerimi belirteceğim,Ama sonuç ne olur bilmem ,Aslında biliyorum sonucu normaldir diyecekler,Servis sonrası bilgilerimizi paylaşalım :)

Yorum bağlantısı
Yaşar Erdem

Merhaba Arkadaşlar,

2010 model 1.4 TDCI titanium aracımda, 2 ve 3. viteslerde seyir halindeyken gazı kesip kısa süre sonra tekrar gaz verince gaza hafif gecikmeli tepki verip bir de ufak bir sallama yapıyor. Bunun sebebi ne olabilir? 4. viteste çok az hissediliyor 5'te sorun yok. Devir yüksek de olsa düşük de olsa bunu hissettiriyor. Tabii düşük devirde daha fazla sallıyor. Benzer sorunu yaşayan yada bi tahmini olan varsa, paylaşırsa sevinirim. Şimdiden teşekkürler.

aynı sorun bendede wardı akslardan kaynaklanıyo aksları bi göster derim .

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Gaz kesip gaza tekrar basınca birden tık diye yükleniyorsa ve uzun yolda iyice ısınınca yapıyorsa normal, sideki sallanma ayrı o zaman, bu durumda akslara baktırmak yerinde olacaktır bence.

Yorum bağlantısı
Halit Bozkurt

Gaz kesip gaza tekrar basınca birden tık diye yükleniyorsa ve uzun yolda iyice ısınınca yapıyorsa normal, sideki sallanma ayrı o zaman, bu durumda akslara baktırmak yerinde olacaktır bence.

aksla bağlantısı nasıl oluyor? çok aklıma yatmadı açıkcası. araç soğukken de ısınınca da aynı oranda yapıyor. Akslarda olsa 4 ve 5. viteslerde de bariz belli etmez miydi? Sadece 1-2-3. viteslerde bariz belli oluyor. 4 ve 5 te normal gibi..

Yorum bağlantısı
Yasin Çelik

aksla bağlantısı nasıl oluyor? çok aklıma yatmadı açıkcası. araç soğukken de ısınınca da aynı oranda yapıyor. Akslarda olsa 4 ve 5. viteslerde de bariz belli etmez miydi? Sadece 1-2-3. viteslerde bariz belli oluyor. 4 ve 5 te normal gibi..

Bendeki ise 4. ve 5. viteslerde , ama sanıyorum normal bir durum

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Kontrol için balansçıya gidin, aracı krikoya alsınlar ve tekeri sökmeden yandan dayanıp çevirerek balans kontrolü yapan aletle kontrol etsinler, aks sorunluysa işi bilen usta hemen anlayacaktır.

Yorum bağlantısı
Yasin Çelik

Gaz verince sallamadan kastınız; Tekleme mi titreme mi?

Bendeki ikiside değil sirkeleme gibi bir şey , Ama motor teklemiyor. yani morot ile şanzuman arasında bir boşluk varmış gibi

Yorum bağlantısı
Halit Bozkurt

Gaz verince sallamadan kastınız; Tekleme mi titreme mi?

Hocam, gazı bırakınca araba motor freni yapar ya, bi müddet sonra tekrar gaza basında, normalde sarsmadan yağ gibi alması lazım gazı, hem ufak milisaniyeler boyutunda bi gecikmeyle gazı algılıyor hem de ufak bi sallama yapıyor. Titreme değil. Yani sanki debriyajı biraz sert bırakmış da gaza birden yüklenmiş gibi. O durumda hani yolcuyu bi sarsar ya, geri doğru gider yolcu. Onun gibi yani..

Yorum bağlantısı
Yasin Çelik
(düzenlendi)

aynen bendeki olayda bu şekilde :)

tarihinde Yasin_Çelik tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Hımm, benim uzun yolda motor iyice ısınınca başıma gelen şey bu, iki depo üst üste wurth common rail temizleyici kullanın, eğre değişiklik olmaz ise enjektörde kalıcı hasar ihtimali var demektir. Ben kullandım araba düzeldi.

Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk

Gaz kesip gaza basınca ivmelenmede geçikme normal. Her viteste yapar.

Titreme durumunu serviste yazılım güncellemesi çözebilir.

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Titreme değilde, gaz kesip tekrar basınca tak diye yükleniyor, sanki aksta yada şaftlı araçlarda olan boşluk varya o şekilde, takoz vs. sağlam, sadece motor uzun yolda iyice ısınınca yapıyordu.

Yorum bağlantısı
Halit Bozkurt

Gaz kesip gaza basınca ivmelenmede geçikme normal. Her viteste yapar.

Titreme durumunu serviste yazılım güncellemesi çözebilir.

evet, bu sorunu ilk farkettiğimde serviste yazılım güncellemesi yapmışlardı, hafif azalmıştı ama tam kesilmemişti. tekrar servise götüreceğim uygun zamanda.

Titreme değilde, gaz kesip tekrar basınca tak diye yükleniyor, sanki aksta yada şaftlı araçlarda olan boşluk varya o şekilde, takoz vs. sağlam, sadece motor uzun yolda iyice ısınınca yapıyordu.

evet hocam aynen tarif ettiğiniz gibi.. siz bu sorunu nasıl çözdünüz? yada çözebildiniz mi?

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Alper Aydın

aynı sorun bendede var ve maalesef servis böyle bir sesin duyulmadığını iddia etti eğer bu sorunu serviste çözen varsa nasıl yaptıklarını açıklarsa sevinirim bende burdaki servise anlatacağım

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Halit Bozkurt

ids bağlantısıyla bi nebze halloldu.. artık 4 ve 5 te hissedilmiyor. Ancak 2 ve 3 te hafif var hala.. umarım sonrada abartmaz yine..

Yorum bağlantısı
  • 1 yıl sonra...
Halit Bozkurt

Arkadaşlar 75 bin bakımına giderken yine aynı sorunu anlattım. Yazılım güncellemesi yine yapıldı ancak zerre düzelme yok. Bu şekilde de arabayı kullanmak biraz huzursuz ediyor beni rahatsızım yani. Antalya Ford Bilaller servisindeki ustalar sorunun motor yada şansımanla ilgili olmadığını, yazılımsal bir sorun olduğunu düşündüklerini söylediler. Bu sorunu sisteme tanımlayalaım, yazılım düzeltmesi isteyelim dedi. Bakalım sorunla ilgilenen oalcak mı? Siz de Ford'a benzer sorunlar arıza açtırırsanız belki sorunun üzerine eğilirler. Ford web sitesindeki iletişim bölümüne de sorunu yazdım. Bakalım arayacaklar mı?

Yorum bağlantısı
Halit Bozkurt

Ford'un müşteri hizmetlerinden aradılar. Nasıl bir çözüm yapabiliriz diye. Ben de, Ford'da yazılım güncelleme işinden sorumlu birinin gelip aracımla test sürüşü yapmasını istediğimi söyledim. Bunu ileteceklerini, ancak bu tip bir çözüm yöntemi uygulamadıklarını söylediler. Biraz bekleyeceğim, ilgilenmezlerse "Tüketici Mahkemesi"ne başvurmayı düşünüyorum. Araç üretiyorsan, sorunlarını takip edeceksin.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...